Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Polo GTI vs. ...? (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/26146-polo-gti-vs.html)

Zyx 03-05-07 22:14

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 882930)
Normal ca glumeam.......

daahhh!!!
Nu stiu daca a fost sau nu o banda mai altfel, dar eu nu am putut sa plec bine la nici una dintre curse. In primul rand era in panta (si asta m-a incurcat mult) + ca la prima nu am apucat bine sa duc turometrul unde trebuie ca micutzu a si lasat mainile jos...
@alfaband: nu stiu cate tractiuni ai condus pana acum (cu ceva putere pe ele) insa daca nu pleci aproximativ de unde trebuie, ori iti da in nas ori derapezi si ramai cam pe loc. La propulsie, daca mai ai si cauciucuri, e ceva mai usor... Parerea mea!
Asta e - mai una, mai alta - insa de acum nu ma dau decat de la egal la egal... adica numai cu tractiune fata!

ura!

GTA 04-05-07 03:26

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 883187)
daahhh!!!
Nu stiu daca a fost sau nu o banda mai altfel, dar eu nu am putut sa plec bine la nici una dintre curse. In primul rand era in panta (si asta m-a incurcat mult) + ca la prima nu am apucat bine sa duc turometrul unde trebuie ca micutzu a si lasat mainile jos...
@alfaband: nu stiu cate tractiuni ai condus pana acum (cu ceva putere pe ele) insa daca nu pleci aproximativ de unde trebuie, ori iti da in nas ori derapezi si ramai cam pe loc. La propulsie, daca mai ai si cauciucuri, e ceva mai usor... Parerea mea!
Asta e - mai una, mai alta - insa de acum nu ma dau decat de la egal la egal... adica numai cu tractiune fata!

ura!


Frate ...vorba unui prieten de-al meu ...."scuze ceri la p...e cand nu mai poti"
in rest trebuie sa recunosti ca nu poti mai mult.Vectra aia e 4x4 permanent din fabrica ....daca tu credeai ca omu` are avantaj nu trbuia sa te dai cu el....

PS. Eu sincer daca eram in locul lui...la modul in care i-ai vorbit inainte de cursa radeam de tine si cu "bara din spate" ......am inteles ca ai batut o gramada de masini .....din mers....dar cu start de pe loc nu prea misti mai nimic.Vezi ca mai sunt cativa adepti ai datului "numai" din mers...poate va faceti un sindicat ca sa fiti mai bine reprezentati.......


Bafta.....

Morro 04-05-07 09:17

Re: Polo GTI vs...
 
parerea mea neavizata la o cursa "normala" micul polo il cam sparge pe Vectra din ce am vazut la cursa aia

RoadRunner 04-05-07 10:46

Re: Polo GTI vs...
 
Eu zic ca acordarea unei revanse, ar pune punct discutiilor inutile.
Pina una alta... masina lui Zyx a aratat ce poate, si faptul ca a pierdut o cursa nu inseamna nimic.

Katyyy 04-05-07 12:44

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Morro (Post 883819)
parerea mea neavizata la o cursa "normala" micul polo il cam sparge pe Vectra din ce am vazut la cursa aia


Acel Polo gti este o masina buna, dar nu pentru masini de peste 200cp cu 4x4.
VEctra aia a mers: treapta 1, 2 si apoi 5 pana la finis. In drum spre mare s-a rupt un tampon de la motor si tot a stat in fata. adica a castigat. (starea tehnica a masinii si-o asuma soferul si nu este o scuza)
In cazul in care intra si treapta 3 la acea cursa rezultatul nu erea doar o victorie pentru Vectra, erea o umilinta totala pentru Polo. "mai bine"
Mai bine isi dau cu parerea propietarii pentru a evita certuri inutile.

ASta e: tot cazanul de Opel cu treapta 3 ratata a castigat.
Daca se doreste inca o cursa nu-i problema.

Morro 04-05-07 13:58

Re: Polo GTI vs...
 
aha ok, in cazul asta sta altfel situatia ... trebuie sa incerce din nou si sa vada

P.S.: nici certurile intre proprietari nu sunt utile :-P

Zyx 07-05-07 15:11

Re: Polo GTI vs...
 
Fratilor, care e problema aici?!

