![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Mersi Cobra pt. punctualitate dar eu am cerut blueprints pt. 370zhttp://www.autof1.ro/wp-content/uplo...0z-il-copy.jpg nu 350z :D
depth of field nu am folosit niciodata mai ales ca nu-i prea bun in mental ray, ce ti-as recomanda eu e sa randezi imaginea in mod normal si sa o editezi cu photoshop cu blur tool, de multe ori iasa mult mai bine. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
imi poate spune cineva cum pot sa pun doua culori pe acelasi obiect?:sad:
sau macar daca se poate face acest lucru... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Salut! Imi place foarte mult acest program de modelare 3D si de aceea m-am hotarat sa invat si eu cate ceva. Prima problema de care am dat este, pe cat de simpla ptr voi pe atat de complicata ptr mine, cum pot introduce in program blueprint-ul unei masini. Am gasit un tutorial mic dar era facut cu 3ds max v7 iar eu am v9 si erau cv diferente.
Stiu ca o sa ma criticati ca ma grabesc fara sa cunosc toate functiile programului dar consider ca asa pot invata mai bine. Va multumesc!!! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Ms mult GRIGO cred ca am reusit, acum sa vad "produsul final".Si app felicitari ptr ceea ce reusesti sa faci cu acest program, ti-am urmarit aproape toate creatiile de la primele pana la ultimele.
Bafta! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Am revenit cu inca o problema: Atunci cand dau F10 (Render) imi apare masina cu muchiile ascutite. Aveti idee ce as putea face?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ai folosit meshmooth sau turbosmooth? le gasesti la editable poly, parca
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ms, gata am rezolvat, dar oricum am foarte mult de invatat deoarece in vreo saptamana nu am reusit sa fac mai nimic :sad: , este mult mai dificil decat credeam eu.
Care este masina cel mai usor de facut? si voi de unde porniti.Eu tot incerc dupa capota si ma pierd cand trebuie sa cobor pe aripi.(firar) Multumesc! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am facut in 2 zile, cate 2 ore pe zi, o janta, si un pneu. a iesit cat de cat, dar la masina e f greu, si mult de lucru. deocamdata nu am facut nimic ca nu imi merge 3DS max 9 pe vista :( :(( stiti voi cum l-as putea face?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
da ai dreptate e foarte mult de munca la o masina si foarte greu dar deocamdata nu incerc decat sa fac anumite parti ale unei masini( o aripa, capota) si apoi vad ce imi iese. Oricum incercarile le fac pe un blueprint de golf V.
sper ca intr-o buna zi sa reusim si noi sa facem o masina cat de cat frumoasa. bafta tuturor! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
oare e mai usor daca le faci pe bucati? :?:
si ma poate ajuta cineva cu vista asta? ca incepe sa ma dispere,... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mai ce sa zic, cand am incercat sa fac o masina intreaga nu mi-a iesit deloc, asa pe bucati imi ies destul de bine, poate o sa pun niste poze sa vezi cum imi ies, de 3ds max ptr vista nu stiu ce sa zic, incearca sa-l faci rost din alta parte cu specificatia for vista, eu tot 3ds max v9 folosesc dar am xp.
bafta! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Dupa mai multe incercari am reusit sa fac cat de cat o caroserie dar nu stiu cum sa fac geamurile, si farurile.
va rog dati-mi si mie un hint.... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
max pt. vista nu exista, esista max pe 32 sua 64 acum depinde la cati biti ai u winu ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ruver, am windows vista home premium 32 bit. daca ai vreo informatie [....] , iti sunt recunoscator... :)
multumesc anticipat :) fara discutii de torenturi, crack etc... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
pai atunci iti merge 3d max XXXX (asta find versiunea) pe 32 biti adica tot ce merge si pe xp 32... (ca nu sunt multi utilizatori de xp 64 pe aici ;))
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
da ruverr, programul se ruleaza, dar face probleme cand modific un obiect, cand dau zoom, cand desenez un obiect: se face ecranul negru, apoi alb, apoi imi apare imaginea, si iarasi o ia de la capat. o sa postez niste imagini.
in felul asta nu poti lucra in 3DS max.. :( |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
aici nu cred ca e softu de vine ci mai mult windowsul sau paca ta grafica ;)
P.S.: NU! mai postati cerinte de genul : cine imi da si mie softul respectiv, de unde iau si eu softul acela, sau chesti de genu... eu cel mai bun raspun care il pot da la aceste intrebai este " de la magazin " nu se promoveaza ilegalitati aici... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Cine stie cum pot seta materialul "glass" in asa fel incat sa nu`mi mai iasa obiectele din spatele sticlei, distorsionate sau ma rog, in forme ciudate.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
seteaza la translucenta acolo IOR sa fie 1 si o sa ti se vada bine ... da' sa nu'l schimbi p'ala d la refelxii
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Ms Doom.Cum import vray mesh in scena ? Am o scena si un un obiect exportat sub forma de vraymesh si nush cum sa-l bag inapoi in scena.
