Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

emy4bmw 27-09-08 23:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok...sper sa nu mi se para extrem de greu si sa nu ma dezamagesc ;) ma duc sa-mi iau 3dsmax 6 si apoi mai trec pe la voi. o sa am mare nevoie de ajutorul vostru. ma puteti ajuta cu explicatii? cum incep si alte alea...

Spookie 28-09-08 00:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
E foarte greu sa iti explice cineva pe internet, cauta ceva filme de la Lynda, eu de la ei am invatat comenzile de baza.. :D

Stiti vreun tutorial care iti explica cum poti face colturi ? (Cu meshsmooth aplicat) Nu reusesc sa fac la un geam.. :D

Cobra2007 28-09-08 03:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cu chamfer daca nu ma insel :-) la parametri mici.
p.s : f bun siteu acela, tre cumva sa`mi fac cont pentru mai multe tutoriale ?

emy4bmw 28-09-08 03:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1780743)
p.s : f bun siteu acela, tre cumva sa`mi fac cont pentru mai multe tutoriale ?

ce tutoriale? ce site? :-/

Cobra2007 28-09-08 03:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by emy4bmw (Post 1780749)
ce tutoriale? ce site? :-/

tocmai a mentionat colegu' mai sus :D (search for Lynda) :-P

emy4bmw 28-09-08 03:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok... nu am fost atent...scuze

Spookie 28-09-08 13:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Din cate am observat sunt doar pe bani tutorialele , eu am facut rost de ele de pe un "site free".. shame on me.. :D

edit : pm daca le vrei.

Spookie 30-09-08 14:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Am mai invatat cate ceva si am abandonat proiectul cu vw pendru ca era modelat mult prea prost si nu aveam chef sa il modific.. :D Inca nu reusesc sa despart piesele una de alta , sa fac faruri si restu dar incerc.. :D

Cobra2007 30-09-08 19:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok, e bine dar incearca sa stapanesti mai bine chamfer'u :-) lucreaza la parametri mici, dar numai in functie de liniile masinii.Ia-te dupa referintze, bafta.

P.S : Ca sa desparti piesele de caroserie selectezi ce vrei sa desparti si dai "detach" din meniul de modificare "editable poly".

ruver 30-09-08 20:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
interesant, z4 :) sa vedem cum iese, oricum sa nu te astepti la foarte multe de la primelel lucrari, in timp inveti....
in vre-o 2-3 saptamani am sa apar si eu cu un bmw :D e aproape gata numa ca nu il pot posta :)
spor

Spookie 01-10-08 00:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cobra nu am dat niciunde chamfer , am lucrat doar cu shift + trag , cut, move & scale.. :) as fi dat dar imi iasa total aiurea de cum vrea eu.. de exemplu , dau chamfer undeva cu 0.10 , liniile arata cam asa || iar cand pun meshsmooth sunt ceva de genu | | .. :D cu detach am incercat la capota din fata si la colturi nu mai sunt 90 grade , se curbeaza foarte tare, am dat chamfer dintr-un capat in altul dar degeaba , patesc cum am explicat mai devreme.

Ruver eu ma astept sa imi iasa ceva bunicel , cand ma uit la masinile unora cum arata , cu rendere f bune si toate cele si apoi intru in max imi sar ochii din cap , imi vine sa iau tastatura sa dau cu ea de monitor.. asa ca incerc sa progresez cat mai repede. :D

(Cum fac un clay render ? :D)

Cobra2007 01-10-08 01:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hmm :-? incearca sa dai 0.02, de 2 ori :D Si cat despre capota, spui ca se curbeaza, asta pentru ca n-are legaturi in coltzuri, nush exact cum sa-ti explic, poate se gaseste cineva care le are mai bine 8)
p.s : daca te ti de treaba crede-ma e imposibil sa nu-ti iasa, uite prima mea masina, adevarat dupa un tutorial video (mura in gura 100% :D) dar daca m-am tinut de treaba, mi-a iesit..eu zic ca asa de prima masina e reusita :D:D
https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=273

Spookie 01-10-08 02:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stiu si eu tutorialul , l-am vazut de 3 ori dar nu inteleg mare lucru.. am inteles cateva lucruri esentiale cum ar fi "modelling flow" , modelarea in patratele cu cat mai putine triunghiuri..

