Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

julaikos 14-07-11 09:10

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4459824)
nu e problema ,rugina este doar de suprafata.am vb cu vopsitorul si a zis ca o polizeaza pana la luciu metalic.sper sa faca treaba buna

Atunci sa speram ca isi face treaba...caci altfel e vai si amar de munca la masina asta...

lancer 14-07-11 11:18

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ca sfat referitor la rugina ... stai pe capul lui si nu il lasa sa dea peste decat dupa ce vezi tu luciul metalic ...pt ca eu unul stiu o vb ...dai cu negru peste verde ca, stapanul nu te vede ...+ ca mie datorita faptului ca am vopsit-o si in decembrie (greseala mea ..chiar daca tipul avea o hala incalzita..dar asa a fost conjunctura si nici nu am putut sta prea mult pe capul lui) intr-un an jumate deja mi-au aparut niste umflaturi in vopsea la aripa spate jos partea buna e ca nu pare a fi rugina ...dar suspectez ca nu apucase sa se usuce chitul suficient dupa finisarea cu apa si a dat vopsea peste si din cauza asta s-a umflat ulterior

in rest bafta sa o vedem vopsita ..din cate ai facut la ea o sa iese o masina super...chiar daca mai ai de munca o sa merite efortul depus

Dr.Dre 14-07-11 16:04

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
5 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4464166)
Atunci sa speram ca isi face treaba...caci altfel e vai si amar de munca la masina asta...

pare sa isi face treaba calumea.pe sub capota motor si tot compartimentul motor o sa imi dea cu insonorizant,iar la badboy a polizat pana la luciu metalic si a dat kit de fibra

Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4464459)
ca sfat referitor la rugina ... stai pe capul lui si nu il lasa sa dea peste decat dupa ce vezi tu luciul metalic ...pt ca eu unul stiu o vb ...dai cu negru peste verde ca, stapanul nu te vede ...+ ca mie datorita faptului ca am vopsit-o si in decembrie (greseala mea ..chiar daca tipul avea o hala incalzita..dar asa a fost conjunctura si nici nu am putut sta prea mult pe capul lui) intr-un an jumate deja mi-au aparut niste umflaturi in vopsea la aripa spate jos partea buna e ca nu pare a fi rugina ...dar suspectez ca nu apucase sa se usuce chitul suficient dupa finisarea cu apa si a dat vopsea peste si din cauza asta s-a umflat ulterior

in rest bafta sa o vedem vopsita ..din cate ai facut la ea o sa iese o masina super...chiar daca mai ai de munca o sa merite efortul depus

ms,eu zic ca o sa iasa bine.abia dupa vopsit si montat motorul vor veni detaliile care fac diferenta ;).am stat pe langa el,acuma de la el vin,si dupa ce am vazut pana acuma,a facut treaba f buna,e meticulos omul.pe marti ar fi gata vopsita.culoarea va fi alb artika cea de pe logan,o culoare simpla,usor de intretinut(chiar daca voi mai face alte modificari ulterioare) si de efect,zic eu.cateva poze de azi

julaikos 14-07-11 17:40

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
o sa vedem la final ce iese :)

NXdev 14-07-11 17:52

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4465060)
pare sa isi face treaba calumea.pe sub capota motor si tot compartimentul motor o sa imi dea cu insonorizant,iar la badboy a polizat pana la luciu metalic si a dat kit de fibra



ms,eu zic ca o sa iasa bine.abia dupa vopsit si montat motorul vor veni detaliile care fac diferenta ;).am stat pe langa el,acuma de la el vin,si dupa ce am vazut pana acuma,a facut treaba f buna,e meticulos omul.pe marti ar fi gata vopsita.culoarea va fi alb artika cea de pe logan,o culoare simpla,usor de intretinut(chiar daca voi mai face alte modificari ulterioare) si de efect,zic eu.cateva poze de azi

Incepe sa prinda forma man 8), multa bafta.

lancer 15-07-11 09:08

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
se pare ca vopsitorul tau face treaba buna in materie de finisaj ... singurul lucru care nu imi place mie nu e vina lui ...e vb de badboy ..mi se pare totusi prea brusc ..dar am vazut ca se lucreaza inca la el poate pana la urma reuseste sa mai indulceasca un pic unghiul ala ... vedem la final ce iese ... in rest jos palaria ..o sa iese super

