Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/25052-dacia-berlina-4x4-turbo.html)

clau_wey 29-12-07 22:00

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
sunt de-a dreptul impresinoat de ce am vazut si citit pe acest topic.te felicit si iti port un mare respect pt tot ce ai facut la aceasta masina,esit foarte pasionat si imi place asta.bafta in continuare si ai grija de ea ca si ea are grija de tine.esti tare omule!!!

npeti 30-12-07 13:06

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by clau_wey (Post 1267349)
sunt de-a dreptul impresinoat de ce am vazut si citit pe acest topic.te felicit si iti port un mare respect pt tot ce ai facut la aceasta masina,esit foarte pasionat si imi place asta.bafta in continuare si ai grija de ea ca si ea are grija de tine.esti tare omule!!!

merci pt aceste cuvinte....de multe ori e chiar greu sa intretii o masina asa de veche care sa se mentina la sandarde technice bune.
Da bateria e in portbagaj in partea opusa rotii de rezerva prinsa pe tava ei originala, in suruburi de caroserie.si tras niste fire ff groase litate pana in fata pt curent.
Daciana (blondina) o fost prima mea masina si este masina mea de suflet, desi acuma impreuna cu ea am 4 masini.si toata lumea ma bate la cap de ce mai continui sa investesc in dacia,cand am alte masini mai serioase,etc....(e mai greu acuma cand platesti asigurari pt 4 la care au motoare de 3000cmc,2500cmc,2000cmc si 1300cmc) putini pot intelege satisfactia sa ai ceva vechi , care sa arate bine si sa merga si mai bine. Idem am facut si la microbuz...care e aproape idem de vechi.

adi.schumi_tm 02-01-08 16:53

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by npeti (Post 1267912)
merci pt aceste cuvinte....de multe ori e chiar greu sa intretii o masina asa de veche care sa se mentina la sandarde technice bune.
Da bateria e in portbagaj in partea opusa rotii de rezerva prinsa pe tava ei originala, in suruburi de caroserie.si tras niste fire ff groase litate pana in fata pt curent.
Daciana (blondina) o fost prima mea masina si este masina mea de suflet, desi acuma impreuna cu ea am 4 masini.si toata lumea ma bate la cap de ce mai continui sa investesc in dacia,cand am alte masini mai serioase,etc....(e mai greu acuma cand platesti asigurari pt 4 la care au motoare de 3000cmc,2500cmc,2000cmc si 1300cmc) putini pot intelege satisfactia sa ai ceva vechi , care sa arate bine si sa merga si mai bine. Idem am facut si la microbuz...care e aproape idem de vechi.

Felicitari pt cele 3 masini care sunt gata.Sunt convins ca si Jeep-ul o sa iasa bine.Bafta in continuare

corvin_5000 05-01-08 02:04

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
spune-mi te rog....planetarele sunt de dacie?...zilele astea merg la niste dezmemrari(oare..care e cutia ideala de pus pe dacie?)au aia o gramada de renaulturi...care o fi cea mai buna varianta?...ca sigur au....e un parc imens..

npeti 05-01-08 11:23

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by corvin_5000 (Post 1275568)
spune-mi te rog....planetarele sunt de dacie?...zilele astea merg la niste dezmemrari(oare..care e cutia ideala de pus pe dacie?)au aia o gramada de renaulturi...care o fi cea mai buna varianta?...ca sigur au....e un parc imens..

pai eu zic ca cutia de r18 sau fuego...trepata 1 ff scurta a2- lunga 3 mediu si un 5 ff lung . merg planetare de dacie cele scurte.