La chamfer , de 2 ori la aceeasi linie ? sa se suprapuna chamferul sau dau la o linie, o selectez pe ultima dintr-o parte si ii dau si ei?

ruver 02-10-08 00:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cu chamferu sa lamuresc cateva lucruri pt cei care nu prea inteleg cu ce se mananca
atunci cand aplici turbosmooth/mashsmooth si vrei sa obti o muchie dintr-o anumita suprafata (depinde ce fel de muchie eu dau exemplu general) pt. a obtine o muchie ascutita nivelul de chamfer trebuie sa fie cat mai mic (adica distanta dintre line foarte mica) iar pt a obtine o muchie cat de cat rotunjita si asa mai departa pana la o suprafata curba se foloseste din ce in ce mai mare nivelul... (cu cat distanta este mai mare intre lini cu atat iese muchia mai lina)
sper ca am fost destul de explicit...
spor.

D_DooM 02-10-08 08:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
uitati exemplu ... cu valori diferite de chamfer

emy4bmw 07-10-08 22:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
gata. am instalat 3DS MAX 9 :) parca trebuia sa instalez un plugin.. de unde il iau? rapede, sa ma apuc sa invat :D

Cobra2007 07-10-08 23:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da, vray...vezi pe paginile anterioare ca l-am pus eu pt cnv.

emy4bmw 08-10-08 18:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stiti tutorialul acela pt janta numit "tutorial_janta_914" ? am incercat sa fac janta aceea si la punctul 24 -25 nu vrea sa iese cum trebuie. de ce?

ps: tutorialul e aici pe forum. daca trebuie, il uploadez ;)

frost_dani 08-10-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tin minte ca trebuia tinut shift in timp ce faceai acel pas....doar apesi si il tii apasat intre timp

emy4bmw 08-10-08 21:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok. incerc acuma.

Cobra, ms pt vray. ;)

emy4bmw 10-10-08 11:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
gataaaaaa. mi-a reusit prima janta :D:D:D uitati aici. ziceti ce ar mai trebui sa fac la ea. si cum fac cauciucul. ;)

D_DooM 10-10-08 12:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
largeste partea centrala si fa gaurile pt prezoane si uite tutorial pt cauciuc http://www.3dnuts.com/tutorials/modeling_tire.shtml

Cobra2007 10-10-08 14:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
foloseste camferu la parametri mici ca sa iasa liniile de pe margini mai calumea :-)

GRIGO 10-10-08 15:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by emy4bmw (Post 1802048)
gataaaaaa. mi-a reusit prima janta :D:D:D uitati aici. ziceti ce ar mai trebui sa fac la ea. si cum fac cauciucul. ;)

pai ia si tu o poza cu o janta reala si vezi ce are aia si a ta nu ;)

mba 10-10-08 18:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by emy4bmw (Post 1802048)
gataaaaaa. mi-a reusit prima janta :D:D:D uitati aici. ziceti ce ar mai trebui sa fac la ea. si cum fac cauciucul. ;)

pentru prima ...e bine... urmatoare o sa fie si mai buna... tine-te de lucru ca inveti :lol: nu e chiar asa greu

emy4bmw 11-10-08 16:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am reusit sa-i pun si un pneu ;) dar nu am ajuns sa mai fac si gauri pt prezoane ;) app: alea cum se fac? :o

mba 11-10-08 19:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
emy...tiam zis pe mes :p


am si eu o intrebare... stiti cum pot faca ca vray sa randeze imaginea "de sus in jos" ...adica stiti ca vrayu face mai intai pe diagonala partea din stanga...pe urma partea din dreapta ...si pe urma ce e sus... cum pot face sa faca de sus in jos??? cum face default render....????

