Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

algabone20 31-05-12 11:06

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 5043388)
Asteptam o piesa care a sosit si ea.
Trebuie montata si trebuie adusa masina la prima setare.
Imediat ce vom avea timp ne vom ocupa de ea.


Va avea soft secvential cu mai multe tipuri de harti precum lancerul Evo X al tau sau doar harta race?

SEBASTIAN 31-05-12 21:58

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Pot sa-ti spun asa pe partea de soft.
Initial a avut un soft de la ZERO Sports, ulterior s-a utilizat un soft custom pe un Greddy E-manage.
Faza trei a insemnat un ECU stand alone HKS F CON.
Pe acesta aveam in felul urmator doua softuri:
- primul pentru benzina de 100 de la pompa
- al doilea pentru benzina de 120-114(Sunoco)
Fiecare din softuri avea posibilitatea de a i se activa ALS si LC.
Pentru fiecare LC aveam 9 pozitii selectabile dintr-un buton interior.

Acum cu siguranta o sa aibe doua softuri. Unul pentru benzina de pompa si pentru deplasat masina, altul pentru benzina de curse probabil 114 Sunoco.
In plus vor exista optiuni de ALS, de LC si de FFS.

ZAUBER 03-06-12 15:12

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
in maxim 2 luni o sa fie gata masina? bafta in continuare cu proiectul.

SEBASTIAN 16-09-12 22:21

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
3 Attachment(s)
Masina a fost gata dar in rodaj la cca 110cp putin peste 4000rpm motorul a cedat in minutul 3.5 de functionare, nedepasind un EGT de 450-500 grade Celsius. Aproape temperatura de functionare la diesel.
Nu a fost ceva foarte grav si totul s-a intamplat din cauza unei piese mecanice de proasta calitate.

Probabil cele mai cunoscute pistoane din lume sunt Cosworth si probabil cel mai bine cotate intr-un sondaj larg, iar eu am utilizat in mod frecvent aceasta marca avand rezultate foarte bune in general.

Motorul dupa reconstructie suna si functiona excelent, a fost rodat pe loc, la mers in gol apoi pe strada foarte putin cateva zeci de km fara accelerari violente.

Am sa atasez si graficul de dilatare obtinut prin incalzire a pistonului care arata de ce s-a umflat. Materialul a lasat de dorit.

Apoi s-a trecut pe dyno s-au facut cateva setari de calibrare fina si corecta a injectoarelor ... s-a relevat si un grafic de putere pentru softul de rodaj care era blocat la 4800rpm.
http://imageshack.us/a/img809/6748/20120710145834.jpg
Dupa cum se poate vedea partea de jos a turatiei este penalizata ca si cuplu si putere aceasta incepand sa urce aproape vertical dupa 5000rpm.
Se vede tendinta dar nu am vrut sa testam pana nu era rodajul facut.
Foarte itneresant este de spus ca graficul arata asa la o presiune de doar 4PSI.
Folosind pistoane Cosworth am considerat ca nu este nimic rau sa ma conformez intocmai datelor tehnice date de acestia privind prelucrarile si modul de rodaj.
Alezajul, unghiul de honuire, rugozitatea honuirii au fost intocmai respectate.
Modalitatea de rodaj pe care am sa o atasez este deasemenea specificata si am incercat sa o respect intocmai, fapt care nu-mi era foarte greu avand la sediul firmei un dyno cu role.

