Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Mitza_pk 17-11-09 06:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cer scz

faith 17-11-09 07:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mitza_pk imi pare rau dar nu merge nici pe mail sati trimit tutorialele :(

frost_dani 17-11-09 21:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 2813864)
De cate ori trebuie sa vi se scrie ca acest forum NU promoveaza pirateria ?

cu cine vb?:-)

GRIGO 17-11-09 21:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 2816504)
cu cine vb?:-)

stiu ei ;)
posturile au fost sterse :-)

Mitza_pk 21-11-09 20:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Baieti ma ajutati si pe mine cu doua tutoriale unu cum sa fac geamu si unu cum sa fac plasa(grila) va rog

faith 22-11-09 03:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
te pot ajuta cu un tutorial pt sticla facut de mine dar nu are sunet iar cu grila ori o modelezi tu ori iti pot da un material v-ray dar trebuie sai modifici textura in photoshop

Barum 22-11-09 12:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
:oops: Baieti ... vad ca mai ajutati de bine de rau .... mam ocosit sa incep un Opel , si vreau ca sa stiu ca am ajuns in stadiul acesta cu masina , si se vad asa suprafetele caroseriei ,daca ii pot face ceva ....sa se vada frumos unde ii curbata caroseria ...ce sa ii fac ...ca sa stiu daca sa o mai continui sau nu :| (am lucrat foarte mult in Zanoza Modeler .... dar cu asta imi cam prind urechile,oricum sunt dornic sal invat ca imi plac astfel de programe ) please help :oops: in a 2a poza Edged Faces l-am debifat, si se vede mai clar care mie problema (am inceput dupa tutorial) :cry:

faith 22-11-09 13:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Barum (Post 2826957)
:oops: Baieti ... vad ca mai ajutati de bine de rau .... mam ocosit sa incep un Opel , si vreau ca sa stiu ca am ajuns in stadiul acesta cu masina , si se vad asa suprafetele caroseriei ,daca ii pot face ceva ....sa se vada frumos unde ii curbata caroseria ...ce sa ii fac ...ca sa stiu daca sa o mai continui sau nu :| (am lucrat foarte mult in Zanoza Modeler .... dar cu asta imi cam prind urechile,oricum sunt dornic sal invat ca imi plac astfel de programe ) please help :oops: in a 2a poza Edged Faces l-am debifat, si se vede mai clar care mie problema (am inceput dupa tutorial) :cry:

incerca cu turbo smooth

Barum 23-11-09 01:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by faith (Post 2827198)
incerca cu turbo smooth

da , a mers :oops: mersi :D

andy design x 05-12-09 17:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cum fac capota unei masini sa se deschida in 3ds max???

faith 05-12-09 18:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
vrey sa faci o animatie in care sa se deschida capota sau o randare cu capota deschisa?

Cobra2007 05-12-09 20:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andy design x (Post 2864658)
cum fac capota unei masini sa se deschida in 3ds max???

selectezi capota prin editable poly, ii dai detach iar dupa aceea trebuie sa muti sagetile in locul de unde vrei sa se deschida, dupa care selectezi rotate si ai deschis capota :-)

uite asa :
p.s : de mentionat faptu ca, dupa ce ai mutat rotate in locul potrivit, iesi din optiunea aceea de mutare a pivotului (respectiv rotate) altfel rotesti in gol daca ramai pe optiunea respectiva

daniel_C 06-12-09 13:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Imi spune si mie cineva cum fac max-ul sa fie negru?

Cobra2007 06-12-09 14:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by daniel_C (Post 2866418)
Imi spune si mie cineva cum fac max-ul sa fie negru?

customize/ load custom UI scheme / program files / autodesk / 3ds max (x) / ui / ame-dark / save :)

SK8_For_Life 09-12-09 11:24

Help please!
 
Cu ce program faceti masinile 3D?Sunt nou si nu ma prea pricep, am inceput de o saptamana sa desenez masini.:oops:

SK8_For_Life 09-12-09 11:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cu ce program se fac chestiile astea 3D?
:D

faith 09-12-09 11:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
majoritatea lucram cu 3dmax 9 dar mai sunt si alte programe maya ,cinema4,etc depinde cu care te acomodezi

andy design x 09-12-09 16:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
imi poate spune cineva cum fac sa rotesc volanul unei masini in 3ds max si sa i se miste si rotile???????

daniel_C 11-12-09 21:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Am si eu o problema cu geamurile masinii cand folosesc o imagine pe post de background in vray. Am pus o imagine(screen) ca background si aceeasi imagine(enviroment-spherical) pentru reflexii. Cand randez mi se reflecta in geamuri poza enviroment-spherical si nu se potriveste cu backgroundul.Am incercat sa pun in slotul de enviroment al sticlei poza screen. Asa apare alta problema. Vedeti mai bine in poze. Aveti vreo idee ce sa fac?

