![]() |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
7000 am...si zilele astea i-am facut spalatura din aia la injectoare cu un fel de aparat, dar tot asa merge...atunci in prima zii dupa ce i-am curatat injectoarele mergea grozav mergea pana in capat la 7000 si intr-a 2 a trecea de 110-120 km/h... acuma nu mai merge asa bine! dar tot asa imi da in cap cand ajung la turatie maxima...nush ce e:-??
bafta!! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
ii da in cap pt ca decupleaza limitatorul....la toate face asa....ceea ce iunseamna ca trebe sa o lasi umpic mai usor:d...daca nu decupleaza poti sa cam spargi motorul.... |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
da am xenon pe ambele masini
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Baieti, reiau , ca am mai postat intrebarea asta , pot sa schimb cumva sistemul de franare pe spate, sa pun frane pe discuri, sa scap de sabotii aia?
Ati facut vreunul treaba asta? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
4 Attachment(s)
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
in legatura cu priectoarele nu sunt functionale sunt false dar dac te uiti unpic mai bine la fata masini si observi ce nr de inmatriculare are ( AG 89 PJA , POLITIA JUDETULUI ARGES ) langa numar in stanga si in dreapta are proiectoare cu flesuri
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
in legatura cu tobele depide ce amorizor de sunet au fiecare petru ca eu unul la cea rosie am catalizator sport detenta sport si finala sport toate SEBRING si nu urla asa rau si nu pleaca alarmele
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
am inteles cum sta treaba in leg cu luminile alea,trebuiesc schimbate...
da in legatura cu toba,pe mine unu cat m-ar costa sa schimb sunetul evacuarii intr-unul grav asa,cum ziceti voi, avand in vedere ca nu am nimic schimbat la toba?ce anume sa-mi achizitionez? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
eu as schimba asa...Teava inox de 60+ cap-coada(fara catalizator,intermediara...asta in cazul in care ai pe cineva la itp k sa treci fara prob k no sa-ti mai iasa fumu' daca dai catalizatoru jos...dar cam tot acolo ajungi dak il iei jos sau nu,eu de asta nu l-am dat jos k nu prea avea rost),si o finala tot de inox cu 2 iesiri, urla grav iti zic eu...si pt cativa euroi iti poti lua si un flame kit:twisted::lol: hai bafta!:-P
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
la noi in cluj sunt cam 3 firme de genu pt ca altfel iti cumper o toba 150 de euro iti modifici intermediara,catalizator etc te costa mult mai mult |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Salutare fratilor am revenit pe foruml dupa luni de pauza:-). O intrebare intrebacioasa asa de inceput am la voi: in cazut in care se rupe cureaua de distributie la Vento motor 1.8 benzina ,75 cp se intampa ceva cu motorul? E o problema mare sau doar o inlocuiesc si totul revine la normal?
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Am avut ceva probleme cu masina in zilelle trecute.Prin gropi se toto auzea o bataie la roata din spate de pe dreapta. ce sa fie? punte adin spate e prinsa de caroserie cu 3 suruburi dintre care doar 2 mai existau unul find rupt,unul strans bine iar al 3-lea destrans iar cel starns bine a acarpat putin tabla incercand sa se smulga. Imaginativa in ce se mai tinea roata :sad: ......
Am taiat tabla pe interior sunb bancheta exact de-a supra suruburilor, am gaurit piulita care e sudata de tabla iar cu burghiul am ascos bucatica aia de surub rupta si asa m reusit sa inlocuiesc surubul. Putin mai dificil dar am reusit!:D |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Ca intr-o relatie...la inceput toate frumoase..:D dupa care apar problemele. Cand am vrut sa aerisesc franele ce sa constata k neamtu (taticul ei) s-a asigurat k nimeni nu ii fura jantele:oops: si a pus la fiecare roata un prezon antifurt si ce e si mai grav k nu am mai pus si cheia in masina:sad:
Am fost pe la toate serviciurile si ..din parti... asa k am ramas yo sa rezolv problema cu sudura si putina imaginatie am improvizat o cheie care cu greu a mers:D. Misiune indeplinita:D:D:D |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Scuzati-mi greselile de ortografie din celelalte postari:-).Am reparato anu trecut asa pe fuga de rugina pe la aripi si putin pe portiere k sa pot ajunge cu ea la RAR pt ca "omul" meu care mi-a aranjat intrarea a vrut sa nu vada rugina pe ea si asa a si fost atunci. Acum e putin diferit,dupa atatea ploi si umezeala a aparut si rugina,pete,puncte dar se vede plus k locurile reparate atunci pe fuga le-am vopsit cu un spray putin mai deschis la culoare. Ma gandeam sa o vopsesc dar nu inainte de a schimba aripile k sunt cam cam...
Ma intreb oare cat m-ar costa 2 aripi noi sau cel putin in stare buna??? Dak stie cineva ii raman recunoscator:D |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Tibanu in legatura cu toba am eu una REMUS cu doua evacuari care am avuto pe o fosta masina
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
mda am auzit si eu despre motoarele astea pe benzina k nu prea au defecte daca se rupe cureaua...dar oricum mai bine schimbo pt orice eventualitate!! aripi noi am luat eu la 1mil jumate/buc NOI NOUTE (cam asa k nu mai tin exact minte) te duci la un mag de piese auto si le comanzi..in cateva zile sunt venite:D
Bafta!! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
da e de vanzare ,toba a fost pusa pe o raposata super nova dea mea acum trebue sa o modifici si u la teava sar putea doar sa ii tai teava mai scurta si sa mearga la fix o sa pun poze cu ea
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
4 Attachment(s)
Niste poze de dimineata de cand am plecat la scoala :D sunt facute cu telefonu'...dar mno merge si asa :))
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
3 Attachment(s)
noua infatisare a masini dupa cioca cioca dar care o sa mai aiva de suferit si o sa revina ca inainte dar si noul schimbator cu buton de pornire (ENGIN START)
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
2 Attachment(s)
POZE LA TOBA DE CARE VORBEAM
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Maneta de schimbator am cumparato din germania a costat 50E mai am una de vanzare
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
marfa rau!si cum legi cu contactul ca sa functioneze?!??
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
e chiar beton faza cu "start engine" de acolo :D auzi...pleoapa de pe vento nu o vinzi??
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
esti chear tare chear crezi ca descomplectez masina pentru tine si apropo din acident sa spart pe partea dreapta dar daca cauti pe net mai bine gasesti una noua cum am gasit si eu si costa 50 ron+ transportul (www.autoZR1.net)
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
la schimbator are un fir care duce la un modul cu un releu care vine legat la contact
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
1 Attachment(s)
DIN INTAMPLARE AM GASIT UN SPOILER DE SKODA RS PE LA GUNOI PE LA SERVICIU SI AM VRUT SA VAD CUM SAR INCADRA PE VENTULICA AL MEU SINCER DIN CATE AM VAZUT AR DA SUPER BINE VOI CE ZICETI
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
salutare.o intrebare am:la ale voastre vento se aprinde becul de la acul de benzina cand ajunge pe liniile rosii de jos?detin un vento cl 1.8 AAM 55kw benzina.
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
ori ar iesi un kitch ori ar fi ceva tiganie totala asta e parera mea daca tot ai cerut parere ,apoi tu faci cum vrei |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
multumesc de raspunsuri.benzina e suficienta pt ca are un consum foarte mic.de la audi a4,audi 80 quattro si bmw 325 la acest vento de 55kw,diferenta de consum este imensa,in sensul ca vento are un consum de 5-6 l/100km.
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:21. |
- Copyright 2026 4Tuning