Dr.Dre 15-07-11 16:30

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4466237)
se pare ca vopsitorul tau face treaba buna in materie de finisaj ... singurul lucru care nu imi place mie nu e vina lui ...e vb de badboy ..mi se pare totusi prea brusc ..dar am vazut ca se lucreaza inca la el poate pana la urma reuseste sa mai indulceasca un pic unghiul ala ... vedem la final ce iese ... in rest jos palaria ..o sa iese super

badboy-ul a iesit mai bine decat ma asteptam,nu mai se vede unghiul ala asa brusc.am fost pe la vopsitor si azi,i-am dus spritchitul,maine va veni tinichigiul sa mai imi dea niste puncte de sudura sus la aripile fata unde se unestc cu grila de la stergatoare...revin cu poze dupa spritchit ;)

minimal.madness 16-07-11 17:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Naisss :>

frankie_let 20-07-11 17:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
l-ai scos de la vopsit?

Dr.Dre 23-07-11 00:32

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
16 Attachment(s)
prima mana de spritchit.acum se vede forma ei care imi place la nebunie.da f bine pe griul asta mat al spritchitului,imi vine sa o las asa :D

jimmy_rph 23-07-11 00:44

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Arata bine masina, dar o singura chestie nu-mi place, si din cate am vazut, ti-au mai atras si alti colegi atentia in legatura cu asta: badboy-ul!
Chiar daca farurile nu sunt pe masina, deja se vede ca este prea mare , si inca tot nu a disparut efectul ala de "proptit in zid".
Cred ca ar mai trebui putin lucrat la el, nu de alta, dar este un detaliu mic ce schimba f mult aspectul masinii, si din ce vad eu, ai pretentia sa iasa ceva frumos.
bafta in continuare cu proiectul!

yg.alex 23-07-11 02:13

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
doamne o_O

nu mai am rabdare pana iese. abia astept sa-l vad :X:X:X

nici nu vreau sa ma gandesc cum arata cu jantele puse :rolleyes2:rolleyes2

Dr.Dre 23-07-11 09:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by jimmy_rph (Post 4481697)
Arata bine masina, dar o singura chestie nu-mi place, si din cate am vazut, ti-au mai atras si alti colegi atentia in legatura cu asta: badboy-ul!
Chiar daca farurile nu sunt pe masina, deja se vede ca este prea mare , si inca tot nu a disparut efectul ala de "proptit in zid".
Cred ca ar mai trebui putin lucrat la el, nu de alta, dar este un detaliu mic ce schimba f mult aspectul masinii, si din ce vad eu, ai pretentia sa iasa ceva frumos.
bafta in continuare cu proiectul!

badboy-ul va ramane momentan asa,pana va fi gata.daca mi se va parea atunci prea lung il voi mai ajusta ;)

Quote:

Originally Posted by yg.alex (Post 4481772)
doamne o_O

nu mai am rabdare pana iese. abia astept sa-l vad :X:X:X

nici nu vreau sa ma gandesc cum arata cu jantele puse :rolleyes2:rolleyes2

mie imi zici...ca deabia astept sa o termine.clar primul lucru pe care il montez vor fi jantele(de proba) :D

Danutz Bratosin 23-07-11 10:15

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
O sa iasa o mica bomba:dribble: asteptam produsu' final:-P

lancer 23-07-11 15:32

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
o sa fie super ... cat despre bad boy din punctul meu de vedere nu ca e prea lung ... poate tocmai lungimea aia ii da o nota foarte agresiva ...e vb de curbura de sus ... oricum daca e sa dau un exemplu de un bad boy frumos ..cel mai reusit mi s-a parut cel al lui bogdan lascu (mie unu imi place la nebunie bad boyul ala)... oricum un bad boy lung genul alui tau care e binisor facut din ce se vede in poze are B-32-SCH.

oricum eu cred ca ar fi mai bine ra remediezi problema cu badboy-ul inainte de vopsire ..o sa fie ea o culoare alba care de obicei nu pune probleme la o vopsire ulterioara (ca nuanta ma refer) dar poate or sa existe unele diferente, oricum asta e valabila in cazul in care nu cumva sa vopsesti capota alta culoare sau colantata


All times are GMT +2. The time now is 02:48.

- Copyright 2026 4Tuning