mareo 05-01-08 12:53

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
felicitari pt masina ( suntem si vecini si deaia o stiu ), este impecabila , arata si am vazut ca merge super, sunteul este grozav , dacia o stiu de mult, dar abia acum am descoperit`o si pe forum , de multe ori vad ambele masini parchate una langa alta , dacia si mitsu, ambele sunt super, dar dacia e speciala .. in zilele astea ai mers pe sagului , catre turist , se vad super leduriile din stopuri , ..ai multa grija de ea, este impecabila.. numa` respect , bafta in continuare

corvin_5000 07-01-08 11:43

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
ce zici oare e diferenta intre r 18 sport si cel normal?...ma refer la cutie

npeti 08-01-08 21:33

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by corvin_5000 (Post 1279743)
ce zici oare e diferenta intre r 18 sport si cel normal?...ma refer la cutie

Pai din cate stiu (dar nu sunt sigur )cel de r18 e identic cu cel de FUEGO
(la motorizarile turbo) ca sa pot sa iti raspund ar trebui sa ma ducumentez.
Cert e ca pe r18 sunt mai multe feluri de cutii, luand in vedere ca avea mai multe feluri de motorizari.

corvin_5000 09-01-08 09:31

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
mai am fost am cautat au o gramada de r18 si de r fuego.dar nu turbo :(
sgm ma sfatuia sa iau pana la urma una de diesel...ca cica si alea sunt destul de lungi

corvin_5000 09-01-08 09:32

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
nu stiu ce sa fac...

npeti 09-01-08 13:28

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Exista un site cu toate renaulturile cu date technice, si scrie si viteza maxima. pai e simplu ,cauti si vezi care ce motror si ce viteza atinge. Si te orientezi........site-ul momentan nu imi aduc aminte, dar dc , da ti-l scriu pe forum adresa.

ion1980 10-01-08 10:04

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
da mai baieti
cred ca domnul npeti nu prea are treaba cu datele tehnice.........poate daca se documenteaza va da niste informatii...................va dati seama ce treaba are el cu cheia de 13 sau de 17, care se cam folosesc in general.....................sa nu mai zic de aia de 10 sau aia de 11
hahahahahahha
tare faza nu......frumos cand iti fac altii masina si tu esti mare vedeta.............hahahahahahahah
in fine..............nu o luati in nume de rau.
mai facem si noi valuri

npeti 10-01-08 10:54

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by ion1980 (Post 1284950)
da mai baieti
cred ca domnul npeti nu prea are treaba cu datele tehnice.........poate daca se documenteaza va da niste informatii...................va dati seama ce treaba are el cu cheia de 13 sau de 17, care se cam folosesc in general.....................sa nu mai zic de aia de 10 sau aia de 11
hahahahahahha
tare faza nu......frumos cand iti fac altii masina si tu esti mare vedeta.............hahahahahahahah
in fine..............nu o luati in nume de rau.
mai facem si noi valuri

Mai sigur ca intradevar TU le stii pe toate..:)) Masinile mele nu or vazut service in afara de unde tre sa merg la niste unghiuri,sau chestii de genu care nu le poti face fara utilajele specialaizate. SI am 4....mi le intretin eu, si prietenii mei, 1, 2 la numar., plus inca la prieteni ce ii mai ajut etc....cred ca cand eu umblam la parti mecanice sau electrice electronice, tu invatai cum sa jignesti lume pe net. Nu stiu cum sa iti zic, eu nu ma dau vedeta la nimeni, si nici nu imi doresc sa ma dau. Sunt un om oare care care munceste mult , am firma mea , magazinul meu, in timpul liber mesteresc la masini ca imi place.(poate tu faci asta ca crezi ca poti devenii vedeta) Nimeni nu le stie pe toate, si pe om dc chiar il intereseaza se documenteaza la categoria care il preocupa inainte sa se apuce. Am reparat la masini chestii care altii or fost la servicuri cunoscute de prin oras si sau din lene , sau din necunostinta nu le-or rezolvat. tot ce am improvizat sau am conceput pe masina, asta inca pana in ziua de azi merge bine,si rezista si in conditii de cox, plus nu este o masina la care tre sa ridici capota ca nu porneste sau eu stiu ce.,dar repet tu porbabil esti cineva care crede ca le stie pe toate, ei uite eu nu le stiu pe toate, ca nici nu exista asa ceva sau cineva care sa le stie pe toate.La ce ma intereseaza ma documentez, ma informez, si imi fac treaba!.Doar omul prost crede ca le stie pe toate, ca ala destept realizeaza ca mai sunt multe de aflat , invatat in viata! Daca viata ta nu are aceste "valuri" de care vorebesti , si duci lipsa de asa ceva,aia nu inseamna ca toti se plictisesc asa ca tine.Cel putin eu nu.
Eu nu am de dovedit nimica la nimeni, dar poate tu doresti asa ceva si nu ai alt loc decat pe net. Corecteaza-ma te rog frumos dc am gresit cu ceva.

