![]() |
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Ursul e frumos (mai ales pentru cine prefera masinile "brute" ale anilor trecuti) iar pisica e masina :)
Cam asta ar fi concluzia mea. Ursul sufera la nivel de carosa : tabla proasta, siguranta, etc. Caroseriile de ursi se deformeaza de la trafic cu susp sport pe denivelari, asa ca ce sa mai vorbim de impact. Daca ar fi insa sa aleg, tot urs as alege - prefer masinile descrise in prima franza. |
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Un e30 cu inima de e36 is the BEST
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Quote:
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Quote:
analizeaza putin cum si unde lucreaza(bate) suspensia la urs nu stiu care dintre cele doua isi "pierde" pe drum puntea spate in jar despre interiorul ursului asemanator celui de dacie 1310, e o gluma buna sa crezi asta in rest, ambele masini devin usor usor clasice si ursu e o masina mai potrivita de o plimbare pe saptamana si 2 3 liniute , plus diferenta de istorie intre modele unde pisica e cam no name |
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
in primul rand vreau sa mentionez ca este o diferenta mare ca aspect intre e36 si e30 deoarece sunt de generatii diferite ,ceea ce este si normal ca si confort si aspect interior intradevar pisica castiga(generatie mai noua),iei un 2,5 tds si poti sa mergi cu familia unde vrei ,iei un 1,6 si mergi zilnic la lucru,iei 1,8is mergi la lucru si in weekend stai acasa(nema buget) la 2,0 la fel si mai sus 2,5 si 2,8 (ma limitez aici)mergi in weekend te distrezi si la job mergi cu RATT,la urs iti permiti mai multe(fiind mai usor) dar pt mine ursul este doar de distractie ,ca o masina de weekend,cum am avut eu un urs 2,5 12 de distractie si un golf 4 diesel de zi cu zi,iar acum dupa doi ani de urs am trecut pe pisica,( e cu suspensi reglabile bla bla bla.....evacuare,dublu AC,reglaje peste reglaje ...etc) si va zic un secret......vreau sa o vand sa imi iau urs...........
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Quote:
Asta pe langa faptul ca ai facut comparatia deplasata, pt ca un 325TDS are consumul mediu cu maxim 8lei/100km mai ieftin decat un 1.6 pe lantz(8.5 motorina fatza de 10 benzina) da uneori daca are mici baiuri ca de obicei iesi mai scump si oricum intretinerea acestui motor te omoara, la fel ca si 1.8TDS la care macar mai castigi 10lei/100km in consum fatza de 2.5TDS, dar e si mai pacatos ca acesta chit ca are numai 4 cil din cei 6 al 2.5-ului.... |
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Quote:
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
exact de asta nu prea imi bag nasul pe forumuri cu comentarii inutile ci doar strict la ce am nevoie,asta e parerea mea si care e pb ta de vi cu jigniri,multi de aici au o taraita de pisica si dau explicatii si teorii eu vb din propria experienta si de cand un 2,5 tds scoti tu in oras de ex in tm 8% ,ce d**q aveti,cand vreti ne intalnim in tm si ne plimbam o tura de 100 km sa vedem ce consum scot,si da am mers si cu e30 2,5 si in nici un caz nu iti permiti sa te plimbi zilnic,voi stiti cat e salarul minim pe economie?marea majoritate nu castiga mai mult de 10-12 milioane din asta plateste toate cheltuielile + distractii + masina,lol,ma faceti sa rad "vorbesti ca un copil",imi spui tu mie ca un 2,5 benzina e ok sa mergi zilnic,am un 1,8 is pisica si nu scot consum sub 12 in oras asta cand merg frumos (rar ) si sincer mai bine imi luam un urs 2,5 12 care doar cu max 500 euro bagati in el ii da fum unui 2,5 24 si pot sa confirme asta multi,si ma refer doar volanta usurata,axa cu came de 2,3,serpi,soft si bineinteles ca la orice 2,5 12 refacut partea de sus adik:curatat supape schimbat culbutori ,pastile,arcuri etc,eu nu am vrut sa atac pe nimeni dar asta e parerea mea,daca vrei bmw si si nu te tine buzunarul nu te arunci la motoare mari,te limitezi la cele mici(bun acum nu o sa ai talpa de parca ai 4,4 v8 sub capota si tu ai un 1,6 ca aunci intradevar ai consuml marit)si dupa cum ziceam la inceput in toate forumurile auto,audio etc toti sun profesori dar multi nu au practica,se intelege la ce ma refer
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Quote:
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
nu contest ca poti sa ai consum la 1,6 de 1,8,is totul tine de talpa raport cu buzunarul,de aceea am zis sa nu mergi cu masina 1,6 ca si cand ai avea un 4,4 v8,si eu zic sa nu mai poluam cu posturi inutile pt.ca fiecare are parerea lui si placerea lui.....eu unul merg pe un ursulica
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Quote:
Asa imi placea cand venea cate un posesor de 316i plin de el ca are BMW si isi si permite ca are si consum mic si eu ii demonstram ca 320i-ul vanos a meu consum numai cu 1litru mai mult......omini indobitociti ce sa le faci! diferenta nu e mare nici intre 2.0 si 2.5 chiar si la benzina. Peste capacitatea asta incepe sa fie vizibila, dar si la un motor de 4.0 in stare buna poti scoate sub 15 afara, da chiar nu prea merita in conditiile actuale...merita eventual pe o masina de teren, si 6.2 ca acolo oricum daca tre sa mergi mergi si gata, chiar daca consuma in teren si 35% |
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
auzi baiatule controleaza-ti limbajul,citeste bine inaine sa comentezi,nu am nici un 1,6 . am avut 2,5 si acum am 1,8 is,si nu are asta legatura tu chiar nu intelegi ca mi-am spus parerea,si poate te esti unul care nu umbli 40-50 km pe zi,eu am facut si 8000 pe saptaman (Timisoara - Paris),dar cand nu ai cu cine mai bine renunti,asta e ultimul post aici pt ca nu are rost sa imi bat capul cu cine nu merita.............
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
Senzatia din e36 in e30, in sensul asta, este aceeasi ca cea dintre e46 in e36, aceeasi ca cea dintre cielo si dacia 1310. Parol! :)
|
Re: BMW E30 vs. BMW E36 - ursul sau pisica?
pfff....grea alegere :)) am avut urs turbo,ce sa zic,SENZATIE MAXIMA!,dar pisica este masina mea de suflet, cu toate ca e30 cand il conduci,ai gura pana la urechi,si tot asa cobori din ea,apoi mai stai 5 min langa ea si razi incontinu`si vrei s`o iei de la cap pt satisfactia care ti`o da.....
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:55. |
- Copyright 2026 4Tuning