![]() |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
stai linistit ca nu are nimeni nimic cu e36//////si de e90 si de alte modele de prin 2006-2010 se va zice peste 10-15 ani :Nimeni nu mai face masini cum se faceau odata
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
2)Nu incerca sa pari ce nu esti....haide sa analizam masina ta...e din 2004..un mercedes clk 270...are 8 ani..ai dus-o la scoala s-o dai primul an?...sa numai zic ca e prezentata de 3 ori pe 4tuning... 3)Data viitoare cand mai ma vezi fata in fata ,incearca sa nu te mai albesti....ca nu sunt ala cu coasa ca sa-ti iau viata...si nici nu am nimica cu tine. 4)Daca mai doresti ceva ma poti suna..si putem discuta precum barbatii..daca nu,lasa-mi un mesaj si promit ca-mi fac eu timp sa te sun.... 5)Nu te mai ascunde si incerca sa pari ce nu esti....ca esti mic "COPILE". Ultimul post pe aceasta sectiune...(careia am si uitat sa-i raspund) noroc ca mi-a adus aminte un tovaras ca am unul care vorbeste a prost... Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
dacă nu ai bani de o mașină, cu tot ceea ce presupune ea (taxe, asigurarea aferentă etc.) înseamnă că este un motiv pentru care nu ar trebui să ai mașina aia. pe mine unul mă agresează vizual toți maneliștii care circulă cu toroape de e36 , calibre și alte invenții cu acte de Bulgaria, mai ales că majoritatea sunt căzături, și ei se mai și cred regii șoselelor cu câte o sărăcie de 318.
dacă ziceți că la noi sunt taxele mari...ia vedeți cum sunt asigurările prin alte țări (Franța, Italia, sau mama lor, Marea Britanie). când te pleznește regina cu o asigurare de 2650 de lire pe an la un Jaguar care nu valorează nici 2500 de euro... aia e distracție, nu labageala de la noi, cu taxa vieții, care poate fi și evitată prin acțiune în instanță. problema noastră e de mentalitate, că ne credem prea „valoroși” pentru lucrurile pe care ni le permitem defapt. Să nu aibă vreunul dintre voi, bulgarii, ghinionul să intre în mine vreodată... |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
si,ma rog,ce s-ar intampla in caz ca unul dintre cei care avem masina inscrisa in bulgaria ti-am accidenta automobilul tau inscris in romania?
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
nu te stresa ca nu poate sa faca diferenta intre nivelul de trai din alte tari,ce salarii sunt acolo cu romania......dar stie sa faca calcule cat costa o asigurare,etc.... |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
vrei exemplu,un mercedes ml din 2009,nr de cehia,propietarul la volan,nu vreun manelist cum numestii tu cei care circula cu masini de bulgaria,a lovit 2 masini,o solenza si un logan,de 3 luni de zile ii plimba si nu le da banii,ce crezi cehul avea asigurare GROUPAMA....deci?poate sa te loveasca si unul cu nr de romania cu asigurare la carpatica,euroins,astra si tot nu vezi nimic,deci calmeaza-te....problema este la conducerea acestei tari si la institutiile statului nu la locuitori......... |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
sunt PRO bulgaria din 100000 de motive pe care le stiu multi care au avut , au , sau mai nou...vor avea masinile pe BG
circul cu masini pe bg de peste 3 ani , fara incidente de nici un fel , nu mai judecatzi pe toti cu masini aduse de afara doar ca avetzi voi ciuda, invidie sau atzi vazut cefe late sau tzaranoi la volan , nu sunt toti lafel am condus masina unui amic , o pisica din 89 cu 375.000 km la bord , si pot spune ca se .... de la distanta pe logan din 2009 cu doar 78.000km la bord , din ffffff multe puncte de vedere , cine stie cunoaste , cine cunoaste va las sa va agitatzi degeaba....:twisted: alt caz a unui prieten , X5 pe romania , dupa ce nu a mai suportat sa plateasca taxe si impozite cu carutza , acum conduce acelash X5 ...dar pe BG !!! iar la ce decizie au luat cei care ne conduc ca pe niste oi tampite, o sa vezi 90% din masini inmatriculate in alte tzari , in special astia de guitza pe forumuri ca sunt contra BG !!! nu ma crezi? este o decizie care au vrut-o de mult si acum nu au mai avut incotro...asa ca ...a intrat in vigoare legea BORKBELY sau cum dreaq il cheama si pasta .... citeste aici : http://www.libertatea.ro/detalii/art...or-373994.html asa ca ....schimb masina pe bg ...cu 5 tico pe romania :D:D:D P.S din pacate ca sunt roman , dar tre sa o spun iar . . . SUS cu BG IT SP GR FR etc :rolleyes2:!: |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
Ti se pare corect? |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
pai pt ca probabil ala cu romania era vinovat , si nu ala din BG ....prin urmare dc sa plateasca asiguratorul bg ...doar ca este bg?!
