Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Cobra2007 16-08-08 00:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am rezolvat problema :D o spun acu si pt cei ce nu stiu : Metoda Simpla
Adaugi textura p un obiect, ii dai "convert to editable poly" dupa kre te duci jos in meniu de editare unde scrie "Subdivision Displacement" bifezi acea casutza "S.D" si selectezi High, dupa aia intrii in meniu de materiale si bagi aceiasi textura jos in sectiunea displacement dupa care te joci cu parametrii :D.

P.S : Va rog mult de tot cine cunoaste acel forum in limba chineza unde se sheruieste cam orice de la evermotion please sa-mi dea si mie link p privat daca nu se poate aici.Multumesc Sanatate. :D

D_DooM 16-08-08 00:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
trimitemi si mie daca aflii ... sar'na

Cobra2007 30-08-08 15:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Doom n-am gasit, am cautat de mi-au venit spumele :cry:
stiti vreunu cum pot scoate in relief craniu asta ? cu displace, stiu..dar cum :D
multam frumos.

D_DooM 30-08-08 22:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io zic k mere si q bump sa faci ... gasesti un craniu il faci ...si tranzitia dintra alb si negru sa nu fie prea brusca daca vrei cva c sa para k ies din piatra ... si dai la bump mai mare d 30 acolo

ruver 31-08-08 21:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cel mai bine modelat si facut normal map

Mitza_pk 03-09-08 13:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care are sa mi dea si mie un blueprint de nissan 240sx ca nu gasesc pe nicaeri

D_DooM 04-09-08 13:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
uite ...

Mitza_pk 04-09-08 14:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
merci DOOm

Spookie 07-09-08 08:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
4 Attachment(s)
Dupa muuuuuulte tutoriale neintelese , nereusite sau neterminate am inceput sa fac si eu o masina. E un golf V , chiar daca nu seamana..
Ce trebuie sa fac (,) ca liniile alea sa nu mearga asa stramb , ma afecteaza cu ceva daca sunt asa sau pot sa le las in pace ? :arrow:

Mitza_pk 07-09-08 12:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stiu ca nu aici ar trebui sa pun intrebarea asta da nu stiu unde alt undeva ce este cu cronometrul ala? (40 zile, 10 ore etc) SCZ

Pion33r 07-09-08 12:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Spookie (Post 1736719)
Dupa muuuuuulte tutoriale neintelese , nereusite sau neterminate am inceput sa fac si eu o masina. E un golf V , chiar daca nu seamana..
Ce trebuie sa fac (,) ca liniile alea sa nu mearga asa stramb , ma afecteaza cu ceva daca sunt asa sau pot sa le las in pace ? :arrow:

da te afecteaza intr-un fel, apar bumpuri.

iti recomand sa faci asa (incerarca fara liniile rosii);):arrow:

tutorial audi A3 (trebe sa te inregistrez pe forum) http://www.3d-palace.com/forum/tutor...x-the-audi-a3/

Spookie 07-09-08 18:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am avut de vreo 3 ori tut de la A3 dar nu imi place sa ma uit la el si sa copiez pas cu pas ce face omul ala. L-am studiat si acum incerc sa pun in practica ce am inteles.. :) Mersi pentru sfat, incerc acum.

Cobra2007 08-09-08 21:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stie cineva la ce ma ajuta optiunea de la vrayfur : Variation ?
spre ex daca la per face pun 10 ce se intampla ? sau la per.area & ref.frame.

mba 10-09-08 22:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
texturi high res
mie mi s-au parut foarte bune....

Cobra2007 10-09-08 23:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
thx, Mba u sti despre chestia care am intrebat ? :D

mba 10-09-08 23:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu .. habar nam .. nam folosit niciodata iarba :))
daca stiam scriam...

da totusi.. unde au disparut.. ruverr ...grigo.. toti ceilalti care stiau maxu bine??

Cobra2007 10-09-08 23:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 1745296)
da totusi.. unde au disparut.. ruverr ...grigo.. toti ceilalti care stiau maxu bine??

:-):-)

PureBase 11-09-08 11:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Cānd vreau să creez maşini , īmi trebuie doar blueprint-urile?

Pion33r 11-09-08 14:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by PureBase (Post 1746052)
Cānd vreau să creez maşini , īmi trebuie doar blueprint-urile?

