Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

bluey 09-12-11 15:19

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by turmentatu (Post 4768600)
daaa, sau 0.9 turbo , viitoarele de pe logan, nu stiu cum o sa poata soferii sa stapaneasca atatia cai :rolleyes2


@bluey: totusi, un 3.0 d sau tdi are in jur de 180 cai, ceea ce nu gasesti pe toate drumurile in trafic. pe autostrada poti face legea cu o motorizare dasta.
vorbesc de realitate, nu de la un caz 1:1000 cand intalnesti nush ce racheta.

Un 3.0tdi generatia de pe acel Audi are 240cp :)

lord_wader 09-12-11 15:37

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 4768605)
alea de pe logan o sa fie bomba=))) o sa te sperii sa vezi ca au ajuns la stage 3 si au 150 cai =)))) sau se vor duce toti "sa mareasca presiunea in turbina" =))

de ce ar fi mai prejos un motor 0.9t sau 1.2 pus pe logan decat unul de 1.2 de la vw? :shock: puterea ar fi apropiata la 1.2 iar un logan are aproximativ aceeasi masa(kg) cat si un polo 1.2tsi sau chiar mai mica.

Informatia am gasit-o chiar pe acest site:

" Noile propulsoare turbo pe benzina vor avea capacitati intre 0.9 - 1.2 litri si vor produce intre 90 si 115 cai putere."

aleks 09-12-11 16:17

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 4768537)
ti-am explicat si de ce diferenta pare doar asa de mica...

referitor la duster, la 1.5 dci 110 cai consumul acela este enorm!!

Sunt convins ca in viata reala, mai ales dupa primii 50 de mii, nu e deloc mare consumul asta

22VIN 09-12-11 17:11

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 4768708)
Sunt convins ca in viata reala, mai ales dupa primii 50 de mii, nu e deloc mare consumul asta

Nu stii ca ei vor 300cp si consum de 3?

Eu n-am vazut SUV sa consume de la 120km/h in sus ca un Golf. Ori Duster tot SUV e.

RVL 2000 09-12-11 17:55

Re: Benzina sau motorina ?
 
Nimeni nu zice sa consume ca golful dar parca semnificativ nici mai mult ca e46, e90, sau chiar e60 2.0d nu e chiar ok.

22VIN 09-12-11 19:02

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 4768856)
Nimeni nu zice sa consume ca golful dar parca semnificativ nici mai mult ca e46, e90, sau chiar e60 2.0d nu e chiar ok.

Totusi vorbim de un suv ieftin. Deci aerodinamica nu-i chiar intre cele mai bune. Plus 4x4 pe un 1.5. Eu zic ca suv-urile nu-s de luat drept etalon la capitolul consum.

_anaconda_ 09-12-11 19:06

Re: Benzina sau motorina ?
 
Ce intelegeti voi prin consum de autostrada ? La 100, 130, 150 ? Daca e la 140-150 nu mi se pare asa mare pentru un SUV si 110 CP. Sau vreti consum de 5% la 150, iar la 80 sa ia 1% ? Adaugam un 2.5 urban (in Bucuresti) si e super...

Dacia vad ca declara 5.6% consum mediu la 1.5 110CP, 4x4 ceea ce este excelent. In general consumurile declarate de ei sunt destul de apropiate de realitate, deci un 6-6.5% consum mediu la un SUV e chiar acceptabil. Acum daca rulati la 80% din viteza maxima si va asteptati sa aveti consum foarte mic...

aleks 09-12-11 19:25

Re: Benzina sau motorina ?
 
Eu ma gandeam la 110-130 km/h...
E totusi un motor mic, de 1500 cmc, pe o caroserie grea, inalta(conteaza si asta evident) si cu coeficient aerodinamic de caramida.
Ori comparatia cu e46 de 2000 de cmc nu e tocmai nimerita, e un motor cu un sfert mai mare care misca o masina mai prietenoasa cu vantul din faţa ei, la cam aceeasi greutate :)

adrian78bmw 09-12-11 19:55

Re: Benzina sau motorina ?
 