GTA, care e treaba? Te plictisesti acolo, la tine - chiar nu inteleg afirmatiile tale. Din prisma carui fapt spui ceea ce spui - cum am vorbit cu proprietarul (inainte de cursa) ? Sa recunosc ca nu pot mai mult... Am spus ce am avut de spus legat de cursa de la mare, imi mentin parerea si nu vad nimic anormal in a face cum vreau eu. Pana la urma daca vreau, nu ma mai dau cu nimeni, cu sau fara explicatii, nu?! Ca asa vreau eu... Cum, foarte bine pot sa incerc cu oricine vreau (cum a fost cazul Vectrei si a S3-ului - caruia ii eram dator cu o cursa), corect?! Ca am ridicat prea mult stacheta, asta e tot problema mea... Pana la urma asta e frumusetea curselor: sa vina o masina mai slaba (care se vede in ochii celorlalti mult mai slaba decat concurenta) si sa faca o figura buna. Asa vad eu niste curse frumoase.
Pana la urma m-am dat cu o masina 4x4, putere din cate am inteles undeva la 240-250cp, de 1450kg, care de fabrica face 6,8 prima suta... Adica foarte bine. Sincer, nu credeam sa aiba asa bun timp de fabrica.
@Katyyy, nu eu am bagat treapta 5 la opel. Era o umilinta... Frate, tu te auzi ce "zici"?! Acum, sa fim seriosi: cine citeste aceste randuri si nu stie despre ce e vorba...
Hai sa vad spun eu cum vad lucrurile: Polo 0-100km/h: 8,2sec, Vectra 0-100km/h: 6,8sec - asta de fabrica. Dupa modificari... la fiecare se vor resimti in alt mod, dar , bineintes in bine. E, plecand de aici, daca baga 3-ul si se pastra distanta dinainte sa dea 5-ul (3-4 masini), eu nu consider o "umilinta" acest lucru. Consider, mai degraba, o reusita. Dar fiecare vede lucrurile dupa cum il duce mintea.

yoda 07-05-07 18:11

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 883740)
Frate ...vorba unui prieten de-al meu ...."scuze ceri la p...e cand nu mai poti"
in rest trebuie sa recunosti ca nu poti mai mult.Vectra aia e 4x4 permanent din fabrica ....daca tu credeai ca omu` are avantaj nu trbuia sa te dai cu el....

PS. Eu sincer daca eram in locul lui...la modul in care i-ai vorbit inainte de cursa radeam de tine si cu "bara din spate" ......am inteles ca ai batut o gramada de masini .....din mers....dar cu start de pe loc nu prea misti mai nimic.Vezi ca mai sunt cativa adepti ai datului "numai" din mers...poate va faceti un sindicat ca sa fiti mai bine reprezentati.......


Bafta.....

geta aka gta iar bati campii rau de tot!zyxu' chiar nu i-a vorbit in nici un fel lui katy!eram si eu pe acolo, btw, iar referitor la datul din mers?!?!?!hello...geta!ti-am mai spus ca exista si acest fel de dat!cauta state(USA sau SUA) sau japonia si poate intr-un final o sa intelegi!
iar zyxu' de pe loc...e deranj!pun 1000 euro pe plecarea lui vs plecarea ta la o masina cu FWD!sa stii ca zyxu chiar misca "destul" de bine de pe loc!asa ca lasa presupunerile si incearca realitatea!doar ca a stat pe acolo cu un 4x4 spune mult!iar banda dinspre mare, cu sensul ca ma repet era in panta, cu antigel iar startul se dadea la misto!

GTA 07-05-07 18:27

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by yoda (Post 889138)
geta aka gta iar bati campii rau de tot!zyxu' chiar nu i-a vorbit in nici un fel lui katy!eram si eu pe acolo, btw, iar referitor la datul din mers?!?!?!hello...geta!ti-am mai spus ca exista si acest fel de dat!cauta state(USA sau SUA) sau japonia si poate intr-un final o sa intelegi!
iar zyxu' de pe loc...e deranj!pun 1000 euro pe plecarea lui vs plecarea ta la o masina cu FWD!sa stii ca zyxu chiar misca "destul" de bine de pe loc!asa ca lasa presupunerile si incearca realitatea!doar ca a stat pe acolo cu un 4x4 spune mult!iar banda dinspre mare, cu sensul ca ma repet era in panta, cu antigel iar startul se dadea la misto!



hai s-o lasam balta ca se ajunge unde nu este nevoie.ZYX-u stie mai bine cum a vorbit cu Catalin innainte de cursa iar tu (YODA) nu stiu daca ai fost de fata pana la capatul discutiei....daca vrei lamuriri intreaba-l pe Catalin.