andy design x 12-12-09 16:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 2865002)
selectezi capota prin editable poly, ii dai detach iar dupa aceea trebuie sa muti sagetile in locul de unde vrei sa se deschida, dupa care selectezi rotate si ai deschis capota :-)

uite asa :
p.s : de mentionat faptu ca, dupa ce ai mutat rotate in locul potrivit, iesi din optiunea aceea de mutare a pivotului (respectiv rotate) altfel rotesti in gol daca ramai pe optiunea respectiva

daca vreu sa deschid pe linia rosie????????(din imagine)

Cobra2007 14-12-09 17:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
incearca cum ti-am spus eu, e aceiasi metoda... nu-i greu

Cobra2007 14-12-09 17:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andy design x (Post 2875898)
imi poate spune cineva cum fac sa rotesc volanul unei masini in 3ds max si sa i se miste si rotile???????

poate asta o sa te ajute, il deschizi cu vlc player

andy design x 16-12-09 11:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 2891379)
poate asta o sa te ajute, il deschizi cu vlc player

ms cu asta am rezolvato si pe aia cu deschisul capotei oblic si pe astalalta

mertzanel jr. 19-12-09 09:19

Re: Rezultate 4T 3D Car Battle Special Edition 6 - Individual
 
buna! sunt nou pe 4 tuning si as vrea sa stiu ce programe folositzi pt virtual tuning

Mitza_pk 19-12-09 09:54

Re: Rezultate 4T 3D Car Battle Special Edition 6 - Individual
 
sal dak te uiti bine o sa vezi ca pe apropape fiecare thread de la sectiunea 3D scrie ce program se foloseste. 3D studio max acesta e programul

frost_dani 19-12-09 12:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poti folosi si Maya si Cinema 4D si multe alte programe...nu neaparat 3d studio max.

Barum 29-12-09 23:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Vreau sa fac in aceasta bara o gaura pentru proiector , si am tot cautat tutoriale si nu reusesc nici cum ca sa o fac , ma puteti ajuta cumva va rog ?:( is disperat :rolleyes2

trusca 30-12-09 19:21

Re: Lucrarile Mele Ruver
 
salut...ce program de tuning virtual folositi ?

GRIGO 31-12-09 00:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Oare e chiar atat de greu sa cauti putin aici pe forum?
e chiar un raspuns in primul post de pe pagina asta ...

Cobra2007 31-12-09 01:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Barum (Post 2933203)
Vreau sa fac in aceasta bara o gaura pentru proiector , si am tot cautat tutoriale si nu reusesc nici cum ca sa o fac , ma puteti ajuta cumva va rog ?:( is disperat :rolleyes2

https://www.youtube.com/watch?v=fYk3tNp52r0 ;)

Barum 31-12-09 04:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 2935654)

Mare multumita dom`le ! :oops: Un an nou fericit tuturor !:D

Cobra2007 31-12-09 22:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Barum (Post 2935728)
Mare multumita dom`le ! :oops: Un an nou fericit tuturor !:D

Sa fi sanatos, la multi ani !

iridium 07-01-10 10:51

Astra F Caravan.
 
In primul rind imi cer scuze daca nu am postat in threadul corespunzator.
Are cineva o fotografie a unui Astra F Caravan, facuta de sus? Am celelalte pozitii, mai putin aceasta.

kinderu_audio 09-01-10 16:32

need help
 
a nevoie de cineva care ma poate si pe mine cu cateva idei si cateva desene 3 D.......care ma poate ajuta pm sau kinderu_876 multa bafta.....

andy design x 10-01-10 12:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
cand randez cu vray cum fac sa imi apara bara aceasta???

GRIGO 11-01-10 22:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
f10 - Vray system si bifezi frame stamp

andy design x 12-01-10 16:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 2968106)
f10 - Vray system si bifezi frame stamp

thank you very much GRIGO

mba 15-01-10 20:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
bagati un sticky la threadu cu tutoriale ... va rog

ca m'am saturat sa'l caut de fiecare data cand vrea careva un tutorial

Done!

kinderu_audio 15-01-10 20:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
inca o data am si eu o rugaminte la unul din voi care ma poate ajuta cu modele in 3d daca vrea cnva sa imi dea un pm si o saa vb mai multe detalii ms mult bafta

frost_dani 17-01-10 12:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
stie cineva cum pot face ca atunci cand randez de aproape sa nu imi mai arate blurry texture ? ca in imagine ?

De la departare se vede bine , dar cand vreu sa fac un close-up se vede ca naiba.


All times are GMT +2. The time now is 21:13.

- Copyright 2026 4Tuning