"Engine Break-in
It is critical that your Cosworth engine is not started with an excessively rich fuel mixture. An excessively
rich mixture will wash away the oil in the cylinders and the rings can potentially never break-in causing
excessive oil consumption, crankcase blow-by and lower power output. This damage is permanent.
If the engine will be broken in by driving the car, we recommend you keep the engine speed below 4000
rpm. Drive the vehicle at various loads, speeds, and throttle positions while keeping engine speeds below
4000 rpm for approximately 1000 miles or 1660 kilometers. The longer the engine is broken in, the better
your results will be. If breaking your engine in on an engine dynamometer, follow the break in procedure
detailed below. You can use the guideline for a chassis dynamometer as well, but load readings will
differ. If using a chassis dynamometer make sure to keep water temperatures below 95 degrees Celsius
and oil temperatures below 110 degrees Celsius.
• Run at 2000rpm @ 50-60 lbf-ft. load for 20 minutes
• Run at 3500rpm @ 90-100 lbf-ft. load for 20 minutes
• Run at 4250rpm @ 100-110 lbf-ft. load for 10 minutes
• Run at 4250rpm @ 125-135 lbf-ft. load for 5 minutes
• Run at 5500rpm @ 125-135 lbf-ft. load for 5 minutes
• Run at 5700 rpm @ WOT for 2 minutes (not to exceed 300 lbf-ft.)
During the final break-in stage, the boost should be limited so as not to exceed 350 lbf-ft. of torque.
Some initial ECU calibration activity may be required to complete break-in with proper air fuel ratios. The
engine should be calibrated to achieve an air fuel ratio rich enough for the type of fuel you are using.
Consult with a professional tuner if you are unsure of an air fuel ratio the engine requires. Boost should
be regulated so as not to exceed 300 lbf-ft. of torque during the break in process. Once ECU calibration is
complete up to 7000rpm, the short block should be ready for a WOT, full power run throughout the entire
power band."

In concluzie pistonul de la cilindrul 2 a cedat, in minutul 3-4 din secventa:
"• Run at 4250rpm @ 125-135 lbf-ft. load for 5 minutes".
Interesant nu e asa ... si eu am luat aceste pistoane avand mare incredere si crezand ca ...
De fapt am folosit aceste pistoane care sunt si acum pe masina lui SEI de la JUN dar fiind Cosworth in acel set, am cumoarat altele Cosworth le-am folosit cu succes, am montat pe Forester si au mers excelent ani de zile.
In concluzie avand un portofoliu de masini functionale in spate cu aceste piese le-am cumparat din America de la www.Z1auto.com. Nu va recomad acest furnizor pe care l-am tot folosit pana in prezent pentru diferite piese.
Se pare ca criza, goana dupa inavutire e peste tot si e o jungla in care lumea se cam arde. Din pacate nu e modul meu de viata si prefer sa ocolesc astfel de atitudini.
Am discutat cu Cosworth - mama, ca sa spun asa.
Le-am prezentat problema, la inceput s-au facut ca ploua dar dupa ce le-am dat toate argumentele si teste de dilatare ale pistoanelor au acceptat tacit si mi-au spus ca din pacate nu am avut cu ei o relatie comerciala asa ca trebuie sa ma adresez la Cosworth-USA.
Cert este ca de cand am luat pistoanele pana am facut masina si am pornit motorul a trecut mult timp asa ca nu mai beneficiam de nimic, sigur e o scuza.
Concluzia la care eu am ajuns este ca patentul de productie, licenta au fost preluate din rationamente comerciale de altcineva care foloseste acelasi proiect dar cu alte materiale.
Asa arata pistom=nul, cilindrul...
http://imageshack.us/a/img841/9236/20120714003008.jpg
http://imageshack.us/a/img11/1948/20120713230909.jpg
O sa observati ca pistonul are 4 urme distincte simetrice ce corespund anumitor forme geometrice de rezistenta.
http://imageshack.us/a/img440/9185/20120714003121.jpg
In zona radierilor, peretii dintre fuste care sunt cei mai lungi s-au dilatat si au frecat pe camasa.
La deschiderea motorului am ami gasit cateva mici chestiuni de pus la punct dar care nu au avut nimic comun cu acest defect.
Sa nu uit sa va spun ca ungerea este perfecta presiunea de ulei find in momentul distrugerii de peste 6 bari.

vcsomin 16-09-12 22:43

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Poate ar trebui sa incerci ceva custom, chiar daca costa putin mai mult. Extreme tuners ? , ross racing ?

