![]() |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Pai calculeaza si tu cat iti consuma amplificatoarele in sarcina si vezi daca iti ajunge curentul. Nu difuzorul mananca curent, doar amplificatoarele. Difuzorul foloseste cat ii livreaza amplificatorul.
Avand in vedere ca doar vreo 60-65% din curentul dat de alternatorul tau este livrat catre amplificatoarele tale, deci 65Ah, hai 70Ah mai vin din alternator. Cu bateria de 85Ah se fac 155Ah. Acum 155Ah la o tensiune ideala de 14.4v, ar putea debita cam 2200W daca randamentul amplificatoarelor tale ar fi de 100%. Dar cum randamentul unui amp de clasa AB este de aproximativ 50-55% si al unuia de clasa D este de aproximativ 70-75% puterea aia scade dramatic. Numai amp'u pentru subwoofer, pentru a produce 1600w cu o eficienta de 70% are nevoie de 2285W si de 160A la o tensiune ideala de 14.4V. Dar cand tensiunea scade la 12.1V cat zici, are nevoie de 190 A. Si mai ai si celalalt amplificator pentru usi care are o eficienta de 55% maxim, din cat consuma. Deci, da. Ai nevoie de o a doua baterie si de un alternator mai potent. :) |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Un raspuns ca la carte, multumesc frumos Geo. ;)
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Ai mare grija cu big 3-ul ca si eu am avut o problema destul de grava la acest capitol. La borna de la alternator nu am prins bine papucul si astfel desi cablul era mai gros mie imi baga doar 12.4 maxim din alternator(asa am reusit sa ard si un amplificator). Am schimbat acum cablul si papucul sa intre mai bine si imi incarca normal la 14v. Alta problema poate fi si de la bornele de la baterie...sa fie cat mai curate. Cel mai bine masori cu un voltmetru exact voltajul la baterie cu masina pornita....apoi opresti motorul si vezi cat de repede scade tensiunea din baterie....daca scade imediat poate fi de la baterie sa nu fie incarcata.
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Quote:
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Mai baga o baterie.. Ai vazut diferenta clara la mine ;)
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
6 Attachment(s)
Quote:
Quote:
Astazi am reusit sa mochetez incinta, dupa multe multe amanari. Incinta sealed de 12" este de vanzare. :) |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
frumos, felicitari pentru proiect, munca dar si rezultate, spuneai intr un post ca pe logan intra o baterie de max 32cm, sa inteleg ca Varta pe care o ai e cea mai ''potenta'' din ce ai gasit nu? a mea e de doar 72Ah si cu motorul pornit imi danseaza luminile la vol 23, cablul O AWG eventual pe privat daca imi poti spune mai multe despre el, in rest felicitari inca o dat':-)
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Nu stiu daca a fost cea mai buna, dar asta mi-a facut cu ochiul. Vezi ca luminile iti danseaza din 2 motive: ori nu ai curent destul, cum este cazul meu, ori nu ai masa buna. Fa-i BIG3 si ai sa vezi apoi rezultatul. ;)
Cateva poze recente de saptamana asta de la meet-ul Logan Club. Am facut si resoftare la masina, se simte mult mai bine acum, cuplu mai bun, trage mult mai bine ca inainte, am modificat si limitare de turatie de la 5900 la 7000rpm. Acum duce 100km/h in viteza a 2-a. Love it. :lol: http://i60.tinypic.com/29wk03b.jpg http://i60.tinypic.com/oq97gz.jpg |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Bravo man, sa ai grija de masina !
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
4 Attachment(s)
DD toyz. ;) Multumesc mult Bigule.
|
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
8 Attachment(s)
Jucarii noi pe 2014, deocamdata doar in probe, urmeaza sa le montez.
Hertz SV200L si amplif DLS CA-50 pentru tweetere. :lol: Video cu Hertz-urile de care sunt foarte multumit. https://www.youtube.com/watch?v=lYQPCieNMG8 http://i59.tinypic.com/ehgdoo.jpg |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
Quote:
Ai inmultit timp cu electroni si ai scazut mere rezultand randament. Alternatorul scoate Amperi, fara H. Bateria are o capacitate de Amperi ora(Ah). In tradurece libera, pana la descarcare completa, poti trage 85A timp de o ora. Limita apare din curentul maxim care il poate scoate o baterie, nu din capacitate. |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
sa le stapanesti sanatos !
le-am auzit si eu pe un golf 5 si sunau bine midbashii. Pune-i in usa ce mai stai ! |
Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)
8 Attachment(s)
Multumesc mult. Le-am pus pe masina, numai ca n-am mai postat aici, se pare ca threadul nu mai prezinta nici un interes pentru nimeni, si chiar nu isi mai avea rostul sa port un monolog aici.
|
| All times are GMT +2. The time now is 05:25. |
- Copyright 2026 4Tuning