nah....zic si eu ...altfel nu inteleg.... oricum , ai impresia ca in romania sta altfel treaba ? audi pe romania lovita de sandero pe romania , reparata pe banii propietarului , bani recuperati dupa 8 luni...de judecata tzi se pare normal? |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
Nu mi se pare corect, dar el macar si-a recuperat banii. In final, il sustin pe Bong. |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
mai tine si cum decizia celor de la garda ....
in fine ... nici eu nu inteleg.... dar sa ne gandim ca este 100% posibil sa fie si invers ... sa fie unu pe bg , sp , it , gr ....lovit de unu pe ro... si sa o ia in mana .... deh... romania tzara draga si pana la urma nu este vina masinii , al nr de inmatriculare , si de multe ori nci macar al soferului.... accidente se pot intampla , nu din vina a cui detine masina , pot fi foarte multi factori .... de exemplu , am un amic , cu un wv sharan pe Germania , anu trecut , in iarna , anevelope de iarna noi , a dat sa ia curba printre curti , masina a alunecat de cur si a lovit alta masina .... acum hai sa ne gandim , pe cine sa dam vina.... 1 e sofer de peste 10 ani fara incidente sau amenzi 2 anvelope noi de iarna NOI 3 nu avea viteza 4 are o varsta si un caracter bine definit este roman familist cu 2 copii ia zi tu .... pe cine dam vina ?!?! |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
nu vezi ce mentalitate ai ? prietene .... cand eu circulam prin europa...tu statea sub fusta mamii..... este corect , si in germania este de ex. asigurarea de 700 euro , dar hai sa incepem cu modul de trai , salarii , beneficii , etc poi in germania cand m-am dus cu masina in service si a zis ca nu o poate repara din cauza pieselor mai devreme de 2 zile....am plecat cu masina de la ei....pe durata cat dureaza reparatia ...si cu o valoare de peste 3 ori fata de masina mea acolo dac te-ai bubuit , in 2-3 zile este gata masina , fara circ si panarama , fara shpaga ca nu tine , cine e vinovat plateste .... dar nu se face atat taraboi ca la noi , nu dureaza atat ca la noi , si au si salarii nu gluma....ca sa nu mai vb de mentalitate !!! |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
1 la mână vă plângeți că nu sunt salarii ca în afară. pe unde o ard eu sunt salarii FIX ca în afară, nivelul de trai la fel. cânt timp ai 8 clase și produci angajatorului tău 1000 de euro pe lună, nu are fizic cum să te plătească cu mai mult de 300. NIMENI nu îți dă salariu bun cât timp tu la 4 rupi ușa să te uiți la Măruță...în condițiile în care la 9 ai intrat la muncă , până la 10 nu ai făcut nimic, la 3 jumate ai plecat, și în cele 5 ore în care ai „muncit” ai stat defapt pe cancan și pe prosport. Banii , chiar ca în vestul europei, se fac și în România, doar că la noi trebuie să muncești ceva mai mult pentru ei, și să ai ceva școli.
2 la mână : nimeni nu TREBUIE să aibă o mașină străină cu motor mare. o dacie Solenza o cumperi cu 1500 de euro, impozitele și asigurarea nu costă mare lucru...dar nu, TREBUIE să ai BMW sau altă mașină, 95% nemțească, din 1995, pentru că tu ai valoare. Nu zic că Logan , Solenza (mai ales) sau alte invenții autohtone și nu numai sunt mai bune, dar pe astea vi le-ați permite fără intervenție divină (bulgărească), în realitate. Cineva care câștigă aici 3-400-500 de euro și ar plăti la un Logan 700 de lei asigurarea pe an, în UK ar câștiga un 1500 de lire pe lună, și ar plăti 1300 de lire pe an asigurarea la același Logan (am dat un exemplu, că nu sunt încă logane în uk). unde vi se pare mai ok ? Diferența dintre noi și cei „din afară” e că ei în general nu-și iau A6 2.5 TDI din 2000 dacă-și permit să întrețină cel mult un Astra de 1.6 |
| All times are GMT +2. The time now is 05:12. |
- Copyright 2026 4Tuning