Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

GRIGO 17-01-10 15:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
folosesti bump?

frost_dani 17-01-10 17:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu folosesc bump.Doar textura simpla , dar am incercat si cu bump si se vedea la fel .

Am vazut undeva ca scria ceva gen " splatter texture " pentru close-up dar nu scria cum se face sau ce inseamna.

[R^C]xD andy xD 21-01-10 23:04

Re: Lucrari Mitza_pk
 
Salut, imi puteti face si mie un model cu un BMW si scris pe langa cu un rosu sangeriu RC' Final?

andy design x 24-01-10 11:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
cum fac uzura pe discul de frana asa ca in imagine???

Pion33r 24-01-10 13:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
folosesti un bump 8) http://forum.cg-cars.com/gallery/browseimages.php?c=31

andy design x 01-02-10 17:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
pentru rugina tot bump?

faith 01-02-10 22:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si eu o problema cum pot sa fac sa numai imi mi se vada background-ul prin obiecte sau daca este vreo setare de facut inainte de a randa :( ca eu miam stors creieri dar nu miam dat seama ce sa fac

GRIGO 02-02-10 00:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Pai ce vezi tu acolo nu e transparenta :)
Este de fapt reflexie, pentru ca ai la Enviroment o poza, iti ia reflexia direct,
ai putea sa incerci sa schimbi modul reflexiei, nu am mai umblat prin max de o lunga perioada de timp, si nu imi aduc aminte exact acum, cum rezolvam eu problema.
Te sfatuiesc sa folosesti HDRI-uri. ;)

Daca totusi tii neaparat sa folosesti background-ul ala poti face in felul urmator, nu stiu cat de relevanta e, dar din cate imi aduc aminte pe mine ma ajuta uneori :)
apasa f10 mergi la al doilea tab, apoi V-ray Enviroment,
iar acolo ai Reflection/Refraction, bifeaza casuta din stanga apoi alege o alta imagine, una cat de cat asemanatoare cu background-ul ma refer la lumini etc ... sa nu iasa reflectii de padure pe ea intelegi :)
Bafta

faith 02-02-10 00:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mersi ,am sa incerc asa cum ai spus

kenwoodboss 11-02-10 15:02

modificare bara.
 
salut baieti.:D
am si eu nevoie de o poza cu masina din fata in cara sa am bara sparta sau crapata. puteti sa mi-o faceti si mie cu vreun program cv?https://i145.photobucket.com/albums/r...1/DSC02495.jpg

Tzyganu88 12-02-10 23:40

Ce se poate face din ea?
 
5 Attachment(s)
ce se poate face din asa o masinuta?...as dori daka sse ofera cineva sa o modifice putin.nu exagerat...putin o grda mai la sol joasa,niste bari joase...niste jante pe 17,in principiu cum este acum dar totul mai jos...ceva real,ceva ce pot lua k exemplu pt la vara sa o modific(si sa nu coste nici mult,deci nu complicate:D ) daka se ofera cineva...

MULTUMESC

P.S-daka trend`ul nu este postat unde trebuie rog un administrator sa`l mute si daka poate sa`mi lase un PM unde la mutat,un link ceva

MULTUMESC PT INTELEGERE

Mitza_pk 22-03-10 20:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care ma ajuta si pe mne cu un blueprint cu un BMW 318 pisicuta in 2 usi plz:D

mirceasilvyu 27-03-10 09:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ce inseamna randare???

Multumesc

workaholic_ro 27-03-10 14:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 3223404)
Ce inseamna randare???

Multumesc

Realizarea unei imagini pe baza unui model 3D care contine informatii privind caracteristicile de material, reflectie, refractie, tip de luciu, culoare si textura a elementelor componente si a mediului in care este integrat.
....sau wiki care este un profesor mai bun decat mine iti spune:
http://en.wikipedia.org/wiki/Renderi...er_graphics%29

mirceasilvyu 27-03-10 16:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multumesc mult!

mba 03-04-10 20:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by faith (Post 3040421)
am si eu o problema cum pot sa fac sa numai imi mi se vada background-ul prin obiecte sau daca este vreo setare de facut inainte de a randa :( ca eu miam stors creieri dar nu miam dat seama ce sa fac

alte propuneri de rezolvare??? si eu am aceeasi problema cand vreau sa folosesc environment...

andreysc7 07-04-10 03:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu o intrebare :???: ... aici la 3D nu se face vreun contest intre useri ? sau eu stiu. Sa ni se dea un blueprint cu o rezolutie cat de cat decenta si cu care se poate lucra usor iar finalul sa fie supus la vot. Finalul fiind masina imbunatatita prin tuning. E doar o idee ;). Daca o sa fie ceva de genu' o sa fiu primul care se baga cu toate ca nu sunt as in 3D dar imi plac provocarile :D.

