Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   CUTIE SUBWOOFER (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/1044-cutie-subwoofer.html)

Nemesys 11-02-08 22:02

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
cine ma ajuta si pe mine cu o indicatie???am 2 difuzoare sony x-plode xs-l152p5s de 15 inch 450 watt rms si vreau sa fac un subwoofer de masina.Am nevoie de un amplificator...Ma poate ajuta cineva cu o sugestie???Ce firma??Ce model???Inca ceva....As vrea sa fac cutia din plexi-glass si nu stiu cat costa.......

joe_infect 30-04-08 09:21

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
cutie facuta din plexiglas nu e o alegere buna nici acustic nici ca si buget ,ce ii adevarat o sa arate foarte bine , daca o reusesti sa faci o sa fie si foarte scump si n ici nu o sa sune asa bine , mai ales ca nici sony nu este o marca conducatoare la car audio .
fa cutie din MDF asa o sa sune cel mai bine ;)

CLAUDIU_URBAN 30-04-08 10:28

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
are dreptate joe , la difuzoare cu diametru mare e indicat sai faci incinta cat mai ramforsata , de preferat din mdf , plexiglasul e scump , iti trebuie gros ( cel putin 13 - 15 mm ) . io am folosit pt incinte de maxim 45 litri .

adyadryan91 16-09-09 13:00

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
Quote:

Originally Posted by Kusa (Post 41253)
Am o veste proasta :( :( :( . Idiotul ala de tamplar cand a bagat suruburile i-a scapat bormasina in membrana si a gauritoo :( :( :( :( .
Dar totusi am poze asa cum e subwooferu fara cutie azi le-am facut ca nu l-am mai bagat in cutie . :( . Voi ce spuneti sa fac :
A)Sa ii schimb membrana ?
B)Sa il pun sa-mi dea banii pe el ?
C)Sa ascult asa la el ?
Si va rog frumos raspundeti si voi si dati-va cu parerea.
Totusi uitati poze :

merge sa asculti si asa dar dece sa stai cu ea sparta dai doua in mufa:punch: si cerei bani pe el. si data viitoare dute la un spcialist nu la un carpaci;):!:

vn-08-nen 20-12-09 15:12

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
4-8 Ohm - Difuzorul merge si pe 4 si pe 8 ohm si nu se strica ( la asta se refera )
Plasa difuzorului mi se pare ca e cam aproape de suspensia membranei ... La un test de bass atinge sau nu cursa membranei plasa ?
Difuzorul are frecvente destul de bune daca sunt adevatare si ca putere are undeva intre 150 - 200 W RMS . 600 sunt cei muzicali :) Poti face o mica filmare si sa o urci sa auzim si noi ? Numai bine

sandu20 25-09-10 16:33

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
am un dif. bm de 350w pe 4ohm si as vrea sal fac de 8ohm fara sa pierd claritatea la ia ma poate ajuta cineva:-)

ralphmandl 25-09-10 21:02

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
legi in serie cu difuzoru un rezistor de putere, de 4 ohmi si ai dufuzorul de 8 ohmi, dar se va auzi mai incet ca si pe 4 ohmi.

sandu20 26-09-10 12:29

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
mersi de ajutor:D

sandu20 26-09-10 12:45

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
ma poate ajuta cineva cu o scita de cutie de wofer pr. difu meu
diametru 30cm independenta 4ohm fregventa 30hz-3500hz sensibilitate 92db putere max.350w marca BM-30350.si un filtru pentru el multumesc

raduvladau 26-10-10 23:14

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
Buna baieti
Ma ajutati si pe mine cu niste dimensiuni sau mai bine cu o schita pentu o incinta la un subwoofer Pioneer TS-W258D4
# diametru: 25 cm
# putere RMS: 350 W
# putere maxima: 1200 W
# impdanta: 4 Ohmi
# sensibilitate: 90 dB (1W/1m)
# raspuns in frecventa: 20-450 Hz
Producatorul recomanda ca incinta sa fie intre: 18.4-35.9 l, dar problema este ca nu stiu cum sa calculez litrii astia:rolleyes2

Merci anticipat.

wolverine 06-03-11 22:00

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
stie cineva de ce mi se aud tot felu de sunet in subwoofer, gen cand scot cd`u, se aude sunetul acela cand iese...in subwoofer, sau cand e data muzica incet...un fel de barait foarte gros....toate astea se intampla cand dau volumul din statie mai tare...

adrian_drift_king 07-03-11 15:11

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
e de la cablu rca care intra in amplificator
1 : iti face asa pt ca e tras pe aceeasi parte cu cablu de curent
2 : probablil nu e un cablu profesional incearca sa iei de pe net cablu ecranat(de preferinta triplu ecranat)

wolverine 07-03-11 15:42

Re: CUTIE SUBWOOFER
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4149980)
e de la cablu rca care intra in amplificator
1 : iti face asa pt ca e tras pe aceeasi parte cu cablu de curent
2 : probablil nu e un cablu profesional incearca sa iei de pe net cablu ecranat(de preferinta triplu ecranat)

este cablu profesional, nu este pe aceiasi parte cu cel de la curent...


All times are GMT +2. The time now is 22:01.

- Copyright 2026 4Tuning