Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

valib 11-03-11 07:53

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
da, stiu...altii foloseau si vopsea pe vremuri.... (pt capace culbutori merge si siliconul negru 2+2, in rest...e foarte slab calitativ fata de un victor reinz, iar diferenta de pret e de 15ron la un tub?!)

asa cum motorul merge si cu 25w40, sau ulei de floarea soarelui, sau ulei si mai gros, sau ulei foarte uzat, sau fara filtru de aer.....asa si cu etansarea asta. Nu inseamna ca nu merge, ci ca NU E BINE DELOC!!! in primul rand pentru motor.
Te las pe tine sa meditezi de ce nu e bine sa etansezi cu silicon blocul motor....(unul din motive l-am expus in mesajul anterior).

Oricum toata lumea e libera sa faca ce vrea cu motorul lui pana la urma urmei.

:rolleyes2

Dr.Dre 21-03-11 21:39

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by valib (Post 4160449)
da, stiu...altii foloseau si vopsea pe vremuri.... (pt capace culbutori merge si siliconul negru 2+2, in rest...e foarte slab calitativ fata de un victor reinz, iar diferenta de pret e de 15ron la un tub?!)

asa cum motorul merge si cu 25w40, sau ulei de floarea soarelui, sau ulei si mai gros, sau ulei foarte uzat, sau fara filtru de aer.....asa si cu etansarea asta. Nu inseamna ca nu merge, ci ca NU E BINE DELOC!!! in primul rand pentru motor.
Te las pe tine sa meditezi de ce nu e bine sa etansezi cu silicon blocul motor....(unul din motive l-am expus in mesajul anterior).

Oricum toata lumea e libera sa faca ce vrea cu motorul lui pana la urma urmei.

:rolleyes2

o sa ma consult si cu mecanicul care imi face motorul,in privinta solutiei de etansare.oricum vreau sa pun ce e cel mai bun,nu ma zgarcesc la bani...

ps. au ajuns si cuzinetii centrali franta donati de laur,caruia ii multumesc inca o data :D

jimmy_rph 21-03-11 23:54

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
au fost si catzeii inclusi in pachet? :))

Dr.Dre 22-03-11 00:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by jimmy_rph (Post 4189761)
au fost si catzeii inclusi in pachet? :))

:lol: ala e mousepad-ul meu :D

Dj.Klaus 22-03-11 21:42

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ps. azi am dus blocul motor si chiuloasele de 1.1 la spalatorie.au iesit cat de cat bine,dar mai e de lucru.cu ce iese cel mai bine uleiul intarit de pe aluminiu[/QUOTE]

cu soda...eu l-am dus la spalatorie si tot asa nu s-a luat apoi l-am dat cu apa cu soda si zici ca e nou.

jimmy_rph 22-03-11 22:23

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ai grija cu soda asta. uneori 'ataca' aluminiul si-l face sa arate ca si cand ar fi matuit...

Dr.Dre 23-03-11 00:47

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dj.Klaus (Post 4192287)
ps. azi am dus blocul motor si chiuloasele de 1.1 la spalatorie.au iesit cat de cat bine,dar mai e de lucru.cu ce iese cel mai bine uleiul intarit de pe aluminiu

cu soda...eu l-am dus la spalatorie si tot asa nu s-a luat apoi l-am dat cu apa cu soda si zici ca e nou.[/QUOTE]
pune o poza sa vad si eu cum arata.daca ai

Quote:

Originally Posted by jimmy_rph (Post 4192418)
ai grija cu soda asta. uneori 'ataca' aluminiul si-l face sa arate ca si cand ar fi matuit...

poate sa se si matuiasca ca oricum il vopsesc,numai sa se ia uleiul ala de pe el

Dj.Klaus 23-03-11 17:38

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
8 Attachment(s)
pozele sunt cu telefonul. nu am camera. ce pot sa spun e ca e ca si nou si nu s-a matuit. poti sa-i intrebi si pe Bogdan(baiatul cu oltcitul cu TEI) si pe Marius(baiatul cu oltcitul cu GEK) care l-au vazut curatat.

jimmy_rph 23-03-11 18:05

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
la fel a iesit si la mine, spalat in motorina...

Dj.Klaus 23-03-11 18:10

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by jimmy_rph (Post 4194480)
la fel a iesit si la mine, spalat in motorina...

depinde cum arata inainte sa se inceapa curatenia. la mine cum avea 2 degete de ulei si paf amestecat pe el,nu stiu daca se rezolva nu motorina. mi s-a desprins odata filtrul de ulei si mi-a sarit foarte mult ulei pe el,deci iti inchipui cum arata. eu sunt super multumit de cum a iesit. din pacate asta e treaba cea usoara de acum incepe montatul setului,axe,culbutori,supape si altele :rolleyes2

Dr.Dre 23-03-11 19:03

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
14 Attachment(s)
ms dj.klaus,a iesit super bine blocul motor,o sa il curat si eu pe al meu cu soda.cand l-am dus la spalatorie ,le-am dus si 2 litri de motorina si tot nu a iesit toata mizeria de pe el.sper acum sa iasa.azi am lasat masina de fata cred ca vreo 4-5 dinti ,daca nu mai multi.avand in vedere ca nu am motorul pe ea si e lasata f mult(10 cm de la praguri si de la bara fata pana la pamant).urmeaza sa pun gume si pe jantele 7.5 j si sa le urc pe masina,sa vad sa nu imi atinga in aripile de pe fata,dupa care masina va pleca pe pltaforma pana la un tinichigiu unde voi reface aripile spate,adica taiat aripa si contraaripa si refacute evazarile din tabla groasa,sunt f late si mari jantele astea,si mai mult de atat nu le pot evaza cu cricul,si oricum imi ating in contraaripi.asa ca asta e ultima metoda.cred ca vor iesi ceva de genu cum le are valib.motorul se odihneste la racoare,alaturi de doamnele muraturi :D

julaikos 23-03-11 19:48

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Înălţimea corectă se face doar cu maşina echipată...după ce îi pui motorul s-ar putea să constaţi că e prea jos şi că nu-ţi lucrează suspensia,chiar şi cu amortizoare scurte

Dr.Dre 23-03-11 20:35

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
clar nu va ramane asa,asta e doar de proba sa vad daca imi ating rotile in aripi,dupa care o voi ridica la loc ;)

bobocu91 23-03-11 22:18

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Nu stiu cum ai curaj sa o faci asa "low" la cum sunt drumurile in Romania...sau la tine sunt bune? :lol:

E vorba aia "low & slow" dar nici prea low ca e pacat de ea...

Bafta in continuare si spor la treaba!

Dr.Dre 23-03-11 23:23

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4195459)
Nu stiu cum ai curaj sa o faci asa "low" la cum sunt drumurile in Romania...sau la tine sunt bune? :lol:

E vorba aia "low & slow" dar nici prea low ca e pacat de ea...

Bafta in continuare si spor la treaba!

ee sunt bune pe naibi drumurile la mine.doar pe principala e nou drumul ,dar printre blocuri e cam cu hopuri,dar masina va fi doar de weekend si de intalniri,si atunci voi merge cu 40 la ora 8) .are 10 cm garda la sol,eu vroiam si mai low,dar momentan ramane asa(am prieteni cu ele si mai joase,pe masini de zi cu zi,si se descurca).sa pun si jantele pe fata si atunci vad cu cat se mai ridica sau se mai coboara


All times are GMT +2. The time now is 08:23.

- Copyright 2026 4Tuning