3dMax , blueprinturi si experienta :lol:

blueprinturi gasesti aici:http://www.the-blueprints.com/

PureBase 11-09-08 14:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mersi de site. Eh... experienţa o capăt şi pe aia... că azi mă apuc de primul 3D:D

Spookie 11-09-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Geamurile la masina cum se fac ? Cut (pentru a selecta forma geamurilor) > delete > Create plane ? :| Nu am nici cea mai mica idee.. m-am uitat la tut cu a3 dar nu inteleg ce face omul ala acolo.. nu stiu cum separa usa de body.. si cu farurile face la fel , nu stiu cum le scoate de acolo si le modeleaza apoi.. :| + de asta nu stiu nici de ce le scoate.. :D

2 poze cu jentile care vor urma sa le pun pe golf .. (daca il termin :|)

Cobra2007 13-09-08 20:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
din ce imi amintesc eu geamurile se creaza pornind de la caroseria in sine, si incepi prin a selecta edge'urile repsective (tinand p ctrl) si tragi cu shift, dupa ce ai modelat geamu dai detach, asta e cam "greu" dar poti incepe prin a crea un plan si atunci iti va veni mult mai usor.

emy4bmw 14-09-08 01:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salutare. doresc sa incep si eu sa lucrez in 3D....cum fac? ce programe imi trebuie? ma ajuta careva pe parcurs? nu am nici cea mai vaga idee despre asta...desi despre masini si design am destule :P

astept un raspuns.... ;) multumesc

Cobra2007 14-09-08 02:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut emy, bine ai venit printre noi :D ca program 3D ai putea sa folosesti unu dintre urmatoarele :Softimage|XSI, 3D Studio Max, LightWave 3D sau Cinema 4D.

Noi toti sau ma rog, majoritatea te sfatuim sa folosesti cu incredere 3D Studio Max deoarece e mult mai usor (dupa parerea mea) si mai flexibil, cat despre tutoriale gasesti la greu :D
3D Studio Max necesita si de un plugin bun pentru randare (vei afla pe viitor la ce ajuta) si cel mai bun ar fi : Vray.Desigur, toti te vom ajuta daca ai o nelamurire.Bafta :D

emy4bmw 14-09-08 10:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e bun 3D Studio Max 6? Sau imi recomandati unul mai nou.? La versiunea 6, am si carte...de asta intreb. Luni fac rost de programe. (daca vrei sa vezi una din ideile mele, uitate la profilul meu, in album, sau la avatar.)

Cobra2007 14-09-08 13:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
E bun si ala dar versiunea finala este cea 2008 sau 9.
p.s : e buna ideea ta, am vazut masina dar ca sa ajungi la un model 3D iti ia cam mult pana acolo pentru ca e mult de invatat dar sunt sigur ca daca ai vointa o sa reusesti.

D_DooM 14-09-08 15:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io as recomanda pt inceput max 7 ... max9 ma ie bun da' are multe erori .. iar 2008 si 2009 cer cam mult

Cobra2007 14-09-08 15:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
are erori 9 ? il am eu si n-am patit nik cu el pana acu :-)

D_DooM 14-09-08 15:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
inseaman k nul omori prea mult ... si mie si lu ruver din cate stiu ne strica planurile q erori tampite

ruver 14-09-08 18:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu are erori... toate erorile care le intampin sunt in timpul render-ului... cand raman fara RAM...
eu iti recomand o versiune cat mai noua de 3ds max pentru ca sunt mult mai bine inchegate si dupa parerea mea nu ar consuma asa de multe resurse... si a doua chestie este de compatibilitate greu de gasit anumite plughinuri pt versiuni mai vechi... sau o salvare de pe versiune mai noua nu o vei putea deschide cu o versiune mai vechie si multe altele...

emy4bmw 14-09-08 21:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e vb de timp, cobra. nu am timp destul.. acuma lucrez la un ford focus...si daca ma apuc de cautat, nu il mai gat in seara asta. dar imi fac timp sa-l caut. :-) ms

D_DooM 16-09-08 23:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
care stiti c tre sa fac k sami iasa metoda asta d unwrap ??

Cobra2007 16-09-08 23:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
vrei sa texturezi acea masina prin metoda asta ? :D atunci bafta la raspuns ca si eu vreau sa stiu :-P

D_DooM 17-09-08 00:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu pt masina asta vreau sa stiu ... da' ma intereseaza in sepcial metoda asta .. k d altfel stiu sa folosesc unwrap in general

vitezoman 26-09-08 18:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sunt incepator puteti sa-mi spuneti cun se cheama progamul pls.

mba 26-09-08 19:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3d studio max .. ultima versiune e 2009 (cred) ... de la 8 in sus sunt inca bune..

vitezoman 26-09-08 20:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
se ia dupa net sau odc

D_DooM 26-09-08 21:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
de pe siteu lor daca vrei sa'l iei te costa 3500$ park ... asa ca .... da'ti si u seama ;)

emy4bmw 27-09-08 23:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
numa 3500 :O :)) cam scump... oricum..fac eu rost de el... daca nu gasesc 9, pot sa folosesc si versiunea 6? /:)

Cobra2007 27-09-08 23:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poti folosi orice versiune de max (pana'n 6), ideea e sa te ti de el ;)


All times are GMT +2. The time now is 06:23.

- Copyright 2026 4Tuning