![]() |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
poPonta a anuntat ca saptamana viitoare se va aproba prin ordonanta (ca asa stiu ei) in sedinta de guvern de marti.
Vom vedea si asta. La sedinta de azi s-a prezentat o noua formula fata de tot ce era aparut pana acum. Noua formula tine cont de tipul carburantului, motorina sau benzina. Poate pana atunci ne va prezenta si noua cineva varianta care va intra in vigoare in martie. Daca va intra in vigoare si atunci. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Astia au de gand sa se plateasca timbrul de mediu in cazul unei transcrieri de proprietate pentru o masina inmatriculata in 2007?
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Indiferent daca a fost platita anterior o taxa de prima inmatriculare. Indiferent daca masina in trecut a fost scutita de taxe. Exceptii fac doar cateva categorii: politie, ambulanta, pompieri, persoane cu handicap si alte cateva. P.S.: probabil "alesii" se incadreaza usor la persoane cu handicap si nu vor plati taxa. Ar fi si pacat sa nu se intample asa cand indeplinesc toate conditiile de "irationament". :D |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Am luat si adeverinta de la ANAF cum ca taxa nu a fost restituita, dar in cazul de fata, de pe 01.03.2013 eu platesc acest timbru? Multumesc. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Tocmai din cauza asta, nu este valabil nici "indiferent de anul inmatricularii", fiindca masinile inmatriculate inainte de 2007 nu au platit niciun fel de taxa, iar ele categoric vor plati timbru de mediu la revanzare (exceptie fac masinile inmatriculate inainte de 2007 care au fost deja revandute de atunci si pana acum, si s-a platit taxa la acea revanzare). In schimb, masinile inmatriculate dupa 2007 au platit o astfel de taxa si sunt scutite de plata timbrului de mediu. Exceptie fac masinile pt care s-a recuperat aceasta taxa si cele care au fost inmatriculate prin proces fara plata taxei. PE SCURT SI PE ROMANESTE, masinile care au platit bani pentru asa ceva fara sa ii ia inapoi, nu platesc timbru de mediu. Celelalte platesc. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Multumesc pentru lamuriri. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
PE SCURT (cum SCRIE IN LEGE si NORMELE METODOLOGICE) pentru masinile care au platit bani pentru acemenea taxe in trecut fara sa ii ia inapoi, SE FACE O RECALCULARE A SUMEI PENTRU TIMBRUL DE MEDIU, iar proprietarii primesc diferenta dintre suma platita si valoarea timbrului de mediu. NORMELE METODOLOGICE: Art. 4 (1) În cazul în care se solicită prima transcriere a dreptului de proprietate în România pentru un autovehicul înmatriculat după 1 ianuarie 2007 şi până la intrarea în vigoare a legii, iar proprietarului plătitor al taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduală prevăzută la art. 7 alin. (1) din lege, organul fiscal competent eliberează un document care eviden?iază această situa?ie. (2) Documentul prevăzut la alin. (1) se prezintă la Serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculări vehicule odată cu solicitarea transcrierii dreptului de proprietate. (3) Procedura de întocmire şi eliberare a documentului prevăzut la alin. (1), precum şi forma acestuia se aprobă prin ordinul prevăzut la art. 10 alin. (2). Legea 9/2012 Art. 12. - (1) In cazul in care taxa pe poluare pentru autovehicule achitata de catre contribuabili incepand cu 1 iulie 2008 pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, aprobata prin Legea nr. 140/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, este mai mare decat taxa rezultata din aplicarea prezentelor prevederi privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, calculata in lei la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul inmatricularii in Romania, se pot restitui sumele reprezentand diferenta de taxa platita, numai catre titularul obligatiei de plata, pe baza procedurii stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi. Calculul diferentei de restituit se face pe baza formulei de calcul din prezenta lege, in care se utilizeaza elementele avute in vedere la momentul inmatricularii autovehiculului in Romania. etc. MAI PE SCURT SI MAI ROMANESTE: DACA A PLATIT IN TRECUT O TAXA SI NU A RECUPERAT BANII, I SE RESTITUIE DIFERENTA FATA DE ACTUALA TAXA SAU MAI PLATESTE DIFERENTA daca vechea taxa era mai mica. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Stiti cumva daca se mai poate da in judecata ? Cel putin pana la 15 Martie ...
Intreb pt o masina care nu este inmatriculata. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Pentru timbrul de mediu nu prea vad sanse de castig. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Taxa de timbru intra de pe 15 . |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Ai grija ce avocati alegi. Au fost o gramada care nu au castigat pe legea veche din cauza avocatilor. Pana acum insa, nimeni nu a castigat pe Legea 9/2012. Sau cel putin nu a spus ca a castigat. Diferenta este ca aceasta lege nu mai incalca niciun tratat UE fata de predecesoarea ei. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
cine poate sa imi spuna cam cat este taxa de inmatriculare pentru un seat toledo din 2002 cu motor de 2.3 benzina, euro 4?
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Din cate stiu sunt 2 variante la motorul 2.3 benzina, 150 si 170 CP. Cel de 150CP are emisia co2 cam 222g, iar cel de 170CP are emisia cam 104 g. Afla sigur ce motor ai si ce emisie de CO2, si foloseste unul dintre calculatoarele pentru taxa: CALCULATOR TAXA PANA LA 15.03.2012 sau CALCULATOR TAXA DE LA 15.03.2012 Succes! |
| All times are GMT +2. The time now is 01:15. |
- Copyright 2026 4Tuning