Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

danielddd 08-05-09 08:21

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
http://www.buletinulauto.ro/vanzari-...va-324665.html ym: [email protected]
tel: 0740728771 aici poti vedea masina

d-shiznit 08-05-09 22:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Salut baieti, ieri mi-am luat si eu un Vento modelul GL ABS din '93 1.8 90 de cai...am o problema cu el...il pornesc si scade turatia si moare :| chestia asta se intampla uneori odata, uneori de mai multe ori, dupa care isi revine la normal.Ce as putea face? imi recomandati ceva? please help! :(

ncs_balauru 09-05-09 00:15

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
ce treaba are lojeronul ala cu cadrul de la brate pentru ca nu sunta afectate masina este pusa pe dispozitiv si nu este fugita caroseria dar in schimb am un amortizor stamb

ulie.cozmi 11-05-09 22:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pai oricum cred ca capul de la lonjeron se poate schimba(demonta) si pus altu' daca nu ma insel...in fine,pana una alta zii si mie cu ce ti-ai vopsit blocu'? ce vopsea ai folosit de rezista la temperaturi? Bafta in continuare;)

ulie.cozmi 11-05-09 22:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by d-shiznit (Post 2301134)
Salut baieti, ieri mi-am luat si eu un Vento modelul GL ABS din '93 1.8 90 de cai...am o problema cu el...il pornesc si scade turatia si moare :| chestia asta se intampla uneori odata, uneori de mai multe ori, dupa care isi revine la normal.Ce as putea face? imi recomandati ceva? please help! :(

poate e din pompa de benzina...dupa un timp se opreste si mai merge doar cat mai e pe furtune,apoi se opreste asa facea si a mea...si tot puneam si luam contactu' pana auzeam ca merge pompa iar apoi plecam iar la drum :))
incerca de mai multe ori vezi daca se aude un bazait de la rezervor cand pui contactu'...

ncs_balauru 12-05-09 22:03

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am luat vopsea speciala pentru elemente de temperatura ,mai am putin si termin de facut masina ,dar nu o sa mai vopsesc pavilionul si o sa il imbrac cu fibra de carbon iar pe capota o sa desenez ceva frumos mai exact as desena un motor VR6 astept pareri

ncs_balauru 12-05-09 22:07

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:
Originally Posted by d-shiznit View Post
Salut baieti, ieri mi-am luat si eu un Vento modelul GL ABS din '93 1.8 90 de cai...am o problema cu el...il pornesc si scade turatia si moare chestia asta se intampla uneori odata, uneori de mai multe ori, dupa care isi revine la normal.Ce as putea face? imi recomandati ceva? please help!


am patit si eu o chestie din asta si era din cutia de alarma de sub bord care are sistem antifurt pe pompa de benzina pe alarma din fabrica

ncs_balauru 14-05-09 21:50

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
ce se intampa de nu mai zice nimeni nimic

antonlupan 15-05-09 09:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
criza....nimeni nu mai face nimic...:d
am pus telescoape si arcuri pe spate....boboc.merge ca ceasu
am desfacut usa si am gasit 4 fire rupte...motiv pt care umbla geamu de nebun...
si cam atat deocamdata...
sa nu uit....am revopsit masca fata si am pus pleoapa...dupa 6 luni...:d.

bzsa 15-05-09 09:45

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pune poze cu masina

hai ca pun eu un filmulet nu stiu daca l-am mai atasat:???:
https://www.youtube.com/watch?v=_tx7RjcVYrw

ventto 15-05-09 16:06

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
merge baieti sa dau vento de 1.8 AAM si sa iau un bmw 316 benzina?ambele arata si functioneaza in parametrii normali.

danielddd 15-05-09 16:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pai...la vento is mai ieftine piesele...dar bmw-ul este mai puternic,la vento avantajul este ca trage fata...bmw: dezavantaj cred eu,cu spatele...tu stii ce vrei..:)

ventto 15-05-09 17:15

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
de asta sunt constient,de pretul pieselor si de tractiunea spate dar asa ca o concluzie se merita sau nu?orice parere e binevenita.

danielddd 15-05-09 17:17

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pune o poza cu vento tau si cu bmw-ul,sa putem face o comparatie

Victor_Is 15-05-09 17:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
din punct de vedere al costurilor de intretinere nu cred ca este rentabil...parerea mea...
mai degraba Vento

ventto 15-05-09 18:03

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
3 Attachment(s)
asta e vento al meu..

ventto 15-05-09 18:07

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
4 Attachment(s)
si asta e bmw-ul pe care vreau sa il iau

danielddd 15-05-09 18:09

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pai.. tinang cont ca amandoua is neinmatriculate pe romania,poti face schimbul.