Teste

La rularea pe autostradă, īn modul 4x2, am īnregistrat un consum de 8.5 litri la sută, īn condiţiile īn care am rulat cu o viteză de 130 km/h şi am efectuat o serie de depăşiri, fără să trecem cu mai mult de 15 km/h peste limita legală. La īntoarcere, am īnregistrat un consum de 7.5 litri rulānd cu o viteza de 120-140 km/h, dar mult mai constant

Cazul 9

Trafic: autostradă, foarte liber
număr pasageri: 1
bagaje: fără bagaje
aer condiţionat: oprit, geamurile īnchise
tracţiune: doar faţă, selectorul pe 2WD, drum uscat
stil de condus: normal, cuminte, īn limitele legale (viteză de maximum 140 km/h)
kilometri parcurşi: 61 km
consum mediu computer bord: 9,0 litri/100 km

Autostrada nu este nicidecum terenul predilect al modelului Dacia Duster, echipat cu motorul 1.5 dCi de 110 CP. Din nou, am īncercat să mă situez cāt mai aproape de situaţia optimistă: singur īn maşină, fără bagaje, cu aerul condiţionat oprit şi cu tracţiune doar pe puntea faţă. Accelerările şi decelerările cāt mai line, viteza maximă īn zona celor 130 km/h admişi.

Despre valoarea de 9,0 litri/100 km nu pot spune că mi se pare rezonabilă, dar, īn condiţiile date (şi după ce am văzut limitările la viteză mare pe şosea), o consider normală pentru motorul mic şi coeficientul aerodinamic slab (nivelul de zgomot la 140 km/h este foarte mare - de exemplu, volumul instalaţiei audio trebuie dat de la 15, la viteze de pānă la 100 km/h, la peste 25).

Cazul 10

Trafic: autostradă, foarte liber
număr pasageri: 2
bagaje: fără bagaje
aer condiţionat: pornit, geamurile īnchise
tracţiune: selectorul pe AUTO, drum uscat
stil de condus: alert, īn limitele legale (foarte rar viteza a ajuns la 150 km/h pe vitezometru)
kilometri parcurşi: 90 km
consum mediu computer bord: 9,1 litri/100 km

Chiar dacă avem aerul condiţionat pornit şi nu ne interesează prea mult economia de combustibil, consumul pe autostradă rămāne ridicat, dar nu creşte aşa de mult faţă de situaţia precedentă, maşina rămānānd foarte aproape de masa de 1,4 tone.

Se demonstrează, practic, limitele pe care aerodinamica şi motorul mic i le impun lui Duster la viteze mari. De menţionat că, īn ce priveşte manevrabilitatea şi stabilitatea, Duster nu are de suferit, comportāndu-se normal şi conferindu-ţi un sentiment suficient de bun de siguranţă şi control.

Cazul 11

Trafic: autostradă, relativ liber
număr pasageri: 4
bagaje: bagaje la jumătate din capacitatea portbagajului
aer condiţionat: pornit, geamurile īnchise
tracţiune: selectorul pe AUTO, drum umed, vreme ploioasă
stil de condus: foarte alert, īn general viteza maximă de 140-150 km/h, decelerări şi accelerări hotărāte
kilometri parcurşi: 105 km
consum mediu computer bord: 9,4 litri/100 km

Īn acest caz putem spune că ne-am apropiat destul de mult de situaţia cea mai pesimistă: maşina foarte īncărcată şi un stil de condus fără menajamente şi cu viteze mari. Din nou putem vorbi de un consum mare, dar surprinde diferenţa mică faţă de cazurile precedente, mai optimiste.

De asemenea, chiar dacă pe parcurs computerul de bord a arătat şi valori foarte apropiate de 10 litri/100 km, īn final vorbim de o valoare de aproape 9,5 litri/100 km. Ceea ce, sincer, este chiar o bilă albă pentru Duster, date fiind limitările acestui SUV īn ce priveşte utilizarea la viteze mari şi īntr-un regim alert.

Un drum pe autostrada Bucureşti - Constanţa, cu maşina plină şi portbagajul umplut pānă la refuz, ar trebui să īl facă pe proprietarul acestei versiuni Dacia Duster să se aştepte la un consum de 10 litri/100 km, īn condiţiile unui ritm alert, avānd aerul condiţionat pornit şi selectorul pe AUTO.

