Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 15-11-07 20:36

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by Silverescu (Post 1201037)
si tinand cont ca zilnic trebuie sa merg 500m pe drum de tara ca sa ajung acasa asa am sa fac. multumesc de sfat

atunci nu cred ca iti doresti suspensi sport
oricum nu cred ca e de drumurile noastre suspensia sport

paul_ral 20-11-07 00:49

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
VR6:lol: .

DONU' 20-11-07 10:43

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1201071)
atunci nu cred ca iti doresti suspensi sport
oricum nu cred ca e de drumurile noastre suspensia sport

Eu am suspensie sport FK (amortizor galben si arc rosu). Este foarte rigida, evit sa merg pe drumuri accidentate grav. Este super interesanta pe viraje stranse sau curbe luate in viteza destul de mare. In rest tzopai la orice denivelare iar bucsharaia o schimbi la maxim 6 luni (depinde cum mergi cu masina respectiva si cat de mult o exploatezi).

FANEX 22-11-07 18:55

Re: Proprietari de vw vento
 
m-am dat ieri (pe o bucata de drum bun si f.rar circulat)cu un opel vectra cu suspensie sport FK,2.0i,125CP,scaune recaro. am fost interesat sa vad comportamentul masinii la abordarea in viteza a curbelor = supermultumit !
DAR eu personal nu mi-as monta suspensie sport la masina de zi cu zi,ptr. ca simti cu toti ,,ficatii" orice pietricica,denivelare,gropita sau alte obstacole din fauna soselelor patriei !
:peace:

bzsa 23-11-07 07:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1211021)
m-am dat ieri (pe o bucata de drum bun si f.rar circulat)cu un opel vectra cu suspensie sport FK,2.0i,125CP,scaune recaro. am fost interesat sa vad comportamentul masinii la abordarea in viteza a curbelor = supermultumit !
DAR eu personal nu mi-as monta suspensie sport la masina de zi cu zi,ptr. ca simti cu toti ,,ficatii" orice pietricica,denivelare,gropita sau alte obstacole din fauna soselelor patriei !
:peace:

de asta nu imi montez nici eu plus ca coboara masina cu cativa cm,
nu ca nu mi-as dori sa imi pun dar drumurile :sad:

DONU' 23-11-07 07:57

Re: Proprietari de vw vento
 
Ok... Adevarul este ca in vremea cand ieseam cu Vento in fiecare zi si in fiecare seara, consuma o gramada de zeama si destul de des mai stricam cate ceva (datorita minunatelor drumuri). Masina mea este foarte rigida si deosebit de joasa. Uneori mai prind portziuni unde pot sa ma dau ca lumea la ea, si dupa aia, franez repede si daca prind ceva denivelari mai mushc cu baia de ulei din asfaltul minunat de rahat al tzarii noastre... Baia de ulei costa in jur de 5 mil. originala pt VR6. In decembrie cred ca achizitzionez si eu una pentru orice eventualitate, sau chiar s-o schimb ca arata foarte mutilata.
Acum merg cu a doua masina (un Opel Corsa) 1.2, 45CP, consuma super putzin, iar Vento l-am bagat in garaj si il scot decat in weekend.
Deci pentru suspensie sport, ori asteptam sa se faca drumurile, ori plimbam masinile pe anumite drumuri. Una peste alta, suspensia sport e minunata!

DONU' 26-11-07 15:19

Re: Proprietari de vw vento
 
Am si eu o belea. Cum strang frana de mana ca mie nu-mi tzine mai deloc. Nu pot sa fac niciun burn-out, nu pot sa ma invart, sa fac drift, sa derapez..., nu pot sa fac nimic cu frana de mana si toata lumea imi spune ca e complicat de strans frana la Vento. Stie cineva dintre voi care a reglat-o pana acum? Spuneti-mi si mie pls...

dumitrean 26-11-07 20:04

Re: Proprietari de vw vento
 
e super vento <ptr.dragosm3>

paul_ral 26-11-07 20:07

Re: Proprietari de vw vento
 
Pentru Donu
cum se inlocuiesc si regleaza frana de mana:
http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed...rake/index.htm

dumitrean 26-11-07 20:08

Re: Proprietari de vw vento
 
salut baieti, am si eu un vento diesel 1,9 ,1993 ,cine poate sa imi spuna,pentu stergatoare sunt unu ,sau doua relee?

paul_ral 26-11-07 20:15

Re: Proprietari de vw vento
 
Are unul, inscriptionat 99. Golful are 2 (unul pt. spate)

DONU' 26-11-07 23:35

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1217365)
Pentru Donu
cum se inlocuiesc si regleaza frana de mana:
http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed...rake/index.htm

Merci mult Paul. Cu prima ocazie cand ajung la garaj o sa le explic la baietzi ce au de facut!

dumitrean 27-11-07 16:54

Re: Proprietari de vw vento
 
pentru paul ral. multumesc mult

dubmaniacks 28-11-07 23:27

Re: Proprietari de vw vento
 
salut.am citit atent fiecare post ... mi-a luat cam o ora ... dar a meritat.sunt super faine masinile si intretinute ... pour la passion du vw :D felicitari.

bafta in continuare baieti!

salut

dumitrean 29-11-07 20:46

Re: Proprietari de vw vento
 
pentru Paul ral. iti multumesc ca miai raspuns la intrebarea ,cu releul . Acum am o problema,treaba este ca am schimbat releul pentru stergatoare ,care a costat nu mai putin de 115 ron ,eu care credeam ca releul a fost de vina ,am descoperit ca apa care se face de la condens pe parbriz ,se scurge pe tabloul de sigurante si relee. Iar releul ramane cuplat care face ca stergatoarele sa functioneze in continu ,la pornirea motorului . Se opreste doar daca scot releul. isi revine doar cand tabloul de sigurante se usca . Dam te rog o ideie tu sau ceilalti ce sa fac.


All times are GMT +2. The time now is 01:46.

- Copyright 2026 4Tuning