Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Baia-Mare (https://forum.4tuning.ro/439-baia.html)
-   -   2 Faster More Show (https://forum.4tuning.ro/439-baia/121631-2-faster-more-show.html)

norbi_bidi 31-05-09 23:35

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by bilutza (Post 2369122)
au fost 2 anul trecut unul in 11 mai si celalat nici nu mai stiu cand aici vb de cel din 11 mai si daca ai fost acolo nu cred ca a iesit un dezastru si daca nu ma crezi uitate la posturile de la acel eveniment

Cel din 11 mai a fost super (cel organizat de voi). Cel organizat de urban moto care a iesit urat de tot a fost pe 31 august

bilutza 31-05-09 23:38

Quote:

Originally Posted by smoke_weed (Post 2369101)
lasa-ne.... lasa-ne.... am vazut si eu cand "s-a intrunit" comisia tehinca langa subaru de cluj.. a fost ceva de genu... mama ce are asta aici... cred ca are cel putzin 400 cai... in ce grupa l-ai pus? e? nu... e de f... dute adu f..
halal verificat...

da eu am fost acolo si nu a zis nimeni ca are 400 de cai ci era ca are turbina modificati si are destul peste grupa la care a fost inscris si eu am zis ca cu turbina modificata are vreo 50 de cai in plus si lam mutat cu o grupa mai sus pt ca daca o masina are modificari la turbina sau nos se calculeaza cai stock ai masini X 1,3 si din acest motiv l-am saltat o grupa

Quote:

Originally Posted by huber_bm (Post 2369127)
eu ma refer la cel organizat de Istvan,,,nush sigur daca asa il cheama, dar in fine...acuma cred ca stii de care am zis

ala organizat de istvan a iesit un dezastru , imi aduc aminte cum venea la tristan (cel cu timpi) si il intreba cum sa faca grupele si ii ziceam eu cu tristan sa fac grupele LR si habar nu avea despre ce vb

TRX 01-06-09 00:43

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by bilutza (Post 2369151)
da eu am fost acolo si nu a zis nimeni ca are 400 de cai ci era ca are turbina modificati si are destul peste grupa la care a fost inscris si eu am zis ca cu turbina modificata are vreo 50 de cai in plus si lam mutat cu o grupa mai sus pt ca daca o masina are modificari la turbina sau nos se calculeaza cai stock ai masini X 1,3 si din acest motiv l-am saltat o grupa

Dar de coeficitentul de tractiune fata s`a uitat ? :-?? Doar cel care ridica puterea conteaza ?

Keisuke 01-06-09 02:57

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by smoke_weed (Post 2369101)
lasa-ne.... lasa-ne.... am vazut si eu cand "s-a intrunit" comisia tehinca langa subaru de cluj.. a fost ceva de genu... mama ce are asta aici... cred ca are cel putzin 400 cai... in ce grupa l-ai pus? e? nu... e de f... dute adu f..
halal verificat...

a urcat o grupa subarul fiindca proprietarul a recunoscut ca are peste 300 cai, nu tasta doar de dragul de a tasta, au fost masini incadrate gresit dar per total lumea a fost fair play. pacat cu ploaia care a ingreunat tot evenimentul, ultimul event organizat tot midnight racers a fost exemplat.

ZanDer 01-06-09 07:48

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by bilutza (Post 2369151)
da eu am fost acolo si nu a zis nimeni ca are 400 de cai ci era ca are turbina modificati si are destul peste grupa la care a fost inscris si eu am zis ca cu turbina modificata are vreo 50 de cai in plus si lam mutat cu o grupa mai sus pt ca daca o masina are modificari la turbina sau nos se calculeaza cai stock ai masini X 1,3 si din acest motiv l-am saltat o grupa

Hm ... foaaarte interesant, atunci cand Jeff cu Evo a zis ca el are 280 de cai de fabrica da el vrea mai sus in grupe, zicea domnul organizator ca nu, el sa ramana acolo, tot ce a modificat la masina este castigul lui (pana la urma l-au lasat), incerc sa scot in evidenta faptul ca, Subaru WRX are turbina din fabrica, daca el a schimbat turbina, este castigul lui, nu inseamna ca trebe saltat o grupa, daca el vrea mai sus, tot respectu, altfel ... ramane acolo unde ii.

ZanDer 01-06-09 07:51

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by IonutzMFF (Post 2307547)
Regulament Concurs 31 MAI 2009


* Concurs de accelerare viteza ,pe distanta de400 si 1000m plecand cate doua masini in paralel,startul de pe loc, sosirea lansata.Se desfasoara pe grupe in functie de puterea motorului(cea declarata de fabricant), clasele sunt urmatoarele:

A1 75cp
A 100cp (+ 75 pana la 100cp)
B 130cp (+100 pana la 130cp)
C 165cp (+130 pana la 165cp)
D 200cp (+165 pana la 200cp)
E 250cp (+200 pana la 250cp)
F 300cp (+250 pana la 300cp)
G 350cp (+300 pana la 350cp)
J 400cp (+350 fara limitare )
H VIP



Liber aici competitori se aleg intre ei indiferent de clasa din care fac parte.
* Concurs de viteza indemanare, traseu virajat, jaloane, intoarceri se da startul la cate o masina contra timp.

