![]() |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
Quote:
Scuze de offtopic. |
salut baieti
4 Attachment(s)
salut lupu....stai linisit....nu e graba....mai e pina la kitu exterior....cred ca o sa ma iau un oltcit de franta integral...astept azi sa vina cu el sa il vad si daca arata bine il voi face pala si renunt la asta la RM.si atunci o sa intarzii cu tunatu exterior ca nu mai sunt bani.nu stiu..sa vad azi...bordu au iesit fain cadranele..acum sa vad cum il luminez din spate ca nu prea e loc...o sa pun poze.
cadranele originale si cele noi.....vreau pareri |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
6 Attachment(s)
revin cu poze.scuze de claritate.o sa pun si cu bordu luminat azi.
|
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
salut , vreau sa stiu si eu ce metoda ai folosit pt a umfla aripile (spate) ,ca stiu si eu una ce-a cu o bucata de scandura si cricul.... nu am incercat-o dar trebuie ca in maxim 2 saptamani imi montez niste jante mai late 14/185/55 si trebuie sa le fac loc acolo :D .
PS.spor la treaba cu tuning-ul :) |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
sa-ti dea dumnezeu noroc sa fie in stare buna ala francezu.....faci o afacere de milioane....nu multi au sansa asta....din cate stiu eu sunt cele mai reusite(mai ales motoru si transmisia)....tzia iesit frumusel bordu' felicitari...si cu ce vrei sal luminezi leduri?
pentru ca or sati dea de furca un pic...din cate stiu eu , alea albastre (led)sunt cu lupa pt mare intensitate...ca sa ai o iluminare uniforma tre sa fie la o anumita distanta.. :| oricum baftah..si mor de nerabdare sa vad ce reusesti in final ;) |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
ok...pentru lupu...raspunsul
bordul este in doua variante luminat prima..luminat din spate cu 8 leduri albastre de intensitate mare dar face lumina mai mult la partea de sus. a doua...este cu tub electroluminos..adica un fel de fibra optica alimentat de la un driver special si cu asta se vad toate cifrele uniform pentru ca e pus de jur imprejurul ceasului. numai ca nu e foarte puternica ca si cu ledurile dar este ok. totul a costat cam 1,5 mil o sa mai dureze pina il termin ca acum am inceput munca si nu am timp. acum pentru prietenul de mai sus..cel cu umflatu aripilor aripile au fost decupate in prima faza,apoi a fost aplicata o tabla de 1mm si pe marginea ei ca intaritor un fier beton de 6mm iar apoi a fost umflata cu cricul din interior. chituita si pregatita de vopsit toata lucrarea a durat o zi pentru alte detalii va stau la dispozitie aici. |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
4 Attachment(s)
cateva poze cu bordul
|
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
salut, tot nu am inteles dc ai decupat acolo si ai bagat acel adaos de tabla (1mm) cand puteai sa umfli direct cu cricul si remediat cu chit ..... imi plac ceasurile tale se vad misto si este cat mai original dar nu vad acele (luminate) ... eu ma gandeam sa fac acele din plexiglas (transparent) si luminat din centru (adik sa ai in centru mai mult alb pt a patrunde culoarea din spate pe AC)
|
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
am facut doar un singur ac ddin plexiglas transparent dar la oltcit nu il poti lumina din spate doar acul pentru ca nu este loc sa poti baga led..si asa spatiul e foarte mic..deci acele deocamdta raman asa ...neluminate.
cit despre aripi....am incercat sa le umflu fara adaos...dar nu iesea bine...tabla se tragea inapoi si atunci am bagat acel adaos de tabla cu o raza putin mai mare si intaritorul de fier beton de 6 mm ca sa nu se mai traga inapoi si sa ai pot face marginea aia a aripii. |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
gata ai si renuntat?
https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/15661-vind-oltcit.html |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
nu am renuntzt la nimik...nu stiu la ce te referi...daca la faptul ca vind masina...nui bai...pleaca sat si vine una super beton
o bijuterie de oltcit....am gasit la o femeie in garaj un super oltcit.daca nu il dau pe al meu oricum o sa il iau si pe ala.in rest proiectul merge inainte...dar acum nu mai sunt bani si timp...am mult de lucru la munca. |
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
Bine mai edy ne-ai tzinut atat in suspans si acu ne lasi balta?!
|
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
OK e de inteles hobby-urile costa si din cand in cand tre sa si producem;asa ca spor la treaba si bafta!
|
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
PS da-mi si mie niste preturi si nr de tel ptr spoilere si praguri te rog!Adresa mea de mail este [email protected](daca ai placerea).Multzumesc anticipat si te salut.
|
Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
Sa sti ca m-am interesat de fr de mana ptr RM.Am aflat ca exista doua sisteme:unul prost cu o tablita si unul ceva mai bun cu un arc ce permitea revenirea placutelor dupa lasarea franei de mana.Acesta din urma costa in jur de 80 RON in cazul in care mai poate fi gasit pe undeva;laPloiesti ultimul nou noutz sa vandut acum 2 sapt.Oricum ma mai interesez,poti conta pe asta!
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:22. |
- Copyright 2026 4Tuning