![]() |
Re: cine are audi 100
Domnilor, am o mare dilema legata de masina mea... am un audi 100 din 89 motor 2.0 de un an de zile aproape am adus-o din Germania.
Cine ar putea sa ma indrume intr-o problema cu motorul... si anume... ...cind am luat masina mergea binisor, nu prea avea sprint... asa ca m-am gindt sa dau jos injectoarele sa le duc la curatat... pornea si cam greu... din pacate unde am fost cu ele nu mi le-a putut pune pe stand pt ca deschiderea nu este electronica ci mecanica (sau ceva de genul)... in fine le-am pus la ultrasunete si le curata tipul la care le-am dus cu aer la presiune... de cind le-am pus sus merge mai bine DAR am mari probleme cu pornirea... porneste f bine la prima cheie, dar daca daca nu il accelerez si-l tin la macar 2000 de ture da sa se opreasca sau daca e la relanti si incerci sa accelerezi 'da sa moara'... dupa ce il tin accelerat o vreme ii ok... si daca cumva mergind cu ea opresc motorul, nu o mai pot porni... numai impinsa (si porneste usor impinsa)... trebuie sa stau 20 min si porneste iar... pt mine e tare ciudat... ati mai patit careva asa ceva ? sau stiti ceva mecanici care se pricep la modelul asta de motoare ? de preferat in Cluj... multu antici |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Sunt si eu fericitul detinator al unui audi 100 ca multi altii de pe aici!E un 2.2T 5cilindrii 20 valve.In acest moment sunt ff multumit de el cum merge si de setup ul care il am dar totusi nu mi am atins telul!!:)
|
Re: cine are audi 100
Quote:
din pacate nu merge diagnoza... are mufa pt tester dar nu functioneaza, mecanicul mi-a zis ca nu poate citi nimic... ): crezi ca ar trebui sa mai fac o incercare cu valva de relanti !? multu antici |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Quote:
o sa verific! |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Quote:
singura frustrare e legata de pornire... si e ciudat faptul ca la rece porneste la sfert de cheie si dupa ce depasesti si urmatorul minut sa o ti accelerata sa nu moara motorul merge bine dar daca ai oprit-o sau s-a oprit nu mai porneste... si bateria e buna, adica invirte bine... multumesc inca o data! dg |
Re: cine are audi 100
Quote:
Salut, poti verifica si senzorul de pe chiuloasa, care defapt e in delcou. Poti sa pui alt senzor dar pt asta trebuie sa desfaci delcoul bucati, sau sa il schimbi cu altul (cel putin de proba, dar sa fi atent sa fie identic, de ex la cod motor MC are o singura fanta, iar la NF 5). Eu am avut aceasta problema la rece pornea si la cald nu, numai dupa ce se racea. Am facut delcoul bucati si am pus un alt senzor. La masinile mai noi acest senzor e separat pe chiuloasa dar la Audi 100 e inauntru in delcou. Numai bine. |
Re: cine are audi 100
Quote:
mersi tare mult! dg |
Re: cine are audi 100
gasesc la voi un motor de audi 100 de 2.0 5 pistoane
am nevoie in locul la 2.3 al meu ca sa scap de impozite si taxe la primarie .. neaparat 2.0 .. ( scris pe bloc ) ca dalea de 2.1 am gasit sa-mi pun si in cap |
Re: cine are audi 100
Quote:
|
Re: cine are audi 100
Salutare!. Am si eu un audi 100 CD , an de fabricatie 1983 ,motor 1.8 , carburatie ,4 trepte , KM reali 103 000 , masina este adusa in tara in 2005 si de atunci a stat in garaj,fostul proprietar fiind o doctora care facea vizite la domiciliu cu ea , de cateva saptamani am intrat in posesia ei . Nu sunt pasionat de astfel de masini . Nu este inscrisa . Imi puteti spune si mie un pret de vanzare asa in mare , sau ce pot face cu ea . Mentionez ca masina s-a comportat ireprosabil la anii ei mai ales nefiind rulata de ceva timp si am batut un drum cam de 60 KM . Multumesc!
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:33. |
- Copyright 2026 4Tuning