Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Curse de Accelerare - Liniute (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute.html)
-   -   402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ) (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute/108109-402-craiova-15-martie-2009-reprogramata-locatie-schimbata.html)

AdriANNO 23-02-09 14:57

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
E excelenta portiunea aia de asfalt, merg pe ea foarte des si chiar nu sunt probleme.;)

kidu2006 23-02-09 15:43

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Quote:

Originally Posted by AdriANNO (Post 2092784)
E excelenta portiunea aia de asfalt, merg pe ea foarte des si chiar nu sunt probleme.;)

Te rog sa stai acasa mai des,sau ocoleste portiunea aia,n-am vrea sa se strice:???:

Evident glumeam:-P

radu_lkv 23-02-09 15:57

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
organizatorii probabil ca au pust totul f bine la punct, daca nu, inca mai au timp, deoarece MAREA problema va fi timpul!!! acolo din pacate, soseaua nu cred ca va putea fi blocata f mult timp...si ar fi pacat sa nu se dea toti ;)

mirel1988 23-02-09 16:58

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
in ultimile dati drumul a fost inchis cam in jur de 3, 3 ore si jumatate la ultimile vtm uri,la acest lucru contribuind si existenta unei variante ocolitoare .
drumul se afla intr-o stare perfecta si daca vremea o sa tina o sa iasa ceva frumos.
cu parcarile nu cred ca o sa fie probleme,asta daca spectatorilor o sa le pice nasul sa faca o miscare usoara de cam 2 ,3 km,masinile putand fi parcate si in padure
p.s sunt localnic si pot sa va ofer mai multe informatii despre drum si alte chestii legate de locatie

flexus 23-02-09 19:03

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
4 ore sunt nimic la un eveniment de drag. Sub 4 ore nu se termina nici grupele, dar sa mai vorbim de libere. 6-8 ore ar fi suficient sa ne facem de cap :)

Foarte important de asemenea sa se desemneze locurile de pentru nevoi biologice, copacu asta, tufisu asta, ca naiba la buzau era un camp acolo si nu stiai pe unde sa te mai bagi :D

DragosT 23-02-09 19:12

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Sper sa nu fie asa in zona asta de tara, dar daca drumul public nu este blocat cu MULTE ore inainte e posibil sa apara masini parcate si "parasite" pe acel tronson rezervat cursei. Organizatorii stiu mai bine ce aprobare au si durata retrictiei de circulatie, ce autoritati ii ajuta, sau nu... Problema e ca la liniute nu-i ca la VTM, unde publicul are de ales un loc de stat din cativa km. Dar, daca au noroc de jandarmi e foarte bine. Si nu va faceti probleme in privinta latimii. Sunt doua benzi si toata lumea efectueaza depasiri la viteze mari. E acelasi lucru doar ca aici nu trebuie sa te asiguri si nici sa-ti faci probleme ca vine ceva pe contra-sens. Masinile n-au nevoie de latimi mai mari din moment ce NORMAL e ca daca tii volanul drept masina sa mearga tot drept. Daca nu merge, are o problema si n-ar trebui sa participe. Drumurile cu 2 benzi au 6 metri latime iar o masina medie 1.5 m, deci, exista un spatiu de impartit intre concurenti de 3 metri, 1.5 m de fiecare si e alegerea lor cum si-o distribuie fata de ax si de margine.
Daca vremea e buna n-are ce sa nu iasa bine, exceptand eternele discutii pe marginea incadrarilor, post-cursa.

DragosT 23-02-09 19:23

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by flexus (Post 2093595)
Foarte important de asemenea sa se desemneze locurile de pentru nevoi biologice, copacu asta, tufisu asta... :D

JOKE
Scuze de off-topic!:lol:

flexus 23-02-09 19:24

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Nu e localitate. Localitatea e fix la inceputul traseului de VTM. De acolo sunt cativa km de serpentine si dupa aia linia noastra dreapta, deci n-are nimeni ce sa caute acolo :)

lascarica 24-02-09 03:17

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Quote:

Originally Posted by DragosT (Post 2093637)
.....................................Si nu va faceti probleme in privinta latimii. Sunt doua benzi si toata lumea efectueaza depasiri la viteze mari. E acelasi lucru doar ca aici nu trebuie sa te asiguri si nici sa-ti faci probleme ca vine ceva pe contra-sens. Masinile n-au nevoie de latimi mai mari din moment ce NORMAL e ca daca tii volanul drept masina sa mearga tot drept. Daca nu merge, are o problema si n-ar trebui sa participe...............

