Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - eddycdk (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/103901-machete-lucru-eddycdk.html)

manu_96xls 29-09-10 17:20

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 3690122)
am mai achizitionat un Golf I si bineinteles ca a inceput munca la el!

lucrez cu mare drag, dat fiind faptul ca pur si simplu iubesc Golf-urile
acesta este un Fabbri 1/24, din metal, ce deschide tot, un GTI din 1977 si are detalii foarte faine, per total mai bune decat cel din plastic, maro...
masina trebuie vopsita in culoarea originala, manila green, culoare care face ravagii printre fanii de Golf-uri I restaurate
din moment ce il am pe cel maro facut (aproape gata) in stilul show & shine, asta va fi cat mai apropiat de masina originala, in sensul ca va pastra detaliile (manere usi, stergator spate, faruri si stopuri originale, nu clear look, etc)
bineinteles ca o sa aiba si modificari la nivel de detalii (crom, jante BBS RS :D, garda joasa, etc)

dupa ce a fost achizitionat, l-am dezechipat si a intrat la o cura de decapant (fiind mic, trebuie sa isi pastreze detaliile)
imediat dupa curatire, l-am matuit cu smilgher 800 si l-am dat cu filler
am decupat motorul, deoarece aveam nevoie sa-i vopsesc si clopotele amortizoarelor
apoi, am fost sa ii fac vopseaua, si ieri a iesit de la cabina aratand adorabil, la fel ca acum 33 de ani, cu mult luciu si o vopsea de-ti vine sa-l mananci!
deja am inceput asamblarea (geamuri, chedere, stopuri, etc)

stand eu sa ma gandesc ce culoare de maro sa-i fac interiorul mi-am dat seama ca ar fi discriminare intre el si frate-sau sa nu ii pun piele
asa ca dupa ce am gasit nuanta potrivita, norocul a fost sa gasesc un vinilin prin stocul meu de "piei" care imita textura celui din anii Golfului
asa ca am trecut la treaba si am inlaturat manerele, cotierele si manivelele geamurilor de pe panouri in scopul de a le imbraca in piele (vinilin)
dupa primul strat, au urmat (dupa sablon) fasiile care ii creaza forma originala
apoi am lipit la loc detaliile
am mochetat intr-o culoare care sa se potriveasca sio acum lucrez la bancheta spate (am taiat bucatile dupa sablon, pt a creea lufturile)
apoi masina a cazut dramatic, fiind gata pt jantele de 17" BBS care vor fii aurii cu buza cromata ;)

am inceput si lucrul la bara spate (am imbracat-o in crom sus si jos ca sa ramana banda neagra la mijloc) iar la grila fata am inlaturat dungulita rosie de GTI pe care o va inlocui cromul...
iata si ce-am realizat pana acum!

Ăsta-i prea frumos!:shock:
Nu-l vinzi?:lol:
Felicitări!

2010 29-09-10 18:12

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Acest Golf este MORTAL
Felicitarile mele:!::!::!:

cristi_iasi 29-09-10 19:38

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
OMFG!! Eddy cu Golf-urile astea m-ai facut pilaf! Bestial! Abia astept sa vad produsul finit si poate ne dezvalui si Golful maro in acelasi timp.;) RESPECT!

Te salut,

Cristi!

DrifterGT 29-09-10 19:46

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 3681662)
la care te referi? :D

Scuzele mele , nu am vazut ca mai era o pagina , era vorba despre Logan :lol:. Cat despre golf foarte frumos , am gasit unul fabbri dar nu prea i'am dat importanta... :cry:

Succes in continuare la proiectele tale!

Frumos si asta

eddycdk 29-09-10 20:58

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by Mht'u (Post 3690798)
nice :shock::shock:de cand l-am vazut sablat mi-am dat seama ca e ceva frumos

o sa fie foarte aparte
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 3691003)
arata minunat...sa nu zici ca i-ai pus sticker cu "under costruction":lol: superba culoarea:love:

multumesc, chiar e bestiala culoarea
Quote:

Originally Posted by manu_96xls (Post 3691263)
Ăsta-i prea frumos!:shock:
Nu-l vinzi?:lol:
Felicitări!

mersi, daca esti dispus sa platesti pretul cerut... ne putem intelege
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 3691394)
Acest Golf este MORTAL
Felicitarile mele:!::!::!:

mersi domnul Costi
Quote:

Originally Posted by cristi_iasi (Post 3691663)
OMFG!! Eddy cu Golf-urile astea m-ai facut pilaf! Bestial! Abia astept sa vad produsul finit si poate ne dezvalui si Golful maro in acelasi timp.;) RESPECT!

