Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Divertisment (https://forum.4tuning.ro/31-divertisment.html)
-   -   JOC INTERACTIV - GHICESTE MASINA partea a IV-a (https://forum.4tuning.ro/31-divertisment/3213-joc-interactiv-ghiceste-masina-partea-iv.html)

mpa 10-02-05 21:10

nu e bugatti 8)
Da facea parte din imperiul roman deci e italieneasca :P
Hondare cine nu stie cunoaste :roll:

CT-87-ADY 10-02-05 21:13

Alfa Romeo?

mpa 10-02-05 21:18

Nu

Sc0OTeR 10-02-05 21:26

Talbot este frantuzeasca.
Aia in poza seamana cu Alfa Romeo. Model nu stiu :roll:

Hondarul 10-02-05 21:30

Peugeot ???? Da-ne frate detalii ca mereu bagi o bomba din asta si nu zici nimic. :wink:

mpa 10-02-05 21:43

are legatura cu dacia da nu va ajuta ce v-am spus ( poate doar daca considerati ca si dacia e masina)
hondare nu e ce ai zis!!
sa-mi treci punctele de la ce am mai ghicit azi :lol: :lol: :lol:

Sc0OTeR 10-02-05 21:45

Ok. La inceput era Simca dar a schimbat numele in Matra. A colaborat si cu Peugeot( Matra Murena are motor de Pejo) dar productia la Murena a fost sistata ca sa se faca Reno Espace, deci nu stiu ce combinatie a avut loc acolo. Cum a aparut si Renault si de ce o trecere de la o masina sport la un monovolum nu inteleg dar ma rog, asa au considerat ei ca e mai bine :roll:

mpa 10-02-05 21:55

Nu are aproape nici o treaba. Da singurul cuvand magic de acolo e SIMCA. Legatura cu Renault e cheia. Omul care a facuto e o personalitate. Un parinte al tunerilor. Deci este un Simca- XXXX model XXXXX!!!!
Cine imi zice asta e mare!!

Sc0OTeR 10-02-05 22:01

Deci masina din poza e Simca sau am inteles eu gresit? Mai pune si tu o litera in loc de X :wink:

mpa 10-02-05 22:08

Da este Simca . Supa Simca mai e un nume. Simca a facut caroseria. Numele celalt sa ocupat de motor. Afla numele si da search ca sa aflii modelul :wink:

Sc0OTeR 10-02-05 22:27

Zi anul fabricatiei sau macar un hint :idea:

florin_cars 10-02-05 23:35

pai parintele tunerilor e nimeni altul dekat dl Gordini,
deci modelul e 1950 Simca Gordini Coupé 15 S






cat despre masinile interbelice , mpa, nu poti spune ca 'sunt facute din piese standard' pt ca atunci nici macar nu existau prea multe piese standard, carosierii isi manufacturau majoritatea subansamblurilor in the house si erau cam unicate. in nici un caz Ettore nu a colaborat cu nemtii, plus ca, caroseria in 2 nuante cu semicercul in fata usilor e classic la Bugatti iar la Mercedes toate modelele mari au rezervele pe aripi.

mpa 10-02-05 23:42

Ok. We have a winner. Nu prea am chef de debate acum dar cu alta okazie e ok :wink:
I LOVE GORDINI

florin_cars 11-02-05 00:05

1 Attachment(s)
urmatoarea masinutza e foarte avantgardista pt vremea ei, avea caroseria de fibra si mot DOHC

mpa 11-02-05 00:12

alfa romeo


All times are GMT +2. The time now is 10:39.

- Copyright 2026 4Tuning