Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

alexei89 22-04-09 20:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am gasit eu ceva

Dane289 22-04-09 20:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
miar trebui pt modelul ala wagon:D + ca asta e f mic:(

alexei89 22-04-09 20:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
mai am una doar din lateral
cauta si tu pe cineva care se pricepe la photoshop sa le faca mai mari si sa le retuseze

ruver 23-04-09 08:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ia uita-te si pe >>>AICI<<<

faith 23-04-09 08:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
spre mirarea mea ti-am gasit fordul:D

alexei89 23-04-09 10:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
fiecare cu sursa proprie de aprovizionare!:rolleyes:

Dane289 23-04-09 14:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms mult...acum problema nr 2
cum fac blueprinturile mai mari? a explicat cipriany pe undeva dar nu mai gasesc nicum...sau sa dea un PM cu ID cineva care are chef sa imi explice
ms

faith 23-04-09 14:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
PHOTOSHOP

Dane289 23-04-09 15:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da cum...ca photoshopu il am

Cipriany 23-04-09 15:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Dane289 (Post 2260206)
ms mult...acum problema nr 2
cum fac blueprinturile mai mari? a explicat cipriany pe undeva dar nu mai gasesc nicum...sau sa dea un PM cu ID cineva care are chef sa imi explice
ms

Uite aici un automatic trace Bitmap in Corel, s-ar vedea perfect insa daca la-i face manual, din pacate nu am timp, dar cred ca te descurci chiar daca nu maresti imaginea eu am lucrat si cu blueprinturi si mai mici.

workaholic_ro 23-04-09 16:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Dane289 (Post 2260267)
da cum...ca photoshopu il am


"Image"/"Image size" din meniu si ii spui cat o vrei de mare. Dar nu o sa te faca prea fericit, dintr-o imagine maruntica nu poti sa faci una mare cu claritate buna.
Mai poti eventual sa desenezi peste ea in Corel, Ilustrator sau IrfanView (ultimul e open source si prin urmare gratuit), mai multa munca, rezultate mai bune.

workaholic_ro 23-04-09 16:32

Re: Sugestii pentru un magar de randare ?
 
Quote:

Originally Posted by workaholic_ro (Post 2233089)
...ca motor de randare nu pot folosi, am un lesinat de HP P4/1,7G cu mai putin de 1G de RAM. Nu-mi recomandati va rog chestii "googalite", am cautat si eu de m-am saturat si nu am gasit ceva sa fiu multumit. Din dorinta sincera de a ajuta oamenii mai povestesc uneori despre lucruri despre care au auzit. Spuneti-mi mai bine despre cele pe care le-ati testat. Ceva exemple pe langa ar fi de mare ajutor.
Ma intereseaza in special redarea cat mai fotorealistica a texturilor de metale ("brushed steel", "polished", "sand blasted"), podoabe, obiecte marunte, ochelari, nasturi si alte prostii de-astea. Daca exista ceva care sa nu ceara cinci minute pentru fiecare pixel si are ceva biblioteci despre ce-am povestit mai sus as aprecia daca mi-ati da de veste. Fisierele pe care vreau sa le "pictez" sunt format SLDASM. De necaz bun o fi si ceva care suporta DWG sau vreunul dintre acele stupide formate portabile.
Mare multamita cu anticipatiune dinainte.

P.S. Stiu ca mi-ar trebui o alta masinarie dar dupa cum bine ati aflat nu se mai vand case in America si asta ne afecteaza pe toti; asa ca trebuie sa ma descurc momentan cu rasnita mea.

Bumpee de dupamiaza !
Nimeni cu un motoras pentru mine, toti sunteti treidsmaxisti ?

cristinr1 25-04-09 17:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ma poate invata si pe mine cineva cum sa lucrez in 3ds max 7 va rog ?? Eu nu stiu nici macar cum sa bag blue printurile alea... va rog. Si inca ceva, de ce nu mai sunt tutorialele acelea la inceput ??

alexei89 25-04-09 17:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
daca esti la inceput iti sugerez sa iei o versiune mai noua pt ca are mai multe chestii care iti fac munca mai usoara, mai ales ca esti incepator, eu iti recomand 3ds max 9! tutorialele le gasesti in porgram, iar dupa ce le faci pe alea mai cauta altele pe net ca sunt gramezi! este posibil ca tu sa fi instalat o versiune care nu are tutorialele si alte chestii de care un expert nu are nevoie, asta ca sa ocupe mai putin spatiu

cristinr1 25-04-09 17:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pe asta am gasti-o pe torrent :D

deci trebuie sa caut 3ds max 9 ??

si inca cv :D cam cat trebuie sa aibe 2000mb ?