SEBASTIAN 16-09-12 22:47

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Am facut si montat deja pistonele custom pentru aceasta aplicatie.
Revin cu imagini si amanunte.

SEBASTIAN 16-09-12 23:46

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
15 Attachment(s)
Am ales alte pistoane este clar ca Cosworth pentru mine nu mai exista desi m-au inselat o singura data. Pana sa se strice motorul suna excelent.
Am ales o alta solutie constructiva, mai simpla si mai robusta.
Diferenta de abordare este mult diferita intre aceste tipuri de pistoane.
Arhitectura lor e alta, lucreaza termic altfel, au alta pozitie a boltului...
Din fericire bocul motor a putut fi refolosit trecand doar la o cota superioara si prelucrandu-l asa cum au cerut pistoanele din pdv al cotelor de alezare, dimensiune unghiuri, rugozitati.
Deasemenea am optat pentru o ceramizare a calotei pistonului pentru a creste rezistenta la temperatura.


O problema a fost legata de compresie aceasta in trecut fiind ingala existand o diferenta de o zecime la inaltimea chiulasei. S-a remediat foarte elegant si s-a masurat raportul de compresie pe cilindri inainte de montaj.
http://imageshack.us/a/img641/5725/235bx.jpg
http://imageshack.us/a/img21/1492/20120721114135.jpg

GTA 16-09-12 23:57

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Si totusi...ce pistoane ai folosit?Wosner sau SBD?

SEBASTIAN 17-09-12 00:05

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Legat de marca este ceva mai complicat si nu coincide nu nici una din cele anuntate de tine desi sunt foarte bune si acelea.
Daca vrei pot sa-ti dau compozitia chimica:
Al Si Fe Cu Mn Mg Ni Zn Ti Zr Others

GTA 17-09-12 00:23

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Legat de fusta care a frecat de cilindru sunt convins ca problema a fost mecanica si nu are legatura cu pistoanele respective.Cosworth sunt consacrati pentru metodele de turnare a aliajelor si faptul ca tu ai prajit un set de pistoane nu inseamna ca ei fac lucruri proaste.

Eu personal stiu 3 LET-uri care merg din 2007-2008 cu pistoane Wossner,softuri facute pe "genunchi" cu naveta de bere in "freza"...au 300cp cu ECU de fabrica.Alea nu au mai frecat de cilindru...probabil ca au fost toate 3 facute de acelasi om,fara indigo sau staniol bagat in spatele cuzinetilor.Nu spun ca tu ai facut asta,dat stiu sigur astfel de "fente" de la voi din Bucuresti.

Apropos...daca vrei un inginer mecanic foarte bun pot sa-ti recomand unul care chiar detine un LET,stie teoria la fel de bine ca si practica insa cel mai important...si-a platit facultatea cu trusa de chei in spinare.

LE.Imi cer scuze pentru trimiterile catre LET...aveam impresia ca vorbim despre Cielo-ul tau vestit...stiam ca a ajuns la Sei si ca intr-un timp a cochetat cu ideea de Turbo.