|
Cerere Foarte Mica
2 Attachment(s)
Salut,
Ar putea cineva sa schimbe o sigla depe o capota ? BMW --> Dacia Va dau eu pluginul pentru SCX si Modelul (As vrea sa fie sigla depe modelul Dacia 1310) MULTUMESC ANTICIPAT! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
imi poate spune cineva de ce se misca asa de greu 3dmaxul cand selectez mai multe obiecte la un loc si le dau Turbo Smooth, ca se misca zici ca am 486 iar eu am 2g ram ,pl video nvidia de 640 mega cu 320 bit si procesor de 5000+.Nu este deajuns??????????????:sad::sad::sad:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
a... nu :)) pt max nimic nu e deajuns
incearca sa pui TS pe fiecare obiect individual... si depinde ce intensitate dai... deja peste 2-3 se misca destul de greu... iti recomand sa folosesti 3 duar in cazur extreme sa nu depasesti 2... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mersi ,deci calc e bun doar 3dmaxul e nesatisfacut:-)am sa merg pe 2 la intensitate ca se mai misca cat de cat
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Cine stie cum pot folosii si eu sub/materials pentru ca de fiecare data cand raman fara materiale si incerc sa folosesc submaterials, si creez cateva materiale ,le aplic, dar la randare nu-mi apare nimic....cum fac? mentionez ca in acele sloturi am pus vraymtl pt fiekre.(Lucrez cu vray).Astept raspuns urgent, multumesc.Sanatate !
|
cine poate sa ma ajute cu un vt
as dori un vt ptr un bmw 318i coupe and 2000-2002
de preferat albastru :D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
@cobra... tre sa atribui planurilor/elemtoelor respective IDu ...
Sub/multi: 1.lemn 2.sticla 3.metal si selectezi elementele/poligoanele care vrei sa fie una din astea 3 mat si ii atribui IDu respectiv ... in poly sau elemnt mode dai jos la material ids sau cva d genu ... si completezi primu spatiu k idu respectiv @mircea wrong section |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
imi poate spune cineva cum pot pune pe o caroserie doua culori fara sa fac caroseria din doua obiecte???
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
sunt mai multe meotde .. da' depinde si ce vrei sa faci .... poti folosi uwv mapping ... uwv unwrap ... sau cu sub/multi object material (asta in caz k ce vrei u sa faci corespunde si cu liniile masinii ...)
primele 2 sunt oarecum grele pt incepatori ... iar cea de a 3a am explicat io mai sus |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mersi ,voi incepe cu ceva tutoriale cu ce ai mentionat tu poate ii dau de cap:-)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
baieti am si io nevoie de niste tutorialuri pentru 3d
nu conteaza ce e vreau sa invat sa lucrez k habar nu am pa uit ca prostu la el:D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
ne ajuta cineva ? :???::cry: |
Re: 4T 3D Car Battle Editia a 5-a - LUCRARI
Care versiune de 3d max ruleza pe vista??? ca am o versiune(Autodesk 3ds Max Design Suite 2009 DVD Incl Keygen) si nu merge. imi da eroare.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu vad ce nu ar putea sa mearga... orice versiune merge si pe vista si pe xp tot de ce trebuie sa ti cont e pe cati biti e vetsiune respectiva 32 sau 64 aceasta trebuie sa corespunda cu valoare windowsului, presupun ca tu ai vista pe 32 asa ca va trebui sa ai o versiune pe 32 ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Sunt incepator si dupa mai multe tutorialuri si alte astfel de nebunii m-am apucat si eu sa modelez o masina. As dori sa va intreb daca am inceput bine si eventual astept sfaturi.
Va multumesc! |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Tia iesit foarte bine bravo si bafta in continoare:D
|
Salutare baieti!!! Se poate o mana de ajutor?
Am un Opel Astra F si doresc sa il modific putin si nu ma pricep la modificat poze.
Lucrurile stau cam asa: -bara fata va avea adaugata partea de sub bandouri de pe un golf 5 si mai jos adaosul de la golf 5 edition 30 (stiu ca se poate pt cam facuto deja) -bara spate va fi co[lectata tot cu una de golf 5 edition 30 -stopurile si semnalizarile vor ramane negre "toate":D -pragurile vor fi cele tip rieger asemanatoare cu cele de BMW e36 Inca nu stiu daca va fi tot in 2 nuante de albastru dar partea sigura este ca vreau sa aiba 2 dungi albe stil Viper destul de late care sa plece din coltul farului spre jumatatea capotei Dungile albe for fi date cu aceeasi perla ca toata masina pt a capata si ele reflexii A si bineanteles folie pe geamuri:D Fotografii cu masina mea gasiti aici: https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/108317-masina-mea-astra-ph-24-fla.html Astept idei de la voi. Multumesc. nu face topicuri unde ti se scoala. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ceva cunoscut printre ultimele poze?? :D aici
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:35. |
- Copyright 2026 4Tuning