Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Un nou cod rutier (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/14193-cod-rutier.html)

SFW 27-03-06 08:30

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by ZoliaT
conform legislatiei romanesti toate actele trebuie sa aiba aceasi adresa pe ele ... si mie mi s-a parut ca suna aiurea .. dar asta e realitatea


da, l-am crezut ca nu ma minte ... si e normal sa aiba aceeasi adresa actele ... dar iti pot da o amenda ca sa te determine sa schimbi permisul cat mai repede (apropo amenda pe care mi-o dadea in cazul in care imi suspenda permisul era de 5 milioane), dar sa-ti ia permisul pt asa ceva, nu pt ca ai incalcat vreo regula de circulatie ... mi se pare ridicol ... pai se indoiesc de calitatile mele de sofer sau de bun cetatean? ...

SFW 27-03-06 08:33

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by zGb
nu-ti mai da tu cu parerea soferito...dupa parerea mea este cea mai buna regula auto care s-a dat in romania! daca ai condus vreodata la un drum lung (ma indoiesc evident) vara cand e foarte cald sau cand ploua destul de tare si vrei sa faci o depasire vezi o masina la o distanta mare in fata dar cateodata chiar nu-ti dai seama daca e pe sensul tau sau vine din sens opus dar depaseste si ea la randul ei...folosirea luminilor ar impedica aceasta dilema si traficul in afara localitatilor ar fi mult mai sigur! eu merg cu luminile aprinse absolut tot timpul cand plec la drum! Asta mi se pare o lege fantastica si chiar as vrea sa le dea tuturor amenda care nu au luminile aprinse!

Asa este ... luminile aprinse pe timp de zi sunt o binecuvantare ... eu niciodata nu ies la drum lung fara sa aprind luminile ... si mi se pare normal sa fie impus prin lege daca oamenii nu vor sa judece singuri ...
Altfel apreciezi si viteza celui ce vine din fata.

aleks 27-03-06 14:46

Re: Un nou cod rutier
 
sunt 3 reguli vitale care au fost luate acum: circulatia pe banda 1, luminile de intalnire pe timp de zi si culpabilizarea si a pietonilor in cazul unui eveniment rutier in care ei sunt vinovatii de drept.

danny24 06-09-06 03:06

Re: Un nou cod rutier
 
de acord cu luminile in afara localitatilor....ce nu-mi place insa e ca prin aceasta prevedere se ofera un motiv in plus de shpaga militienilor. In eventualitatea in care o sa uit sa aprind farurile, "baietii" au un motiv in plus sa cerseasca un 50 lei sau ma stiu eu cat...
mai nasoala mi se pare insa cea cu "Consumul de alcool rezultānd īn o concentraţie de cel puţin 8g/l " (a fost miscsorata de la 10g).... prietenii stiu de ce

Xel'Naga 08-09-06 01:18

Re: Un nou cod rutier
 
frate este naspa dar sunt si destepti care dupa ce stai la o coada de 20 masini ei trec prin statia de tramvai sau pe banda continua si depasesc toata coloana si mai incurca si circulatia ... astia merita arsi :lol: ... in rest este NASPA dar poate se mai sorteaza si asa zisi piloti de masini care de abia au luat colacul in mana :lol:

aleks 11-09-06 10:39

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by danny24 (Post 544816)
mai nasoala mi se pare insa cea cu "Consumul de alcool rezultānd īn o concentraţie de cel puţin 8g/l " (a fost miscsorata de la 10g).... prietenii stiu de ce

mie nu mi se pare deloc nasoala, care-i problema?
nu te poti abtine sa bei?
se poate...
dar un te poti abtine sa bei pana nu mai stii de tine?
concentratie de 0,08 inseamna mult, daca te sui asa beat la volan kiar nu ma deranjeaza ca ti-o iei... nu-i ca atunci cand gresesti in trafic, asta o faci cu intentie, si nu inteleg de ce ar trebui sa fie cineva indulgent in cazul asta...

Xel'Naga 12-09-06 12:35

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 550060)
mie nu mi se pare deloc nasoala, care-i problema?
nu te poti abtine sa bei?
se poate...
dar un te poti abtine sa bei pana nu mai stii de tine?
concentratie de 0,08 inseamna mult, daca te sui asa beat la volan kiar nu ma deranjeaza ca ti-o iei... nu-i ca atunci cand gresesti in trafic, asta o faci cu intentie, si nu inteleg de ce ar trebui sa fie cineva indulgent in cazul asta...

Cu asta sunt si eu de acord ... Lasa frate ca foarte multi alcolisti ne omoara pe strazi ... mai bine asa ... Mai tragic este ca daca ar muri decat ei dar ii mai iau si pe alti nevinovati ... :rolleyes2

200SX 12-09-06 14:37

Re: Un nou cod rutier
 
Alcoolul la volan ar trebuii sa fie inexistent.

sebaaa 12-09-06 15:18

Re: Un nou cod rutier
 
danny 24.. tu esti chiar in halul asta de iresponsabil??
cum poti sa bei si sa conduci???
si O BERE iti afecteaza reactiile!!!
nu e destul k se urca unii obositi la volan..mai sunt si altii kre beau..grozav
stopul nu mai are nici o semnificatie pt unii..la fel si limitarile de viteza..
mai avem vreo lege care se respecta in tara asta??

Xel'Naga 13-09-06 01:08

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 551525)
danny 24.. tu esti chiar in halul asta de iresponsabil??
cum poti sa bei si sa conduci???
si O BERE iti afecteaza reactiile!!!
nu e destul k se urca unii obositi la volan..mai sunt si altii kre beau..grozav
stopul nu mai are nici o semnificatie pt unii..la fel si limitarile de viteza..
mai avem vreo lege care se respecta in tara asta??

incearca sa nu te agiti , uni se pare ca sunt cauze pierdute , NUMAI politia ii poate aduce pe drumul cel drept ... :lol:

RoSonic 16-09-06 11:04

Re: Un nou cod rutier
 
Continuati pe topicul asta:
https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/16196-legea-49-2006-noul-cod-rutier.html

nu are rost sa se vbeasca in paralel.


All times are GMT +2. The time now is 14:08.

- Copyright 2026 4Tuning