Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   Golf 3 - work in progress (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/226710-golf-3-work-progress.html)

Felix_Arad 25-02-12 17:44

Re: Golf 3 - work in progress
 
Dupa ei nu ai voie sa iti faci nimic la masina, chiar daca nu afecteaza cu nimic siguranta sau performantele. Multumesc de aprecieri :D

bujuKYL 25-02-12 18:22

Re: Golf 3 - work in progress
 
Quote:

Originally Posted by Speedy88 (Post 4897021)
E ilegala,intrucat daca piesa respectiva(in cazul de fata farurile)a suferit modificari ulterioare procesului de fabricatie nu mai corespunde standardelor ISO.Intradevar sunt xenoane care au lumina galbena(3000k) dar si ele la randul lor sunt ilegale iar in ce priveste becurile normale(H4,H1)de culoare galbena cred ca acestea se incadreaza in limita legala intrucat multe dintre daciile vechi inca au montate astfel de becuri si din cate imi amintesc eu in legislatie scrie(sau scria)ca in partea din fata autovehicolele trebuie sa aiba lumina de culoare alba sau galbena(posibil sa se fi modificat codul rutier).Exista insa faruri care sunt echipate cu "un sistem" care modifica culoarea luminii din alb in galben sau proiectoare de ceata care au sticla galbena(French Yellow),acestea fiind legale 100%.

Din cate tin eu minte exista asa ceva, de culoare alba sau galbena- dar! la semnalizari! sper sa nu gresesc:D

kamei 25-02-12 20:05

Re: Golf 3 - work in progress
 
arata foarte bine farurile:mrhappy:

Speedy88 26-02-12 12:37

Re: Golf 3 - work in progress
 
Quote:

Originally Posted by bujuKYL (Post 4900552)
Din cate tin eu minte exista asa ceva, de culoare alba sau galbena- dar! la semnalizari! sper sa nu gresesc:D


"Reglementarile RAR privind culoarea luminilor sunt :

Condiţii privind culoarea luminilor la elementele instalaţiei electrice de iluminare şi semnalizare
Faţă:
- Faruri - lumină albă sau galbenă(Valabil pentru biciclete si mopede)
- Faruri de ceaţă - lumină albă sau galbenă
- Faruri pentru circulaţia de zi - lumină albă
- Lămpi indicatoare de direcţie - lumină galbenă intermitentă
- Lămpi de poziţie, de gabarit, de parcare - lumină albă
- Catadioptri netriunghiulari - culoare albă

Spate:
- Lămpi de poziţie, de frânare, de gabarit, de ceaţă, de parcare - lumină roşie
- Lămpi indicatoare de direcţie - lumină galbenă intermitentă
- Lămpi (faruri) de mers înapoi, lămpi de iluminare a plăcii cu numărul de înmatriculare - lumină albă
- Catadioptri netriunghiulari (autovehicule), triunghiulari (remorci) - culoare roşie

Lateral:
- Lămpi de poziţie - lumină galbenă
- Lămpi indicatoare de direcţie - lumină galbenă intermitentă
- Catadioptri netriunghiulari - culoare galbenă

Aceste reglementari sunt in conformitate cu reglementarile UE si sunt in vigoare in prezent in Romania.
Lumina galbena la farurile autovehiculelor a fost permisa in UE pana prin 1999. Cine doreste mai multe amanunte poate urmari legislatia europeana referitoare la aceasta problema.


Textul a fost selectat din Reglementări privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică

ORDIN Nr. 2133 din 8 decembrie 2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1"


Dupa cum precizam,nu stiu daca mai e valabil.

Felix_Arad 02-03-12 16:10

Re: Golf 3 - work in progress
 
1 Attachment(s)
Pana una alta, ca tot e martie, ieri am pus jantele pe masina. O sa revin cu mai multe poze :twisted:

koala_boy 02-03-12 23:01

Re: Golf 3 - work in progress
 
Quote:

Originally Posted by Felix_Arad (Post 4910714)
Pana una alta, ca tot e martie, ieri am pus jantele pe masina. O sa revin cu mai multe poze :twisted:

parca ar merge acuma niste semnale albe in bara in combinatie cu farurile galbene... combinatia galben cu portocaliu...nush ce sa zic :D

B-99-SAA 03-03-12 15:21

Re: Golf 3 - work in progress
 
Un adevarat deliciu! :D Hai cu o sedinta profi! :)

PS: ce jalnic arata Fiesta aia pe langa Volf :lol:

Felix_Arad 03-03-12 17:36

Re: Golf 3 - work in progress
 
5 Attachment(s)
Semnalele nu le schimb, le las astea, mie imi place, o sa vad mai bine cum da dupa ce fac si ochii de pisica galbeni. Sper ca zilele astea sa vorbesc cu un prieten sa ii faca niste poze profi. Cat despre fiesta :lol: Azi am mai facut eu niste poze:D

bogdnel 03-03-12 18:05

Re: Golf 3 - work in progress
 
LIKE .

razZvanelSpeed4U 03-03-12 18:46

Re: Golf 3 - work in progress
 
BIG like :x

valitataye 04-03-12 10:42

Re: Golf 3 - work in progress
 
Super mai arata:-)

NightDevil 04-03-12 12:51

Re: Golf 3 - work in progress
 
1 Attachment(s)
e blana golfu ...

Felix_Arad 07-03-12 17:42

Re: Golf 3 - work in progress
 
3 Attachment(s)
Mersi :D azi am reglat suspensia, sa fie cat de cat la acelasi nivel fata cu spatele. As fi vrut eu mai jos putin, dar nu imi permit evazajele, ca filet mai este : ))

quick_silver2 07-03-12 17:46

Re: Golf 3 - work in progress
 
Quote:

Originally Posted by Felix_Arad (Post 4919465)
Mersi :D azi i-am reglat suspensia, sa fie cat de cat la acelasi nivel fata cu spatele :D

Ce sa intamplat cu folia de pe stalpul de la usa fata?
Arata bine masina!:)

Felix_Arad 07-03-12 17:48

Re: Golf 3 - work in progress
 
Am luat-o jos, urmeaza sa o iau si pe cea de pe usile din spate, doar ca trebuie sa ma inarmez cu ceva rabdare :D


All times are GMT +2. The time now is 09:47.

- Copyright 2024 4Tuning