Mitza_pk 25-04-09 22:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by cristinr1 (Post 2265907)
pe asta am gasti-o pe torrent :D

deci trebuie sa caut 3ds max 9 ??

si inca cv :D cam cat trebuie sa aibe 2000mb ?

700 mb atat are al meu:D

cristinr1 25-04-09 22:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok ms... cu ajutorul lui alexei89 am reusit sa imi iau versiunea 3ds max 9 full si are vreo 3 gb. MS

cristinr1 26-04-09 20:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ma ajuta si pe mn cnv va rog ?? Cand vreau sa fac cele doua planuri de 400 ( asa am vazut intr -un tutorial) mi se maresc toate 4 planurile nu doar cel selectat. Un sfat va rog ?

Dane289 26-04-09 21:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cred ca atunci cand ai copiat nu ai selectat Clone ci Instance...alta problema nu vad...

cristinr1 26-04-09 21:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poi si unde dau sa selectez clone ?

era selectate instance dar nu apare si clone acolo ci doar copy si reference.

MS MULT!!! am dat cu copy si a mers ...

Dane289 26-04-09 21:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
scuze ...mam exprimat eu gresit

cristinr1 26-04-09 21:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Inca o intrebare ... Cand fac in photoshop acolo mai multe imagini nu merge sa salvez jpg. sau dastea mai normale ... ce fac ?

Cobra2007 26-04-09 22:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by cristinr1 (Post 2268848)
Inca o intrebare ... Cand fac in photoshop acolo mai multe imagini nu merge sa salvez jpg. sau dastea mai normale ... ce fac ?

apasa ctrl+sfit+s si alegi format JPG

alexei89 27-04-09 01:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu habar nu am de photoshop, imi tai bluepriturile in paint si tot imi ies bine, nu te aruca sa le faci pe toate, dupa ce faci tutorialele care ti le dau ei incluse in program atunci vino cu intrebari! tu vrei sa ai totul de-a gata! fac pariu pe ce vrei tu ca nu te-ai apucat de tutorialele din max, tu pur si simplu te-ai apucat de facut o masina! ASA NU SE INVATA MODELARE! EXISTA LUCRURI USOARE PT INCEPATORI SI LUCRURI GRELE PT EXPERTI!......ESTI CUMVA EXPERT SI NU STIU EU? RABDARE......TOATE LA TIMPUL LOR!

cristinr1 27-04-09 18:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Eu incerc sa fac un tutorial dak nu ai vazut am scris undeva mai sus ca asa am vazut in tutorial.

alexei89 27-04-09 18:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mai omule! eu nu am zis ca nu faci tutorial, eu ma refeream la faptul ca tu in loc sa faci tutorialele care le primesti odata cu instalrea 3ds max-ului(tutoriale care sunt facute pt a te initia in program), tu faci tutoriale luate de pe net, cu diverse masini, tutoriale care nu sunt asa de amanuntite, deoarece ei considera ca tu deja stii elementele de baza, pe care tu nu le-ai invatat inca! incearca tutorialul ala din 3ds max cu avionul, ala cu planetele, ala cu tabla de sah! NIMENI NU S-A NASCUT INVATAT!

cristinr1 27-04-09 18:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ma nush unde naiba da eu nu am gasit tutorialul cu avionul cu planeta si tabla de sah ci doar cu o cladire tuguiata care o intorci in jos si gata tutorialu.

frost_dani 27-04-09 20:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai inseamna ca nu le ai instalate ;)

faith 29-04-09 17:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
imi poate spune cineva cum pot sa fac un far aprins in 3dmax inafara de al face cu Architectural ???

ruver 29-04-09 18:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
vray light....

faith 29-04-09 18:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok mersi:D

shu.lee 02-05-09 23:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
m am apucat de curand de 3d studio max si am o problema. fac arcul rotii si pe planul cu acoperisul nu-mi iese unde ar trebui. nu inteleg de ce imi iese mai in spate, ca si cum acoperisul n-ar fi proportional cu laterala.