Destul de gresit ce spui aici dragos...(ti-as fi spus asta dincolo insa nu mai erai on) ...si ceea ce vreau sa spun in sprijinul aprecierii legate de afirmatia ta:
1-O depasire(nu ne referim la depasiri de coloane ci la depasirea UNUI alt vehicul) la viteza mare..sau nu...se face intr-o singura treapta pe cat posibil...nu cu schimbari violente la limitare...schimbari ce pot duce la rupere de aderenta,in conditiile de strada/drum public,nicidecum ideale ca si aderenta...
2- ..poate pe pista de drag,o masina pregatita pt. asa ceva(se presupune ca ne referim la masinile care si trag..cat de cat...>revin la pct3),merge drept daca tii violanul drept...si asa cum bine stii,nici macar acolo mereu...asa ca nu vad de ce faci afirmatia asta:( ....
3-...daca n-ar trebui sa participe nici o masina care mai fuge de cvr la o plecare in boost,poate ar trebui ca organizatorul sa scoata ...grupele de la B in sus,nu?...Masina merge drept,adica soferul face corectiile necesare scopului asta,insa nu inseamna ca traiectoria va fi perfect dreapta...iar daca doua masini cu un start aproape egal, descriu sinusoide in oglinda,oare nu sunt niste sanse considerabile sa se atinga?...si asta se poate intampla indiferent de puntea motoare, cred ca toti am vazut chiar si la evo si alte integrale plecari atat de "zbuciumate",incat masina devia de la traiectul vizat :).

Cu respect si sper ca postul meu sa nu sadeasca resentimente,ci eventual solutii sau masuri de siguranta;)

DragosT 24-02-09 08:29

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Intr-o depasire exista o accelerare concomitenta cu schimbarea de directie. Daca nu e cuplu, atunci te lansezi printr-o treapta inferioara si revii la cea initiala abia dupa ce ai depasit si incepi sa reintri pe banda ta. Daca ai ghinion si atunci poti s-o iei pe aratura.
Noi am avut probleme doar cu doua masini anul trecut, una care a crescut brusc puterea dupa start si alta care a incalecat un jalon. Ambele s-au redresat. Si din ce am vazut numai Ono merge de-a latul in ultima perioada.
Un spatiu ingust cred ca solicita mai mult vigilenta. Sunt si partile negative, atunci cand langa tine ai masina iar in partea cealalata public, plus ca vizual se ingusteaza drumul plus plus.
O pista omologata FIA are 16 m latime cu marginile prevazute cu zid sau parapet si se intrec dragsterele. Aici sunt 6 metri cu rand de pomi dupa inca 3 m si se intrec masini de strada, teoretic sigure.
Daca acordam o mai mare importanta aspectelor negative si a solutiilor preventive atunci cred ca ar trebui sa se inceapa cu obligativitatea castii si incadrarea masinilor cu modificari neomologate intr-o grupa speciala care sa necesite atentie mai mare din partea organizatorilor/concurentilor implicati/publicului iar acestea sa fie dotate cu elementele de siguranta aferente unei competitii sportive, gen roll-cage sau arc, intrerupator general, istinctor.
Nu zic ca strazile sunt ideale, doar ca se poate sa mearga doua masini in paralel. Daca suntem toti de acord ca fierul se indreapta atunci concurentii ar trebui sa se preocupe mai mult de siguranta proprie decat de incadrare si cum s-o sunteze, nu toti... si unul e indeajuns.
Ideea e ca fiecare are obligatia, si chiar certifica asta semnand cererea de inscriere, sa mearga drept, intr-o competitie desfasurata pe o linie dreapta. Pentru asta are la dispozitie un culoar de 3 metri unde strecoara o masina de 1.5 metri. Daca simte ca o poate lua in zig-zag, mai bine opreste decat sa parcurga 402 metri in... 410 metri, nu? Iar daca ramane fara frane, nici aeroportul nu-l incape p-ala. D-aia se cere ITP-ul valabil pe bune.
Nu stiu, eu daca nu avem alte cheltuieli veneam sa ma dau cu trompeta mea :-). Pe aeroport e ca pe Lia Manoliu, nu simti publicul aproape :rolleyes2. Pe drum e tensiunea mai mare si e mai misto, ca doar asta se cauta. Si daca pierzi si daca iesi invingator sentimentele vin dupa ce se potoleste ritmul la inima.

Gabi 24-02-09 16:03

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
S-a clarificat problema cu VTMul programat în aceeaşi zi cu această cursă.

ACS Auto Oltenia - Viteza in Coasta Bucovat - 22 martie 2009

bobby_gsi2 24-02-09 16:07

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Voi vreti sa ma bagai in faliment de tot.....cred ca raman toata saptamana acolo...desi nu e pregatita masina pt vtm......cred ca ma bag si acolo :)

dj05fmx 24-02-09 18:06

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Quote:

Originally Posted by bobby_gsi2 (Post 2096482)
Voi vreti sa ma bagai in faliment de tot.....cred ca raman toata saptamana acolo...desi nu e pregatita masina pt vtm......cred ca ma bag si acolo :)

Nu-ti face sperante prea mari... :P asculta de oamenii batrani ! asfalt uscat!

voicueduard 24-02-09 20:38

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
Salut!poate sa ma ajute si pe mine cineva?am si eu un bmw e46 2.2l 300cp turbo la ce grupa ma incadrez?si dak se poate sa im dea si mie cineva date mai exacte despre aceasta cursa la ce ora se fac inscrierile si unde este exact ce strada e nume si numar!!!ms :*

B 89 WRC 24-02-09 21:10

Re: 402 m @ Craiova, 15 martie 2009 (REPROGRAMATĂ + LOCAŢIE SCHIMBATĂ)
 
as prefera vtm in locul cursei de viteza cum spunea un batran daca nu se stramba strada aia nu e cursa


All times are GMT +2. The time now is 06:55.

- Copyright 2026 4Tuning