Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Cobra2007 15-10-08 13:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multumesc f mult Pion33r dar alea le stiu si eu, altfel n-as mai fi apelat la voi, astept sa-mi dea Doom. :D:D

D_DooM 15-10-08 14:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ai d asteptat cva .. mai bine ia d p vraymaterials.de ... gasesti acolo destule si bune
;)

Cobra2007 15-10-08 21:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mane daca era cautam de acolo ca nu imi era greu dar nu`mi plac :???:.Dc tre sa astept mane, nu-ti rapeste nici 2min :D

D_DooM 16-10-08 00:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
uite ... foloseste un uvw map daca e ... k sa modifici densitatea umbla din uvw map da' sa intrii la bump map si sa dai sa fie vizibila textura ... si umbla la valoarea la bump daca vrei sa fie mai pronuntate denivelarile

Cobra2007 17-10-08 22:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Multam Doom, inca n-am testat materialu dar ma apuc de indata ce imi spuneti si mie cum pot obtine acest efect de lumina ? :-) Sanatate !

D_DooM 17-10-08 23:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
alea's neoane ascunse ... le faci q vraylght ;) si bagii cilindru/neonu intre scari .. qm vine asa locasu ... u bagi acolo si o sa ai lumian iesind daor p sus :) |_| ... uitate la 350zu meu sa vezi k asa am si io sub masina

Cobra2007 18-10-08 01:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
aha, sincer m-am gandit eu la asta dar deh :D cam ce intensitate sa folosesc ?

p.s : lamuriti-ma si pe mine, acesta capela (foto1) a fost schitata in max iar de acolo a inceput autoru treaba ? k am mai vazut pe undeva asa, se schita ceva anume si dupa aia vedeai ceva aproape identic...cum e cu treaba asta ? :D

D_DooM 18-10-08 09:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nush ... vezi si u .. incearca pana obtii efectul dorit :)

Cipriany 21-10-08 10:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Si eu folosesc uneori genul ala de schita cand fac ceva fundal 3d ca sa vad exact raportul de marime intre obiecte, adica sa nu fac de exemplu un scaun cat o usa. Eu trasez linile intr-un program vectorial si le importin max astfel pot sa stiu dimensiunea unui obiect in scena. Se poat trasa si in max linile dupacare sa modelezi

Cobra2007 21-10-08 13:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Multzam Cipriany dar m-am lasat, am vrut sa fac si eu ceva identic si e complicat frate :D mai ales partea de sus.

D_DooM 21-10-08 14:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sa se deschida topicu d la battle ... k mai vrea lumea sa posteze cik

GRIGO 21-10-08 15:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
a fost o problema aseara cu netu`l, acum e deschis se poate posta

Cobra2007 23-10-08 23:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cine stie cum pot reda imaginea care am randato ??? randam ceva acum si cand am inchis o ferastra am inchis si imaginea de randare dar motoru inca randeaza....ce e de facut ??

ad1 29-10-08 10:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cobra2007 : ai sus rendering/show last rendering

emy4bmw 29-10-08 11:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am o problema: miam luat laptop si am win vista pe 32 bit. 3ds max 9 e tot pe 32 bit dar imi da o eroare. cica e incompatibil. stiti cumva voi niste hotfix-uri pe el? ce pot sa fac? help me please... sau un vreun program cu care as putea rula programe de pe xp pe vista...

mba 30-10-08 19:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si eu doua intrebari...
de ce sticla (parbrizu) tine umbra... adica de ce pe bord e umbra?? ca doar e sticla... si am incercat 4-5 feluri de sticla..si nu stiu...

si cum pot muta materialele dintrun .max in altu ?:D

frost_dani 31-10-08 09:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai ai putea sa ii dai proprietes si da debifezi optiunea "Cast shadow". incearca asa si vezi ce efect are :P

sexyboy RS 02-11-08 16:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
vreau si eu un program pt desene 3d

mba 02-11-08 19:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
merci frost... era affect shadow :D ....cu materialele sa le mut stie cineva???

si noi folosim 3d studio max... te descurci singur de unde il iei

frost_dani 02-11-08 20:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
cp man...pai la salvat materialului faci asa:P 1. put material to library 2.Mtl library si 3. save si dupa aia il incarci prin open in fisierul care il vrei ;) :-P e simplu , nu?