Un mare minus lipsa pilotului automat!!

lord_wader 10-12-11 19:11

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 4769025)
E totusi un motor mic, de 1500 cmc, pe o caroserie grea, inalta(conteaza si asta evident)

Saracul motor de 1.5 este de fapt un 1462cmc :lol: deci nici macar 1499cmc nu e. Prin evolutia lui inginerii francezi au ajuns de la 65CP la 110 si de la 160Nm la 240Nm. Dusterul nu e asa greu, un logan dci "full" PH1(1170-1200kg) cantareste aproape cat un Duster Dci 4x2 (1205kg). Cel 4x4 are aprope 1300kg.

eMH 10-12-11 20:08

Re: Benzina sau motorina ?
 
Asta vroiam eu sa spun, Dusterul are maxim 150 kg in plus fata de un Logan cu ~aceleasi dotari. Nu imi dau seama de unde ar putea proveni diferenta aceea de consum. Totusi, ~8-9% @ 130 km/h mi se pare cam mult pentru un 1.5 diesel, de generatie relativ noua...

KAY_ 10-12-11 21:06

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 4770992)
Asta vroiam eu sa spun, Dusterul are maxim 150 kg in plus fata de un Logan cu ~aceleasi dotari. Nu imi dau seama de unde ar putea proveni diferenta aceea de consum. Totusi, ~8-9% @ 130 km/h mi se pare cam mult pentru un 1.5 diesel, de generatie relativ noua...

Greutate in plus si rapoarte mai scurte ale cutiei cred ca de aici ar veni diferenta aia de cosum .Acum 3 saptm am facut un drum Bucuresti -Sibiu cu un Logan MCV de marfa ,la dus gol, la intoarcere incarcat ~400 kg, cam 8 % a fost consumu mediu .Masina are in talon 1295 kg .

Bryan 10-12-11 21:59

Re: Benzina sau motorina ?
 
Pe langa rapoartele mai scurte in cutie, si aerodinamica inrautateste consumul la viteze mari

RVL 2000 11-12-11 18:38

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4770890)
Saracul motor de 1.5 este de fapt un 1462cmc :lol: deci nici macar 1499cmc nu e. Prin evolutia lui inginerii francezi au ajuns de la 65CP la 110 si de la 160Nm la 240Nm. Dusterul nu e asa greu, un logan dci "full" PH1(1170-1200kg) cantareste aproape cat un Duster Dci 4x2 (1205kg). Cel 4x4 are aprope 1300kg.

Asta fac toti producatorii cu motoarele turbo, nimeni nu le scoate pe piata din prima la adearatul lor potential.

Una peste alta destul de mare eu trebuie sa o alerg destul de tare, sa fie autostrada libera (si in Germania :) ) ca sa consum atat.
Cred ca un 1.9 -2.0d, nu neaparat mai puternic, ar fi bun pentru Duster cel putin la exterior.
Stiu ca suv-urile nu sunt facute pentru exterior dar culmea e ca eu tocmai pentru asta vreau suv, cel putin cat timp nu vor fi autostrazi pe traseele mele obisnuite, m-as simti mai bine in suv (nu la duster ma refer :) )

Asta e una din chestiile care imi place la td: ca pana la 90% din viteza maxima consumul nu creste exponential cu viteza cum e la otto -ci creste oarecum "liniar": mergi cu 100-120 consuma ~5, 160 ~7, 200 consuma ~10. Dupa 200 nu mai e rentabil cu un 2.0d, consumul creste mult pentru un castig mic de viteza.
Cum am mai spus chiar daca ajunge sa fie mai scump la oras, cat timp afara va fi mai ieftin, pentru mie n-are sens (dpdv financiar) sa trec inapoi la benizna aspirat, poate la un turbo, pentru performante.

lord_wader 12-12-11 12:12

Re: Benzina sau motorina ?
 
Eu in locul tau nu m-as complica, ar fi de nesuportat un drum asa lung frecvent. Cand fac un drum mai lung de 500km imi trebuie 2 zile sa ma refac :D
As merge pana la Cj si as lua de acolo avionul pana la Ct.


All times are GMT +2. The time now is 04:20.

- Copyright 2026 4Tuning