Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Oradea (https://forum.4tuning.ro/86-oradea.html)
-   -   Oltcit Power (Club 11R) (https://forum.4tuning.ro/86-oradea/15334-oltcit-power-club-11r.html)

OltcitPower 26-12-06 11:33

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
Laci bacsi...vom avea noi niste 'afaceri'....numa sa ma vad gata cu partea mecanica.
:)

raul_rebelul2005 26-12-06 16:04

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
Quote:

Originally Posted by OltcitPower (Post 671278)
nu e rosu ferrari, e rosu imperial...dar oricum va primi alte ajustari.

hai zi si mie...de ce e naspa motorul din ele?


ieri cu un coleg de camera: ba...e fain asa, dar motorul ala...nu e racit bine. Nu primeste aer, se strica repede.
Eu: pai cum nu e racit? Pe masura ce creste turatia motorului, creste si turatia ventilatorului (de fapt i-am zis turbina de racire, caci asa se numeste)
El: da, dar fara turbo...nu se raceste...

M-am lamurit, si e student la Ing. Mecanica anul 4

P.s: e motor boxer, racit cu aer, motor de turatie, nu are nici o problema de racire. Totul depinde de intretinere si de uleiul folosit. Hai lume...chiar asa stam la capitolul asta? Stiu ca nu toti sunteti pasionati de oltcit, dar nici sa vorbesti din auzite...

de ce ii naspa?ca nu trage cum trebe si mai ales cand se deschide si al doilea carburator consuma de numa si de degeaba daca pui un turbo sau stiu eu ce modificari mai exista la oltcit atunci va merge....si racirea parca ii pe aer daca nu ma insel.....

OltcitPower 26-12-06 19:53

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
cum adica nu trage cum trebuie?
comparativ cu ce?
Nu are 2 carburatoare, ci carburator dublucorp, ca si la daciile papuc. Chiar, carburatoarele de pe daciile papuc sunt IDENTICE cu cele de OLTCIT. De ce s-a preluat un carburator din `82...la masini `95 de ex? Pentru ca ar fi rau?

pai cand primeste de 2ori mai multa benzina...nu ti se pare ca ar trebui sa o si consume? Nimeni nu te pune sa tii pedala mereu apasata la fund(sau mai mult de 3/4). Consumul e justificat in demaraj.
De fapt...da...daca ii bagi benzina cu jumatate apa, daca ai carburatorul infundat, daca ai filtrele de benzina imbacsite........e normal sa mearga naspa.

si ce ai cu racirea pe aer? Exista un ventilator care e legat la ambielajul motorului, si cu cate ture se invarte motorul, cu atatea ture se invarte si acel ventilator. Ce vrei mai bun? Racirea e mai buna ca la motoarele cu apa. NU SE ARDE GARNITURA DE CHIULASA, pentru ca NU ARE asa ceva.

uite...ma crezi ca te pot face sa iti schimbi parerea despre oltcit?
Vrei sa iesi la un mic test cu un oltcit stock din orasul tau? Cred ca se poate rezolva!

raul_rebelul2005 28-12-06 00:16

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
la faza cu racirea da is de aceeasi parere cu tine,ii mai buna ca ce-a pe apa....mai poate mi-as schimba parerea daca as testa un oltcit stock sa vad cum trage....oltcit stock din orasul meu???care ar fi ala ca nu il stiu....nu am auzit de nici unul...dar daca ar fi de ce nu,is curios....imi cer scuze daca te-am luat peste picior,nu ii stilul meu....oricum sa ai noroc la ea....

OltcitPower 28-12-06 01:02

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
nu m-ai luat peste picior, deloc! dar imi place sa aflu si eu ce spune lumea despre rabla mea:)
noroc inca nu am la ea...dar tot nu ma las:)
intra pe mine... id: shadow_vali
sa vad pe cine gasesc de prin orasul tau...si rezolvam rapid treaba:)
have fun!

OltcitPower 12-01-07 15:49

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
domnu` raul...ti-am dat PM de ceva vreme, dar nu am primit nici un raspuns de la tine.
am gasit omu` cu oltcitu...e disponibil oricand sa iti arate cum merge un oltcit in stare OK
desigur daca te tzine:)

raul_rebelul2005 15-01-07 00:04

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
am vazut ca pm-ul numa nu prea am avut timp sa-ti raspund ca am lucrat.....ti-am luat id de mess si vb acolo...

Most_Wanted 15-01-07 01:05

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
....ce naiba mah ..o culoare calumea nu gasesti ...iti dau un exemplu cum cineva sia gasit culoare misto ....a aamestec cateva culori ...si plm ia iesit o culoare unicata ....asa poti face si tu te joci putin cu cateva nuante si gata

OltcitPower 15-01-07 12:23

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
bre...
daca citeai topicul...
aflai ca: AM VOPSIT-O ROSIEEEEEE
:)


domnu` Raul e astept la drive-test:):):)

raul_rebelul2005 15-01-07 19:17

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
:):).....cu a ta?

Most_Wanted 15-01-07 19:55

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
sory ..puteti sterge posturile mele .....

OltcitPower 15-01-07 22:48

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
Quote:

Originally Posted by raul_rebelul2005 (Post 699646)
:):).....cu a ta?


cu a mea, promit, in curand!
nu uit...

raul_rebelul2005 22-01-07 17:43

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
ok:):)...cu respect pt.marele proiect.....

raul_rebelul2005 03-03-07 13:20

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
vali m-a dus Ovi cu oltcitul lui,a venit si el la intalnitea de weekend...ce sa zic,merge frumos masinuta si trage.....respect...:)

OltcitPower 03-03-07 16:26

Re: Oltcit Power (Club 11R)
 
bun asa:)
am auzit ca ai fost destul de multumit, desigur pt cati cai are.
in legatura cu stabilitatea...trebuie lasata mai in jos.
A mea stoarce ficatii la fiecare groapa, dar e ok...:)


All times are GMT +2. The time now is 17:22.

- Copyright 2026 4Tuning