Sebastian.C 15-05-09 18:17

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Stai calm la vento... Ala are nr de padure....

danielddd 15-05-09 18:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Cum adica numar de padure doml`e ? :D

ventto 15-05-09 20:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cum este cu nr asta de padure???????:rolleyes2

antonlupan 15-05-09 21:39

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
?????????????????????????????????????????????????? ????????:ballbounc:dance::dance:

ventto 15-05-09 21:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
astept sa aflu traducerea.......nr de padure...........???????:rolleyes2

catalin-stefan 16-05-09 10:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pt ncs_balauru salutare..... daca dezmembrezi masina.... as dori motorasul de la turela daca functioneaza si ce pret ai ... adresa de mess catalin_voicu86 sau tel 0724301679 astept

ncs_balauru 16-05-09 17:38

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
5 Attachment(s)
nu nu dezmembrez masina lucrez la ea ce parere aveti de aceste acesorii

ulie.cozmi 16-05-09 20:09

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
masca aia fata e chiar beeton...si farurile de la dectane din poza 3 :)
hai k tare as vrea sa le vad sus puse :twisted: :rolleyes2
Bafta in cont. cu reparatiile! :D

ulie.cozmi 16-05-09 20:13

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by catalin-stefan (Post 2324114)
pt ncs_balauru salutare..... daca dezmembrezi masina.... as dori motorasul de la turela daca functioneaza si ce pret ai ... adresa de mess catalin_voicu86 sau tel 0724301679 astept

vezi ca motorasul se potriveste si cel de pe passat b3 din asta aproape ca si vento...si eu tot de pe passat din ala mi-am pus si merge ;)
Bafta!

MaxX_82 16-05-09 20:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2325074)
nu nu dezmembrez masina lucrez la ea ce parere aveti de aceste acesorii

Pentru bara fata nu as opta pentru aia din poza, poate gasesti pe cineva sa le modifice asa ca si in pozele de mai jos, la faruri (primele numai cromate le am si eu, merge f bine xenonu pe ele) poti lega foarte usor semnalizarea pe pozitie, e totusi o masina mai batranica si ar merge ceva mai oldschool zic eu. Bafta la modificat

catalin-stefan 18-05-09 19:20

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cine imi zice de unde i-au niste semnalizari si flapsuri albe cu sticla mata mai bine zis tot ce e in bara fata

antonlupan 20-05-09 07:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
intrebare...trebe sa schimb flansele de pe telescoapele fata....in partea de sus a telescopului...vroiamn sa stiu daca trebe scos afara arc,telescop,sau se desface pur si simplu su capota ?si daca desfac sare arcul sau ramane comprimat pe telescop(in spate am desfacut si a venit jos arcul cu tot cu telescop)...mersi fain....astept raspuns

danielddd 20-05-09 08:15

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Daca vrei sa schimbi flansele..iti trebuie presa pt arc.De acolo iese usor,tot subansamblul ala,desfaci alea 2 suruburi din partea de jos a telescopului si de deasupra desfaci piulita din capul telescopului si dai jos.Dupa aceea iti trebe presa.

antonlupan 20-05-09 11:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
deci desfac sus si jos,scot tot afara si dupa aia depresez arcu ca sa pot schimbaa flansa.....mersi fain

antonlupan 21-05-09 20:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am schimbat alea...merge fain...unu din rulmenti era spart....o curs bilele afara...
intrebarea e urmatoarea....am scos arcul si am apasat pe telescop...is monroe pe gaz...si ramane jos,nu se misca numa daca tragi sau impingi de el....si ala de pe dreapta care se impinge si mai usor,cand ajunge jos suna a tabla...asta inseamna ca is gata si telescoapele sau is pe aproape?(daca apas pe masina,pe aripa nu face balans ,se ridica si se opreste..)
telescoapele nu is curse deloc...
inca o idee pentru cei care au de gand sa umble acolo si nu pot desface cele 2 suruburi de pe telescop..si eu am tras de ele o jumate de ora buna si nimic....dupa care...am pus benzina intr-o siringa cu ac...am stropit usor piulita si iam dat foc....si tot sprituiam usor acolo pana sa incins bine de tot si a luato la prima cheie....se poate folosi o lampa din aia mica cu gaz,...io nu aveam la indemana....cam asta e...
sa auzim de bine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ncs_balauru 21-05-09 22:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
in legatura cu incinsul suruburilor sar putea sa lei fi incis foarte rau si sa fi spart garniturile din ele si din motivul ala poate merg asa usor

ncs_balauru 21-05-09 22:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
am comandat acele faruri si acea bara normala fara locas de senalizari si proiectoare lafel ca la cea visinie ,si ceva poze de la masina astept pareri

antonlupan 22-05-09 07:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
fain....o gati pana in toamna?cu tot cu vopsit vreau sa zic?
nu are treaba incinsu cu telescoapele pt ca pe dreapta am desfacut fara sa ii dau foc si ala e mai praf....voiam sa stiu daca ce am scris io acolo is simtome ca ar fii pe duca,....

antonlupan 26-05-09 09:54

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
salut baieti...intrebare...
am gasit o toba de golf vr6..trebe umpic modificata ca sa intre pe vento....are careva pe masina?suna oarecum?baiatul vrea 150ron pe ea...

Tibanu 26-05-09 16:37

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
3 Attachment(s)
au reusit intr-un final sa pun foliile omologate 85% spate si 30 % fata + parasolar

si niste stikere pt reclama...ceva vreme le voi purta...asta ee ,sa ma facem rost de bani...

Sebastian.C 26-05-09 17:30

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Inca odata intreb cine vrea capota de Golf la schimb cu una de Vento. Eventual dau si faruri originale de Golf la schimb pe originale de Vento. Iese frumos combinatia de fata de Golf pe Vento si invers.... Am capota impecabila. Dau si diferenta daca e nevoie

ncs_balauru 26-05-09 22:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am si eu o aripa de vento sau golf3 dreapta fata nou de vanzare si un far de stanga de vento de vanzare e interesat cineva


All times are GMT +2. The time now is 21:15.

- Copyright 2026 4Tuning