Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 12-03-09 21:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ventto (Post 2142724)
multumesc de raspunsuri.benzina e suficienta pt ca are un consum foarte mic.de la audi a4,audi 80 quattro si bmw 325 la acest vento de 55kw,diferenta de consum este imensa,in sensul ca vento are un consum de 5-6 l/100km.

e diesel?

ventto 12-03-09 21:13

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
nu.benzinar.55kw 75hp cod motor AAM.

bzsa 12-03-09 21:16

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ventto (Post 2142758)
nu.benzinar.55kw 75hp cod motor AAM.

sincer si eu am la fel dar tu esti singurual care zice ca are un astfel de consum numa daca nu te referi la consumul de afara

ventto 12-03-09 21:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sincer o am doar de 8 zile si e o medie consumul pe care l-am trecut aici,dar zilele astea fac plinul si revin cu detalii dupa 100 km facuti si in oras si in afara.

ncs_balauru 12-03-09 22:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
ce parere aveti este pus de forma deocamdata astept pareri

vapix11 13-03-09 01:24

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ventto (Post 2142724)
multumesc de raspunsuri.benzina e suficienta pt ca are un consum foarte mic.de la audi a4,audi 80 quattro si bmw 325 la acest vento de 55kw,diferenta de consum este imensa,in sensul ca vento are un consum de 5-6 l/100km.

wow. Mi-as dori si eu la a mea sa am asa consum.
:?: Apropo de consum, am si eu o intrebare. Mie-mi scoate consum de 14-16 pe gaz Vento-ul, motor 1,8 AAM 55kw, 75CP, din ce am citit aici pe forum-uri ma numar printre cei care se plang de consum ridicat. Ce ar trebuii sa verific? ce problema ar putea avea? :???:
Tin sa precizez ca de 2 sapt (sofat zilnic 50-100km) nu-i apas pe acceleratie mai mult decat necesar, adik sofez pentru consum cat mai mic si tot nu reusesc sa-l scot sub 14/gaz si 12/benzina - oras.:cry:

:rolleyes2Multumesc pentru orice sugestii.

ventto 13-03-09 07:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
saptamana asta o sa va zic sigur ce medie imi iese dupa ce fac plinul si dupa 120 de km o sa alimentez din nou .va salut.

MaxX_82 13-03-09 10:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Acelasi motor AAM il am si eu, consumul in oras e undeva pe la 8,5-10 la mine (in CJ), pe afara e cam 9 daca nu trec de 120 km/h, ce e interesant e ca ori cum merg, turat sau nu tot atat imi ia. Am incercat sa merg cu el cu a 5-a in oras unde se poate( cam 60km/h), deci turatie f mica (retrogradam daca trebuia sa depasescsau sau sa accelerez) si parca tot asa consuma.
Consum mediu pe autostrada Germania-Romania la viteza de 130 km/h mers constant, 9,5-10 litri.

MaxX_82 13-03-09 10:49

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2143025)
ce parere aveti este pus de forma deocamdata astept pareri


Cam multe prize pe bara, are multe linii si pare cam incarcata, rotunda in comparatie cu liniile de la vento, nu se potriveste de nici o culoare cu masina zic eu.

bzsa 13-03-09 10:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
la fel si la mine ca si la Maxx consumul de oras pe undeva de 9-10
afara daca nu calc peste 100 mi-o iesit si 5,5 cun 90 constant

ulie.cozmi 13-03-09 18:27

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2143025)
ce parere aveti este pus de forma deocamdata astept pareri

mie unu nu prea imi place cum ii vine....mai bine vinde bara aia si mai pui ceva euroi si iti iei pt vento o bara fata de R32 da mult,mult mai bine;)...dar acuma faci cum vrei tu:)

ncs_balauru 13-03-09 21:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
AM DAT SPOILERUL JOS SI AM AJUNS LA CONCLUZIA CA SA IAU CU TOTUL O ALTA BARA

ncs_balauru 13-03-09 21:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
IN LEGATURA CU CONSUMUL AM SI EU UN 1,8 ABS CARE CONSUMA IN ORAS 12 ALERGATA SI IN AFARA 7 SI CEVA APROAPE DE 8 ALERGATA + CA AM ROTI PE 15 SI MAI TRAGE SI DE ELE

vapix11 14-03-09 10:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
:???: deci eu chiar am o problema cu consumul :cry:
Nu stiti ce ar trebuii sa verific/schimb la motor, sau de ce imi trage atata combustibil? Ce are putea fi?
Cred ca o sa ma bag cu ea la un mecanic VW pentru o verificare completa. 8)

ps: mersi pentru raspunsuri.
ps2: pt. ncs_balauru: cred si eu ca sa iei alta bara ar da mai bine.

antonlupan 14-03-09 14:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
daca iti ia 14 in oras pe gaz e bun pt ca pe gaz ia mai mult....acum depinde de orash....mie imi ia cam 12 in oras cu 6-7 afara cu rotile de 16".....tin sa precizez ca in oras media de viteza nu depaseste 12-16 km/h(luat dupa computerul de bord....)