SEBASTIAN 17-09-12 07:56

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Da asa este este o probema meacanica.
Daca ai fi citit ce am scris ai fi realizat ca pistoanele Cosworth pe care le-am cumparat nu au fost ceea ce trebuiau sa fie. Daca ar fi fost cu adevarat Cosworth ... ce bine era. Si eu am crezut ca tine, cand am cumparat pistoanele astea. Am fost pacalit.
Am mai folosit in mod repetat astfel de pistoane de la aceasta firma consacrata insa mereu au functionat perfect, acum pistoanele au avut o problema de executie. Probabil ca in state cei care au cumparat licenta de productie le fac pe cine stie unde din alte materiale...
Materialul lor a fost de proasta calitate.
Intre piston si cilindru exista o toleranta, pistonul este mai mic decat alezajul cilindrului.
La postul 844 ai sa vezi un grafic care in dreptul a +400 de grade celsius are o linie orizontala mov.
Acolo pe la 42o de grade cota diametrului pistonului in dreptul radierilor, pe zonele unde a frecat a devenit egala cu cota cilindrului.
Deci pistonul a egelat la acea temperatura cota cilindrului, iar din acest moment nu mai avea cum sa functioneze.
Eu am urcat pana pe la 450 de grade in functionare iar pistonul la acea temperatura si-a marit cota, exact cu cat am gasit adancimea zgarieturilor in bloc. Cred ca ar fi fost dezastru daca atingeam un EGT de 800-900 grade.
Aceasta cocluzie a fost trasa in urma masuratorilor de tip laborator efectuate, pistonul era incalzit in masa in cuptor la anumita temperatura controlata si masurat pas cu pas.
Dilatarea pistonului era enorma la 400 de grade celsius mult peste alte pistoane care au fost masurate similar, cosworth, serie, si altele. Eu nu spun ca Cosworth nu stie sa faca pistoane, am folosit si totul a fost excelent insa personal imi este greu sa le apreciez calitatea, daca sunt false dau nu ... asa ca nu mai cumpar aceasta marca deorece fiind destul de scumpe sunt probabil si tentante pt falsificatori si vanatori de chilipiruri.
Personal sunt inginer electomecanic, dar am apelat si la parereile specialistilor in materiale, prelucrari si motoare, iar in mod unanim comcluzia a fost aceeasi.
MATERIALUL DE PISTON NECORESPUNZATOR.

bluey 17-09-12 08:03

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Data viitoare sufli si in iaurt , daca n-ai suflat in ciorba.
Le-ai facut acelasi test si la noile pistoane???
Banuiesc ca e imposibil sa nu se dilate putin putin si ele acolo. S-a putut masura dilatarea la ele?

Eu zic ca ai racit prea bine motorul si s-au contractat camasile de frig. Pistonul ala nu are nimic :)))

SEBASTIAN 17-09-12 08:09

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Ai dreptate, am suflat si in iaurt.
Da am testat si noile pistoane care au o alta caracteristica de deformare termica.
Se dilata destul de mult pana pe la 300 de grade la fusta si foarte putin la cap.
De la 300 in sus dilatarea la fusta este aproape neglijabila, iar capul de piston se dilata usor in continuare.
Cota de la capul de piston este mult mai mica decat cota de fusta la noile pistoane.
Nu stiu ce se intampla la 1000 de grade dar tendinta este clara si pozitiva in comparatie cu asa zisele Cosworth pe care le-am detinut.

SEBASTIAN 18-09-12 23:16

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
1 Attachment(s)
Motorul incepe sa prinda contur.
Usor usor se monteaza si accesoriile apoi se ridica pe masina.

Alyn93 20-09-12 15:03

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Cam pe la ce putere preconizati ca se va ajunge la sfarsitul proiectului?:D daca nu va suparati!

SEBASTIAN 20-09-12 21:27

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu vreau sa ne avantam in cifre, dar cand a fost ceva concret de spus am afisat.
Priviti graficul de mai sus.

SEBASTIAN 11-11-12 14:59

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Avand ceva mai mult timp ieri am adus STI-ul la garaj si astazi am iesit foarte putin cu el ca sa se dezmorteasca.
Acum asteapta sa fie timp pentru ajustarea softului de rodaj si bineinteles rodajul.
https://img267.imageshack.us/img267/6...1111104635.jpghttps://img528.imageshack.us/img528/8...1111104756.jpg
Acum sta cumintica sa se odihneasca in garaj langa prietena ei RACEVOLUTION.
https://img502.imageshack.us/img502/2...1111101500.jpg

TSC-Us 15-11-12 00:57

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
inseamna ca in primavara(cel tarziu) il vedem la treaba.
bafta in continuare!

