Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Modificari la bordul Daciei (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/28180-modificari-bordul-daciei.html)

B-04-SVA 16-04-09 10:15

Quote:

Originally Posted by giubau_v8 (Post 2238599)
cine stie care din printurile de la inceput sunt bune, pentru bordul de dacie 1310/1410 cu turometru din '94-'98 ...eu am luat unele albe de pe acolo si au fost mai mari decat trebuie :(

pe astea le-am luat eu https://forum.4tuning.ro/attachment.p...1&d=1164915236

Vezi ca primul model...ceasul ala cu "Alpine" are dimensiunile corespunzatoare...il poti folosii pe ala "model"... :mrhappy:

Quote:

Originally Posted by conty one (Post 2238377)
vreau si eu niste planse de bord pt o nova gt 98.....are cineva?

Ia legatura cu "Laurentiu Rosu" poate te ajuta el...si el tot nova are...il gasesti pe prima pagina a thred-ului...


Te rog foarte mult sa folosesti functia Edit !

SteelX 16-04-09 10:35

Re: Modificari la bordul Daciei
 
5 Attachment(s)
deci se pot pune ace luminate de la logan :).. urmarind un topic de pe DaciaClub am vazut cum cineva a adaptat acele de la logan la ceasurile de berlina..
nu postez adresa ca sa nu se considere reclama, asa ca CITEZ:

---------------------------------------------------------------------
"Salve. chiar daca n-am mai postat de ceva timp am urmarit ce s-a mai discutat pe aici.

- referitor la ace si la centrul lor de greutate- chiar pe ax trebuie sa fie. Acele de dacia 1310, cele de tabla, au un adaos in partea mai scurta care le echilibreaza. Ideea este: un ac echilibrat trebuie sa stea in picioare (in ax adica)

- ace de logan am adaptat eu - le-am mai scurtat putin din lungime si din axul de prindere si le-am echilibrat (cand am facut rost de ele nu erau echilibrate de loc, le-am echilibrat cu niste fludor picurat... pana au stat in picioare). Astfel "preparate" functioneaza corect (imi indica exact ca acele originale) si arata bestial smile.gif

O sa postez si poze, dar nu am in momentul asta.

Bafta!"
-----------------------------------------------------------------------
"Salut.

Am revenit cu cateva poze - referitoare la centrul de greutate al acului si adaptarile care le-am facut la acul de logan + bordul meu - ultima versiune.

Referitor la ce leduri sunt mai bune: eu am incercat pe rand leduri de 5mm, leduri de 5mm date cu shmirghel, leduri de 5mm mate, leduri de 10mm, leduri SMD si leduri superluminoase de la zextar.
Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu ultimele, cate 3 pentru fiecare cadran, orientate in jos (nu inspre plexiglass), cu plasticul din interiorul ceasurilor vopsit in alb ca sa reflecte mai bine. Ledurile sunt cele cu 4 picioruse si 4 cipuri, cu unghi foarte mare de imprastiere a luminii. (sper sa nu se considere reclama, ca nu fac). Eu le-am cumparat de pe Maica Domnului, au costat 8,5 ron/bucata.
Ledurile SMD sunt si ele bune, dar nu toate, sunt unele mai puternice (si putin mai maricele), dar nu se compara cu cele de la zextar ca putere.
Cu celelalte leduri n-am facut nici o treaba.

Pozele cu bordul nu sunt de cea mai buna calitate, o sa mai revin si cu altele. Am folosit cate 3 leduri zextar pentru km si turometru, 1 led smd / ac, si vre-o 5 leduri smd pentru indicatoarele din dreapta (n-am mai avut bani de zextar smile.gif) )

Bafta!"
-------------------------------------------------------------------------
.................
"Merci pt toate laudele tongue.gif si mie imi plac foarte mult cu au iesit, sunt oricum la a 4-a sau a 5-a varianta (cred ca si ultima... ca mai mult de atat nu prea am ce sa le fac).
Lumina e puternica (se vede si ziua), si mi-a fost frica si mie la inceput sa nu fie obositoare noaptea sau sa deranjeze, dar nu e deloc asa, sunt foarte multumit.
In mintea mea vroiam sa integrez si un ceas (cu ledurile rosii) in turometru in partea de sus.... cred ca ar arata foarte misto dar inca nu am cautat asa ceva... si nu m-am gandit cum va fi alimentat si potrivit... poate pe viitor.
Toate cele bune."
-------------------------------------------------------------------------

Cam asta e tot...
Sper sa va fie de folos :D. Numai bine!

P.S.: Deci cum a spus si persoana respectiva, un ac echilibrat care sa indice bine trebuie sa stea "in picioare" (adica in ax) pe o suprafata dreapta.

