Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/88517-trucuri-secrete-info-stiam-e36.html)

rdy4ever 03-08-11 22:56

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by maka.bbm (Post 4505826)
salut, am aceeasi problema dupa ce spal masina:|
Ai aflat pe unde se infiltreaza apa pana acolo? ca eu nu gasesc nici o explicatie pt asta.

Hai ca va explic eu problema. Trapa are 4 furtunuri de scurgere. Adica daca garnitura trapei nu etansiezeaza 100% (si in cele mai multe cazuri, asa se intampla), apa care trece de acea garnitura ajunge intr-un sant de colectare, care o trimite mai departe catre 4 furtunase, cate unul in fiecare colt al trapei. Doua dintre aceste furtunase ajung, in spate - pe aripi, trecand prin portbagaj, si scot apa afara prin spatele aparatoarei de noroi. Daca dai la o parte mocheta de pe margini in portbagaj, vei vedea exact furtunurile in cauza. Probabil din anumite motive in cazul vostru acele furtunase scot apa in portbagaj, si ajunge pe cai gravitationale langa roata de rezerva. Posibil sa fi iesit cumva din locasul lor, sau sa aiba vreo fisura.

maxmartinez 04-08-11 08:18

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by maka.bbm (Post 4505826)
salut, am aceeasi problema dupa ce spal masina:|
Ai aflat pe unde se infiltreaza apa pana acolo? ca eu nu gasesc nici o explicatie pt asta.

exact sub roata de rezerva e o scurgere pana sub masina...daca e balta sub raoata de rez inseamna ca e infundata scurgerea aia.bafta

rdy4ever 04-08-11 23:11

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by maxmartinez (Post 4506415)
exact sub roata de rezerva e o scurgere pana sub masina...daca e balta sub raoata de rez inseamna ca e infundata scurgerea aia.bafta

eu cred ca el intreba cum ajunge apa acolo in primul rand, nu de ce nu se evacueaza.

robertSRR 05-08-11 21:40

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Salut, am si eu o intrebare, am cautat e forum, dar tot am ramas putin in dubii, se poate obtine putin camber si cu piesele stock ? am inteles ca ar fii ceva modalitate cu atasarea unor saibe? se poate face aceasta operatiune si pe fata? spate? mai multe detalii va rog? eventual poze? ;)

rdy4ever 05-08-11 23:33

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by robertSRR (Post 4509724)
Salut, am si eu o intrebare, am cautat e forum, dar tot am ramas putin in dubii, se poate obtine putin camber si cu piesele stock ? am inteles ca ar fii ceva modalitate cu atasarea unor saibe? se poate face aceasta operatiune si pe fata? spate? mai multe detalii va rog? eventual poze? ;)

daca vrei sa te depaseasca propria roata, da, sigur ca se poate.

RIcKO 05-08-11 23:38

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
te contrazic , da se poate , dar un maxim de 1-2 grade , si nu este periculos ( in sensul ca te depaseste roata :) ) , oricum operatiunea asta o pot face chiar si cei de la serviceurile care regleaza directii

robertSRR 06-08-11 00:04

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Ok, multumesc RIcKO pentru raspuns, nici nu aveam nevoie de mai multe grade.. ca sa spun asa.. doar vroiam sa aflu daca se poate, sa stiu cum sa pun problema.. ;)

myky99 07-08-11 13:45

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 4509919)
te contrazic , da se poate , dar un maxim de 1-2 grade , si nu este periculos ( in sensul ca te depaseste roata :) ) , oricum operatiunea asta o pot face chiar si cei de la serviceurile care regleaza directii

+1..SE POATE... si nu te depaseste roata.... suruburi excentrice .saibe..etc:))

Sir 10 08-08-11 20:08

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Daca imi schimb motorul...ASC-ul o sa ma functioneze?este vorba de un e36.Multumesc

GL91ANB 10-08-11 16:23

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Stie cineva ce diametru trebuie sa aiba inelele angel eyes pentru faruri de E36 fara lupa 1996 + ?

R-BMW 11-08-11 00:34

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by GL91ANB (Post 4518866)
Stie cineva ce diametru trebuie sa aiba inelele angel eyes pentru faruri de E36 fara lupa 1996 + ?

desfa sticla la far si masoara diametru unde intra plasticul ala rotund.daca comanzi angel eyes de e36 se potriveste si la farul cu lupa si la cel fara(mai nou)

m_c_fast 13-08-11 20:22

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
sal...stie cineva ce ulei se pune an diferential???

GOGU_VL 13-08-11 20:50

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by m_c_fast (Post 4525134)
sal...stie cineva ce ulei se pune an diferential???

Daca vrei iti dau part number-ul de original BMW, si te duci si-ti iei ulei de la BMW.

m_c_fast 13-08-11 21:06

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by jm3k3rd3mik (Post 4525190)
Daca vrei iti dau part number-ul de original BMW, si te duci si-ti iei ulei de la BMW.

merci mult...dar vroiam sa cumpar ceva de pe la magazin [nu sa merg la reprezentanta]....diferentialul oricum vreau sa al schimb.[vreau blocant]

dan-hd 13-08-11 23:42

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Am si eu o problema cu un 320 i din 96 . Uneori scoate fum alb-albastru si manca si ulei . Problema e ca nu intotdeauna ci doar uneori la pornire sau cand merg cu el turat . Uneori merg cu el mult si bine fara sa scoata gram de fum apoi iar il apuca si scoate fum ca autobuzele alea vechi de nu se mai vede nimic dupa mine . Am schimbat semeringurile la supape dar fara nici un rezultat , la fel face ca inainte . Daca ati mai intalnit problema asta va rog sa-mi dati si mie un sfat .


All times are GMT +2. The time now is 20:04.

- Copyright 2026 4Tuning