antonlupan 14-03-09 14:06

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
inca o intrebare....are careva pe vento alarma cu pornire motor de la distanta si cu cheie briceag?daca da de unde ati luat si in ce bani...

nitutzu 14-03-09 18:48

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
http://i42.tinypic.com/152m13r.jpg
Asta e masina mea....chiar in prima zi dupa ce am cumparat-o:-P
Acum vreau sa va intreb ceva...daca ma puteti ajuta:)....cum pot schimba becul din intrerupatorul ala cu care aprind faza scurta si pozitiile???

ncs_balauru 15-03-09 10:46

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
eu am alarma cu pornire pe cheie briceag dar am facut ceva modificari casa fuctioneze pe cheia briceag si in plus mai are si cateva functii care sunt utile

antonlupan 15-03-09 20:06

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
pai si de unde ai luat asa ceva si in ce bani?.....alarma cu tot cu chei....stiu ca mai are ceva functii si de aia mam gandit ca daca tot pun alea as putea lua ceva sa aibe si pornirea din cheie de la distanta si pt a nu avea in buzunar si cheia masinii si telecomanda pt alarma mam gandit ca o cheie briceag ar fii ideala....

ncs_balauru 15-03-09 21:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
3 Attachment(s)
ASTA ESTE CHEIA ,AM CUMPARAT O ALARMA TITANIC500 SI AM LUAT 2 CHEI BRICEAG DE LA SEVICIU CARE DIN JOACA AM PUTUT SA LE CODEZ PE ALARMA (EU LUCREZ LA SKODA CA ELECTRICIAN AUTO) SI LA UNELE ALARME MERG CELE DE SKODA DAR LA ALTELE MERG CELE DE LA MODULELE DE INCHIDERE CENTRALIZATA CU CHEI BRICEAG SAU CONTACTEAZAMA GASESTI NR DE TEL PE SAIT

bzsa 16-03-09 19:16

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
update:D
am montat eleronul de luneta,si pragurile

paul_ral 16-03-09 19:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Cat si unde ai gasit eleronul?

bzsa 17-03-09 07:47

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
e adusa de la firma mattig era in jur de 80 de euro

ncs_balauru 17-03-09 22:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
PAUL eu lam cumparat de la AUTOZER SAU ZER1 si a costat 250 ron si este lafel cauata pe google si o sa gasesti

antonlupan 19-03-09 20:02

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
STIE CAREVA LA CATI KM SE SCHIMBA FILTRELE?BENZINA SI AER?

ErdVento 19-03-09 21:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
salut
poate intreb prostii, dar unde-i filtrul de benzina?
motor AAM 55kw
mersi

ncs_balauru 19-03-09 21:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
eu unul le schimb pe toate o data la 10000km (f aer,f benz,f ulei,f polen si uleiul)

bzsa 20-03-09 08:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 2165330)
salut
poate intreb prostii, dar unde-i filtrul de benzina?
motor AAM 55kw
mersi

din cate am citit pe un alt forum e undeva pe langa roata din stanga spate
sub masina desigur
sincer nu stiu dar ma intereseaza si pe mine sa schimb filtrele

MaxX_82 20-03-09 08:45

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 2165330)
salut
poate intreb prostii, dar unde-i filtrul de benzina?
motor AAM 55kw
mersi

Daca esti in spatele masinii, pe langa roata din stanga spate (daca bine imi amintesc). Daca ai filtru nou si masina pe goapa il recunosti imediat.

PS:BSZA postam deodata :P

bzsa 20-03-09 08:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
da asa pare:D
sincer eu nu l-am schimbat niciodata dar cred ca ar cam fi cazul sa il schimb la 135 de mii de km

ErdVento 20-03-09 14:15

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
mersi mult.......in weekend il caut:P

roberto27 20-03-09 14:58

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Filtrul de benzina se afla pe partea dreapta spate in apropierea pragului.

antonlupan 20-03-09 18:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
asa mam gandit si eu,....sa il schimb odata cu uleiul si filtrul de ulei mai alea cu minunea asta de benzina romaneasca.....mersi fain si.....JOS PEDALA!!!!

ncs_balauru 20-03-09 21:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
eu unul la 10000 le schimb pe toate

MaxX_82 21-03-09 14:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
Update
jante+proiectoare de ceata

Tibanu 22-03-09 18:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 2170113)
Update
jante+proiectoare de ceata

belea's...felicitari!!!cat te-au costat?

MaxX_82 23-03-09 16:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Jantele fara cauciuc - 380euro
Proiectoarele cu semnalizator, adica tot ce e in bara din fata - 95euro

antonlupan 25-03-09 13:51

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
faine roti....sa le invarti sanatos...



are careva montate inaltatoare la arcurile de spate pe vento?de unde? cat costa?

bzsa 28-03-09 07:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
crom:lol:

ulie.cozmi 28-03-09 15:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
5 Attachment(s)
pt cei interesati, se vinde una bucata vento :D
pt mai multe info. clik pe semnatura :D


All times are GMT +2. The time now is 21:15.

- Copyright 2026 4Tuning