![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am rezolvat problema :D o spun acu si pt cei ce nu stiu : Metoda Simpla
Adaugi textura p un obiect, ii dai "convert to editable poly" dupa kre te duci jos in meniu de editare unde scrie "Subdivision Displacement" bifezi acea casutza "S.D" si selectezi High, dupa aia intrii in meniu de materiale si bagi aceiasi textura jos in sectiunea displacement dupa care te joci cu parametrii :D. P.S : Va rog mult de tot cine cunoaste acel forum in limba chineza unde se sheruieste cam orice de la evermotion please sa-mi dea si mie link p privat daca nu se poate aici.Multumesc Sanatate. :D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
trimitemi si mie daca aflii ... sar'na
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Doom n-am gasit, am cautat de mi-au venit spumele :cry:
stiti vreunu cum pot scoate in relief craniu asta ? cu displace, stiu..dar cum :D multam frumos. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
io zic k mere si q bump sa faci ... gasesti un craniu il faci ...si tranzitia dintra alb si negru sa nu fie prea brusca daca vrei cva c sa para k ies din piatra ... si dai la bump mai mare d 30 acolo
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cel mai bine modelat si facut normal map
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
care are sa mi dea si mie un blueprint de nissan 240sx ca nu gasesc pe nicaeri
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
uite ...
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
merci DOOm
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
4 Attachment(s)
Dupa muuuuuulte tutoriale neintelese , nereusite sau neterminate am inceput sa fac si eu o masina. E un golf V , chiar daca nu seamana..
Ce trebuie sa fac (,) ca liniile alea sa nu mearga asa stramb , ma afecteaza cu ceva daca sunt asa sau pot sa le las in pace ? :arrow: |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Stiu ca nu aici ar trebui sa pun intrebarea asta da nu stiu unde alt undeva ce este cu cronometrul ala? (40 zile, 10 ore etc) SCZ
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Quote:
iti recomand sa faci asa (incerarca fara liniile rosii);):arrow: tutorial audi A3 (trebe sa te inregistrez pe forum) http://www.3d-palace.com/forum/tutor...x-the-audi-a3/ |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Am avut de vreo 3 ori tut de la A3 dar nu imi place sa ma uit la el si sa copiez pas cu pas ce face omul ala. L-am studiat si acum incerc sa pun in practica ce am inteles.. :) Mersi pentru sfat, incerc acum.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
stie cineva la ce ma ajuta optiunea de la vrayfur : Variation ?
spre ex daca la per face pun 10 ce se intampla ? sau la per.area & ref.frame. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
texturi high res
mie mi s-au parut foarte bune.... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
thx, Mba u sti despre chestia care am intrebat ? :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu .. habar nam .. nam folosit niciodata iarba :))
daca stiam scriam... da totusi.. unde au disparut.. ruverr ...grigo.. toti ceilalti care stiau maxu bine?? |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Cānd vreau să creez maşini , īmi trebuie doar blueprint-urile?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
blueprinturi gasesti aici:http://www.the-blueprints.com/ |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Mersi de site. Eh... experienţa o capăt şi pe aia... că azi mă apuc de primul 3D:D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
2 Attachment(s)
Geamurile la masina cum se fac ? Cut (pentru a selecta forma geamurilor) > delete > Create plane ? :| Nu am nici cea mai mica idee.. m-am uitat la tut cu a3 dar nu inteleg ce face omul ala acolo.. nu stiu cum separa usa de body.. si cu farurile face la fel , nu stiu cum le scoate de acolo si le modeleaza apoi.. :| + de asta nu stiu nici de ce le scoate.. :D
2 poze cu jentile care vor urma sa le pun pe golf .. (daca il termin :|) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
din ce imi amintesc eu geamurile se creaza pornind de la caroseria in sine, si incepi prin a selecta edge'urile repsective (tinand p ctrl) si tragi cu shift, dupa ce ai modelat geamu dai detach, asta e cam "greu" dar poti incepe prin a crea un plan si atunci iti va veni mult mai usor.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
salutare. doresc sa incep si eu sa lucrez in 3D....cum fac? ce programe imi trebuie? ma ajuta careva pe parcurs? nu am nici cea mai vaga idee despre asta...desi despre masini si design am destule :P
astept un raspuns.... ;) multumesc |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
salut emy, bine ai venit printre noi :D ca program 3D ai putea sa folosesti unu dintre urmatoarele :Softimage|XSI, 3D Studio Max, LightWave 3D sau Cinema 4D.
Noi toti sau ma rog, majoritatea te sfatuim sa folosesti cu incredere 3D Studio Max deoarece e mult mai usor (dupa parerea mea) si mai flexibil, cat despre tutoriale gasesti la greu :D 3D Studio Max necesita si de un plugin bun pentru randare (vei afla pe viitor la ce ajuta) si cel mai bun ar fi : Vray.Desigur, toti te vom ajuta daca ai o nelamurire.Bafta :D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
e bun 3D Studio Max 6? Sau imi recomandati unul mai nou.? La versiunea 6, am si carte...de asta intreb. Luni fac rost de programe. (daca vrei sa vezi una din ideile mele, uitate la profilul meu, in album, sau la avatar.)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
E bun si ala dar versiunea finala este cea 2008 sau 9.
p.s : e buna ideea ta, am vazut masina dar ca sa ajungi la un model 3D iti ia cam mult pana acolo pentru ca e mult de invatat dar sunt sigur ca daca ai vointa o sa reusesti. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
io as recomanda pt inceput max 7 ... max9 ma ie bun da' are multe erori .. iar 2008 si 2009 cer cam mult
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
are erori 9 ? il am eu si n-am patit nik cu el pana acu :-)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
inseaman k nul omori prea mult ... si mie si lu ruver din cate stiu ne strica planurile q erori tampite
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu are erori... toate erorile care le intampin sunt in timpul render-ului... cand raman fara RAM...
eu iti recomand o versiune cat mai noua de 3ds max pentru ca sunt mult mai bine inchegate si dupa parerea mea nu ar consuma asa de multe resurse... si a doua chestie este de compatibilitate greu de gasit anumite plughinuri pt versiuni mai vechi... sau o salvare de pe versiune mai noua nu o vei putea deschide cu o versiune mai vechie si multe altele... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
e vb de timp, cobra. nu am timp destul.. acuma lucrez la un ford focus...si daca ma apuc de cautat, nu il mai gat in seara asta. dar imi fac timp sa-l caut. :-) ms
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
care stiti c tre sa fac k sami iasa metoda asta d unwrap ??
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
vrei sa texturezi acea masina prin metoda asta ? :D atunci bafta la raspuns ca si eu vreau sa stiu :-P
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu pt masina asta vreau sa stiu ... da' ma intereseaza in sepcial metoda asta .. k d altfel stiu sa folosesc unwrap in general
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
sunt incepator puteti sa-mi spuneti cun se cheama progamul pls.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
3d studio max .. ultima versiune e 2009 (cred) ... de la 8 in sus sunt inca bune..
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
se ia dupa net sau odc
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
de pe siteu lor daca vrei sa'l iei te costa 3500$ park ... asa ca .... da'ti si u seama ;)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
numa 3500 :O :)) cam scump... oricum..fac eu rost de el... daca nu gasesc 9, pot sa folosesc si versiunea 6? /:)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
poti folosi orice versiune de max (pana'n 6), ideea e sa te ti de el ;)
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:23. |
- Copyright 2026 4Tuning