Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

3SGE 06-03-12 12:28

Re: Benzina sau motorina ?
 
Tot cu pornitul iarna la diesel o tot ti-i intruna dar se pare ca nu mai e o problema la dieselurile de conceptie mai noua.

marian92 06-03-12 13:09

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 4916921)
merita dizel dara ca. tu nu vezi ca benzinaru are capacitate cilindrica si cai putere mai mare decit dizelaru ? asa compari tu ? am discutat de aceiasi cai putere. sau nu m-am exprimat eu bine. ce alte avantaje are un dizel fata de benzinar inafara de consum ? nimic. zero. care ? cuplung mare? pai la ce ma ajuta cuplungu mare ? la depasiri ? pai la depasiri, depasesc si cu benzinaru. la dizel a-i dai pina la 4500 rpm, si la benzinar pina la 6000 rpm. cuplungu ala mare de la dizel te ajuta la forta, ca sa nu turezi motoru ca si la benzinar. deci cine a-si i-a masina, nu de aia a-si i-a ca sa care marfa cu ea, nu ? deeci dizelaru inafara de consum, n-are nici un avantaj. daca chiar asa de tare e dizelu ? de ce nu nu-i vezi la concursuri, raliuri si restu ? dizelu e facut pt tractiune si nu pt altceva. eu am stiut ca dizelu consuma mai putin, dar totusi mi-am luat benzinar pt ca la dizel ma enerveaza zgomotu motorului, a-ti porneste greu iarna, piese mai scumpe ( pompa, turbina ) , etc. dar vad ca 1000 si ceva au ales benzinar si 500 si ceva dizelar. deci - tot benzinaru domina. interesant e ca mecanicu asta din Viena are benzinar. In Satu Mare aproape toti mecanicii au masini pe benzina. si cine-i din SM, pot sa le dau cite exemple vor, cu adresa si nume. vad ca multi mecanici nu se omoara dupa dizel. asta c-am da multe de explicat. deci am ajuns la concluzia ca - dizelaru inafara de consum n-are nici un avantaj. :)

1: Dieselul e intradevar putin mai lenes, dar tu crezi ca daca ti-ai luat benzinar mergi numai cu 190km/h?, tot cu viteza aia mergi ca esti pe drumuri publice nu circuit.
2:Nu stiu ce vi se pare urat la zgomotul dieselului, mie imi place la nebunie cum toarce la relantiu
3: Daca ai baterie buna n-ai treaba cu pornirea grea iarna.
4: Zici ca dieselul e pentru carat marfa, atunci si masinile gen Audi A8 3.0 TDI ,etc sunt pentru carat cartofi:???:

a3ds 06-03-12 13:26

Re: Benzina sau motorina ?
 
Experiment facut de 2 prieteni acum vreo 7 ani cred: unul cu Alfa 156 GTA (v6 250 de cai benzina pentru nubi) si altul cu un Golf 4 1.9tdi de 131 de cai 4motion, au plecat din Craiova pana la Pitesti, sa vada diferenta de "valoare" :).

De notat ca pe vremea aia traficul cred ca era jumatate din ce este acum. A ajuns, evident, Alfa cu vreo 8 minute mai repede pe ~100 de km de drum european impecabil (pe vremea aia).

Si cu un consum de vreo 2 ori mai mare, i-a halit pe BC 12,5 la suta la forja vs vreo 7 cat a mancat golful tot pe BC.

Deci ce vorbim aici de performante in viata de zi cu zi? E o aberatie. Ajungi la fel de repede. Bine, e mult mai misto Alfa ca senzatie design etc dar ma rog. Tot acolo ajungi, cu cateva minute mai repede. Give or take.

dolb 06-03-12 13:45

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4917242)
Experiment facut de 2 prieteni acum vreo 7 ani cred: unul cu Alfa 156 GTA (v6 250 de cai benzina pentru nubi) si altul cu un Golf 4 1.9tdi de 131 de cai 4motion, au plecat din Craiova pana la Pitesti, sa vada diferenta de "valoare" :).