SEBASTIAN 15-11-12 01:22

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Posibil sa fie asa cum spui, personal nu mi-am trasat un termen limita.

NOScox 16-11-12 10:59

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
are si anti-lag sistem?

SEBASTIAN 16-11-12 18:46

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Sigur ca vor fi prezente si aceste optiuni.
ALS, LC, si FFS.

marius_EVO 17-11-12 23:20

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
foarte faina

BAMBAKE 20-11-12 01:19

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
FFS ce inseamna?

GTA 20-11-12 01:37

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Fuge Fara Sofer :)))

SEBASTIAN 20-11-12 05:40

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Poti schimba vitezele in superior fara sa ridici pedala de acceleratie.
Adica acceleratia ramane la maxim si turatia motorului asteapta urmatoarea schimbare la turatia de sincronizare chir cu putin ALS.
Este mai rapid, mai sanatos pentru cutia de viteze si da socuri mai mici in transmisie.
Am sa dau un exemplu grosier, sa spunem ca se schimba la 7000rpm si motorul cade la 5000rpm in treapta imediat superioara, astfel cand ti acceleratia maxim si debraiezi dupa ce masina a ajuns la 7000 motorul instant fuge la 5000rpm si asteapta acolo nu sare in limitarea de turatie maxima.
Daca schimbi la 5500rpm in treapta imediat superioara turatia de la care pleca este sa spunem 4000rpm motorul te asteapta la 4000.

SEBASTIAN 30-11-12 19:15

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
1 Attachment(s)
Nu am avut ce face si am alocat o zi STI-ului pentru ca altfel nu o mai faceam niciodata.
Dupa ce am pregatit minutios masina la sediu cu tot ce trebuia partenerul meu Alexandru si-a luat rolul in serios si a setat electronica pentru rodaj.
Acum masina are un soft cu putere si turatie limitata la putin peste 5000rpm cu o putere de 301 cai.
Dupa 1000km si alte pregatiri masina intra din nou la setare pentru stadiul urmator, deocamdata trebuie sa se 'aseze" motorul.
Am sa afisez si graficul suprapus pe cel de la setarea veche de rodaj.

BAMBAKE 15-12-12 00:56

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
foarte interesant ffs-ul asta, trebuie sa ai o transmisie mai forta sa reziste la socurile alea repetate.

GTA 15-12-12 04:42

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Trecand peste fel si fel de cifre...daca masina are 265cp stock...cum se face rodajul la 301cp????Si probabil va veni un raspuns gen...piese mai performante etc...totusi nu ar fi mai sigur un rodaj la o putere maxim egala cu cea data de producator???

SEBASTIAN 15-12-12 05:42

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by BAMBAKE (Post 5285824)
foarte interesant ffs-ul asta, trebuie sa ai o transmisie mai forta sa reziste la socurile alea repetate.

Dimpotriva socurile date in transmisie sunt mai mici deoarece se sicronizeaza mai bine, turatia cutiei e foarte aproape de turatia motorului. La schimbare in superior motorul indiferent cat calci de mult acceleratia(care se recomanda sa stea in podea) te asteapta la turatia de sicronizare, scade laturatia de preluare a treptei superioare respective nu sta in 9000rpm.
Asta e marele avantaj face sincronizare da socuri mai mici evitand scaderea sub normal si supraambalarea motorului in plus totul se intampla putin mai repede.

Quote:

Originally Posted by GTA (Post 5285863)
Trecand peste fel si fel de cifre...daca masina are 265cp stock...cum se face rodajul la 301cp????Si probabil va veni un raspuns gen...piese mai performante etc...totusi nu ar fi mai sigur un rodaj la o putere maxim egala cu cea data de producator???

