Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - eddycdk (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/103901-machete-lucru-eddycdk.html)

eddycdk 16-09-10 22:57

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 3662585)
Vad eu bine sau imi joaca feste privirea ?

AUDI A6 2002 ? astept pozele ?

Multumesc frumos , si imi pare rau de machetele alea ... pacat ca ai lucrat mult si passat-ul acu 2 zile m'am uitat la el ! Sa speram ca totul va fi bine.!

dap... ai vazut bine!
tocmai azi dupa masa l-am scos de la cabina... a iesit super vopseaua, ca de obicei
maine am sa pun si niste poze, ca inca lucrez sa-l asamblez chiar acum
Quote:

Originally Posted by DariusAlexandru (Post 3662898)
Nu le faci buza jantelor de pe Caddy?

Bentley n-au buza la jante :cry:

eddycdk 18-09-10 12:03

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
8 Attachment(s)
cateva update-uri:
-Golf V a primit bara fata de R32 si grila... care mai necesita ambele cateva finisaje
am mai facut si usi LSD pt el... trebuie sa ii fac poze maine, poimaine pt ca ma mai intrebasera niste useri cum se fac
rotile vor fi bineinteles BBS RS pe 17" incaltate cu gume super slim, ca cele din poza, numai ca vor avea miezul (spitele) vopsite negru si alte embleme de BBS

-Golf III a fost jupuit de vopseaua veche si stratul de filler, deoarece n-am fost multumit de rezistenta lor
de asemenea, am hotarat sa aiba usile fixe, pt ca e prea mult de munca sa ii decupez si rama de sus ca sa se deschida ca in realitate, plus ca balamalele erau rupte si oricum aruncau usa pana peste roata fata, deci era prea aiurea
asa o sa fie fixe si o sa arate mai apropiat de modelul real
am inceput lucrul la un hayon, pt ca nu avea... inca nu stiu daca va fi fix sau mobil...
munca la caroserie e cam gata, poate il dau luni cu filler si saptamana viitoare, dupa ce ii termin hayonul sa il si vopsesc
o sa fie cred maron inchis metalizat sau altecva, tot culoare inchisa
jantele for fi... cum era de asteptat BBS RS pe 17", dar vor avea spitele vopsite intr-o culoare tipatoare (verde brotac, roz sau rosu aprins)

cateva poze cu A6-le 1/18 vopsit in culoare originala Audi Canvas Beige cod LY1X si rotile originale de A8 pe 17" montate 100% functional... maine am sa pun poze cu el finalizat la machetele mele :-)

edinho_realmadrid 18-09-10 12:27

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Super smechere ambele VW <3 !!! Mai ales jantele alea, criminale rau :D

FED express 18-09-10 16:10

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 3666250)
cateva update-uri:
-Golf V a primit bara fata de R32 si grila... care mai necesita ambele cateva finisaje
am mai facut si usi LSD pt el... trebuie sa ii fac poze maine, poimaine pt ca ma mai intrebasera niste useri cum se fac
rotile vor fi bineinteles BBS RS pe 17" incaltate cu gume super slim, ca cele din poza, numai ca vor avea miezul (spitele) vopsite negru si alte embleme de BBS

-Golf III a fost jupuit de vopseaua veche si stratul de filler, deoarece n-am fost multumit de rezistenta lor
de asemenea, am hotarat sa aiba usile fixe, pt ca e prea mult de munca sa ii decupez si rama de sus ca sa se deschida ca in realitate, plus ca balamalele erau rupte si oricum aruncau usa pana peste roata fata, deci era prea aiurea
asa o sa fie fixe si o sa arate mai apropiat de modelul real
am inceput lucrul la un hayon, pt ca nu avea... inca nu stiu daca va fi fix sau mobil...
munca la caroserie e cam gata, poate il dau luni cu filler si saptamana viitoare, dupa ce ii termin hayonul sa il si vopsesc
o sa fie cred maron inchis metalizat sau altecva, tot culoare inchisa
jantele for fi... cum era de asteptat BBS RS pe 17", dar vor avea spitele vopsite intr-o culoare tipatoare (verde brotac, roz sau rosu aprins)

cateva poze cu A6-le 1/18 vopsit in culoare originala Audi Canvas Beige cod LY1X si rotile originale de A8 pe 17" montate 100% functional... maine am sa pun poze cu el finalizat la machetele mele :-)

golful 3 va arata demential, spor la
el, si A6-le....sunt foarte nerabdator sa-l vad.Stii cumva de unde sa iau si eu niste jenti dinalea BBS???

DrifterGT 18-09-10 16:30

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 3666250)
cateva update-uri:
-Golf V a primit bara fata de R32 si grila... care mai necesita ambele cateva finisaje
am mai facut si usi LSD pt el... trebuie sa ii fac poze maine, poimaine pt ca ma mai intrebasera niste useri cum se fac
rotile vor fi bineinteles BBS RS pe 17" incaltate cu gume super slim, ca cele din poza, numai ca vor avea miezul (spitele) vopsite negru si alte embleme de BBS

