Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Cipriany 08-02-09 19:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 2048809)
ceva cunoscut printre ultimele poze?? :D aici

Da, au pus si Dacia mea acolo...

Cobra2007 09-02-09 23:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Are cineva texturi parchet ?

ad1 11-02-09 10:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
cea mai cunoscuta textura de parchet:)

Cobra2007 11-02-09 10:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Multumesc frumos ad1.Uite am luat un program pentru texturi personalizate si m-am gandit sa-l impart cu voi :D

faith 11-02-09 13:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
imi poate spune si mie cineva care e treaba cu ceasul ala de pe prima pagina ???

ruver 11-02-09 16:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da atata mai este pana la 4Tuning Days 2009
sau nu stiu eu asta cred... :D

mba 11-02-09 19:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ce ceas???? la mine nu apare:(((

Cobra2007 11-02-09 19:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ceasul este pe site

p.s : abea astept :X:X:X am fost si la cel de anul trecut si a fost prea crima :X:X

mba 11-02-09 19:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
a fost flumos... mai putin unde era expus 3d-u :))

faith 11-02-09 19:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pe 4tuning home page

mba 11-02-09 19:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
57 de zile 12 ore un minut si cateve sec

faith 17-02-09 11:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
inca nu sa aflat care e treaba cu numaratoarea aia inversa ???decate ori intru pe site si o vad imi da senzatia ca ceva rau se va intampla cand va ajunge la 00:00:D:D:D

Cobra2007 17-02-09 12:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by faith (Post 2074669)
inca nu sa aflat care e treaba cu numaratoarea aia inversa ???decate ori intru pe site si o vad imi da senzatia ca ceva rau se va intampla cand va ajunge la 00:00:D:D:D

va fi 4tuning days 2009

p.s : va rog sa numai postati in sectiunea 3D despre altceva :rolleyes2

Mitza_pk 17-02-09 13:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si yo nevoie da un blueprint de dacia 1410 modelul ca in poza dak il are cnv sa mil dea si mie plz

Cipriany 19-02-09 16:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Salutare am si eu o intrebare din greseala am activat o comnda in max 9 pe care nu o cunosc.
De exemplu cand folosesc "ArcRotate SubObject" sau "Pan View" orice obiect ia forma unui dreptunghi in care se incadreaza, problema e cum fac ca obiectele sa nu mai afiseze aceasta forma cand folosesc "ArcRotate SubObject" sau "Pan View"
Multumesc anticipat

GRIGO 19-02-09 18:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
apasa pe "O"

Cipriany 19-02-09 18:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 2082159)
apasa pe "O"

Mersi:) in max 2009 era altu

NONE 20-02-09 17:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ce program e cel mai bun ptr 3D ? :sad:
eu am bagat si bagat 3Ds Max 7,si nu prea imi arata la fel ca in tutoriale [Merci GRIGO ptr ele]...un sfat ceva ? :sad: v-as fii recunascator :-) :hug:

Cobra2007 20-02-09 18:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by NONE (Post 2085417)
Ce program e cel mai bun ptr 3D ? :sad:
eu am bagat si bagat 3Ds Max 7,si nu prea imi arata la fel ca in tutoriale [Merci GRIGO ptr ele]...un sfat ceva ? :sad: v-as fii recunascator :-) :hug:

pana la urma toate sunt bune, cel mai reusit e 3d studio max 9

p.s : tot vad pe la diverse forumuri 3d ca se vb de LWF...ce inseamna ?