Cobra2007 02-05-09 23:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
=)) Probabil ca nepotii stranepotilor mei o sa inteleaga mentalitatea romanului de a se apuca de ceva :-) daca aveti o pasiune pt masini, foarte bine, ideea e sa incepeti mai intai sa cunoasteti programul ca sa stiti de unde sa va apucati cand e vorba sa construiti un far, o capota, un geam, etc.Credeti-ma ca nu o spun cu rautate dar degeaba incepeti cu masini ca tot asa o sa renuntati ca o sa ziceti "aa pai e greu frate il dau draq, raman tot la freehand" ...

p.s : iertare pt offtopic dar nu se poate asa ceva :???:

faith 03-05-09 07:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 2283779)
=)) Probabil ca nepotii stranepotilor mei o sa inteleaga mentalitatea romanului de a se apuca de ceva :-) daca aveti o pasiune pt masini, foarte bine, ideea e sa incepeti mai intai sa cunoasteti programul ca sa stiti de unde sa va apucati cand e vorba sa construiti un far, o capota, un geam, etc.Credeti-ma ca nu o spun cu rautate dar degeaba incepeti cu masini ca tot asa o sa renuntati ca o sa ziceti "aa pai e greu frate il dau draq, raman tot la freehand" ...

p.s : iertare pt offtopic dar nu se poate asa ceva :???:

ai mare dreptate

shu.lee 16-05-09 12:18

Re: Audi R8
 
ti as fi profund recunoscator daca m ai ajuta si pe mine, vreau sa ma apuc de 3d, si am gasit un tutorial pe youtube pe care am incercat sa ma bazez. probema e ca imaginile pentru background ( pe care le deschid cu views / viewport background ) nu sunt pozitionate corect, nici macar nu sunt proportionale, cu toate ca blueprintul e facut corect

rusty_hawk 16-05-09 12:40

Re: Audi R8
 
uite cateva tutoriale din categoria bleuprinturi

http://www.the-blueprints.com/tutorials/3dmax/


http://www.3dsmaxresources.com/tutor...37a213bcbd6c77


http://www.sektor-41.com/forum/showthread.php?t=398

in rest foloseste google pentru ca te vei lovi de multe probleme.sfatul meu nu te apuca de masini ...incearca sa faci lucruri simple mai intai


vezi siturile astea,daca nu iti iese,nu te enerva si vezi ce ti-a scapat...

http://www.tutorialized.com/tutorial...MAX/Modeling/1

http://www.highend3d.com/3dsmax/tutorials/

http://www.3dlinks.com/Links.cfm?cat...bcategoryid=44

succes

shu.lee 16-05-09 15:24

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by rusty_hawk (Post 2324447)
uite cateva tutoriale din categoria bleuprinturi

http://www.the-blueprints.com/tutorials/3dmax/


http://www.3dsmaxresources.com/tutor...37a213bcbd6c77


http://www.sektor-41.com/forum/showthread.php?t=398

in rest foloseste google pentru ca te vei lovi de multe probleme.sfatul meu nu te apuca de masini ...incearca sa faci lucruri simple mai intai


vezi siturile astea,daca nu iti iese,nu te enerva si vezi ce ti-a scapat...

http://www.tutorialized.com/tutorial...MAX/Modeling/1

http://www.highend3d.com/3dsmax/tutorials/

http://www.3dlinks.com/Links.cfm?cat...bcategoryid=44

succes

merci mult, sper sa mearga treaba

shu.lee 17-05-09 05:30

Re: Audi R8
 
inca ceva, cum rotesc vederea in perspectiva fara ca celelalte proiectii sa nu se roteasca?

rusty_hawk 17-05-09 08:35

Re: Audi R8
 
care proiectii,te referi la planuri?nu ai cum,lucrezi cu side/front....

shu.lee 17-05-09 12:57

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by rusty_hawk (Post 2326139)
care proiectii,te referi la planuri?nu ai cum,lucrezi cu side/front....

hai c am aflat cum fac, traiasca helpul:) merci oricum.


All times are GMT +2. The time now is 18:21.

- Copyright 2026 4Tuning