Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

D o n n 03-03-14 12:20

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by ynp_46 (Post 5674149)
Am un prieten care a cumparat un logan din 2006, daca se duce sa il inscrie trebuie sa plateasca taxa?

Da ,chestia e destul de simpla ,tot ce este inscris inainte de 2007,se plateste ,adica mai pe scurt ,la orice auto inscris fara taxa ,se plateste taxa la transcriere .bafta !

laurrr 03-03-14 21:09

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
salut
am si eu un ford focus 1.8 din 2000...masina a fost adusa in 2009 a fost inscrisa si a fost recuperata taxa....
trebuie platita iar taxa sau pot sa o inscriu fara nici un fel de taxa??
vechiul proprietar are 22 de ani si asigurarea e cam mare :)

don_eduardo37 08-03-14 14:02

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Daca e recuperata taxa la fel, trebuie platita...

Alex_pitesti 08-03-14 15:00

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva!
In urma cu aproape 1 an am terminat leasigul la masina,cei de la firma de leasing mi.au dat actele necesare pentru inmatriculare,pe talon s.a notificat ca masina a fost data mai departe sa zic asa catre mine,si ca nu mai este a lor!Apoi eu am fost sa depun dosarul pentru taxa de inmatriculare/timbru verde sau cum se mai numeste,care oricum din ce stiy este in jur de 80 mil in cazul meu,am primit un numar de inregistrare ,si nici pana in ziua de azi nu am primit un raspuns,cat trebuie sa platesc,daca trebuie,etc!Problema este urmatoarea,eu circul legal cu masina?Am auzit tot felul de pareri ca nu este ok,ca ma amendeaza,ca imi ridica talon ba chiar si masina..etc?Oare cum sta treaba cu adevarat?Eu ce vina am,am facut ce tine de mine,astept raspuns de la "FINANTE"!

coco_stancu 13-03-14 16:57

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Cei de la Federatie ne ofera un pont:

Federatia Romana de Automobilism Sportiv
INFO LEGISLATIV IMPORTANT:

Autovehiculele destinate competiţiilor sportive nu plătesc timbrul de mediu

Marţi, 11 martie 2014, a fost adoptată prin lege de către Parlamentul României OUG nr. 9/2013, care înlocuia vechea taxă de poluare cu timbrul de mediu pentru autovehicule. Deşi este în vigoare de un an, ordonanţa de urgenţă trebuia adoptată de Parlament pentru a-şi produce efectele pe termen nelimitat. Legea a fost aprobată cu modificări, printre care se numără şi precizarea categoriilor de autovehicule exceptate de la plata timbrului de mediu.

Astfel, autovehiculele destinate competiţiilor sportive şi cele încadrate în categoria vehiculelor istorice vor fi scutite prin Lege de plata timbrului de mediu.

Având în vedere că timbrul de mediu era obligatoriu de plătit chiar şi pentru automobilele deja înmatriculate în România, dar pentru care nu s-a plătit la data înmatriculării nicio taxă de acest gen (de poluare, de ex.) informaţia, respectiv scutirea de această taxă, este de interes atât pentru doritorii de import auto de competiţii din alt stat, cât şi pentru vânzătorii/cumpărătorii acestor automobile deja indigenate.

Ciumpy94 14-03-14 20:23

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Multumim de pont ! :D

Amnesia 19-03-14 17:29

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Buna , am un golf 4 fabricat in august 2000, vreau s-o trec pe Romanica , numai ca, pe cartea de Romania acum a fost trecuta norma e3 cu fabricatie 2001. As vrea sa stiu unde ma incadrez eu acum la vechime? La 12-13 sau 13-14 ani? multumesc anticipat .:arrow:

Bryan 20-03-14 08:30

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Nu exista euro 3 la golf 4, este ori euro 2 ori 4 cel mai probabil

Budy_ 20-03-14 10:58

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Amnesia (Post 5682075)
Buna , am un golf 4 fabricat in august 2000, vreau s-o trec pe Romanica , numai ca, pe cartea de Romania acum a fost trecuta norma e3 cu fabricatie 2001. As vrea sa stiu unde ma incadrez eu acum la vechime? La 12-13 sau 13-14 ani? multumesc anticipat .:arrow:

E3 = euro 2 la noi
E4 = euro 3 la noi
*
Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~

Amnesia 20-03-14 11:23

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Bryan (Post 5682310)
Nu exista euro 3 la golf 4, este ori euro 2 ori 4 cel mai probabil

Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 5682359)
E3 = euro 2 la noi
E4 = euro 3 la noi
*
Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~

Inainte sa postati , cititi mai bine mesajele, nu va mai dati aiurea cu parerea ca va ies numai "perle" . totusi va multumesc ca mi-ati raspuns. In post-ul meu am specificat destul de clar Norma E3 si Fabricatie 2001 in cartea de Romania , deci RAR ul e facut , am fost azi si am depus cerere pt calcularea timbrului de mediu, masina a fost incadrata la 13-14 ani (ceea ce e bine scutesc 200 de euro). Multam !

Budy_ 20-03-14 11:29

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Amnesia (Post 5682369)
Inainte sa postati , cititi mai bine mesajele, nu va mai dati aiurea cu parerea ca va ies numai "perle" . totusi va multumesc ca mi-ati raspuns. In post-ul meu am specificat destul de clar Norma E3 si Fabricatie 2001 in cartea de Romania , deci RAR ul e facut , am fost azi si am depus cerere pt calcularea timbrului de mediu, masina a fost incadrata la 13-14 ani (ceea ce e bine scutesc 200 de euro). Multam !

Pai daca esti prea prost si nu stii sa faci o socoteala sa vezi la cat ti-o incadreaza astia e vina noastra? faci pe prostu si pe urma vii cu replici "inteligente".
Ai cerut parere.ti am dat parere.
hai mars.

trafy-vr6 20-03-14 12:19

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru

alex.panciu 20-03-14 12:47

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 5682359)
E3 = euro 2 la noi
E4 = euro 3 la noi
*
Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~

Si euro 3 und D4...ce este?

KAY_ 20-03-14 13:27

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 5682392)
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru

Cum ?

vwgolf_trei 21-03-14 16:58

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 5682392)
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru

cum ?


All times are GMT +2. The time now is 13:47.

- Copyright 2026 4Tuning