![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
sleepy_85...te rog yo mult de tot ..poti pune imaginile care le-ai folosit ca background la conceptul acela peugeot???....as avea mare nevoie...
cat despre cum decurg lucrurile..cred ca aceasta va fi cea mai buna mashina a mea in 3d ..shi ca modelat shi ca randat...:rolleyes2 |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
chestia cu imaginea aia e ca nu e un .jpg, e un hrdi si e cam mare, eu ti-l dau daca stii sa lucrezi cu hdri-uri,;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
multumesc mult man;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
as avea shi eu nevoie de ajutor:rolleyes2....va rog frumos...imi puteti spune shi mie (cei care lucreaza cu hdri ..sau cine stie)....CUM POT SA MODEREZ NIVELUL REFLEXIILOR PRODUSE DE HDRI ??? ..ma tot zbat sa aflu pe la setari dar nu mere nimic....:sad:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
:)...deci vreau ca reflexiile sa nu mai fie asa de puternice...sa fie mai transparente..eu de cate ori pun hdri..iese rezultatu de pe pagina anterioara (la nissan 350z)...ceea ce nu imi convine sa le vad asa de puternice..:cry:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
pai eu cred ca depinde de materialul masinii sau ce ai tu pe acolo de randat ....zic eu ca asta ar fi problema cred nu sunt sigur vezi si tu pe acolo
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
un mare *** ....foarte mare...
am terminat totul de facut ....a iesit super marfa..materialele shi altele..scena e draguta....e cea mai buna lucrare in 3d a mea..dar a intevenit o mare problema...compu meu e prea slab ca sa randeze..mi-au aparut 2 eroara foarte urate ca nu am memorie....nush cum draq o sa reusesc sa randez dar sper sa gasesc o metoda... apropo stie cineva vreun program care sa dubleze ram-ul ???...stiam eu dar am uitat cum se cheama |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
man ce sa zic... prea multe poligoane >>>!<<< puteai si u sa lasi mai ne detaliat prin unele locuri neaccesibile (asta o presupun eu ca ai lucrat cu ff mule poligoane ) si eroarea aia o cunosc :P mi-a fost asa de "draga" :(( da acum am mai pus ceva ram si rezista cat de cat... nu stiu ce sa iti zic trebuia sa te gandesti si u la chesti asta de la inceput... eu am observat ca pt 3d max 1Gb RAM e o nimicat toata... in primu rand mai conteaza si CPU-ul.. chair ff mult +video...
Sugesti ce sa iti dau... eu randam destul de bine si cu 256 ram... da nu cu V-ray... dar depinde cu ce randezi... daca foloseam v-ray nu cred ca reusam sa randez... deci cauta ceva cu care sa iti mearga sa ranezi si fai si u niste teste de randare sa vezi daca duce :P altceva... ahm.... mai iati ram :P... de exemplu eu nu am intalit inca pc pe care sa nu reusesc sa blochez max-u si m-am jucat putin pe o configuratie avion rau de tot... deci depinde ce faci si cum faci.... parerea mea... bafta |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
eu tot 256 de rami am ....si aceeasi chestie probleme foarte mari ...erori peste erori ...
mai ales masina pt tuning day imi face foarte mari probleme .... poate intrun viitor apropiat mi schimb si eu calc .... oricum succes tuturor ...si poate ne vedem la salon .... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mda stiu ce inseamna 256 cum am mai spus... acum sincer la 1Gb merge mult mai bine dar parca nu e deajuns (ori am devenit eu "Adicted to RAM" :D mai sti) dar sper sa nu imi faca problece chist ca voi sta o gramda la randa da... asta este macar va merita :P
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nasola treaba asta....folosesc v-ray probabil din cauza asta...am gasit un prog memturbo dar e pt recuperare de ram...mi-a mers pana intrun punct..cand a trebuit sa se fac constructia la raycast accelerator..acolo a murit totul...:((...oare daca mut totul pe alt comp( procesor de 3200+ amd,1 gb ram,placa vide geforce fx5 de 256)....o sa mearga mai bine...dar daca mut cum fac cu materialele...ca ala nu o sa ma lasa sa stau pe compu lui toata ziua....ce situatie urata...
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
pai ce sa zic si mutatu e o varianta dar ai gije ca trebuie sa iei si toate maps urile pe care pe-ai... si apoi sa le dai open pt ca nu ti le ea singur in cas za i se schiba locatia fisierelor... sper ca intelegi ce vreau sa spun :P.... pe ala o sa iti mearga destul de bine... da totusi te lasa sa ii ti compu ocupat cateva zile pana faci u n randari la rezolutia aia :D mda ar fi bine :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
asa cred ca o sa fac....o sa am foarte mare grija la tot ce am pus pe mashina..:)..o sa ma lasa ala..ca e cam prost abia si-a luat comp..shi in prostesc eu...ii zic ca ii bag nijte programe shi altele..shi ma lasa el..plus ca ii platesc cat curent o sai consum:)
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:20. |
- Copyright 2026 4Tuning