Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Machetele mele (https://forum.4tuning.ro/505-machetele-mele.html)
-   -   Machetele mele - CatalinM6 (https://forum.4tuning.ro/505-machetele-mele/102064-machetele-mele-catalinm6.html)

mareo 01-01-09 12:18

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
Frumos! Felicitari, nu te supara,dar ori nu am vazut eu,ori nu ai scris tu,machetele sunt la scara 1/24?
Bafta la colectionat.

CatalinM6 01-01-09 12:20

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
"Mi-am propus sa ma axez pe colectionarea de machete 1\24,"
primul meu post :)....toate sunt 1\24

CatalinM6 08-02-09 13:22

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
8 Attachment(s)
10.Ford Mustang '70 (Boss 302), de la Maisto

Griffo 08-02-09 15:19

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
ooo felicitari Catalin
foarte frumoasa achizitie...o bijuterie

CatalinM6 12-03-09 17:47

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
8 Attachment(s)
11. Dodge Charger R/T 1969, de la Maisto

Merci Griffo!

radu_bv 12-03-09 18:47

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
superb charger-ul asta. una din muscle car-urile mele favorite.

NECROPHORUS 13-03-09 09:21

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
frumoase machete, tine-o tot asa :!::idea::arrow:

CatalinM6 16-03-09 15:17

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
3 Attachment(s)
Dupa cateva ore BUNE de munca..am reusit sa imi "iluminez" machetele
Nu prea ma pricep sa fac poze si oricum este ziua..inca

mareo 16-03-09 17:25

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
Interesant, imi poti spune ce 'sistem' ai facut?
Oricum, Felicitari!

CatalinM6 16-03-09 19:34

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
Am demontat fiecare blat in parte,i-am dat cate 2 gauri (cele 2 gauri se "intalnesc" in unghi de 90 )prin care sa treaca firele pana in spatele rafturilor (asunse,sa nu se vada nimic din legaturi)
Sunt 10 leduri de 3V,legate cate 5 in serie,apoi cele 2 serii le-am legat in paralel....
Pentru a lega instalatia la 220V,am folosit un transformator de 24V,o punte,un condensator,o rezistenta si gata :)
E foarte multa migaleala,sunt multe lipituri de facut..multe fire..etc..dar cred ca a meritat :)
Ai nevoie de multa rabdare...
Noaptea se vad f frumos!

COSTURI:
10 leduri X 0,5 = 5 RON
Transformator + Punte + Condensator + Rezistenta = 19 RON
Cablu electric 10m X 0,6 = 6 RON
Total: 30 RON

bmwh548 17-03-09 10:14

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
Nu era mai simplu daca luai un alimentator de 12v? Nu iti mai bateai capul cu montajul de punte de diode si condensator (rezistente oricum trebuiau).

CatalinM6 17-03-09 10:30

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
asa mi-a recomandat un electronist....
Cred ca era si mai migalos,trebuia sa leg cate o rezistenta pt fiecare led...nu?

bmwh548 17-03-09 10:32

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
Nu...faceai aceeasi chestie cu montaj serie-paralel (cum ai si acum) si puneai o rezistenta pe fiecare ramura sau chiar una pentru toate... Plus ca alimentatorul ar fi fost ceva mai mic ca dimensiuni probabil. Oricum nu prea mai conteaza acum, rezultatul finit arata super bine :)

CatalinM6 18-03-09 17:16

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
8 Attachment(s)
12. BMW E90 330i, de la Welly

bmwh548 18-03-09 17:18

Re: Machetele Mele - CatalinM6
 
Vreau si euuuuuu....
Redevenind seriosi: felicitari pentru achizitie. Superba :)


All times are GMT +2. The time now is 07:14.

- Copyright 2026 4Tuning