Observatia ta este foarte pertinenta, doar ca pedala de acceleratie este la mine si e foarte progresiva. Nu trebuie abuzat de cei 300cp la inceput.
Acum se recomanda sarcini mici, medii cu variatii, cresti incet revii,mergi putin constant apoi urci usor cobori, iar urci nu constant.
In general rodajul de face laputin peste 100cp sa zicem spre 150 la final.
Totusi pentru a observa tot si pentru a incinge putin motorul la final este necesar sa si crestem sarcinile asa ca 300cp sunt suficienti.
Nu a fost un targhet 300cp si fara a face eforturi maxime de obtinere a boostului cu avans moderat si amestec corect asta e puterea pe care o scoate motorul la 5000rpm.
La un moment dat cineva intr-o sala de forta facea impingeri la piept intins pe banheta. Fiind nou miscarile nu erau bine sicronizate miscand putin decalat mainile, astfel bara nu urca in pozitie perfect orizontala. Unul din cei de acolo striga la spraveghetorul respectivului idignat si-i spune nu vezi ca nu poate pune-i greutati mai mici, la care respectivul ii raspune ce vrei sa-i pilesc bara nu vezi ca e goala. Asa si aici cu puterea, nu e tras de ea sa scoata atat la setari corecte si cu putin boost asta e ce sa-i fac.
Oricum partea cu boostul e o oarecare problema deoarece turbo e foarte mare si se antreneaza tarziu facand boost mic la inceput dar cand incepe sa urce urca aproape vertical. Am sa atasez si un grafic in care se vede presiunea masurata in PSI.
Deasemenea am atasat si un grafic compartiv intre actualul si vechiul soft de rodaj, cad utimizam pistoane cosworth pe care nu le recomand la nimeni.

SEBASTIAN 08-01-13 17:07

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
In sfarsit astazi am avut putin timp sa pot sa o fac frumoasa.
Am stat sa o spal ca m-a prins anul nou cu ea prafuita.
https://img526.imageshack.us/img526/2...0108160240.jpg
https://img94.imageshack.us/img94/861/20130108161143.jpg

Flo_Vre 12-02-13 18:08

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
S U P E R B !

SEBASTIAN 12-02-13 20:38

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Multumesc!

Victor_WRC 20-02-13 21:11

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Noutati ?

SEBASTIAN 20-02-13 23:26

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Astept caldura pentru rodaj. Ieri am avut putin timp si i-am mai pus cativa km.

SEBASTIAN 06-03-13 17:58

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
https://www.youtube.com/watch?v=TdAZ3KmJyWo

OPELISIMO 13-03-13 20:27

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
ce mai trebuie montat la masina, cat mai are pana este gata?

SEBASTIAN 13-03-13 20:51

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
In primul rand trebuie facut rodajul apoi mai sunt aparent putine de facut dar de finete:
- galeria de evacuare racing
- parte de comanda electerica si comanda electronica softuri cu optiuni
- cuplare NX.

SEBASTIAN 31-03-13 16:02

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Astazi a fost la pista de karting sa se uite cum sunt chinuite alte masini. :lol:
Stie ca nu este zona in care sa exceleze(dribling pe metrul patrat) dar poate ca o tura cand o sa fie in deplinatatea facultatilor ar fi interesanta.

https://img138.imageshack.us/img138/2...0331144422.jpg
https://img9.imageshack.us/img9/8674/20130331144529.jpg


aviator 31-03-13 20:27

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Așa frumusete!!!!!!!!! ( nu mai zic nimic Limbistii nimic de Elodia?!)Dusmanosilor

SEBASTIAN 02-04-13 10:03

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by TSC-Us (Post 5248472)
inseamna ca in primavara(cel tarziu) il vedem la treaba.
bafta in continuare!

Da este primavara si a inceput sa-si faca lectiile acum rodajul si mici verificari setari pentru trenul de rulare.
http://i2.ytimg.com/vi/y90fNsQJQ7U/mqdefault.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=y90fNsQJQ7U


All times are GMT +2. The time now is 20:35.

- Copyright 2026 4Tuning