Mentiune , atunci cand se stabilesc grupele se ia in calcul puterea motorului ce echipeaza in acel moment autoturismul, iar in cazul unor interventii majore cu ar fi aplicarea unui turbo , compresor, nitro, nos, sau schimbarea chiulasei de la 2 supape pe cilindru la mai multe rezultand un motor de alt tip se aplica coeficiente respective se reincadreaza noul motor.
Exemple de mod de calcul :
Pt montare suplimentara de turbo
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
Pt compresor
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa

Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
Pentru combinatia acestor modificari, de exemplu turbo+NO2, se ia in calcul coeficientul mai mare, cel de turbo.
Folosirea unui bloc motor intalnit pe mai multe modele, dar cu configuratii diferite nu poate determina in mod direct clasa, clasa este determinata de configuratia generala nu doar de seria blocului motor.
Pentru schimbat chiulasa
Motor opel 115cp 8valve-se schimba chiulasa se monteaza de 16v rezulta motor de 136 sau 150cp , la motor de Vw 1,8 8v de 90cp se aplica 16v rezulta clasa pt motorul 1,8 de 16v adica 130cp.
Exemplu la bloc motor de Dacia, daca este montata chiulasa de Renault 5 Alpine, se va inscrie in clasa corecta motorului renault astfel echipat care ofera cca 92cp. valabil si pentru alt tip de accesorii ale motorului.
Organizatorul atunci cand apar cazuri speciale poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.

Coeficienti in functie de tractiune si arhitectura( Cta)

Tractiune spate 1,00
Tractiune fata 0,95
Motor central 1,10
Tractiune 4x4 1,15

puterea masini se inmulteste cu Cta si rezulta puterea dupa care se determina grupa de incadrare corecta.

Grupele vor fi asemanatoare cu cele de anul trecut cu o singura conditie , in categoria A1 si A , numarul de locuri va fi limitat la 20 masini /grupa


INSCRIERILE SE FAC LA CORTUL SPECIAL AMENAJAT IN INCINTA AEROPORTULUI

Iar asta referitor la coeficientul de tractiune, la care organizatorii au zis ca ei nu au zis asa ceva. Mai si cititi regulamentele preluate inainte sa le postati si sa ziceti ca voi nu ati zis nimic de coeficienti de tractiune.
Sa nu mai zic de pretu biletului de "15 lei" si de cele doua Probe-uri de Cluj de 163 cp (CU tractiune fata) care au fost integrati la grupa D 166-200cp, poate ati omis de citit si acea parte a regulamentului.

In rest, numa bine!

gabi_ford 01-06-09 09:22

Re: 2 Faster More Show
 
uite aici

A1 75cp
A 100cp (+ 75 pana la 100cp)
B 130cp (+100 pana la 130cp)
C 165cp (+130 pana la 165cp)
D 200cp (+165 pana la 200cp)
E 250cp (+200 pana la 250cp)
F 300cp (+250 pana la 300cp)
G 350cp (+300 pana la 350cp)
J 400cp (+350 fara limitare )
H VIP
pe mine si pe prietenu meu cu ford probe de ce nea bagat la D? ca 163 de cai avem din fabrica :???: cam dean pl organizare ...nu mi-a placut deloc !

ditza v8 01-06-09 09:24

Re: 2 Faster More Show
 
care stie..BH 04 ARO sa mai dat..? ca doar cu M3 alb lam vazut 2 ture si atat..

Brabus 01-06-09 09:27

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by ditza v8 (Post 2369592)
care stie..BH 04 ARO sa mai dat..? ca doar cu M3 alb lam vazut 2 ture si atat..

domnu' , imi zici care e treaba cu bmw-ul asta? zici ca ai un fetish cu el ... :D:D:D

ditza v8 01-06-09 09:32

Re: 2 Faster More Show
 
poi ce treaba sa fie? imi place foarte mult atata tot..si sunt curios ce a facut ca eu la 6 am plecat acasa..nu am mai putut sta ca am fost rupt de la 10 dimineata..si doar cu M3 ala alb lam vazut asa sa dat de 2 ori cu el...cat d repede imi achizitionez si eu un URS :twisted:

Brabus 01-06-09 10:05

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by bilutza (Post 2369709)
tot eu am sters pt ca da ai dreptate nu trebuie sa aictionam la primele instincte dar in cazul lui e cu totul altceva dar astea sunt alte dicuti care trebuie purtate personal nu pe un forum unde subiectul principal sunt cursele nu cearta

ai dreptate, da-i un pm.
io repet, din pozele alea cu skyline, subaru, evo, viper mor de ciuda ca nu am ajuns acolo, imi ajungea sa le aud turate ... :D
apropos, nu a fost nici o febletze de supra?

huber_bm 01-06-09 10:06

Re: 2 Faster More Show
 
nu...nici una :(

bilutza 01-06-09 10:08

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by Brabus (Post 2369720)
ai dreptate, da-i un pm.
io repet, din pozele alea cu skyline, subaru, evo, viper mor de ciuda ca nu am ajuns acolo, imi ajungea sa le aud turate ... :D
apropos, nu a fost nici o febletze de supra?

mai in baia mare sunt vreo 2 dar nici una nu sa prezentat

ditza v8 01-06-09 10:09

Re: 2 Faster More Show
 
da mai chiar nici o supra nimic..acuma mio zis un baiat la telefon :lol:..cik domy s-a dat cu viperu : l'a luat de 2 ori...cu subaru: la luat ..el a fost cel mai bun din cate am inteles..sper sa nu gresesc..corectatzima ! ;)

Brabus 01-06-09 10:09

Re: 2 Faster More Show
 
stiu ca sint, am "orgasm" de fiecare data cind le vad, mai ales pe cea rosie... :D:D:D


All times are GMT +2. The time now is 22:37.

- Copyright 2026 4Tuning