Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

pufy 16-02-07 21:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e suficient sa apesi pe x....cu el se reseteaza toolurile daca nu ma insel

Opran 18-02-07 14:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care ma poate ajuta si pe mine la virtual tunning sami dea un mesaj privat

frost_dani 21-02-07 23:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care stie vreun tutorial despre cum sa texturezi sidewall-ul unui caiciuc??..ce setarile mai exacte,,

TopArt 22-02-07 11:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 764106)
care stie vreun tutorial despre cum sa texturezi sidewall-ul unui caiciuc??..ce setarile mai exacte,,

nu iti trebuie tutorial pentru asta. ai nevoie de o imagine cu sidewall-ul, pe care s-o pui la bump map in cadrul materialului respectiv necesar anvelopei, ai nevoie de un UVW map aplicat ca modifier pe partea de sidewall a anvelopei, bifat la optiunea "cylindrical" si, daca nu se suprapune exact, ai nevoie sa mai misti/maresti/rotesti gizmo-ul modifier-ului.

sa folosesti materiale separate pentru sidewall si pentru thread-ul anvelopei, sau un material cu multi/sub-object, altfel risti sa-ti apara bump si pe thread - si nu vrei asta.

daca nu pricepi ce-am scris... o sa incerc sa fac niste printscreen-uri. AR TREBUI TOTUSI sa pricepi ce-am scris, daca cunosti si te-ai familiarizat cu programul ;)

frost_dani 22-02-07 14:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TopArt (Post 764905)
nu iti trebuie tutorial pentru asta. ai nevoie de o imagine cu sidewall-ul, pe care s-o pui la bump map in cadrul materialului respectiv necesar anvelopei, ai nevoie de un UVW map aplicat ca modifier pe partea de sidewall a anvelopei, bifat la optiunea "cylindrical" si, daca nu se suprapune exact, ai nevoie sa mai misti/maresti/rotesti gizmo-ul modifier-ului.

sa folosesti materiale separate pentru sidewall si pentru thread-ul anvelopei, sau un material cu multi/sub-object, altfel risti sa-ti apara bump si pe thread - si nu vrei asta.

daca nu pricepi ce-am scris... o sa incerc sa fac niste printscreen-uri. AR TREBUI TOTUSI sa pricepi ce-am scris, daca cunosti si te-ai familiarizat cu programul ;)

multumesc man...am priceput ce ai scris:D

cris_max 26-02-07 13:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pentru ca totul sa fie mai usor, poti fac threadul cauciucului (aka zimtzii) si sidewallu cauciucului obiecte separate.

frost_dani 26-02-07 15:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
daca nu va suparati mai eo problema:sad:..de fiecare data cand randez o imagine cu hdri toate reflexiile se vad imprastiate...nu stit ce seatri trebuie sa fac ca sa se vada reflezii clare shi concise...???
uitati un exemplu cum se vede...

*-_Speed_-* 03-03-07 22:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
4 Attachment(s)
M-am apucat si eu de 3ds Max si am facut pt inceput si eu geanta din tutorialul lui ad1.Astept pareri si sfaturi;) .Ms

pufy 03-03-07 23:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hmmm.....deoacamdata nu prea e mult de comentat pentru ca e doar un tutorial....tine-te de treaba si sigur se vor gasi oameni care sa comenteze....mai lucreaza si alte tut si pe urma si fara tutoriale....aaa....si janta asta e cam ingusta...parca e de mototcicleta

GRIGO 05-03-07 11:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baetii cu 3d`u ...cum stati cu lucrarile pt tuning day ....merge treba ?:D
spor la treaba si succes la concurs ... :D

ruver 06-03-07 22:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Merre, merre :D acu 2 zile m-am apucat si eu de lucru da ce pot sa zic am facut ff mult :D pt 2 zile :P
P.S.: Bafta all

cris_max 10-03-07 16:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu stau nasol cu lucrarea :(

am facut o usa si o aripa... asta ca nu am timp :(

MeHiGH 10-03-07 16:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Sie eu , Cris , tot la fel , nasol% din 100% :D ... e cam naspa faza , ca ... m-am aconrat , dar nu stiam cat de adanca e apa ... cred ca o sa ma retrag !
DE CE ? pentru ca prefer sa fac un lucru foarte bun , in timp indelungat decat un bg sht in scurt timp !

ruver 10-03-07 18:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu ce sa zic asta e a 2-ua zi in care am facut pauza... nu am mai lucrat deloc si masina a ajuns intr-un stadiu destul de bun tinand cont cat mai este pana ep 26... doar_eustiu nu e nici o rusine,dar ari fi pacat... stiu cum e... 2 concursur inainte m-am anuntat ca particip si s-a ivit cate ceva si nu am reusit sa termin masina... pt mine asta ar fi primu... :D la care particip... da cine stie mai e mult pana atunci se poate intampla orice si sa nu pot termina...

Sleepy_85 10-03-07 20:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu ce sa zic , ma chinui sa termin caroseria, am inceput sa fac lucrurile marunte detalii and sht si asta o sa tina mult si nici prea mult timp nu am, lucrez simultan la vreo 3 proiecte,eh oricum mai e pana pe 26. Spor la treaba si inspiratie la toti


All times are GMT +2. The time now is 18:22.

- Copyright 2026 4Tuning