-Golf III a fost jupuit de vopseaua veche si stratul de filler, deoarece n-am fost multumit de rezistenta lor
de asemenea, am hotarat sa aiba usile fixe, pt ca e prea mult de munca sa ii decupez si rama de sus ca sa se deschida ca in realitate, plus ca balamalele erau rupte si oricum aruncau usa pana peste roata fata, deci era prea aiurea
asa o sa fie fixe si o sa arate mai apropiat de modelul real
am inceput lucrul la un hayon, pt ca nu avea... inca nu stiu daca va fi fix sau mobil...
munca la caroserie e cam gata, poate il dau luni cu filler si saptamana viitoare, dupa ce ii termin hayonul sa il si vopsesc
o sa fie cred maron inchis metalizat sau altecva, tot culoare inchisa
jantele for fi... cum era de asteptat BBS RS pe 17", dar vor avea spitele vopsite intr-o culoare tipatoare (verde brotac, roz sau rosu aprins)

cateva poze cu A6-le 1/18 vopsit in culoare originala Audi Canvas Beige cod LY1X si rotile originale de A8 pe 17" montate 100% functional... maine am sa pun poze cu el finalizat la machetele mele :-)

A6 :shock: , deocamdata arata bine :D astept finalul! O sa fie unic pe forum :D fie el stock fie tuning :D.

2010 18-09-10 17:20

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Cred ca toate 3 vor iesi demential man:!::!::!:

DrifterGT 20-09-10 22:37

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Cred ca nu ai dat A6-ul fara sa ii faci poze nu ? :O

eddycdk 21-09-10 09:55

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
haha... nope! :D
il gasesti la machetele mele, acum am postat!
enjoy!

aaa, LE, am inceput un nou proiect: AUDI A5 :-)
poze...in curand!

eddycdk 22-09-10 22:31

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 3672831)
am inceput un nou proiect: AUDI A5 :-)
poze...in curand!

pana acum am decupat grila fata single frame, grilele barii fata, eliminat bavuri de pe stalpii C, decapat (acum 20 min), jante 18" multispite cu gume extrem de joase si late (scratch built)... si cam atat
ori va fi RS5 ori doar un A5 tunat (OEM only)

aaa, si maine am o surpriza :rolleyes2

bmwh548 22-09-10 22:40

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
eddy cand te gasesc pe mess 5 minute? Scuze de offtopic.

DrifterGT 24-09-10 22:22

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Asa ceva mai rar intalnesti ! sa faci o masina care nici nu exista la acea scala!

Foarte frumos! Bafta in continuare!

eddycdk 25-09-10 05:05

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 3681376)
Asa ceva mai rar intalnesti ! sa faci o masina care nici nu exista la acea scala!

Foarte frumos! Bafta in continuare!

la care te referi? :D

eddycdk 29-09-10 07:53

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
13 Attachment(s)
am mai achizitionat un Golf I si bineinteles ca a inceput munca la el!

lucrez cu mare drag, dat fiind faptul ca pur si simplu iubesc Golf-urile
acesta este un Fabbri 1/24, din metal, ce deschide tot, un GTI din 1977 si are detalii foarte faine, per total mai bune decat cel din plastic, maro...
masina trebuie vopsita in culoarea originala, manila green, culoare care face ravagii printre fanii de Golf-uri I restaurate
din moment ce il am pe cel maro facut (aproape gata) in stilul show & shine, asta va fi cat mai apropiat de masina originala, in sensul ca va pastra detaliile (manere usi, stergator spate, faruri si stopuri originale, nu clear look, etc)
bineinteles ca o sa aiba si modificari la nivel de detalii (crom, jante BBS RS :D, garda joasa, etc)

dupa ce a fost achizitionat, l-am dezechipat si a intrat la o cura de decapant (fiind mic, trebuie sa isi pastreze detaliile)
imediat dupa curatire, l-am matuit cu smilgher 800 si l-am dat cu filler
am decupat motorul, deoarece aveam nevoie sa-i vopsesc si clopotele amortizoarelor
apoi, am fost sa ii fac vopseaua, si ieri a iesit de la cabina aratand adorabil, la fel ca acum 33 de ani, cu mult luciu si o vopsea de-ti vine sa-l mananci!
deja am inceput asamblarea (geamuri, chedere, stopuri, etc)

stand eu sa ma gandesc ce culoare de maro sa-i fac interiorul mi-am dat seama ca ar fi discriminare intre el si frate-sau sa nu ii pun piele
asa ca dupa ce am gasit nuanta potrivita, norocul a fost sa gasesc un vinilin prin stocul meu de "piei" care imita textura celui din anii Golfului
asa ca am trecut la treaba si am inlaturat manerele, cotierele si manivelele geamurilor de pe panouri in scopul de a le imbraca in piele (vinilin)
dupa primul strat, au urmat (dupa sablon) fasiile care ii creaza forma originala
apoi am lipit la loc detaliile
am mochetat intr-o culoare care sa se potriveasca sio acum lucrez la bancheta spate (am taiat bucatile dupa sablon, pt a creea lufturile)
apoi masina a cazut dramatic, fiind gata pt jantele de 17" BBS care vor fii aurii cu buza cromata ;)

am inceput si lucrul la bara spate (am imbracat-o in crom sus si jos ca sa ramana banda neagra la mijloc) iar la grila fata am inlaturat dungulita rosie de GTI pe care o va inlocui cromul...
iata si ce-am realizat pana acum!

Mht'u 29-09-10 13:40

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
nice :shock::shock:de cand l-am vazut sablat mi-am dat seama ca e ceva frumos

FED express 29-09-10 15:19

Re: Machete in lucru - eddycdk
 
arata minunat...sa nu zici ca i-ai pus sticker cu "under costruction":lol: superba culoarea:love:


All times are GMT +2. The time now is 18:58.

- Copyright 2026 4Tuning