Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Nissan - Infiniti (https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti.html)
-   -   Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team (https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/139661-nissan-200sx-s14-rlu-drift-team.html)

MadCow 11-03-10 08:32

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Quote:

Originally Posted by B39738 (Post 3167883)
Teorema nr1 a driftului: valoarea distantei dintre 2 puncte denumite generic A si B, parcursa in drift, este intotdeauna mai mare decat lungimea segmentului de dreapta ce uneste cele 2 puncte amintite.


Demonstratie:

Reducere la absurd: sa presupunem ca valoarea distantei ar fi aceeasi ...

Pe segmentul de dreapta ce uneste A si B se deplaseaza Contabilul. Acesta parcurge lungimea segmentului in timpul T1. Pe acelasi segment incerc si eu sa ma deplasez, parcurgandu-l in timpul T2. Dar timpul T2 este mai mic decat T1, din cauza ca eu sunt mai rapid. Asta ar insemna in cel mai bun caz fie ca acest Contabil a mers el in drift, iar eu am mers drept. Dar cum masina lui Contabil nu face drift, si a mea nu merge drept, atunci rezulta ca presupunerea initiala e nula. Se demonstreaza astfel contrariul.

QED.

mai inginer! cum nu am intrat oleak pe forum vad ca imi iei numele in deradere :)) nu uita ca am cel mai rapid FWD din Moldova :) chiar daca nu merge! si stii ca nu merge pt ca e prea puternica nu ca ar fi defecta....ceva cu niste "stacheti" :))

B39738 12-03-10 11:31

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Statia sus,
Volanu-n mana,
Am plecat (la Bucuresti)
Ma doare-n...drift.

Gabi 12-03-10 11:37

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Bafta Dragos ! Ne vedem maine ! :peace:

Ali_ump 12-03-10 11:39

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Succes! Ne vedem;)

TuningBoy 12-03-10 12:17

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Succes! ;)

Gaby B 14-03-10 22:44

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Salut !

Am vazut masina ta la drift si mi-a placut la nebunie :D. Mi-a placut cum arata, cum merge, cum se aude..totul absotul. E o bijuterie. Vroiam sa te intreb cam cat te-a costat sa o cumperi si sa o aduci si cam cat ai inverstit pana acum...

Sa ai grija de ea si mult succes in campionat ! ;)

morpheusmaster 15-03-10 00:54

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Felicitari!!! Pentru tot!!! Vino cu detaliile, povesteste tot, nu te zgarci la vorbe!!!

B39738 15-03-10 08:19

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Da, multumesc de aprecieri.

Mi-am atins scopul pentru prima participare in Campionat, si anume am reusit sa trec de calificari, chiar daca eram 16/16. Lipsa de antrenament intr-un loc care sa aiba legatura cu realitatea, emotiile si nu in ultimul rand setup-ul masinii, toate au condus la mai multe erori de pilotaj care au dus la iesirea de pe traseu. Chiar si in calificari, primele 2 ture am sfarsit in spin-uri, fiind foarte aproape de a obtine punctaj nul, dar m-a salvat a 3-a tura in care am reusit sa fac un traseu bun, strategia mea din start fiind de a neglija clippingpointul de pe exterior, orientandu-mi atentia catre cele de pe interiorul virajelor. Si se pare ca mi-a iesit...

Legat de finala in care am intrat cu Dmitriy Illyuk, le-am solicitat organizatorilor sa imi gaseasca altul mai bun sa ma dau cu el, nu vroiam sa-mi cobor valoarea...:))...ideea este ca am reusit sa fac 2 ture muuult mai bune decat calificarile, fiind impacat cu ideea ca oricum pierd dar si fericit ca mi-am atins scopul initial, acela de a trece de calificari...am mers cursiv si pe final de traseu am incercat sa fac si putin spectacol...

Per ansamblu, e bine si sunt multumit pentru prima participare intr-o etapa oficiala. Mi-am facut curaj sa trag frana de mana si sa pun masina de-a latu' la 80-90km/h, am invatat sa leg drifturile, sa o dau de pe stanga pe dreapta, etc. Normal ca era loc de mai bine, oriunde poate fi mai bine, dar sa nu uitam ca abia am trecut de stadiul de debutant.

