Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/210078-inmatricularea-bulgaria-pro-contra.html)

nicholas 19-09-11 14:55

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by maverick1508 (Post 4594110)
Pai chiar n-am. In ce tari ?
Eu stiam doar daca nu e inscrisa in tara respectiva, nu ca e din '80 toamna si jeneaza pe cineva prezenta ei pe drumurile publice(atata timp cat are verificarea tehnica la zi), caci la asta te-ai referit.

Nu se pune problema daca e inscrisa sau nu in tara respectiva. Multe masini pun in pericol siguranta celor de la volanul lor dar si a celorlalti participanti la trafic. De aceea majoritatea masinilor vechi trebuie scoase din circulatie.

maverick1508 19-09-11 15:33

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Bun, nu zic ca nu e asa, dar pentru asta e verificarea tehnica (mai aspra sau mai dura nah, in functie de tara, ex: RO vs DE).

Revin cu intrebarea, in ce tari zici ca se confisca rablele care circula pe strazi ?

nicholas 19-09-11 15:46

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by maverick1508 (Post 4594247)
Bun, nu zic ca nu e asa, dar pentru asta e verificarea tehnica (mai aspra sau mai dura nah, in functie de tara, ex: RO vs DE).

Revin cu intrebarea, in ce tari zici ca se confisca rablele care circula pe strazi ?

Ia cauta tu pe net daca esti asa curios. Eu am aflat asta de la persoane din afara.

maverick1508 19-09-11 16:36

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 4594272)
Ia cauta tu pe net daca esti asa curios. Eu am aflat asta de la persoane din afara.

:))) Suparatule. Atunci nu mai vorbi aiurea daca nici tu nu stii!
PS. Nu raspunde ca nu mai citesc topicul.

nicholas 19-09-11 18:42

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by maverick1508 (Post 4594396)
:))) Suparatule. Atunci nu mai vorbi aiurea daca nici tu nu stii!
PS. Nu raspunde ca nu mai citesc topicul.

Daca dau vreun exemplu incep altii cu figuri. Cauta tu si o sa vezi ca am dreptate. Nu ma apucam sa vorbesc aiurea de alte tari. Nu prea ma intereseaza ce se intampla pe acolo in general, dar cand vine vorba de masini da.

3TURBOnos 19-09-11 18:58

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
de obicei cand spui un lucru trebuie sa ai cu ce sa-l probezi!

sunt undele care trebuiesc casate, dar nu toate. poate unii doar o masina X=rabla isi permit, dar castiga banutu cu tigaia aia, ce facem, il concediem?

a3ds 19-09-11 20:02

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Eu am fost ultima data in Germania sa mi aduc o masina acum 3 ani, deci in 2008, am cunoscut un german care stia romana pe un forum de BMW si tipul m-a luat de la aeroport si am fost impreuna la autohaus etc. Conducea un Passat din 98, foarte bine intretinut(masina de weekend era un e30 cabrio), am fost intr-o zona rurala, majoritatea aveau masini vechi, generatia lui e36 g3 passat b4 w202 samd. L-am intrebat: de ce nu iti schimbi masina cu una mai noua? Si mi-a raspuns: de ce? Intr-adevar, nu am avut ce sa ii zic, masina mergea perfect, era in stare perfecta, ca si masina din 93 pe care mi-am cumparat-o eu. De ce sa iei una mai noua? A, si mi-a si zis, ca alea mai noi, chiar si ale lor, nu mai sunt la fel de fiabile(omul avea un service auto al lui, din asta traia), nu e vorba de motoare dar dau dureri de cap tot ce inseamna senzori/parte electrica, la ce drumuri au si cat de constiinciosi sunt nu exista masini cu probleme la motor/suspensii la ei. Asa ca lasati propaganda de rahat cu "pericol pe drumuri publice", asta e valabil la noi, tarile de lumea a 3a, cu drumuri sparte si mecanici/proprietari de 2 bani care nu isi ingrijesc masinile. Eu stiu TZ masini cu 10 ani mai noi decat a mea care sunt intr-o stare tehnica deplorabila, nu conteaza in ce an e fabricata masina, e vorba de cum e intretinuta.