B-04-SVA 16-04-09 11:08

Re: Modificari la bordul Daciei
 
[QUOTE=SteelX;2243256]deci se pot pune ace luminate de la logan :).. urmarind un topic de pe DaciaClub am vazut cum cineva a adaptat acele de la logan la ceasurile de berlina..
nu postez adresa ca sa nu se considere reclama, asa ca CITEZ:
:eyebrow: Interesant...mi-ai dat o idee...:twisted:..........OZN ce parere ai ?

ozn_yakuza 16-04-09 22:28

Re: Modificari la bordul Daciei
 
am citit si am inteles dar cat costa acele?
daca imi trimiti ceasurile cu tot cu acele eu incerc sa le fac,oricum mi-se pare un accesoriu inutitl pt ca eu zic ca e 300 mii lei vechi un ac de logan,zic nu stiu.informati-ma.....

B-06-LSM 25-04-09 22:31

Re: Modificari la bordul Daciei
 
chiar nu stie nimeni cat costa acele de logan , sau de unde se pot lua ? marti termin de modificat bordul si asta e ultima problema pe care o mai am... ace luminate.

ozn_yakuza 26-04-09 21:26

Re: Modificari la bordul Daciei
 
13 Attachment(s)
-eu am vazut si e unul 30 ron,mie unul nu mi-se pare un element asa de necesar si sa dai atatia bani doar ca sa ai niste ace luminate?????ce TAU-ul avea ace luminate,nu,si el a investit f multi bani in masina lui si tot nu a avut ace luminate.






-azi am terminat noile ceasuri pt dacia IF 13 T D R,sunt modificate dupa bunul plac al proprietarului si cu sfaturile mele,sper sa va placa noile ceasuri si sper ca si marian o sa fie multumit de ele,deci cine vrea ceasuri modificate pt dacie 1310 si 1300 sa ma contacteze la nr 0726444370 sau un simplu PM................

conty one 27-04-09 22:50

Re: Modificari la bordul Daciei
 
poze cu borduri de nova aveti? rog care are sa posteze ...multzam!!!

ozn_yakuza 28-04-09 22:33

Re: Modificari la bordul Daciei
 
1 Attachment(s)
sper sa te ajute ceasurile astea,le bagi si tu intr-un program de desen si ti-le faci cum vrei...........

conty one 29-04-09 02:10

Re: Modificari la bordul Daciei
 
MS OZN_YAKUZA DAR EU AM NOVA GT AIA CU CADRANELE VECHI NU DE GTI ORICUM MS

TwentyOne 30-04-09 20:30

Re: Modificari la bordul Daciei
 
sper sa nu fac reclama, dar totusi, ceasuri cu plasma pentru dacia 1310
http://www.ceasuriplasma.ro/produse/...acia-1310.html

ozn_yakuza 30-04-09 21:02

Re: Modificari la bordul Daciei
 
a mai fost postat o data site-ul asta,sunt de tot k ceasurile pt dacie,mie unul nu imi plac de loc...........

Sp1ky 30-04-09 21:23

Re: Modificari la bordul Daciei
 
Quote:

Originally Posted by TwentyOne (Post 2279747)
sper sa nu fac reclama, dar totusi, ceasuri cu plasma pentru dacia 1310
http://www.ceasuriplasma.ro/produse/...acia-1310.html

:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2nu credeam co sa vad vreodata ceasuri plasma de berlina loool

TwentyOne 30-04-09 21:37

Re: Modificari la bordul Daciei
 
Quote:

Originally Posted by ozn_yakuza (Post 2279848)
a mai fost postat o data site-ul asta,sunt de tot k ceasurile pt dacie,mie unul nu imi plac de loc...........

ai vazut tu cum arata pe vreo masina ?

ozn_yakuza 30-04-09 21:40

Re: Modificari la bordul Daciei
 
nu am vazut dar tinand cont ca pe forumul asta sunt sute de masini si nu e nici macar una care sa aiba plasme de la astia inseamna ca nu se cumpara deci nu sunt bune sau frumoase,arata ciudat si vechi.


azi au ajuns ceasurile de bord pt dacia if 13 tdr si omul e f multumit de ele daca doreste o sa puna poze.........

giubau_v8 07-05-09 09:01

Re: Modificari la bordul Daciei
 
si totusi ..nu are nimeni imaginea cu ceasurile la dimensiunile 1:1 ?
nu am alta plansa de bord, sa o pot scana, edita etc.....

sau ma car sa imi indicati care din printurile de la inceput are dimensiunea 1:1 sa pot edita eu , eventual altceva :D


All times are GMT +2. The time now is 14:03.

- Copyright 2026 4Tuning