De notat ca pe vremea aia traficul cred ca era jumatate din ce este acum. A ajuns, evident, Alfa cu vreo 8 minute mai repede pe ~100 de km de drum european impecabil (pe vremea aia).

Si cu un consum de vreo 2 ori mai mare, i-a halit pe BC 12,5 la suta la forja vs vreo 7 cat a mancat golful tot pe BC.

Deci ce vorbim aici de performante in viata de zi cu zi? E o aberatie. Ajungi la fel de repede. Bine, e mult mai misto Alfa ca senzatie design etc dar ma rog. Tot acolo ajungi, cu cateva minute mai repede. Give or take.

Acum depinde si de sofer, ca poate ajungeau amandoi in acelasi timp !
Ideea e ca golful mai era si 4motion si a luat 7% ( gandeste-te daca era doar FWD ca ajungea deja la 5.5 - 6 % ).

GTR 06-03-12 13:46

Re: Benzina sau motorina ?
 
Eu am un bun prieten care are un Golf IV 1.9 TDI 150 CP 4Motion la origine, care fara investitii foarte mari (~2000 eur) a ajuns la ~220 CP si ma bate la drag. Masina are 200k de km si motorul merge foarte bine.

Este adevarat ca a mea este mult mai frumoasa, mult mai stabila si ofera o senzatie net superioara, dar a lui trage putin mai bine, are un 4x4 bun, este mai spatioasa si consuma cu 2 - 4 l% mai putin.

Din punctul meu de vedere ambele vatiante sunt ok, in rest depinde doar de optiune si necesitati.

a11nu5h 06-03-12 14:35

Re: Benzina sau motorina ?
 
am citit si eu cateva comentarii si am observat ca se vorbeste numai de motorizari mari . motoare peste 2000 de cm .

va dau un exemplu de masina care consuma putin .

un unchi are un fiat brava din 2001 . are motor de 1.2 16v benzina . 80 si ceva de cai . masina trage super bine chiar daca are motorul mic . am mers si eu de cateva ori cu ea si va asigur ca la viteza se intinde .... se duce lejer la 180-190 fara ca motorul sa fie solicitat la maxim .

cu un condus normal, treptele schimbandu-le la 2700-3200 are un consum de 5 extraurban si in bucuresti , indiferent de trafic, nu sare de 8 .


parerea mea este ca fiat brava , 2000-2003 , motorizare 1.2 16v benzina este o masina destul de buna . atat la consum cat si la forta sau viteza .

a3ds 06-03-12 14:57

Re: Benzina sau motorina ?
 
Sunt convins ca ia si 200 Fiatu ala care are vmax constructiva de vreo 170 :) E racheta.

ondin 06-03-12 14:59

Re: Benzina sau motorina ?
 
garantat un 1.2 e super forjat ca sa ajunga la 180-190 stai tu linistit, nici nu ajunge macar pe la 175 la turatia maxima, ca asa este el construit, iar faptul ca este 16v este praf in ochi, tot motor de 1.2 este.
:)

dar asa ca fabulatie suna foarte bine. si motorul de 1.4 prinde 220, alea de 1.6 merg pana la 290-300 daca esti sofer bun, nu? si alea de peste 2.000 cmc merg si cu 400 la ora daca vor posesorii.
hai sa visam pe topicul de vise si sa lasam aici loc de discutii mai serioase.

a11nu5h 06-03-12 15:05

Re: Benzina sau motorina ?
 
prietene daca nu crezi e problema ta ;) . daca tu zici ca fiatul asta ia decat 170 te inseli ;)) . inseamna ca matizul in 4 cilindrii prinde doar 120 nu ?

mergi pe una dar an peste 2000 cu 1.2 16v si vezi ;) . totusi are 80 si ceva de cai ;) . prinde supernova tot bordul si are 75 . deci .....

franz34sm 06-03-12 15:35

Re: Benzina sau motorina ?
 
am avut un golf 3 din 96, motor 1,6 - 75 de cai. i-am dat pe autoban viteza maxima de 175. Oare fiatu ala cu motor de 1,2 - cum urla la viteza asta ? a-mi dau seama nu trebe sa-mi spuneti ca stiu. Dar un DIZEL cu 75 de cai, oare merge cu 175 la ora ? nuu asa-i ? Nici vorba de performante. poate urmatoarea masina v-a fi DIZEL. Astept numa sa vad care dizel e mai fiabil pina in anii 2000, si sa si mearga, adica sa aiba si ceva performante, ca sa nu-mi para rau ca mi-am luat dizel. Si sa nu fie nici asigurarea sau impozitu mare. Asa motor pina in 1900 cm. Pt ca masina scumpa nu-mi permit. Poate mi-oi schimba conceptia despre dizel. Da-le in frant de piese, important ca-mi consuma putin. Sau poate e mai bine o masina cu capacitate cilindrica mica : 1,2 sau 1,4. ca si astea consuma putin, nu numa dizelu.

DEVIL's Style 06-03-12 16:42

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a11nu5h (Post 4917365)
prietene daca nu crezi e problema ta ;) . daca tu zici ca fiatul asta ia decat 170 te inseli ;)) . inseamna ca matizul in 4 cilindrii prinde doar 120 nu ?

mergi pe una dar an peste 2000 cu 1.2 16v si vezi ;) . totusi are 80 si ceva de cai ;) . prinde supernova tot bordul si are 75 . deci .....

Tu faci parte din generatia "care ia tot bordul " nu? te rog revino cu picioarele pe pamant ! Nu mi spune tu mie de motorul de 1.2 16 valve , am mers cu un fiat cu motorul asta aproape nou [ 5000 de km la bord ] si eu ma rugam de el pe autostrada de la 120 de km in sus, asa ca nu mai fabula

a11nu5h 06-03-12 16:44

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 4917543)
Tu faci parte din generatia "care ia tot bordul " nu? te rog revino cu picioarele pe pamant ! Nu mi spune tu mie de motorul de 1.2 16 valve , am mers cu un fiat cu motorul asta aproape nou [ 5000 de km la bord ] si eu ma rugam de el pe autostrada de la 120 de km in sus, asa ca nu mai fabula


prietene depinde ce model ;) . mergi cu fiat brava 2000-2003

dolb 06-03-12 18:06

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a11nu5h (Post 4917545)
prietene depinde ce model ;) . mergi cu fiat brava 2000-2003

da, al dracu brava are aerodinamica mai a naibii si baga 200. Ce nu pricepi? 1,2 se chinuie de la 120 in sus si mai mult de 160 ( real ) e imposibil !

DEVIL's Style 06-03-12 18:09

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a11nu5h (Post 4917545)
prietene depinde ce model ;) . mergi cu fiat brava 2000-2003


Tu incearca mai intai sa mergi cu mai multe modele de la diverse marci , apoi sa iti dai cu parerea , te cred ca pentru tine 1.2 e "avion" dar nici chiar asa !

Si tu vrei sa spui ca un motor de fiat de 1.2 din 2011 e mai slab ca o "caruta" din 2003?

Champion 06-03-12 18:33

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a11nu5h (Post 4917339)
am citit si eu cateva comentarii si am observat ca se vorbeste numai de motorizari mari . motoare peste 2000 de cm .

va dau un exemplu de masina care consuma putin .

un unchi are un fiat brava din 2001 . are motor de 1.2 16v benzina . 80 si ceva de cai . masina trage super bine chiar daca are motorul mic . am mers si eu de cateva ori cu ea si va asigur ca la viteza se intinde .... se duce lejer la 180-190 fara ca motorul sa fie solicitat la maxim .

cu un condus normal, treptele schimbandu-le la 2700-3200 are un consum de 5 extraurban si in bucuresti , indiferent de trafic, nu sare de 8 .


parerea mea este ca fiat brava , 2000-2003 , motorizare 1.2 16v benzina este o masina destul de buna . atat la consum cat si la forta sau viteza .

Ma duc sa-mi cumpar si eu doua :)

Quote:

Originally Posted by a11nu5h (Post 4917534)
cel mai bun motor diesel este 1.9 ;)

Spune cine?


All times are GMT +2. The time now is 06:56.

- Copyright 2026 4Tuning