Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics) (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/292515-logan-p88rs-sq-and-spl-helix-esprit-spl-dynamics.html)

Esso 22-05-14 18:08

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
Insonorizeaza usile!!! Garantat vei simti diferenta.

raresvintea 22-05-14 19:16

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
Daca vreodata mai umbli in usa, baga vopsea multa pe inelul de mfd ca altfel se umfla de la apa si de la condens. Si sa faci o protectie anti apa ca un mic acoperis deasupra difuzorului sa nu curga apa pe difuzor.

Bogz02 23-05-14 08:37

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
Quote:

Originally Posted by Esso (Post 5708672)
Insonorizeaza usile!!! Garantat vei simti diferenta.

Stiu, insa prioritar in momentul de fata este curentul, trebuie sa mai iau inca o baterie in portbagaj, fiindca am stricat alternatorul din cauza lipsei de curent. Helixul se pare ca papa mult, mai mult decat ma asteptam.
Din pacate nu am bani sa le fac pe toate, asa ca le iau pe rand. Muzica este o pasiune destul de scumpa si neavand un venit propriu, mai greu cu achizitiile. Dar usor, usor, se rezolva toate. ;)

raresvintea - multumesc pentru sfat. Nu stiu ce sa zic de vopsea. Acu o luna ma dat jos inelele vechi de 3 ani, si nu erau umflate. Nu vad de ce astea ar patii ceva.

Bogz02 13-08-14 21:54

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
5 Attachment(s)
Se pregateste ceva... frumos zic eu.

keddy_net 15-08-14 10:09

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
ce dimensiune au ?

Mozzo 15-08-14 12:13

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
8 inch

Bogz02 23-08-14 19:19

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
Keddy - ptr mai multe informatii, gasesti aici:
Midbasii: http://hertzaudiovideo.eu/sv-200l/
Mediile: http://hertzaudiovideo.eu/sv-200-1/


Vreau si eu o parere, merita achizitia unui Audison SRX4 pentru a merge pe 4cai active? Practic din el pot face toate setarile si taierile necesare pe midbas si medie in special, fiindca acolo eram limitata oarecum ce cele 3 cai ale hu-ului.

suvi_xxx 25-08-14 01:41

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
de la 4x200w acum ai ajuns la 4x85w? :)

Bogz02 25-08-14 16:43

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
Nu, Audison SRX4 nu era vorba de amplificator ci de crossoverul activ.

http://www.audison.eu/xml/products/p...xr4manuale.pdf
http://www.subito.it/audio-video/aud...o-76386504.htm

La jucaria asta ma refeream. Ca amplificator am luat pana la urma Audio System Twister F600, pe care voi pune boxele in bridge. Are 2x580W @2ohmi masurati, sau undeva pe acolo. Mai putin relevant, nu voi pune atat pe medii, gain-ul va sta la jumate, semnalul va fi curat, asta urmeaza sa ma decid cand voi asculta.
Achizitia Audison-ului as face-o in ideea de a avea control total asupra midbasilor si a mediilor, taieri independente, control total, plecare - urcare.

suvi_xxx 26-08-14 22:04

Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
 
daca nu te zgarceai la 2-300 ron aveai un amplificator potent, cu crossover pe fiecare canal in parte cu toate reglajele posibile. ai ales, in schimb, acel amplif care e pentru subwoofer, nu pentru medii-inalte :)


All times are GMT +2. The time now is 08:03.

- Copyright 2026 4Tuning