In urma event-ului din acest weekend, avariile masinii sunt:

- bara fata fisurata in partea dreapta jos
- pompa stropgel nu mai functioneaza in urma loviturii de mai sus
- maciulie schimbator viteze rupta ...:))
- s-a aprins un bec "DIFF OIL" in bord, desi nu pierd ulei din grup pe nicaieri
- tot ansamblul punte spate pocneste la viraje stranse, cred ca s-au desfacut amortizoarele din calote, de sus
- aripa spate zgariata, trebuie polishata, cred ca s-a atins cineva de masina in parcul rece
- racord flexibil esapament spart, aparent fara motiv in afara de proasta calitate a piesei
- aripioare aluminiu intercooler indoite si intercooler deplasat, in urma avariei de la primul punct

In rest, nu bate, nu scoate fum, nu curge nimic de nicaieri.

Planuri de setup pt viitor: schimbarea diferentialului spate cu unul cu rapoarte mai scurte; din nefericire, in afara de portiunea mare de circuit unde puteam apasa in voie acceleratia si aveam raspuns ferm din partea motorului, in sicana ce urma motorul statea undeva pe la 3000rpm, unde face presiune 0.4-0.5bar, total insuficient pentru a ma ajuta sa fac drift. La asta faceam referire cand spuneam ca setup-ul masinii a contribuit la greselile facute.

Felicitari inca o data tuturor participantilor si multumesc de sustinere.

morpheusmaster 15-03-10 09:12

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Felicitarile mele Dragos! Teai descurcat mai mult decat bine in conditiile in care circuitul nu a fost deloc prietenos. Prima etapa, multi debutanti, circuit greu! Eu numai cand vedeam hopurile alea care'ti dezechilibreaza toata masina in drift ma enervam :)) de prima curba nu mai zic...ca fara motor modificat sau motor mic, nu aveai o sansa!

Mia placut mult ca ai scris de faza cu avariile suferite de masina. E foarte bine asa...ca sa vada lumea care are de gand sa se dea sa vada la ce sa se astepte si de la o etapa lipsita de accidentari serioase. Totusi sa ne tii la curent cu "DIFF OIL"...is curios.

Mult succes in continuare, sa curga pozele si orele de odihna! Numai bine

Ali_ump 15-03-10 12:03

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Felicitari Dragos! Evolutie de la day One la Day two! A fost foarte bine! Tine-o tot asa ...evolutia cu DImitry a fost criminala ...multa putere de concentrare poti sa ai!
Bravo si la mai mare!

B39738 15-03-10 12:09

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Are cineva filmate cele 2 ture din evolutia alaturi de Dmitriy?

69-HAI 15-03-10 12:11

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
sincere felicitari !!! te-ai dat f. bine si ti-am mai spus - daca nu stii alfabetul,nu stii sa scrii si sa citesti,daca nu treci prin etapele astea la drift,nu cunosti evolutia.
bravo ink o data si bafta multa pe viitor

tapu 15-03-10 15:07

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Mi s-a aprins si mie becul cu "Diff Oil" intr-o seara. Din cate am inteles, becul se aprinde cand uleiul din diferential ajunge la o temperatura ridicata (nu stiu cat) .

De atunci nu si-a mai facut aparitia :)

B39738 15-03-10 16:12

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
pai la mine de ce statea aprins si dimineata la rece? ca asa am presupus si eu, fie e de la nivel, fie e de la temperatura...pierderi nu am de nici un fel, si becul statea si dimineata aprins, la rece...probabil e sonda cu problema

tapu 15-03-10 16:19

Re: Nissan 200SX S14 - RLU Drift Team
 
Cand o sa ajung diseara acasa o sa ma uit pe manualul de S14 . Are o sectiune de diagnoza pentru fiecare componenta.
Despre bec am citit pe un topic deschis pe sxoc.com. Nu am facut absolut nimic la masina , pur si simplu s-a stins : | (poate s-a ars )


All times are GMT +2. The time now is 03:17.

- Copyright 2026 4Tuning