![]() |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
salut
am si eu un ford focus 1.8 din 2000...masina a fost adusa in 2009 a fost inscrisa si a fost recuperata taxa.... trebuie platita iar taxa sau pot sa o inscriu fara nici un fel de taxa?? vechiul proprietar are 22 de ani si asigurarea e cam mare :) |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Daca e recuperata taxa la fel, trebuie platita...
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva!
In urma cu aproape 1 an am terminat leasigul la masina,cei de la firma de leasing mi.au dat actele necesare pentru inmatriculare,pe talon s.a notificat ca masina a fost data mai departe sa zic asa catre mine,si ca nu mai este a lor!Apoi eu am fost sa depun dosarul pentru taxa de inmatriculare/timbru verde sau cum se mai numeste,care oricum din ce stiy este in jur de 80 mil in cazul meu,am primit un numar de inregistrare ,si nici pana in ziua de azi nu am primit un raspuns,cat trebuie sa platesc,daca trebuie,etc!Problema este urmatoarea,eu circul legal cu masina?Am auzit tot felul de pareri ca nu este ok,ca ma amendeaza,ca imi ridica talon ba chiar si masina..etc?Oare cum sta treaba cu adevarat?Eu ce vina am,am facut ce tine de mine,astept raspuns de la "FINANTE"! |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Cei de la Federatie ne ofera un pont:
Federatia Romana de Automobilism Sportiv INFO LEGISLATIV IMPORTANT: Autovehiculele destinate competiţiilor sportive nu plătesc timbrul de mediu Marţi, 11 martie 2014, a fost adoptată prin lege de către Parlamentul României OUG nr. 9/2013, care înlocuia vechea taxă de poluare cu timbrul de mediu pentru autovehicule. Deşi este în vigoare de un an, ordonanţa de urgenţă trebuia adoptată de Parlament pentru a-şi produce efectele pe termen nelimitat. Legea a fost aprobată cu modificări, printre care se numără şi precizarea categoriilor de autovehicule exceptate de la plata timbrului de mediu. Astfel, autovehiculele destinate competiţiilor sportive şi cele încadrate în categoria vehiculelor istorice vor fi scutite prin Lege de plata timbrului de mediu. Având în vedere că timbrul de mediu era obligatoriu de plătit chiar şi pentru automobilele deja înmatriculate în România, dar pentru care nu s-a plătit la data înmatriculării nicio taxă de acest gen (de poluare, de ex.) informaţia, respectiv scutirea de această taxă, este de interes atât pentru doritorii de import auto de competiţii din alt stat, cât şi pentru vânzătorii/cumpărătorii acestor automobile deja indigenate. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Multumim de pont ! :D
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Buna , am un golf 4 fabricat in august 2000, vreau s-o trec pe Romanica , numai ca, pe cartea de Romania acum a fost trecuta norma e3 cu fabricatie 2001. As vrea sa stiu unde ma incadrez eu acum la vechime? La 12-13 sau 13-14 ani? multumesc anticipat .:arrow:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Nu exista euro 3 la golf 4, este ori euro 2 ori 4 cel mai probabil
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
E4 = euro 3 la noi * Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~ |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Ai cerut parere.ti am dat parere. hai mars. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:47. |
- Copyright 2026 4Tuning