Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5334-logan-1-6-ambition-vs-cielo-executive.html)

Eugen_TL 09-03-06 21:19

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
ori u esti nebun ori eu :) ( n-o lua ca o jignire ca glumesc)

deci e modelul nou executiv- cel mai scump plm... nu are abs nici airbag nici macat panarama aia de volan nu se regleaza... ce draq mai eu cred ca tata stie ce masina are nu? u poate la comanda ai facut draq s-o ia ! chiar nu stiu pe bune... deci repet eu n-am asa ceva pe cielo si e ala cel mai scump 70.000km are ... masina abia a facut anu

NWZeu 09-03-06 21:22

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
al meu este fabricat in august 2000 motor DOHC si am acele optionale, daca vrei sa vezi iti pot arata ca sa te convingi ABS si Airbag sofer ERAU OPTIONALE ;)

Cosmin255 09-03-06 21:33

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Asta e relativa NWZeu , cunosc multe perosane care s-au plans de megane , defecte de asamblare...

Cosmin255 09-03-06 21:36

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Pai poate a lu tactu` e fara obtionale:)

Eugen_TL 09-03-06 21:39

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
lasa ZEU.... daca u spui si esti sigur de asta asa o fii.... eu am scris ce a zis tata.... si tata tot pe a lui o tine ca e cel mai scump... in fine are draci foarte multi pe astia... tot ce e plastic in masina a crapat ... in fine fiind in garantie ia-u schimbat... numai carcasa de volan nu ca dupa ce a zis ca a dat-o cu silicon.. au intors-o ca a lovit-o cu genunchiul ... berbeci :) :)

NWZeu 09-03-06 21:50

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK
Pai poate a lu tactu` e fara obtionale:)

te refereai la mine ?

tuning boy - eu am vorbit de a mea , daca ai cartea masinii la dispozitie uite-te la 8-3 este la mine 8-2 probabil la tine se numeste MOTOR DOHC (doi arbori cu came in cap) si ai sa vezi schemele atat ptr abs de montare cat si fara pe 8-2 este motor SOHC, legat de airbag uite-te la 1-16 capitolul se numeste PERNA CU AER DE PROTECTIE. probabil ca ai aceeasi carte (manual de utilizare) livrat odata cu masina. nu exclud ca al modele noi cum este a ta ca acestea sa nu mai fie disponibile, cabd am luat-o eu , acestea erau disponibile, si este adevarat ca am luat-o pe comanda dar asta nu intervine in optionale. O alta "problema care am avut-o cu este cureaua de la rola intinzatoare si un rulment de la mecanism - pret de reparatie 1 mil) in rest doar consumabile.

NWZeu 09-03-06 21:52

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK
Asta e relativa NWZeu , cunosc multe perosane care s-au plans de megane , defecte de asamblare...

dupa 2 luni de achizitionare am avut probleme cu instalatia de aer conditionat. masina a costat 16200 euro in leasing :( in rest nu am avut probleme cu ea (Meganne 1.6 16V -116CP)

Eugen_TL 09-03-06 22:05

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
chiar am sa-l pun pe tata sa beleascsa ochii in carte! :) obraznick se referea la mine ... la taicamiu ca ne stim, prieteni si colegi suntem! :)

tata la inceput avea probleme cu cutia... a2a nu intra si pace.... trecea in a3a direct ! :) :) masina ma nu gluma :) :)

sandrin 09-03-06 22:08

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
vad ca comentati dotari la cielo...lasatio balta si fiti on topic ;)
dupa mine cred ca cielo bate net "dulapul" :D pardon.. loganul .

Eugen_TL 09-03-06 22:20

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
on: ca sa spui asta sandrin trebuie sa stii ce spui... dovezi... adica:D !

pt mine loganul e mai masina decat cielo din toate punctele mai putin comfort si interior.... dar in rest motor(nici nu se pune problema... vb de renault nu are rost sa comparam... loganu ii dai mai tare blana decat cielo .... cielo mai castiga la design un pik ...dar loganul un pik ajutat cu fibra devine chiar f simpatic) :):peace:

NWZeu 09-03-06 22:23

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
am mai auzit de incidente de tipul asta si nu numai la Daewoo - vezi discul de ambreaj si pinionul, si repet la masinile facute in Romania se aplica regula cum o prinzi, daca mi-as lua Logan , l-as lua de la Dacia vanzari speciale din Colentina.

NWZeu 09-03-06 22:26

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
daca compari motorul euro3 de la Cielo si cel de 1.6 de la Logan cam ai dreptate, daca vorbesti de DOHC te inseli, dinamica la condus este data de suspensii si de ecartament si ampatament, Cielo sta mai bine la capitolul asta, locul unde castiga NET logan este la finantare, si la spatiu interior. (pana si la garantie cielo are 3 - logan 2)

Eugen_TL 09-03-06 22:37

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
deci tata are executivul asta ultimu 90cp motor cum zici u cred... nu vreau sa gresesc asa ca mai bine tac... oricum a luat-o in gura de la logan de 1.6 pe autostrada... au avut loc diferite depasiri ... nu a fost o cursa cum fac baietii ca tata e om la 45 de ani totusi :) in fine tata cu cielo mergea cu 140-150 cand loganul la depasit.. si nu l-a depasit greu,,, a trecut cam cu 165-170 mi0a spus taicamiu... el a ramas uimit de logan la acest capitol..insa ca design si comfort ar alege oricand cielo

NWZeu 09-03-06 22:47

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
executivul asta "ultimu' " are 80 de cai la 5600 ture si e SOHC, euro 3.
legat de acea cursa este "relativ" citeste din posturile altora cu Cielo si ai sa vezi viteze te top destul de mari (la acest capitol -viteza - e cam remiza - doar DOHCul avand ceva mai mult - este parerea mea)

Urban_Racing 10-03-06 00:47

Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive
 
Daca tot a venit vb de viteza de varf yo personal am mers cu cielo prima generatzie cu 170 shi cu logan tot cu 170. Asta e limita lor mai mult nu cred ca ar mai fi putut sa zic ca cielo parca a ajuns mai repede la top speed nu sunt absolut sigur pt ca la momentul respectiv nu am vrut sa fac o comparatzie iar kestiile astea sau desfashurat la un interval mare de timp sa zic cielo acum vreo 2 ani iar cu loganul anul trecut asha ca nu pot sa zic exact!


All times are GMT +2. The time now is 03:40.

- Copyright 2024 4Tuning