Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

RA_2fast4u 26-08-06 12:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 532578)
probabil ca iti solicita prea mult din memorie(ram).....incearca sa inchizi toate aplicatiile.....shi vezi daca asa merge..;)

nu prea cred... am 512 rami :/ si ori cum am iesit din tot ce se putea si tot asa imi face :| si nu cred ca e atata de complex incat sa nu poata tine rami randarea :|

MaTzA 27-08-06 09:35

ajutor 3d...dk doriti
 
nush daca a fost o idee prea buna sa fac topic nou deoarece se gasesc persoane sa-mi spuna k mai bine faceam la "tips&tricks" dar mi-am zis macar sa incerc...am si eu nevoie de persoane binevoitoare care sa-mi explice si mie mai in detaliu cum se face o masina in 3d...eu stiu km 30% programul...am citit si pe net tutoriale pt masini deci stiu cat de cat cu ce se mananca...MAREA,ENORMA mea problema este la dispunerea vertexilor...nush cum sa-i pun k sa se lege lateralul de partea din fata (k sa dau un exemplu) am incercat sa mai fac masini prin metoda urmatoare : faceam cate un plan si incepeam sa-l modific pe acela...dar la sfarsitnu-mi iesea unele detalii care se vedeau cu ochiul liber...adik 50% care sunt binevoitori...ii rog sa ma ajute...stiu k nu o sa se inghesuie lumea dar macar am incercat multumesc

Quote:

Originally Posted by ad1 (Post 533736)
am mutat aici...te cred ca vrei sa inveti,dar ce'ar fi' daca fiecare dintre cei care vor sa invete 3dmax...si'ar face cate'un topic cerand ajutorul celorlalti...
maxu nu se invatza incercand sa faci masini...
joaca'te cu primitive invata meniu...
tre sa fi' la un anumit nivel ca sa te pot ajuta,ca asa mi'e f greu
bafta !


frost_dani 27-08-06 12:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mah care imi da shi mie un link de unde pot sa iau v-ray shi materialele lui....ca yo il am in comp dar cand ii dau sa randeze imi apare o sumedenie de erori shi nu vrea sa randeze...shi plus ca nici materiale v-ray nu am cand, dau la materiale imi apare totul negru mat....nici macar nu imi arata cum erau inainte cand erau "stoc"(simple).....ma puteti ajuta cu un link ceva....pls

ad1 28-08-06 14:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu ai ce face cu vray acum...invata sa modelezi...sa ai ce randa cu el

peter 30-08-06 10:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
prima mea lucrare in 3d studio max : nu stiu unde am gresit..


poate ma ajuta cineva...

MeHiGH 30-08-06 11:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by peter (Post 536629)
prima mea lucrare in 3d studio max : nu stiu unde am gresit..


poate ma ajuta cineva...

Salut!
Ai gresit acolo unde trebuia sa selectezi marginile spitelor si sa tragi de ele in spate(tinand apasat pe shift).Astfel, marginile spitelor se clonau,si trase in spate, le dadeai aspect tri-dimensional...pe cand, spitele tale au ramas 2D.
In caz ca nu ai lipit(weld) spitele de janta(cilindru), selectezi spitele, click dreapta pe ele,poly,selectezi edge(e un trinughi rosu), le selectezi pe toate care sunt pe margini, te duci in "Top View port" si tragi in sus ...

sper ca a fost clar ce am zis...

peter 30-08-06 11:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ms gata..ultima varianta...

totusi ..cum pot pune si anvelopa pe ea ?:roll:

Bogdy 01-09-06 11:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Frost dani dami si mie 3dsmax !!

Ace Axel 01-09-06 11:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tu vrei sa le incepi p toate deodata... nu se stie c "outcome" o sa ai :)

peter 04-09-06 15:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cine imi expplica si mie pasi spre a creea o masina in max ?

in mare asa..dar macar la inceput asa sa stiu cum bag blueprinturiile ...

sau sa-mi dati un tutorial..:roll: pleaseeeeeeeeeeeee

MeHiGH 04-09-06 16:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hokey(ok) :D
io zic sa mai "bati in lung si in lat maxu "
sa inveti shortcuturi , ce face fiecare...
sa iei tu singur materiale , sa combini , sa vezi cum iese...
ai vrut , ai primit :D

peter 04-09-06 16:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai si cum le pun in pozitia aia..adic sa pun fetele de la masini in felul ala ?

MeHiGH 04-09-06 23:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
selectezi la tipu de material ce vrei u (io raytrace)
si la diffuse dai bitmap si desvhizi jpg'u unde ai blueprint'u

MeHiGH 04-09-06 23:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sper ca n'am gresit ce am zis, ca nu am deschis maxu' :-S

frost_dani 07-09-06 14:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Bogdy (Post 539262)
Frost dani dami si mie 3dsmax !!

frate e mare programul.........dar intra pe id meu sa vb ca pot sa te ajut ;)


jamy_dani


All times are GMT +2. The time now is 15:33.

- Copyright 2026 4Tuning