LE: am uitat sa mentionez ca masina mea din 93 (2.5i s6) avea dreptul sa circule oriunde, avea catalizator si abtibild din ala verde pe parbriz(D4), deci cu poluatul iar o dai in bara.

SPooKye 20-09-11 19:10

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
pro...eu zic ca e o idee buna...dar sa vedem cat o sa tina:)

FXA- 25-09-11 13:35

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 4576398)
Nici eu nu sunt de acord cu Biserica,cu D-zeu,cu Obama,cu Basescu,cu UE,de fapt nu sunt de acord cu nimic din ceea ce exista insa...fara argumente solide normal ca nimeni nu ma ia in serios.Asa ca hai sa fim seriosi si sa ne argumentam pozitia vis-a-vis de diverse situatii.

Ma refer la faptul ca prefer sa am o masina pe numele meu. Nu trebuie sa-mi dea nimeni acordul sa-mi exprim o parere. Poate nici Biserica, nici Dumnezeu, nici Obama si nici Basescu nu sunt de acord cu asta si eu totusi am spus-o.

maverick1508 27-09-11 19:22

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...in-romania.htm

a3ds 27-09-11 20:22

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Urmatorul pas o sa fie probabil rezidenta pe bulgaria, daca nu este deja facut. Si daca ai rezidenta in bulgaria, poti linistit sa ai masina inscrisa acolo. Poate ne lamuresc baietii care se ocupa cu asa ceva.

Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'.

ionut_cluj 27-09-11 21:22

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4610228)
Urmatorul pas o sa fie probabil rezidenta pe bulgaria, daca nu este deja facut. Si daca ai rezidenta in bulgaria, poti linistit sa ai masina inscrisa acolo. Poate ne lamuresc baietii care se ocupa cu asa ceva.

Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'.

Vad ca si bulgarii incep s-o dea in bara :)
Se practica demult rezidenta in Bulgaria, si masina inmatriculata pe numele tau. Pur si simplu te faci PFA si faci contract de prestari servicii cu o firma bulgareasca si gata.

a3ds 27-09-11 23:03

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Deci e apa de ploaie ce vor sa faca balgarsky? Nu e broblem? :)

aleks 28-09-11 14:00

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4610228)
Oricum, pentru romanii tipici care se bucura de raul altora, ar trebui sa realizeze ca lumea nu isi inscrie masina in bulgaria de placere, sau de prea mult bine. Dar asa-s romanii, capra vecinului si restu'.

Sunt maşini de la 500 de euro în România, gata înmatriculate.
Dacă nu-ţi permiţi mai mult, nu te întinde cât nu ţi-e plapuma, dar e greu când eşti român fudul.

moise 28-09-11 16:02

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4610600)
Deci e apa de ploaie ce vor sa faca balgarsky? Nu e broblem? :)

Nu e apa de ploaie, ei au alte motive pentru care vor sa limiteze inmatricularea masinilor in BG de catre romani, e vorba de societatile de asigurari care au pierderi foarte mari din cauza fraudelor in care sunt implicate masini cu RCA in BG.
Eu mi-am inmatriculat masina in BG din cauza faptului ca cei de la RAR nu au vrut sa recunoasca faptul ca masina mea este Euro 4, chiar daca in Brief scria Euro 4, am rezidenta in BG, masina este pe numele meu, asigurare RCA VALABILA PE NUMELE MEU, ITP obtinut pe bune.
Problemele cu masinile inmatriculate in BG vin din partea celor care "TE AJUTA CU INMATRICULAREA", prin simplu' fapt ca-ti radiaza masina dupa 3 zile, ca recupereaza banii de pe polita RCA cu dovada radierii masinii, plus ca la ei exista posibilitatea platii in rate a asigurarii RCA, iar ei iti platesc doar prima rata si dupa 3 luni te trezesti ca nu mai ai asigurare valabila, ca sa nu mai spun de faputul ca niciunul nu plateste impozitul pe masina.
Mare grija cand cumparati masini deja inmatriculate in BG, n-o sa puteti face contract de vanzare cumparare cu cel de la care cumparati decat daca el face dovada achitarii impozitului pe masina, masina care nu este pe numele lui ci pe numele nu stiu carui bulgar, de care nu mai poa' sa dea.


All times are GMT +2. The time now is 19:10.

- Copyright 2026 4Tuning