Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   fuel pressure regulator (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/149558-fuel-pressure-regulator.html)

RevHard 11-07-10 16:27

Re: fuel pressure regulator
 
Ai rezolvat problema cu amestecurile?
Eu cred ca amestecul tau e prea sarac, dyno-ul fiind facut la acceleratie 100%. Iti topesti motorul. Trebuie sa fie 12,5-13%, mai jos la aspirate arde lent si consuma degeaba, mai sus nu are putere si se incalzeste, iar la acceleratie partiala peste 14,7 ,vezi cat tine fara rateuri(15-16), nu cred ca ti-ar strica o economie de 20%.
Cumpara-ti o pompa universala puternica, un regulator reglabil bun, niste injectoare de logan (bosch ev14), reglezi presiunea la 6-7 bari (pe piesele astea se poate), reglezi amestecurile si mai ramane avansul.
Ar trebui sa ai o crestere considerabila de putere, un consum mai bun si un motor mai fiabil la o investitie de 3-400e.

mistreku 11-07-10 16:47

Re: fuel pressure regulator
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by RevHard (Post 3510208)
Ai rezolvat problema cu amestecurile?
Eu cred ca amestecul tau e prea sarac, dyno-ul fiind facut la acceleratie 100%. Iti topesti motorul. Trebuie sa fie 12,5-13%, mai jos la aspirate arde lent si consuma degeaba, mai sus nu are putere si se incalzeste, iar la acceleratie partiala peste 14,7 ,vezi cat tine fara rateuri(15-16), nu cred ca ti-ar strica o economie de 20%.
Cumpara-ti o pompa universala puternica, un regulator reglabil bun, niste injectoare de logan (bosch ev14), reglezi presiunea la 6-7 bari (pe piesele astea se poate), reglezi amestecurile si mai ramane avansul.
Ar trebui sa ai o crestere considerabila de putere, un consum mai bun si un motor mai fiabil la o investitie de 3-400e.

am rezolvat-o din soft. initial am incercat cu niste injectoare mai mari, 220cc (fata de 170 - ale masinii), dar erau prea mari si implicit si amestecul prea bogat. cu softul nou inca merge cam bogat pe part-throttle insa pe WOT e excelent. cred ca o sa mai umblu la harta de part-throttle putin, pt economie. insa una peste alta am rezolvat-o 80%. adica partea de performance. mai am sa rez si parta de economie, ca nu strica niste bani in plus.


All times are GMT +2. The time now is 16:53.

- Copyright 2026 4Tuning