NONE 20-02-09 18:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 2085504)
pana la urma toate sunt bune, cel mai reusit e 3d studio max 9

Multumesc ca ai raspuns asa repede,chiar nu ma asteptam :-)
asta pe care il descarc se numeste Autodesk 3ds Max Design Suite 2009 are 2 GB si ceva :-|,asta este ala bun ? :-|,imi poate da cineva site-ul cu tutoriale,cum sa fac o janta,etc..dastea simple :-)...Merci :hug:

Cobra2007 20-02-09 18:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by NONE (Post 2085613)
Multumesc ca ai raspuns asa repede,chiar nu ma asteptam :-)
asta pe care il descarc se numeste Autodesk 3ds Max Design Suite 2009 are 2 GB si ceva :-|,asta este ala bun ? :-|,imi poate da cineva site-ul cu tutoriale,cum sa fac o janta,etc..dastea simple :-)...Merci :hug:

banuiesc ca e bun..
Pana la urma treaba asta cu tutorialele...stiu si eu am trecut prin ele si uram cand cineva imi spunea : google.Dar sincer sa fiu cu tine acolo ai sa gasesti foarte multe, daca te pricepi putin poti lua si dupa torrente simplu scriind : tutorials 3dsmax/tutorials vray/tutorials lighting, modeling...tot ce vrei sa sti.

http://www.tutorialsgarden.com/
http://www.3dm3.com/tutorials/realsoft3d/car/
http://cg-india.com/Tutorials/3dsmax_adv.html
http://tutorialoutpost.com/tutorials/3d-studio-max/
http://www.pixel2life.com/tutorials/3d_studio_max/

NONE 20-02-09 20:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 2085673)
banuiesc ca e bun..
Pana la urma treaba asta cu tutorialele...stiu si eu am trecut prin ele si uram cand cineva imi spunea : google.Dar sincer sa fiu cu tine acolo ai sa gasesti foarte multe, daca te pricepi putin poti lua si dupa torrente simplu scriind : tutorials 3dsmax/tutorials vray/tutorials lighting, modeling...tot ce vrei sa sti.

http://www.tutorialsgarden.com/
http://www.3dm3.com/tutorials/realsoft3d/car/
http://cg-india.com/Tutorials/3dsmax_adv.html
http://tutorialoutpost.com/tutorials/3d-studio-max/
http://www.pixel2life.com/tutorials/3d_studio_max/

Multumesc frumos,de maine incep sa le dau unor prieteni sa mi le traduca :-)
ca sunt paralel cu engleza,voi revenii cu "creatia" :-),multumesc inca o data..

mba 21-02-09 13:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si o problema.....
miam instalat acuma maxu iar pe acelasi calc... acelasi max...alt windows (tot xp sp2 dar din alta parte)
si am senzatia ca merge mult mai greu
adica calcu meu are.. 2cpu 1.8ghz si 2gb de rami.. si merge mult mai greu maxu decat pe laptop...care are mai putin de jumate...

in max unde scrie cata memorie e folosita.... e foarte putina... de ce? pe laptop la aceiasi chestie imi apare 700mb nu asa putin ca aici...

stie cineva daca e vreo setare sau ceva de unde se poate aloca "viteza" ?? la inceput cand deschid prima data maxu.. ma intreaba de placa video ...ce trebuie pus? :lol: poate de data asta am facut eu ceva aiurea

bitzu03 28-02-09 03:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by NONE (Post 2085613)
Multumesc ca ai raspuns asa repede,chiar nu ma asteptam :-)
asta pe care il descarc se numeste Autodesk 3ds Max Design Suite 2009 are 2 GB si ceva :-|,asta este ala bun ? :-|,imi poate da cineva site-ul cu tutoriale,cum sa fac o janta,etc..dastea simple :-)...Merci :hug:

Imi poti da si mie site-ul pt Autodesk 3ds max design suite 2009 plsss?Mersi

bitzu03 28-02-09 03:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mersi mult.Raman dator

Mitza_pk 02-03-09 14:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ma ajuta si pe mne careva cu un tutorial cum sa fac grila (plasa) de la bara plz

Mitza_pk 02-03-09 17:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by INfinit-3D (Post 2112651)

Ms mult

yo_mario 07-03-09 10:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baieti am si io nevoie de un tutorial pentru sticla
urgent
Multumesc anticipat

dackxy 09-03-09 10:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sal....cine ma ajuta si pe mine cu un blueprint pt un ford new mondeo sau mustang.....pls imi treb pt licenta...va multumesc.

ruver 09-03-09 20:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pt blueprints exista http://www.the-blueprints.com/

mba 17-03-09 15:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by mba (Post 2087461)
am si o problema.....
miam instalat acuma maxu iar pe acelasi calc... acelasi max...alt windows (tot xp sp2 dar din alta parte)
si am senzatia ca merge mult mai greu
adica calcu meu are.. 2cpu 1.8ghz si 2gb de rami.. si merge mult mai greu maxu decat pe laptop...care are mai putin de jumate...

in max unde scrie cata memorie e folosita.... e foarte putina... de ce? pe laptop la aceiasi chestie imi apare 700mb nu asa putin ca aici...