D_DooM 11-10-08 19:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
renderer>system>region sequence>top->bottom

mba 11-10-08 19:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multumesc....

Spookie 12-10-08 08:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cum fac sa vad blueprintul din spatele masinii cand ma uit la cel din fata in perspectiva ? :D Era o optiune pe undeva sa se vada prin el cand te uiti din spate.. o aveam in max 7 dar acum nu o mai gasesc. :|

Edit : Am gasit.. :D

Cobra2007 12-10-08 14:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
need help, hai k stiu ca voi ma ajutati :D sa va explic, eu vreau sa fac o gaura in acel cub cu ajutoru unui cilindru, am vazut eu mai demult intr-un tutorial cum baga un cilindru intr-un cub si nush pe unde umbla ca facea gaura in acel cub.Stiti ? :-P

frost_dani 12-10-08 14:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dai click pe cilindru si apoi dai la create>extended primitives ( sau ceva de genu asta ) > boolean dupa care ai acolo niste optiuni....substract si mai multe de astea...bifezi care iti trebuie si dupa aia ii dai pick operator b ( sau ceva de genu ) si dai click pe cub. ar trebui sa mearga :) dara daca ajungi la boolean te descurci tu :P

Cobra2007 12-10-08 14:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 1804749)
dai click pe cilindru si apoi dai la create>extended primitives ( sau ceva de genu asta ) > boolean dupa care ai acolo niste optiuni....substract si mai multe de astea...bifezi care iti trebuie si dupa aia ii dai pick operator b ( sau ceva de genu ) si dai click pe cub. ar trebui sa mearga :) dara daca ajungi la boolean te descurci tu :P

Mersi am gasit :D

Deci era asa > Creezi un cub, alegi una bucata cilindru > geometry > compound objects > boolean > pick operand B > (selectezi cubu) > operation > subtraction (B-A) :twisted:
Sanatate !

emy4bmw 14-10-08 00:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
am o problema la 3DS max. in top si side nu imi arata blueprinturile la rozolutie mare desi le am in pc la rezolutie de 1024x1024. in front si back se vad foarte bine. uitati-va la screenshot-uri:

D_DooM 14-10-08 08:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dute la Customize --> Preferences --> Viewports --> Configure Driver bifeaza "Match blueprint..." si selecteaza si valoriel cele mai amrei d acolo 1024 la priam si 512 la a 2a park ... si o sati mearga

Cobra2007 14-10-08 14:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu o intrebare, cine stie ce as putea sa mai adaug la un material (vraymtrl) pentru peretii unui interior sa zicem de culoare alba, pentru ca la mine ies prea seci prea....nush cum sa va zic dar mereu trebuie sa'i retusez in photoshop, deobicei cand pun materialu adaug doar coloarea alba la difuse si atat, ce as putea sa mai pun ca sa iasa si ei mai realistici.

D_DooM 14-10-08 15:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
la bump map pune noise sau dent .. si umbla la valori ;)

Cobra2007 15-10-08 03:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1808371)
la bump map pune noise sau dent .. si umbla la valori ;)

n-ai vrea tu te rog frumos sa-mi faci materialu ? :D k eu sunt snoob si nu-mi iese, de restu ma descurc eu :-)

p.s : Pe alb sa fie :twisted:

D_DooM 15-10-08 08:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dupa ce termin cu ttu ...ca imi da batai d cap

Pion33r 15-10-08 12:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1809507)
n-ai vrea tu te rog frumos sa-mi faci materialu ? :D k eu sunt snoob si nu-mi iese, de restu ma descurc eu :-)

p.s : Pe alb sa fie :twisted:

sal...

poti gasi materiale pe www.vray-materials.de ;)

un ex: http://www.vray-materials.de/all_materials.php?mat=1139

si daca ai nevoie de texturi poti gasi aici :d http://www.cgtextures.com/


All times are GMT +2. The time now is 06:23.

- Copyright 2026 4Tuning