Te salut,

Cristi!

mersi, mersi si eu abia astept sa iti vad Golf-ul 5
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 3691679)
Scuzele mele , nu am vazut ca mai era o pagina , era vorba despre Logan :lol:. Cat despre golf foarte frumos , am gasit unul fabbri dar nu prea i'am dat importanta... :cry:

Succes in continuare la proiectele tale!

Frumos si asta

da, asa era al meu
succes si tie ca am vazut ca te-ai apucat de treaba

eddycdk 30-09-10 09:53

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
3 Attachment(s)
de dimineata am avansat putin cu lucrarile:
portbagajul imbracat in alcantara, aproape gata, volanul vopsit in culoarea pielii, interiorul (bancheta spate, panou stanga spate, frana de mana si mocheta complet finalizate)

2010 30-09-10 10:03

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
A iesit superb interiorul si volanul e ciment:!::!::!:

DrifterGT 30-09-10 12:16

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Ne lasi fara cuvinte :D ! Foarte frumos lucrat !

cash_banck 30-09-10 23:05

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
foarte frumos golfu! felicitari! am o intrebare....dupa ce ai vopsit caroseria ai mai dat cu lac?

eddycdk 01-10-10 07:54

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 3692706)
A iesit superb interiorul si volanul e ciment:!::!::!:

stai sa-l vezi gata tot :-P
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 3692986)
Ne lasi fara cuvinte :D ! Foarte frumos lucrat !

mersi, mersi
Quote:

Originally Posted by cash_banck (Post 3694454)
foarte frumos golfu! felicitari! am o intrebare....dupa ce ai vopsit caroseria ai mai dat cu lac?

bineinteles ca este dat cu lac
masina a urmat acelasi procedeu ca si una reala, e data la cabina
in momentul pozelor avea foarte multe amprente de maini si tot stralucea
sa vezi cand o sa fie gata si ii fac pozele artistice, dupa ce o curat, cum va straluci

dar dupa vopsire este musai sa fie aplicat lacul, atat pt aspect cat si pt durabilitatea lucrarii

Calin001 11-10-10 11:17

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Cromul de pe bare cum l-ai aplicat?

eddycdk 13-10-10 21:51

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by Calin001 (Post 3718785)
Cromul de pe bare cum l-ai aplicat?

folie de aluminiu autocolanta

alexu_bad_boy 20-10-10 21:45

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
salut domnu' Edi. Vad ca deloc nu te plictisesti. bravo chiar imi plac proiectele tale. App. am vazut un golf 3 si mi se parea cunoscut;))

eddycdk 20-10-10 21:47

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
mi-am dat seama ca am o gramada de masini in lucru.... oare cand o sa fie gata?
in schimb sunt multe raritati si frumusesti cu care sper sa va incant privirile ca de obicei
mai jos am o lista cu masinile la care lucrez, aproape zilnic, cate putin la fiecare. unele sunt deja vopsite, sau date in filler, dar important este ca trebaluiesc pe la toate
vor urma:

Volkswagen
Golf I - 1/24 verde, classic look
Golf I - 1/24 maro, cult
Golf I - 1/18 rosu, reconditionare
Golf III - 1/24 cult
Golf V - 1/24 cult, extrem clean
Passat 3BG variant - 1/24 gri, cult
Caddy - 1/24 rosu?, cult
New Beetle - 1/18 roz, japan style
T4 - 1/43, cult
T5 - 1/43, cult

Audi
A2 - 1/32, cult
A3 - 1/24 orange/flat black, wide body
A5 - 1/32, cult
A6 avant - 1/18 negru metalizat, cult
A8 - 1/18, maro, S8
Q7 - 1/24 alb, DUB style

Skoda
Octavia II - 1/24 negru, RS look

Lamborghini
Reventon - 1/18 revopsire + modding

Daewoo
Cielo - 1/32, clean look

Nissan
350Z - 1/18 verde, japan style

Subaru
Impreza WRX STi - 1/18 Lambo Reventon grey, japan style

Dacia
Logan - 1/24 albastru, wide body

Hummer
H2 - 1/18 mov/negru, DUB style

Mercedes
CL - 1/18 argintiu, mici reparatii

Toyota
RAV 4 - 1/43 negru, stock + detalii

printre ele sunt si 2-3 comenzi pe care trebuie sa le finalizez foarte curand, insa lista am pus-o ca sa vedeti cam ce volum de lucrari am si datorita lui imi e destul de greu sa termin numai una
desi primeaza comenzile, luna asta sper sa mai termin minim 3 masini pt mine ;)

pe curand si spor la treaba tuturor!

FED express 21-10-10 14:52

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
astept cu nerabdare Golfurile, Audi A6 si imi pare rau ca nu ai nici un Bmw:sad: Spor la treaba maestre:!:


All times are GMT +2. The time now is 02:47.

- Copyright 2026 4Tuning