????? nimeni .....:cry::cry:


si inca o problema... cu ce fel de lumini se creaza tipu asta de reflexii???

Cobra2007 17-03-09 17:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 2156736)
????? nimeni .....:cry::cry:


si inca o problema... cu ce fel de lumini se creaza tipu asta de reflexii???

din ce stiu eu parca cu plane deasupra masinii si ii aplici vraylight ca material parca...acum nush sigur incearca...

mba 17-03-09 20:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dar obtin acelasi lucru ca si cand fac direct un vray plan... eu ma refer la cum reflectia luminii intro parte este delimitata de o linie...si in partea cealalta de pierde treptat...

frost_dani 18-03-09 11:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu stiam cum se face efectul acela prin mental ray. cu un map in slotul de la reflect parca..:)

emy4bmw 02-04-09 19:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
caut vrayul pentru 3DS MAX 9 si nu il mai gasesc pe aici. stie cineva pe unde e? sau imi puteti da linkul, sau direct vray-ul? va rog mult de tot, cat mai repede. va multumesc anticipat

Cobra2007 02-04-09 19:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by emy4bmw (Post 2206809)
caut vrayul pentru 3DS MAX 9 si nu il mai gasesc pe aici. stie cineva pe unde e? sau imi puteti da linkul, sau direct vray-ul? va rog mult de tot, cat mai repede. va multumesc anticipat

da, pai mi-am pierdut eu cateva minute din viata pentru tine ca sa-ti dovedesc ca lenea a pus stapanire pe tine :evil: vray il gaseai la comentariul meu cu cateva pagini in urma

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=736

GRIGO 03-04-09 23:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Si de cate ori vreti sa vi se spuna ca pe acest forum NU se promoveaza pirateria?

workaholic_ro 13-04-09 10:12

Sugestii pentru un magar de randare ?
 
...ca motor de randare nu pot folosi, am un lesinat de HP P4/1,7G cu mai putin de 1G de RAM. Nu-mi recomandati va rog chestii "googalite", am cautat si eu de m-am saturat si nu am gasit ceva sa fiu multumit. Din dorinta sincera de a ajuta oamenii mai povestesc uneori despre lucruri despre care au auzit. Spuneti-mi mai bine despre cele pe care le-ati testat. Ceva exemple pe langa ar fi de mare ajutor.
Ma intereseaza in special redarea cat mai fotorealistica a texturilor de metale ("brushed steel", "polished", "sand blasted"), podoabe, obiecte marunte, ochelari, nasturi si alte prostii de-astea. Daca exista ceva care sa nu ceara cinci minute pentru fiecare pixel si are ceva biblioteci despre ce-am povestit mai sus as aprecia daca mi-ati da de veste. Fisierele pe care vreau sa le "pictez" sunt format SLDASM. De necaz bun o fi si ceva care suporta DWG sau vreunul dintre acele stupide formate portabile.
Mare multamita cu anticipatiune dinainte.

P.S. Stiu ca mi-ar trebui o alta masinarie dar dupa cum bine ati aflat nu se mai vand case in America si asta ne afecteaza pe toti; asa ca trebuie sa ma descurc momentan cu rasnita mea.

Mitza_pk 15-04-09 15:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Care are un blueprint pentru modelul asta de nissan

Dane289 22-04-09 15:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu are nimeni blueprint pt ford focus-ul asta http://en.wikivisual.com/images/a/ab...arp.750pix.jpg


All times are GMT +2. The time now is 11:36.

- Copyright 2026 4Tuning