AdrianSB 07-04-10 12:45

help...
 
ma poate ajuta si pe mine cineva cu un virtual tuning pentru un daewoo cielo hatchback , ceva idei pentru bodykit exterior ... ? multumesc anticipat.

ruver 08-04-10 11:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
@andreysc7 da, de fac astfel de provocai, sub numele de "4T 3D Car Battle" si a ajuns pe undeva pe la edita 6.... nu stiu cand va fi urmatoarea edite. cel putin mai asteptam finalizarea ultimelor concursuri organizate cu ocazia "tuning days"

gabi_hantig 08-04-10 22:28

Re: help...
 
salut.Da-mi accept, gabi_hantig pe yahoo
Vad cu ce te pot ajuta.Bafta
Galerie _ http://gabihantig.deviantart.com/gallery/
:D

AdrianSB 08-04-10 23:50

Re: help...
 
ok ,merci ... id-ul meu este adrian_xplode

0000 23-04-10 13:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am reusit sa atasez imaginile din blueprint-uri pe planurile facute la dimensiunile lor, la vederea in perspectiva se vad blueprinturile atasate pe planuri la dar la celelalte vederi (top, front, back) se vede doar marginea planului (un chenar)..cum fac sa vad blueprinturile si in celelalte vederi?

GRIGO 23-04-10 17:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by 0000 (Post 3303860)
Am reusit sa atasez imaginile din blueprint-uri pe planurile facute la dimensiunile lor, la vederea in perspectiva se vad blueprinturile atasate pe planuri la dar la celelalte vederi (top, front, back) se vede doar marginea planului (un chenar)..cum fac sa vad blueprinturile si in celelalte vederi?

In material editor "Tasta M" selectezi "2 sided"
sau dai flip la plan

0000 23-04-10 19:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
DA...am selectat la "material editor" 2 sides..si se vede pe ambele parti dar doar la vederea in perspectiva..la celelate nu se vede

mba 23-04-10 21:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
F3 F4 ...

0000 23-04-10 21:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
OK...mersi frumos...F3 a fost solutia.

0000 23-04-10 21:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
OK..tasta F3 era solutia

mba 23-04-10 22:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
acuma sa te uiti si ce inseamna f3 f4 ...
dai click drepta acolo unde scrie perspective sau left sau front... si ai smooth... edges.. si vezi cam ce inseamna.. o sa te ajute cand ai locuri mai greu vizibile...

0000 24-04-10 20:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
OK..acum alta..cand incerc sa trasez o linie pe blueprint o trage in spatele blueprintului..

ruver 26-04-10 08:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
probabil ai blueprintul pozitionat ciudat, atunci cand trasezi un element nou el este creat la origine (centrul gridului) pozitioneaza blueprintul de asa natura incat sa nu mai ai porblema respectiva :)

0000 26-04-10 13:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
In tutorial explica o alta modalitate de folosire a blueprinturilor..intrebarea este cum anume reusesc eu sa tai un blueprint in care este bagat mai multe vederi ale masini..am tot incercat dar nu reusesc sa le fac egale asa cum explica in tutorial.

0000 27-04-10 21:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
chiar nu stie nimeni sa imi zica cum sa fac?..:(

faith 28-04-10 06:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
ia ceva care sa te ajute cu problema ta ,ce ai tu acolo e modul greu de a lucra dupa un blueprint ...daca vrei si restul tutorialului cum sa faci o masina in 3dmax lasami un PM cu id-ul de mess si ti le dau dupa ora 18:00

0000 28-04-10 13:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
OK...am sa incerc cu tutorialele de la de tine..am si eu intreg tutorialul (1-58)..banuiesc ca nu v-a fi vre-o problema daca "montez" blueprint-urile ca in tutorialele dat de tine si continui ca in tutorialele respective.

faith 28-04-10 13:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by 0000 (Post 3317461)
OK...am sa incerc cu tutorialele de la de tine..am si eu intreg tutorialul (1-58)..banuiesc ca nu v-a fi vre-o problema daca "montez" blueprint-urile ca in tutorialele dat de tine si continui ca in tutorialele respective.

nu,fiecare lucreaza in stilul lui tu doar trebuie sa il gasesti pe al tau

Flippy20 28-04-10 20:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salutare....imi cer scuze pt postu asta ....

nu ma pricep la vitual tuning[timpu nu prea imi da voie sa ma apuc de asa ceva ....facultatea asta :)) ] ....dar:D e cineva amabil sa imi fac si mie o dacie super nova ....cu putin tuning de bun gust:D?

GRIGO 29-04-10 21:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ramaneti Ontopic, nu mai deviati, daca aveti ceva sa va spuneti, folositi PM

cristy_dacia 30-04-10 08:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut imi poate da si mie cineva un site ceva de unde pot descarca si eu acest program ca l-as vrea si eu pentru ca sketchup-ul nu face asa real va rog

GRIGO 30-04-10 15:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
De aici
-> http://usa.autodesk.com/

0000 04-06-10 10:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
O intrebare care poate fi ciudata dar as vrea sa stiu: 3dmax-ul are vre-o optiune pe undeva care sa afiseze cotele desenului care il fac?..ca la Autocad.


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning