![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Tot cu pornitul iarna la diesel o tot ti-i intruna dar se pare ca nu mai e o problema la dieselurile de conceptie mai noua.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
2:Nu stiu ce vi se pare urat la zgomotul dieselului, mie imi place la nebunie cum toarce la relantiu 3: Daca ai baterie buna n-ai treaba cu pornirea grea iarna. 4: Zici ca dieselul e pentru carat marfa, atunci si masinile gen Audi A8 3.0 TDI ,etc sunt pentru carat cartofi:???: |
Re: Benzina sau motorina ?
Experiment facut de 2 prieteni acum vreo 7 ani cred: unul cu Alfa 156 GTA (v6 250 de cai benzina pentru nubi) si altul cu un Golf 4 1.9tdi de 131 de cai 4motion, au plecat din Craiova pana la Pitesti, sa vada diferenta de "valoare" :).
De notat ca pe vremea aia traficul cred ca era jumatate din ce este acum. A ajuns, evident, Alfa cu vreo 8 minute mai repede pe ~100 de km de drum european impecabil (pe vremea aia). Si cu un consum de vreo 2 ori mai mare, i-a halit pe BC 12,5 la suta la forja vs vreo 7 cat a mancat golful tot pe BC. Deci ce vorbim aici de performante in viata de zi cu zi? E o aberatie. Ajungi la fel de repede. Bine, e mult mai misto Alfa ca senzatie design etc dar ma rog. Tot acolo ajungi, cu cateva minute mai repede. Give or take. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Ideea e ca golful mai era si 4motion si a luat 7% ( gandeste-te daca era doar FWD ca ajungea deja la 5.5 - 6 % ). |
Re: Benzina sau motorina ?
Eu am un bun prieten care are un Golf IV 1.9 TDI 150 CP 4Motion la origine, care fara investitii foarte mari (~2000 eur) a ajuns la ~220 CP si ma bate la drag. Masina are 200k de km si motorul merge foarte bine.
Este adevarat ca a mea este mult mai frumoasa, mult mai stabila si ofera o senzatie net superioara, dar a lui trage putin mai bine, are un 4x4 bun, este mai spatioasa si consuma cu 2 - 4 l% mai putin. Din punctul meu de vedere ambele vatiante sunt ok, in rest depinde doar de optiune si necesitati. |
Re: Benzina sau motorina ?
am citit si eu cateva comentarii si am observat ca se vorbeste numai de motorizari mari . motoare peste 2000 de cm .
va dau un exemplu de masina care consuma putin . un unchi are un fiat brava din 2001 . are motor de 1.2 16v benzina . 80 si ceva de cai . masina trage super bine chiar daca are motorul mic . am mers si eu de cateva ori cu ea si va asigur ca la viteza se intinde .... se duce lejer la 180-190 fara ca motorul sa fie solicitat la maxim . cu un condus normal, treptele schimbandu-le la 2700-3200 are un consum de 5 extraurban si in bucuresti , indiferent de trafic, nu sare de 8 . parerea mea este ca fiat brava , 2000-2003 , motorizare 1.2 16v benzina este o masina destul de buna . atat la consum cat si la forta sau viteza . |
Re: Benzina sau motorina ?
Sunt convins ca ia si 200 Fiatu ala care are vmax constructiva de vreo 170 :) E racheta.
|
Re: Benzina sau motorina ?
garantat un 1.2 e super forjat ca sa ajunga la 180-190 stai tu linistit, nici nu ajunge macar pe la 175 la turatia maxima, ca asa este el construit, iar faptul ca este 16v este praf in ochi, tot motor de 1.2 este.
:) dar asa ca fabulatie suna foarte bine. si motorul de 1.4 prinde 220, alea de 1.6 merg pana la 290-300 daca esti sofer bun, nu? si alea de peste 2.000 cmc merg si cu 400 la ora daca vor posesorii. hai sa visam pe topicul de vise si sa lasam aici loc de discutii mai serioase. |
Re: Benzina sau motorina ?
prietene daca nu crezi e problema ta ;) . daca tu zici ca fiatul asta ia decat 170 te inseli ;)) . inseamna ca matizul in 4 cilindrii prinde doar 120 nu ?
mergi pe una dar an peste 2000 cu 1.2 16v si vezi ;) . totusi are 80 si ceva de cai ;) . prinde supernova tot bordul si are 75 . deci ..... |
Re: Benzina sau motorina ?
am avut un golf 3 din 96, motor 1,6 - 75 de cai. i-am dat pe autoban viteza maxima de 175. Oare fiatu ala cu motor de 1,2 - cum urla la viteza asta ? a-mi dau seama nu trebe sa-mi spuneti ca stiu. Dar un DIZEL cu 75 de cai, oare merge cu 175 la ora ? nuu asa-i ? Nici vorba de performante. poate urmatoarea masina v-a fi DIZEL. Astept numa sa vad care dizel e mai fiabil pina in anii 2000, si sa si mearga, adica sa aiba si ceva performante, ca sa nu-mi para rau ca mi-am luat dizel. Si sa nu fie nici asigurarea sau impozitu mare. Asa motor pina in 1900 cm. Pt ca masina scumpa nu-mi permit. Poate mi-oi schimba conceptia despre dizel. Da-le in frant de piese, important ca-mi consuma putin. Sau poate e mai bine o masina cu capacitate cilindrica mica : 1,2 sau 1,4. ca si astea consuma putin, nu numa dizelu.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
prietene depinde ce model ;) . mergi cu fiat brava 2000-2003 |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Tu incearca mai intai sa mergi cu mai multe modele de la diverse marci , apoi sa iti dai cu parerea , te cred ca pentru tine 1.2 e "avion" dar nici chiar asa ! Si tu vrei sa spui ca un motor de fiat de 1.2 din 2011 e mai slab ca o "caruta" din 2003? |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:56. |
|
- Copyright 2026 4Tuning