Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Proiect Dacia VTM (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/120496-proiect-dacia-vtm.html)

lau88 19-05-09 11:04

Re: Proiect Dacia VTM
 
asta ramane de vazut. din motorul de 1.6 nu cred ca poti scoate un 1.8 dar 100 de cai sigur si cand spun sigur inseamna ca nu am visat azi noapte inseamna ca stiu eu ceva .. MULTUMESC





AM DESCHIS ACEST TOPIC PT SUGESTII NU PT A FI CONTRAZIS MULTUMESC

Buga 19-05-09 11:39

Re: Proiect Dacia VTM
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 2330961)
1.6 provine deja din 1.4 alezat si cursa a pistonului mai mare cu 4mm mai mare .....asa ca de unde scoti tu 1.8 sau 100 Cp tare sunt curios.nu vreau sa par critic dar nu te chinui...

intreaba prin batrani cine a scos 120 cai din 1.6 .... sau cel putin asa am auzit

numai bine

bodo 19-05-09 14:33

Re: Proiect Dacia VTM
 
16 Attachment(s)
cateva poze de acu ceva zile,masina nu se prezinta intr-o stare excelenta dar mai e de lucrat la ea si speram sa o aducem intr-o stare mai buna

B-81-TAF 19-05-09 15:50

Re: Proiect Dacia VTM
 
nu vrei 1.8 16v sa te dai la vtm ?

lau88 21-05-09 11:35

Re: Proiect Dacia VTM
 
SE LUCREAZA LA ROOLBAR ,, CATEVA POZE MAINE

aborigenu 22-05-09 11:53

Re: Proiect Dacia VTM
 
10 Attachment(s)
cred ca am ceva pt tine tamburi cu umar pt fixare janta , refacuta suprafata de contact cu sabotu,
carb de lada dublucorp
axa 5.85 ,
chiulasa 1.4 simeringuri noi scaune schimbate toate noi admisii de cielo noi evacuari noi coborata in 71.6 sau 71.4 nu mai retin exact dar oricum sub 72 sigurante supape noi 250 lei rulata nici 10mii de km

sau motor 1.4 bloc alpine arbore frantuz palier st maneton r1 axial r1 , chiulasa mai sus mentionata . axa 5.85 volanta usurata masina e trasa pe dreapta motoru nu are nici omie de km facuti

bara stabilizatoare spate ca aia din poza , de r18
pivoti nemtzest NOI cu set de surube sa nu te intreaca roata pe viraje :)))

amortiz fatza arcuri spate etc etc... daca esti interesat de ceva da un semn micule tuner id mess talibanu83

lau88 26-05-09 18:22

Re: Proiect Dacia VTM
 
'micule tuner' asta ghiar nu mi se potriveste :D

nelutz69 27-05-09 02:37

Re: Proiect Dacia VTM
 
2 Attachment(s)
Lau, te felicit! dar te cert ca ti secret acest proiect( stii la ce ma refer) puteai sa spui si noua dincolo ce faci.......OKe,

@ buga are dreptate,
Quote:

Originally Posted by buga (Post 2332607)
intreaba prin batrani cine a scos 120 cai din 1.6 .... sau cel putin asa am auzit
numai bine

pai batrani nostri au scos 120 din motoarele de 1,3L , dar eu cred ca nu ai nevoie de atatia cai Lau, mai bine nu il fortezi asa de tare ca nu va tine mult, e suficient ceva mai putini cai dar o suspensie buna si neaparat o CUTIE de VITEZE cu Grup scurt, doar e masina de Viteza in Coasta nu de Viteza in linie, suspensia e importanta foc :)........iar ca imagine exterioara alege ceva stil Vechi, cum erau daciile ce alergau in ani 80, fara spoilere imense si tot felul de cidatenii.......ai putea sa faci replica unei foste masini care a participat in vremurile alea, sa o faci indentic, si iti spun ca ai sa trezesti multi nostalgici ai curselor care te vor felicita!.......succes!

Bravo Lau!

lau88 28-05-09 20:43

Re: Proiect Dacia VTM
 
nelutzu noi suntem colegi de forum de ceva trimp stii bine ce pot face, vreu ca masina sa fie bunicica nu monstru, si exteriorul cat mai simplu si cat mai frumos . merci nelutu pt incurajare

nelutz69 28-05-09 22:13

Re: Proiect Dacia VTM
 
Quote:

Originally Posted by lau88 (Post 2360571)
nelutzu noi suntem colegi de forum de ceva trimp stii bine ce pot face,............ vreu ca masina sa fie bunicica nu monstru, si exteriorul cat mai simplu

Stiu ce poti, si tare as vrea ca cineva mai face cate o Replica a fostelor glorii ce alergau pe coaste;e din Romania... Succes!

Buga 29-05-09 13:33

Re: Proiect Dacia VTM
 
uite aici un link ( posibil sa l stii ) , cu o nova facuta de vtm https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/112152-proiect-nova-vtm.html

parerea mea e ca o aprindere buna , face minuni !

stiu teava de rollbar ieftina daca te intereseaza ...

numai bine

Liberta 29-05-09 17:55

Re: Proiect Dacia VTM
 
Quote:

Originally Posted by nelutz69 (Post 2355125)
Lau, te felicit! dar te cert ca ti secret acest proiect( stii la ce ma refer) puteai sa spui si noua dincolo ce faci.......OKe,

@ buga are dreptate,


pai batrani nostri au scos 120 din motoarele de 1,3L , dar eu cred ca nu ai nevoie de atatia cai Lau, mai bine nu il fortezi asa de tare ca nu va tine mult, e suficient ceva mai putini cai dar o suspensie buna si neaparat o CUTIE de VITEZE cu Grup scurt, doar e masina de Viteza in Coasta nu de Viteza in linie, suspensia e importanta foc :)........iar ca imagine exterioara alege ceva stil Vechi, cum erau daciile ce alergau in ani 80, fara spoilere imense si tot felul de cidatenii.......ai putea sa faci replica unei foste masini care a participat in vremurile alea, sa o faci indentic, si iti spun ca ai sa trezesti multi nostalgici ai curselor care te vor felicita!.......succes!

Bravo Lau!

Nu stiu daca te-ai uitat dar este de admirat ---- > https://www.youtube.com/watch?v=ugqELPRlwCE sunt 5 parti merita vazut
Scuze de off topic

Succes in contiunuare !!!

lau88 29-05-09 20:36

Re: Proiect Dacia VTM
 
multumesc baieti, multumesc nelutu io chiar stiu ce vreu sa fac apropo teva pt rollbar am luat ,, am luat trot ce trebuie, scunul mai lipsea da ma rezolva bunul meu priete 'DANIEL ONORIU' imi face un cadou ii miltumesc foarte mult, ori ce mana de ajutor conteaza. multumesc nelutu stii tu de ce

albert_md2004 30-05-09 22:38

Re: Proiect Dacia VTM
 
nelutz69 ai spus ca "batrani nostri au scos 120 din motoarele de 1,3L",as fi tare interesat de reteta.
multumesc mult si scuze pt poluarea topicului.

BH 59 FIF 30-05-09 22:51

Re: Proiect Dacia VTM
 
Ce tip de teava ai achizitionat pentru rollcage? Iar pe de alta parte, ce greutate aproximezi ca va avea "cusca" la final?


All times are GMT +2. The time now is 05:12.

- Copyright 2026 4Tuning