![]() |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Bun, nu zic ca nu e asa, dar pentru asta e verificarea tehnica (mai aspra sau mai dura nah, in functie de tara, ex: RO vs DE).
Revin cu intrebarea, in ce tari zici ca se confisca rablele care circula pe strazi ? |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
PS. Nu raspunde ca nu mai citesc topicul. |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
de obicei cand spui un lucru trebuie sa ai cu ce sa-l probezi!
sunt undele care trebuiesc casate, dar nu toate. poate unii doar o masina X=rabla isi permit, dar castiga banutu cu tigaia aia, ce facem, il concediem? |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Eu am fost ultima data in Germania sa mi aduc o masina acum 3 ani, deci in 2008, am cunoscut un german care stia romana pe un forum de BMW si tipul m-a luat de la aeroport si am fost impreuna la autohaus etc. Conducea un Passat din 98, foarte bine intretinut(masina de weekend era un e30 cabrio), am fost intr-o zona rurala, majoritatea aveau masini vechi, generatia lui e36 g3 passat b4 w202 samd. L-am intrebat: de ce nu iti schimbi masina cu una mai noua? Si mi-a raspuns: de ce? Intr-adevar, nu am avut ce sa ii zic, masina mergea perfect, era in stare perfecta, ca si masina din 93 pe care mi-am cumparat-o eu. De ce sa iei una mai noua? A, si mi-a si zis, ca alea mai noi, chiar si ale lor, nu mai sunt la fel de fiabile(omul avea un service auto al lui, din asta traia), nu e vorba de motoare dar dau dureri de cap tot ce inseamna senzori/parte electrica, la ce drumuri au si cat de constiinciosi sunt nu exista masini cu probleme la motor/suspensii la ei. Asa ca lasati propaganda de rahat cu "pericol pe drumuri publice", asta e valabil la noi, tarile de lumea a 3a, cu drumuri sparte si mecanici/proprietari de 2 bani care nu isi ingrijesc masinile. Eu stiu TZ masini cu 10 ani mai noi decat a mea care sunt intr-o stare tehnica deplorabila, nu conteaza in ce an e fabricata masina, e vorba de cum e intretinuta.
LE: am uitat sa mentionez ca masina mea din 93 (2.5i s6) avea dreptul sa circule oriunde, avea catalizator si abtibild din ala verde pe parbriz(D4), deci cu poluatul iar o dai in bara. |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
pro...eu zic ca e o idee buna...dar sa vedem cat o sa tina:)
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Urmatorul pas o sa fie probabil rezidenta pe bulgaria, daca nu este deja facut. Si daca ai rezidenta in bulgaria, poti linistit sa ai masina inscrisa acolo. Poate ne lamuresc baietii care se ocupa cu asa ceva.
Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'. |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
Se practica demult rezidenta in Bulgaria, si masina inmatriculata pe numele tau. Pur si simplu te faci PFA si faci contract de prestari servicii cu o firma bulgareasca si gata. |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Deci e apa de ploaie ce vor sa faca balgarsky? Nu e broblem? :)
|
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
Dacă nu-ţi permiţi mai mult, nu te întinde cât nu ţi-e plapuma, dar e greu când eşti român fudul. |
Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
Quote:
Eu mi-am inmatriculat masina in BG din cauza faptului ca cei de la RAR nu au vrut sa recunoasca faptul ca masina mea este Euro 4, chiar daca in Brief scria Euro 4, am rezidenta in BG, masina este pe numele meu, asigurare RCA VALABILA PE NUMELE MEU, ITP obtinut pe bune. Problemele cu masinile inmatriculate in BG vin din partea celor care "TE AJUTA CU INMATRICULAREA", prin simplu' fapt ca-ti radiaza masina dupa 3 zile, ca recupereaza banii de pe polita RCA cu dovada radierii masinii, plus ca la ei exista posibilitatea platii in rate a asigurarii RCA, iar ei iti platesc doar prima rata si dupa 3 luni te trezesti ca nu mai ai asigurare valabila, ca sa nu mai spun de faputul ca niciunul nu plateste impozitul pe masina. Mare grija cand cumparati masini deja inmatriculate in BG, n-o sa puteti face contract de vanzare cumparare cu cel de la care cumparati decat daca el face dovada achitarii impozitului pe masina, masina care nu este pe numele lui ci pe numele nu stiu carui bulgar, de care nu mai poa' sa dea. |
| All times are GMT +2. The time now is 19:10. |
- Copyright 2026 4Tuning