adi.schumi_tm 10-01-08 20:48

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by npeti (Post 1285003)
Mai sigur ca intradevar TU le stii pe toate..:)) Masinile mele nu or vazut service in afara de unde tre sa merg la niste unghiuri,sau chestii de genu care nu le poti face fara utilajele specialaizate. SI am 4....mi le intretin eu, si prietenii mei, 1, 2 la numar., plus inca la prieteni ce ii mai ajut etc....cred ca cand eu umblam la parti mecanice sau electrice electronice, tu invatai cum sa jignesti lume pe net. Nu stiu cum sa iti zic, eu nu ma dau vedeta la nimeni, si nici nu imi doresc sa ma dau. Sunt un om oare care care munceste mult , am firma mea , magazinul meu, in timpul liber mesteresc la masini ca imi place.(poate tu faci asta ca crezi ca poti devenii vedeta) Nimeni nu le stie pe toate, si pe om dc chiar il intereseaza se documenteaza la categoria care il preocupa inainte sa se apuce. Am reparat la masini chestii care altii or fost la servicuri cunoscute de prin oras si sau din lene , sau din necunostinta nu le-or rezolvat. tot ce am improvizat sau am conceput pe masina, asta inca pana in ziua de azi merge bine,si rezista si in conditii de cox, plus nu este o masina la care tre sa ridici capota ca nu porneste sau eu stiu ce.,dar repet tu porbabil esti cineva care crede ca le stie pe toate, ei uite eu nu le stiu pe toate, ca nici nu exista asa ceva sau cineva care sa le stie pe toate.La ce ma intereseaza ma documentez, ma informez, si imi fac treaba!.Doar omul prost crede ca le stie pe toate, ca ala destept realizeaza ca mai sunt multe de aflat , invatat in viata! Daca viata ta nu are aceste "valuri" de care vorebesti , si duci lipsa de asa ceva,aia nu inseamna ca toti se plictisesc asa ca tine.Cel putin eu nu.
Eu nu am de dovedit nimica la nimeni, dar poate tu doresti asa ceva si nu ai alt loc decat pe net. Corecteaza-ma te rog frumos dc am gresit cu ceva.

Pacat ca s-a ajung la discutii dinastea si in legatura cu tine si masian ta,dar unii mor de ciuda ca nu au si niic nu v-or avea vreodata o masina ca a ta si de asta se baga in seama cu tot felul de replici rautacioase.Nu are rost sa-i bagi in seama pe acesti ''oameni'' daca se pot numii asa.Numa bine....

tm8bnz 11-01-08 15:15

re: Dacia Berlina 4x4 Turbo Vom
 
Quote:

Originally Posted by ion1980 (Post 1284950)
da mai baieti
cred ca domnul npeti nu prea are treaba cu datele tehnice.........poate daca se documenteaza va da niste informatii...................va dati seama ce treaba are el cu cheia de 13 sau de 17, care se cam folosesc in general.....................sa nu mai zic de aia de 10 sau aia de 11
hahahahahahha
tare faza nu......frumos cand iti fac altii masina si tu esti mare vedeta.............hahahahahahahah
in fine..............nu o luati in nume de rau.
mai facem si noi valuri

La 27 ani...atat de prost !
ca sa te citez ".............hahahahaha...............haha....... ......hahahaa.......ha..."


All times are GMT +2. The time now is 08:20.

- Copyright 2026 4Tuning