![]() |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
eu am fost la udriste si am intrebat cum pot sa fac pentru ca am vandut masina acum un an si respectivul cumparator nu a inmatriculat masina nici pana in ziua de azi...... mi-au spus clar ca nu se poate face nimic pentru ca nu mai exista lege dupa codul rutier 2013 in care sa se retina talonul ca nu a inmatriculat-o in 30 zile de la data cumpararii.... decat hotarare judecatoreasca sa radieze masina din baza de date a politiei.... dar poate astia sunt prosti,iar cei de la tine sunt mai desteptii.... in concluzie spune-mi si mie te rog in baza carei legi te-a sanctionat ca nu ai inmatriculat masina in 30 zile de la data cumpararii....nu e nevoie sa scanezi,poti doar sa imi spui...daca vrei bineinteles.... |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
POate nu am specificat concret ca nu mie mi`a fost luat,la cunostinte/prieteni li s-a intamplat...eu am masina inscrisa din a2a zi in care am luat`o, si nu am nici pleoape nici parasolare...iar certificatul unuia cu dacia i l-a luat ca nu a trecut`o pe numele lui in 30 zile,iar altuia pentru "accesorile" extra..
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
asta a fost raspunsul primit la Brigada Politie Rutiera Bucuresti.... am masina vanduta de 1 an si imi vin amenzi de rovinieta.....jegosul ala nu a inmatriculat masina nici in ziua de azi.....bineinteles ca nu mai raspunde nici la telefon i-am pus o vorba buna si in octombrie 2012 i-a fost retinut talonul pentru folie neomologata pe geamurile fata..... a recuperat talonul in baza contractului de vanzare-cumparare,bineinteles a dat folia jos de pe geamuri si i-au dat talonul inapoi.... astea sunt legile in romania in 2013..... este vorba despre un peugeot 307 am avut si topic de vanzare aici pe forum..... |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
daca vanzatorul completeaza pe talon rubrica instrainat catre ....si cumparatorul circula mai departe asa la primul control se retine talonul.daca nu se completeaza rubrica respectiva si se face doar contract de vanzare politia nu poate retine certificatul de inmatriculare.acum pentru colegul care vrea sa vanda masina fa-ti contract de vanzare ,o radiezi de la fisc sa nu ramai cu impozitu pe cap si poti pastra cartea de identitate si o poti radia de la politie cand vrei daca cumparatorul iti face probleme,daca e de buna credinta odata la doi ani mergi cu cartea la itp.
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
mai mult decat atat talonul i-a fost retinut in oct.2012,iar eu ii vandusem masina in iunie 2012...deci trecusera 4 LUNI.....este scris si semnat pe talon la rubrica INSTRAINAT CATRE...... a recuperat talonul in baza contractului de vanzare-cumparare dupa ce a dat folia jos.... si alta eroare....masina nu se mai radiaza de la politie decat cu hotarare judecatoreasca...adica dupa ce il dai in judecata ca tu ai vandut masina si el nu a inmatriculat-o.....cu hotararea te duci si radiezi masina.....sau cu hartie de la REMAT ca ai casat-o.....dar iti trebuie toate actele in original si masina sa o duci la remat.... sunteti in urma rau cu legile.... imi permit sa va contrazic deoarece am consultat un avocat in aceasta problema si am si rude in politie..... legal doar cu hotarare judecatoreasca si ilegal daca stii unde este masina te duci si ii iei numerele de pe ea.....dar este FURT..... |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
imi puteti recomanda un calculator de taxa auto bun ? am calculat pe 3 site-uri diferite ( printre care si cel al anaf-ului ) si mi-a dat 3 sume diferite...
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
eu zic ca cel de pe autovit e cel mai bun
intri pe site si derulezi pana jos si gasesti in lista cu Servicii |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
multumesc
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
CALCULATOR ANAF Cel de pe 4tuning este deasemenea bun CALCULATOR 4tuning pentru TIMBRU DE MEDIU (O.U.G. 9/2013) |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
la fel, daca calculez cu aceeleasi valori, la cel de la ANAF imi arata 1570 iar pe 4tuning arata 1197
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
1 Attachment(s)
Suna a solutie folosirea partajului bunurilor si nu ma refer la partajul dintre soti....Iata-n atasament ce si cum...vorbind cu un notar si cu un avocat acestia au confirma ca e perfect legala solutia de iubit gura rovanitei plumb ;)
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Am auzit si de aceasta metoda voi trece zilele urmatoare pe la un notar sa obtin mai multe informatii.
Am o intrebare la voi: daca o masina sa zicem fabricatie inainte de 2007 este adusa din germania in romania dupa 2007 (sa zicem 2008 ) si cineva a inmatriculat-o in romania atunci. Eu daca cumpar acum masina inmatriculata mai platesc timbrul de mediu? pt ca teoretic masina a fost inmatriculata dupa 2007. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
S-a spus de 20 de ori pe aici.
S-o fi inmatriculat ea dupa 2007 dar daca omu a inscris-o prin proces sau a recuperat banii dupaia tu tot platesti taxa pentru ca banii nu sunt in contul statului acum. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Chestia cu partajul este valabila doar pentru masinile neinmatriculate ( aduse din afara ) ce urmeaza a fi inmatriculate in RO
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Salut.In 09.11.2011 am cumparat o dacia pickUp cu 5 locuri diesel, fabricatie 2003 si acum vreau sa o vand. Nu mai stiu daca am platit taxa de mediu atunci la inmatriculare si as vrea daca se poate sa ma ajutati putin. Acum vreau sa o vand si as vrea sa stiu daca cel care o va cumpara ,mai tre sa palteasca aceasta taxa. Multumesc frumos.
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:28. |
- Copyright 2026 4Tuning