Hai bafta si ne vedem pe strazi.

foss 07-05-07 22:09

Re: Polo GTI vs...
 
cum postez si eu??

WPP 08-05-07 00:28

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 883740)
Frate ...vorba unui prieten de-al meu ...."scuze ceri la p...e cand nu mai poti"
in rest trebuie sa recunosti ca nu poti mai mult.Vectra aia e 4x4 permanent din fabrica ....daca tu credeai ca omu` are avantaj nu trbuia sa te dai cu el....

PS. Eu sincer daca eram in locul lui...la modul in care i-ai vorbit inainte de cursa radeam de tine si cu "bara din spate" ......am inteles ca ai batut o gramada de masini .....din mers....dar cu start de pe loc nu prea misti mai nimic.Vezi ca mai sunt cativa adepti ai datului "numai" din mers...poate va faceti un sindicat ca sa fiti mai bine reprezentati.......


Bafta.....


Apropo de datul din mers cunosc propietari de 4x4 care din cauza puterii destul e mari nu prea se dau de pe loc...cred ca sti si tu motivul asa ca.....

Zyx 08-05-07 01:10

Re: Polo GTI vs...
 
GTA... de ce incepi o discutie si nu o termini?! Chiar vreau sa iti aud parerea. Ce ai auzit? Care a fost discutia? Cum i-am vorbit lui Catalin?! Si Yoda era acolo, pentru ca el a fost cel care m-a facut (sa zic asa) sa ma dau cu el, spunandu-mi ca s-a dat cu masina x si ca i-a dat vreo 2 masini... Corect?! La care eu, sperand ca nu o sa imi dea vreo 2 masini ci poate doar 1 am zis sa incerc. CUM AM VORBIT?! Spune clar si raspicat in limba pe care o stii cel mai bine! Imi formasem o parere cat de cat buna la prima interactiune dar... ce ii mai place romanului sa se uite in gradina vecinului...

mpa 08-05-07 01:18

Re: Polo GTI vs...
 
Prin Bucuresti la acest sfarsit de saptamana? Promit ca nu imi pun 4 x 4 pana atunci :P

Katyyy 08-05-07 03:25

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 890060)
GTA... de ce incepi o discutie si nu o termini?! Chiar vreau sa iti aud parerea. Ce ai auzit? Care a fost discutia? Cum i-am vorbit lui Catalin?! Si Yoda era acolo, pentru ca el a fost cel care m-a facut (sa zic asa) sa ma dau cu el, spunandu-mi ca s-a dat cu masina x si ca i-a dat vreo 2 masini... Corect?! La care eu, sperand ca nu o sa imi dea vreo 2 masini ci poate doar 1 am zis sa incerc. CUM AM VORBIT?! Spune clar si raspicat in limba pe care o stii cel mai bine! Imi formasem o parere cat de cat buna la prima interactiune dar... ce ii mai place romanului sa se uite in gradina vecinului...

Bai nene va certati ca p....... la tel. A fost o liniuta si gata.
Masina ta tata ZYX trage foarte bine pentru un Polo si probabil cel mai bine din romania.
Vectra din 94 are 204cp din fabrica si 6,8 suta clar mai bine ca Polo si fara motive de functionare (cu probleme) a castigat.
Problemele de functionare rezultate in timpul cursei sunt treburile propietarului nu scuze.


La final se trage linie

yoda 08-05-07 07:11

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 890060)
.....Si Yoda era acolo, pentru ca el a fost cel care m-a facut (sa zic asa) sa ma dau cu el, spunandu-mi ca s-a dat cu masina x si ca i-a dat vreo 2 masini... Corect?! La care eu, sperand ca nu o sa imi dea vreo 2 masini ci poate doar 1 am zis sa incerc. ...

bai nene ce aveti cu yoda asta?chiar nu e baiat rau sau ofticos :-) ...dar din pacate , in special , in spatele lui se arunca o multime de vorbe grele si neadevarate!cunoasteti bine omul inainte sa-i puneti eticheta si nu va formati o parere doar din auzite! :sad:

salve.

p.s.zyxule, daca tu crezi ca eu am vrut sa te dai cu katy, cu un anume scop...chiar te-nseli!nu a fost absolut nicio manevra sau altceva din partea mea! :shock:
eu, cel putin, nu vreau sa existe vreun dubiu deaorece respect, sa spunem, prietenia dintre mine si tine!daca acest lucru este reciproc, cu atat mai bine! ;)


All times are GMT +2. The time now is 02:33.

- Copyright 2026 4Tuning