Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/13249-lamborghini-gallardo-nissan-skyline.html)

ESPinoza 21-02-06 17:07

nu mi se pare corect sa comparatzi o mashina stock cu una preparate... si nu de oricine ci de Nismo

FIGHET 21-02-06 18:11

frumossss :shock: :shock:

sandumrs 22-02-06 11:35

Oricum ai spune oricum ai face, e simplu, Lamborghini e altceva si aici nu e vorba de snobism, e vorba de supermasini.
E vorba de alte pagini, nu alta pagina.

alecsutu1 22-02-06 12:03

:D ma sparg de ras deci se compara un Skyline care e tunat si care s-a facut in 20 (douazeci) exemplare cu un Gallardo de serie :D ,si imi place ca unii se uita cate masini sunt in Romania cate Skyline si Gallardo sunt pe aici ,daca bagam in poll si un Alpina B7 turbo ce ziceti :P
http://www.m5board.com/alpina/e28.html
On topic comparatia nu e corecta :lol:

sandumrs 22-02-06 12:20

Nu numai ca e o comparaite fortata dar si cand vb de un Skyline preparat Gallardo e mai bun. Skyline e o masina pentru cunoscatori, pentru oameni care merg la curse. Gallardo e un vis, o supermasina in toata puterea cuvantului.

ESPinoza 22-02-06 15:45

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"sandumrs\"
Nu numai ca e o comparaite fortata dar si cand vb de un Skyline preparat Gallardo e mai bun. Skyline e o masina pentru cunoscatori, pentru oameni care merg la curse. Gallardo e un vis, o supermasina in toata puterea cuvantului.

si acele skyline`uri preparete de 1000 de cai putere ce faci cu ele? te dai o data pe pista si dupa aia stai 2 ore sa umbli la motor sa`l refaci.. pe cand un gallardo se da pana ramane fara benzina.. face plinu si tot se da. si pleaca cu a acasa ca noua. asta conteaza

movie 22-02-06 17:48

Re:
 
Quote:

si acele skyline`uri preparete de 1000 de cai putere ce faci cu ele? te dai o data pe pista si dupa aia stai 2 ore sa umbli la motor sa`l refaci.. pe cand un gallardo se da pana ramane fara benzina.. face plinu si tot se da. si pleaca cu a acasa ca noua. asta conteaza
sa umbli la motor sa`l refaci? esti pe langa, documenteaza-te inainte sa mai spui prostii de genul asta..
sandumrs asa e lambo este o supermasina, dar am vrut doar parerea altora despre aceste doua masini.

ESPinoza 22-02-06 18:03

vrei sa spui ca cu un skyline dus la peste 1000 hp te dai cu el de 20 de ori fara sa`i ridici o data capota? poate gresesc .. dar eu nu cred

Th3_Mask 22-02-06 18:22

o comparatie total aiurea, 2 masini total diferite...una tunata alta stock

GabiByte 22-02-06 18:38

si care-i problema?
mie mi se pare o comparatie destul de interesanta.
Ambele au 500 de cai, ambele is 4wd, de greutate nu ii chiar asa mare diferenta.

Th3_Mask 22-02-06 18:47

Cand compari 2 astfel de masini te gandesti mai intai sa fie ori amandou stock ori ambele modificate. Un gallardo modificat nu va bate legenda curselor care este Skyline mult timp de acum incolo...impinge tu un gallardo la maxim din punct de vedere al motorului sa vedem care are fiabilitatea cea mai buna! Compara Skyline cu Supra si Gallardo cu un ferarri avand cam aceeasi putere.

sandumrs 23-02-06 00:40

Din ciclul super-masini japoneze versus supermasini europene...........japonezii nu prea au supermasini.


Clar nu va inteleg, e vorba de pasiune, de prestigiu de senzational si opulenta si de performante, deci Lambo si punct.

Skyline face parte din ciclul 400m/ sau 1000m, care ajunge primul, altceva.....

Pentru 1000cp e nevoie de platforma, nu mai e \"every day car\", ci doar o masina de platforma buna pe 400m.

Eu chiar imi pun intrebarea, voi chiar vb serios cand comparati un Skyline cu un Lambo???

Apropo, urmeaza sa apara murcielago (nu stiu numele exact pentru aceasta versiune speciala) care va avea 6.5l v12 si 640cp. Acceleratia 0-100km/h in 3.4sec. Cool.

Si eu ador Skyline, sincer, dar a merge pana al compara cu Gallardo e deja prea mult. Fiecare are piata ei de clienti si de intrebuintari, singurul element comun sunt timpii.

sandumrs 23-02-06 00:41

Din ciclul super-masini japoneze versus supermasini europene...........japonezii nu prea au supermasini.


Clar nu va inteleg, e vorba de pasiune, de prestigiu de senzational si opulenta si de performante, deci Lambo si punct.

Skyline face parte din ciclul 400m/ sau 1000m, care ajunge primul, altceva.....

Pentru 1000cp e nevoie de platforma, nu mai e \"every day car\", ci doar o masina de platforma buna pe 400m.

Eu chiar imi pun intrebarea, voi chiar vb serios cand comparati un Skyline cu un Lambo???

Apropo, urmeaza sa apara murcielago (nu stiu numele exact pentru aceasta versiune speciala) care va avea 6.5l v12 si 640cp. Acceleratia 0-100km/h in 3.4sec. Cool.

Si eu ador Skyline, sincer, dar a merge pana al compara cu Gallardo e deja prea mult. Fiecare are piata ei de clienti si de intrebuintari, singurul element comun sunt timpii.

einstein1984 23-02-06 08:26

Treaba e ca pentru 1000 CP nu mai ramane din motorul ala decat blocul. Iar cuvantul turbo-lag capata o cu totul alta semnificatie (vorbim totusi de peste 300CP/l). Ce competitii a castigat skyline? Cel de serie , nu cel pnetru campionatul japonez de GT (care e un prototip).
Nu ca gallardo a participat cu prea mult succes la curse, dar vreau sa aflu si eu ce mare smecherie e cu skyline.

GabiByte 23-02-06 14:17

Skyline R34 cand a aparut, a fost una dintre cele mai avansate tehnologic masini. Cum injectoarele si alte componente se pot modifica electronic, se pot scoate foarte multi cai din ea doar cu chip tuning.
Apoi mai e sistemul 4WD foarte bun cu diferentiale electronice. Puterea mare poate fi aplicata cu usurinta pe sosea...cam asta se smecheria cu skyline.


All times are GMT +2. The time now is 04:55.

- Copyright 2024 4Tuning