mba 02-11-08 22:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
asa incercam si eu... da fara save :))) ...mulsumesc

frost_dani 03-11-08 11:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
;) acum stii cum e :P

Mitza_pk 10-11-08 16:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
va rog frumos ma ajutati si pe mine cu un tutorial cum sa fac o janta de crom sau alt cv plz

GRIGO 10-11-08 18:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ce vrei sa faci janta sau cromul :))
daca vrei sa faci cromul, fa materialul alb si reflectia alb maxim, asa este oglinda, cu cat e mai neagra culoarea de la reflectie cu atat reflectia e mai slaba
asta e cel mai simplu mod de a face crom ... si destul de bunicel pentru inceput zic eu :D

Mitza_pk 11-11-08 16:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu pe mine ma interesa decat cromu oricum ms pentru sfat

Mitza_pk 17-11-08 11:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
vreau si yo niste pareri despre janta asta si daca vedeti greseli sa mi spuneti

Cobra2007 17-11-08 11:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e un inceput bun, nu prea sunt greseli, oricum astea le faci si cu ochii inchisi, axeazate pe caroserie :-P

mba 17-11-08 15:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
arata bine ca modelare...dar este prea plata si spitele cam subtiri....

Mitza_pk 17-11-08 15:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cu spitele se rezolva si plate asa e modelul nu e invetie proprie sunte de la enkei da oricum se pot aranja tragiu unpic de colo si de colo si capata alta forma:D

Cobra2007 21-11-08 22:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
VA ROG din tot sufletul meu sa ma ajutati si pe mine cu o problema nesuferita numita HDRI :rolleyes2:cry: problema e urmatoarea, in general lucrez la interioare de casa (just 4fun and practice) si vreau sa stiu si eu cum sa fac sa bag un HDRI in asa fel incat sa am reflexii pe pereti....dar nu reflexii sa se vada obiectele din casa, spre exemplu daca pun un HDRI sky sa fie in interior un albastru ca sa tinda mai mult spre realitate, multumesc, astept raspuns.Sanatate !!

Cobra2007 25-11-08 00:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stie nimeni ? haideti va rog ajutati-ma :cry::cry:

yo_mario 25-11-08 18:19

Re: Virtual Tuning 3D User Group
 
salut baieti
as vrea si io niste tutorialuri pentru un incepator(yo) :D
nu stiu sa umblu cu 3d max
poate ma ajutati voi
raman dator;)

faith 25-11-08 19:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am nevoie de putin ajutor daca poate cineva sa ma ajute
cum pot lega doua puncte vertex daca un punct vertex e pe un obiect iar celalalt e pe alt obiect????????Attachment 710852

Cobra2007 26-11-08 02:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
asa ? :D
editable poly > target weld, bafta :D
p.s (la mine nu stie nimeni ? haideti fratilor ca doar sunteti profesionisti:D)

faith 26-11-08 08:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am incercat cu target weld si nu merge :sad:
pentru ca sunt doua obiecte pentru ca sunt doua obiecte separate
altfel nu merge???

GRIGO 26-11-08 08:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
selectezi unul din obiecte apoi vezi ca in meniul din dreapta ai atach dai click pe atach dupa care selectezi al doilea obiect

ca sa poti unii doi vertexi trebuie sa fie din acelasi obiect

faith 26-11-08 16:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
MERSI ,a mers cu Attach:D:D:D:D:D:D

Cobra2007 27-11-08 20:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cine ma ajuta si pe mine cum e cu depth of field asta ? stiu la ce foloseste si stiu sa-i dau drumu dar nush unde sa pun obiectele in asa fel incat obiectu 1 sa fie clar si obiectu 2 blurat sau viceversa, am vazut ca sunt niste patratele la vray camera si stiu ca au niste roluri dar nush cum sa pun obiectele in asa fel incat sa obtin un efect

Cipriany 06-12-08 16:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am nevoie de blueprints pt. nissan 370z ma poate ajuta cineva, caut de mult si nu am gasit nimic.

Cobra2007 06-12-08 23:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Cipriany (Post 1906075)
Am nevoie de blueprints pt. nissan 370z ma poate ajuta cineva, caut de mult si nu am gasit nimic.

de la mine pentru tine ;)
mane, ma poti ajuta si pe mine cu cerinta de mai sus ? (DOF). :D


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning