Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/98310-premiera-porsche-cayenne-motor-diesel.html)

steffan 22-11-08 22:41

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
cat e de avarata expresia cu spiritu` de turma... cum ar zice un "clasic in viata": "moaaa hai toti sa ne luam porcshe dizal sa ne plimbam pe dorobanti"

993turbo 22-11-08 23:05

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
huh, nu stiu altii cum sunt, dar eu visam sa am un SUV Diesel Porsche, si am si argumente pt asta. daca vreau performanta imi iau un 911, pt nevasta si dus copilul la scoala e bun asta, si pun pariu ca nu o sa dezamageasca la feeling chiar daca e o masina practica, dar mai bine astept sa conduc unul. as agreea un motor mai mare pt un cuplu ..si mai mare :)

B-84-zwt 23-11-08 00:12

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Ottaviano_m (Post 1880711)
macar cu asta suntem de acord: ca nu esti in stare sa-ti folosesti capu' tu cu s-klasse-u' tau din 2008. Ma faci sa rad, mai Alinutza in dumbrava minunata ce esti, vd ca traiesti din basme.Sa-ti traiasca cazanu' ala de merc 124, ca o sa-l mai tii 20 de ani pana-i termina si tu liceul.

Esti numaru 4 din spiritu de turma :))....ma intreb cati mai urmeaza....iti zic eu....o gramada....in primul rand nu conduc cazane.......in al doilea rand nu posed 124 .......alea se conduceau probabil cand iti crestea tie paru pubian.

PS:Vad ca se duce vorba lunga la tarani,who`s next?:D

The_Mask 23-11-08 10:40

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by B-84-zwt (Post 1880663)
Vad ca ai scris ceva...nu stau sa citesc tot......ti-am zis ca nu stau sa imi bat capu cu toti papagali...si nu imi spune copile ca ai un an in fata mea....dar multi in lipsa la minte...dute tu si arde motorina.....eu raman cu benzina mea de suflet.Ps conduc un S600 2008,asta ca sa vezi ca sunt benzinar .

Conduci un S600 dar in semnatura ai S320 banuiesc ca dizel:))

22VIN 23-11-08 12:31

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
super, de cand astepta guta sa-si ia un "Tedei-u"
oricum, pentru mine cayenne nu reprezinta un porsche, adica o masina sport, cu mare traditie, cu acel design unic si reprezentativ. cayenne e o aiureala, prima oara cand am auzit de porsche SUV am zis ca s-a tampit lumea, dar acum nimic nu ma mai mira

carutasu 23-11-08 16:51

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
banul si profitul dicteaza totul pina la urma.Daca s-a cerut pe piata si se vinde inseamna ca au facut o miscare buna.Sincer nu prea ma mai mira nimic...ma astept in cca un an, un an jumate sa vedem ceva de genul asta si de la lamborghini si imediat dupa si de la ferrari.Stiti cum e....never say never.

22VIN 23-11-08 16:59

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
de la ferrari ma indoiesc.
dar la lambo ma astept... si asta din cauza vag-ului, care se pare ca se excita la auzul cuvintelor "diesel" si "motorina". de-abia astept murcielago diesel

B-84-zwt 23-11-08 20:21

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by The_Mask (Post 1881357)
Conduci un S600 dar in semnatura ai S320 banuiesc ca dizel:))

In semnatura a ramas fosta masina ....un S320 din 2002 benzina care am avuto ca prima masina,ca sa fi si tu impacat:lol:

xanderrr 23-11-08 23:13

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Ottaviano_m (Post 1878231)
:)) cica "va fumega si croncani" :))) in 2008? Motoarele diesel au ajuns sa fie mult mai finutze decat benzina deja de ceva vreme. Dar in parte sunt de acord cu tine: diesel pe Cayenne ar fi ok daca ar fi un V6 Biturbo cum are BMW( 272/286 CP) dar motorul de audi de 3 litri este ceva mult prea cuminte pt un Porsche sau mai bine zis pt un cayenne de 2 tone, eu speram foarte mult la ceva upgrade de putere a motorului din moment ce versiunea omoloaga a motorului BMW lipseste cu desavarsire in grupul VAG. Si cel de la BMW chiar se vinde fff bine si este printre cele mai bune diesel-urile din lume in absolut. In plus, ar fi consumat si mai putin in arhitectura twinturbo. Ma astept la Cayenne acum dupa toate colturile.

cum poti sa zici ca dieselu e mai finutz ca benzina?:)) ce dreaq ma ...ai bun simt si nu mai abera...

Ottaviano_m 23-11-08 23:34

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
da,da xanderrr, dieselul este mai finutz decat o benzina la nivel de emisii, raport consum/performante etc. Finutz nu inseamna intotdeauna ceea ce banuiesc ca ai inteles tu. Probabil e mai zgomotos la ralanti dar intotdeuna intotdeuna va fi o optiune mai comoda la viteze mari de ex, in plus la nivel de tehnologie si inovatii in zilele noastre vei gasi mult mai multe argumente la un motor diesel. Normal, nu este valid in toate cazurile, de ex...un 2,0 TDI VW (PD nu noile common-rail) nu este mai finutz decat o benzina BMW cum ar fi 320 I (170 CP), dar un 320 d (177CP) sigur este mai finutz decat 320 I, asa cum un 2,0 TDI (acelasi) este mai finutz decat o benzina Logan(indiferent de faptul ca-i dacie sau nu). Sper ca m-am facut inteles.

BRAVO 24-11-08 10:41

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 1878186)
Era ultimul lucru pe care vream sa il aud, ca Porschele va fumega si croncanii.

nu sunt f convins k o sa fumege & croncane...motorul v6 diesel de la audi nu este kiar asa zgomotos.....ma rog ideea in sine este aberanta,dar asta este trendul actual...

Undying_Renault 24-11-08 12:47

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Fanii adevarati de Porsche ajung si posesori... ok... pentru cineva care vrea consum/performante si toate alea exista q7 sau touareg sau x5 sau ce vreti voi dizal dar nu porsche pentru ca porsche nu a fost gandit dpdv consum/performante... asta e valabil pentru golf gti octavia rs clio renaultsport sau alte masini care nu beneficiaza de un blazon sportiv... in fine... vag se orienteaza spre productie nu calitate... asta e parerea mea...

TwentyOne 24-11-08 13:16

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
cred ca l-au scos pe asta diesel ca li s-a facut mila de ala cu cayenne-ul pe gaz

Ottaviano_m 24-11-08 13:39

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Undying_Renault (Post 1883576)
Fanii adevarati de Porsche ajung si posesori... ok... pentru cineva care vrea consum/performante si toate alea exista q7 sau touareg sau x5 sau ce vreti voi dizal dar nu porsche pentru ca porsche nu a fost gandit dpdv consum/performante... asta e valabil pentru golf gti octavia rs clio renaultsport sau alte masini care nu beneficiaza de un blazon sportiv... in fine... vag se orienteaza spre productie nu calitate... asta e parerea mea...

asta cu "fanii adevarati porsche ajung si posesori e cam aberanta", cred ca-ti dai si tu seama... practic zici ca numai cine are 100 000 de euro pregatiti este fan porsche... porsche intotdeauna a fost printre supersportivele cele mai putin consumatoare (vezi 911 turbo care este printre supersportivele cu cele mai mici emisii de gaze). Clio sport este f apropiat ca si consum de un 911 turbo (997) (te asigur) ceea ce nu cred ca inseamna ca a fost gandita pt consum si performante in acelasi timp. Iar inca un argument...porsche intotdeauna a facut masini care nu te pune in dificultate in condus sportiv, adica nu este o extrema ca ferrari, lambo, viper etc. cu toate ca are si supercar-uri, dp meu de vedere Porsche a fost intotdeauna alternativa mai "comoda la ferrari" in sensul ca se poate folosi si in oras si etc, asta fara sa diminueze performantele. Considerati ca... daca ziceti voi ca X5 si touareg sunt masinile pt cine vrea economie ca in timp ce voi ziceti asta, brand-ul vostru mlt iubit pierde miliarde de euro din cauza ca are lipsul asta in categoria asta pe piata. Ceea ce inseamna ca acum ca pot contracara concurenta isi pot permite sa investeasca banii in proiecte care ar face modelele mai mult legate de numele brand-ului si mai performante pe viitor, si asta chiar pt fani. Deci, in mod paradoxal, trebuie sa strice ceva ca sa faca ceva si mai bine dacat ne-au obisnuit. Parerea mea...

adidelavalcea_crazy 24-11-08 14:32

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
aceasta masina(varianta diesel) va fi ideala datorita consumului.carora le place sa alerge sa-si ia una pe benzina;)
probabil va avea un demaraj destul de puternic

RUDY20140TDI 24-11-08 17:12

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

s-a dus dracu´ si marca Porsche....macar puteau sa puna o motorizare mai puternica un 4.2, 5.0 demna de Porsche.....
Aici ai perfecta dreptate .
Ce ar fi sa scoata Audi Q7 V12 tdi si sa umileasca pe autobahn un Porsche Cayenne 3.0 tdi ?

Undying_Renault 24-11-08 19:24

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Ottaviano_m (Post 1883652)
asta cu "fanii adevarati porsche ajung si posesori e cam aberanta", cred ca-ti dai si tu seama... practic zici ca numai cine are 100 000 de euro pregatiti este fan porsche... porsche intotdeauna a fost printre supersportivele cele mai putin consumatoare (vezi 911 turbo care este printre supersportivele cu cele mai mici emisii de gaze). Clio sport este f apropiat ca si consum de un 911 turbo (997) (te asigur) ceea ce nu cred ca inseamna ca a fost gandita pt consum si performante in acelasi timp. Iar inca un argument...porsche intotdeauna a facut masini care nu te pune in dificultate in condus sportiv, adica nu este o extrema ca ferrari, lambo, viper etc. cu toate ca are si supercar-uri, dp meu de vedere Porsche a fost intotdeauna alternativa mai "comoda la ferrari" in sensul ca se poate folosi si in oras si etc, asta fara sa diminueze performantele. Considerati ca... daca ziceti voi ca X5 si touareg sunt masinile pt cine vrea economie ca in timp ce voi ziceti asta, brand-ul vostru mlt iubit pierde miliarde de euro din cauza ca are lipsul asta in categoria asta pe piata. Ceea ce inseamna ca acum ca pot contracara concurenta isi pot permite sa investeasca banii in proiecte care ar face modelele mai mult legate de numele brand-ului si mai performante pe viitor, si asta chiar pt fani. Deci, in mod paradoxal, trebuie sa strice ceva ca sa faca ceva si mai bine dacat ne-au obisnuit. Parerea mea...

... sincer... inteleg punctul tau de vedere... dar.. eu cred ca vor pierde din clientii orientati pentru prestigiu si nu pentru ratiuni economice... si... intr'adevar vremurile se schimba pe batranul continent.. dar... consider ca epoca diesel ar trebui sa fie prolifica pentru Audi, Volkswagen, Ford, Renault, samd.. firme care se pot afirma precum Audi la LeMans castigand cu un motor diesel o competitie sportiva... dar nu Porsche, Ferrari, Lambo... nu stiu... e vorba de prestigiu/istorie in ochii mei... dar doritorii nu stiu daca au habar/dau 2lei pe asta

87MTX 24-11-08 20:20

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
nu inteleg ce se bucura lumea cand aude ca Porsche a scos motor pe diesel care consuma mai puna...pana mea sunt masini sport facute sa alerge sa consume sa-si arate performantele... vreti consum mic, luati-va un logan pe gpl sau disel...... bine ca nu vreti lamborghini pe diesel, eventual pe la 700 cp si un consum de 5....si vorba aia...da-ti zeci de mii de euro pe un Porsche si nu aveti bani de benzina ca are un consum mare....atunci va luati ceva mai modest si aveti bani de benzina

YZF-PWR 25-11-08 16:17

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
cayenu parerea mea e ca nu l-au facut doar din motive sportive ca sa alerge cum zic unii , ca altfel ramaneau la masinile mici sport , este o masina mare inclusiv pt familie dar cu bani , cat despre consurm , era si timpul sa scoata si un diesel cand vad ca altii din clasa lor fac profit din asta

getedoi 25-11-08 16:42

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
ma bag is eu in discutii, ca multe aberatii mi-a fost dat sa citesc in thread-ul asta.:lol:
unu la mana: nu identificati porsche cu 911. este absurd. porsche inseamna toate modelele lor, inclusiv uitatul 912, 904, 356, boxster, cayenne etc. asta duce la problema 2: nu mai povestiti despre asa-numitul "prestigiu" porsche. exista prestigiul unui 911, prestigiul unui 356, prestigiul unui GT1, dar nu al intregii firme. ii aberant. problema 3: ce-i cu conceptul de "motor <4.2 L nu-i demn de porsche". de unde as scos-o si pe asta? poate nu am inteles bine ce vreti sa ziceti, dar porsche a avut si are destule motoare sub 4.2 sau 5 l (911-le vine cu "nedemnul" motor de 3.6), destul de "demne" as zice. problema nr 4 ar fi pur tehnica, dar nu identificati Prosche cu grupul VAG. Prosche NU face parte din grupul VAG. ii chiar invers, din ce am citit in ultimele luni.

acum ca am rezolvat (sper) problemele de semantica, sa revin on-topic:
nu va faceti iluzii despre Cayenne ca ar fi un model "prestigios". a aparut ca o aducatoare de profit. pur si simplu. porsche au fost specialist in transmisii de ceva timp, si au considerat Cayenne-ul a fi o miscare buna. si asa s-a dovedit a fi, in pofida carcotelilor nesfarsite (inclusiv din partea mea) referitoare la noua directie si la aspectul SUV-ului (care, sa fim seriosi, arata oribil, dar deja trec la subiectivisme). intre altele s-a dovedit a fi un SUV capabil si performant chiar daca nu ii o Lada Niva off-road sau un 911 pe sosea. ottaviano, sunt de acord cu dce ai scris pe undeva pe pag 2, dar de acolo ai luat-o la vale cu insulte si alte alea. nu te mai chinui sa convingi lumea (cunosc atitudinea, ca doar si eu am incercat asta in prima propozitie :lol:), ca asa functioneaza marketingul: ai un brand Porsche, care se edilueaza odata cu introducerea de noi modele (vezi cayenne, cayman,boxster,panamera) si inevitabil o sa scada in ochii lumii. dar nu gresi! nu o sa scada vanzarile (nu din cauza asta cel putin). clientela fidela ramane fidela, clientela noua se va orienta (sau nu) spre noile produse. ca dovada ca porsche au avut vanzari record anul acesta, mai ales in state. un va imaginati ca motorul diesel a fost introdus de dragul mediului. nici vorba. lui Wiederking nu ar putea sa ii pese mai putin. pur si simplu au de indeplinit niste norme de poluare, si inevitabil au ajuns la asta. si cum zicea Dripci mai sus, s-ar putea sa fie un dram de adevar si in chestia cu cuplul ridicat al dieselurilor mai bun pe SUV-uri.

Ottaviano_m 25-11-08 17:36

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
ai pus punctul pe "i" eu cel putin sunt de acord, poate am si "luat-o la vale" fara intentia constienta de a jigni. Scuze de off.

Bogdan_mb 25-11-08 17:45

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by getedoi (Post 1886067)
problema 3: ce-i cu conceptul de "motor <4.2 L nu-i demn de porsche". de unde as scos-o si pe asta? poate nu am inteles bine ce vreti sa ziceti, dar porsche a avut si are destule motoare sub 4.2 sau 5 l (911-le vine cu "nedemnul" motor de 3.6), destul de "demne" as zice.

defapt are un banal 3.0 tdi prezent pe foarte multe masini. Eu cel putin cand vb. de Porsche, ma astept sa fie o masina deosebita, atat la aspect, cat si la partea tehnica m-ai ales la motor.

getedoi 26-11-08 09:09

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
stiu ce zici, dar masinz mai deosebita decat un porsche tdi nu prea gasesti :lol:

unchiulNOS 27-11-08 23:17

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
sa vezi cocalari negrii ce o sa faca rate pt un porsche subnutrit si balbait.

pacat ca cei de la porsche au facut si compromisul asta, dar se pare ca foamea de bani inebuneste pe toata lumea. nu vad nimic rau la o masina sa fie diesel, DAR nu porsche!

se pare ca "doamnele" au inceput sa devina curve!ce mai urmeaza ferarri?

morghen 28-11-08 11:30

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
problema la noi e ca toata lumea cand zice porsche se gandeste la 911...ei bine porsche nu inseamna 911.....porsche e un brand ca oricare altul...diferentza e nivelul de calitate si faptul ca isi permit sa comercializeze autovehicule sport de performantze ridicate...fie ele on sau off road. Sunt sigur ca nu vor pune motorul direct de pe audi...sunt sigur ca isi vor baga nasul in el si nu va dezamagi.
FYI: porsche dezvolta momentan o motorizare hybrid :)
Faptul ca SUV-ul e diesel...nu cred ca afecteaza pe nimeni in nici un fel...
Ar fi idiotic sa credem ca un motor diesel pe Cayenne va schimba 911le sau boxster-ul sau orice altceva.

xxdadixx 01-12-08 15:50

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Este doar inceputul colaborarii VW - Porsche, iar pentru profit se vede ce iasa. Pe viitor vor aparea alte modele Porsche pe platforma VW.
Credeti ca daca merge clientul sa-si ia Cayenne diesel o sa-i spuna cei de la Porsche ... stiti am luat platforma de pe Touareg, am luat si usile, motorul, vi l-am ambalat cu sigla porsche si vi-l vindem la pret de Porsche.

87MTX 01-12-08 23:39

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
:shock:

bmwM8 02-12-08 16:32

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by xxdadixx (Post 1896480)
Este doar inceputul colaborarii VW - Porsche, iar pentru profit se vede ce iasa. Pe viitor vor aparea alte modele Porsche pe platforma VW.
Credeti ca daca merge clientul sa-si ia Cayenne diesel o sa-i spuna cei de la Porsche ... stiti am luat platforma de pe Touareg, am luat si usile, motorul, vi l-am ambalat cu sigla porsche si vi-l vindem la pret de Porsche.

f bine punctat, dar ca nu este f scump(nu la pretul unui porsche veritabil, pt ca nu il pot numi aceasta struto-dromader un porsche), ci destul de accesibil pt unii de clasa medie sau pt cineva careia i se acorda un imprumut destul de maricel.

aleks 06-01-09 17:10

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by bihon
Dieselul a intrat în producţia de serie la Porsche, odată cu SUV-ul Porsche Cayenne

Quote:

Originally Posted by bihon

Porsche Cayenne diesel a intrat în producţia de serie odată cu sfârşitul lunii decembrie. SUV-<wbr>ul va avea disponibil din 2009 cu un propulsor V6 TDI de 3.0 litri, aflat şi în oferta Audi şi Volkswagen.
http://www.bihon.ro/resource.aspx/Re...02275077-image
Propusorul produce 240 de CP si consuma aproximativ 9.0 litri la suta de km, distanta pe care lasa in urma aproximativ 250 de g de CO2. Porsche Cayenne diesel va fi cea mai modesta varianta a SUV-<wbr>ului din perspectiva cailor putere, insa va oferi un cuplu de invidiat, 550 Nm. Transmisia integrala a dieselului va fi gestionata de o cutie automata Tiptronic S in standard. Porsche Cayenne diesel este construit in Germania la Leipzig, masina devenind primul model Porsche care foloseste tehnologia diesel pentru propulsie. Porsche Cayenne diesel intra pe o piata in care consumatoarele de 3.0 litri de motorina erau oferite doar sub capota Land Rover sau Mercedes ML. Porsche Cayenne diesel devine cea mai putin gurmanda si cea mai ecologica versiune a SUV-<wbr>ului, detronand propulsorul pe benzina de 3.6 litri din aceasta pozitie. aceasta stare de fapt va dura doar pana in 2010, cand producatorul german a anuntat varianta hibrida a Porsche Cayenne.Aceasta trebuie sa consume mai putin de 9.0 litri la suta de km, iar emisiile trebuie sa scada pe masura. Evident ca aceste cifre sunt obtinute dupa un parcurs in care soferul nu exagereaza cu pedala de acceleratie.

absolut penibil, chiar daca porsche e acum actionar majoritar la vw, tractoare cu motor de vw pe porsche..

_anaconda_ 06-01-09 22:10

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
daca toti ar ramane foarte stricti si sa se limiteze la niste modele exclusiviste, si care nu se vand in cantitati foarte mari, si nu aduc cine stie ce profit ar da faliment, si nici asa nu cred ca v-ar conveni. Una peste alta nu va obliga nimeni sa va placa sau sa va cumparati, sau sa il admirati la semafor. Cine vrea 911 sa isi cumpere, nu il afecteaza asta, iar cine vrea un SUV DIesel care nu e nimic iesit din comun, are acum alternativa la porsche, care e problema ?

aleks 06-01-09 22:51

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
sunt destule marci care ofera suv-uri diesel, nu era cazul sa intre si Porsche in hora, asta e ideea.

georgerg 07-01-09 12:18

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
bine ca a aparut - desi nu toata lumea aproba fenomenul - porsche diesel - personal cred ca o sa rupa segmentul - bate tot - x5, x6, q7, touareg, range rover sport - este premium, este porsche, pret rezonabil - chiar ieftin fata de concurenta - daca pe viitor aduc si o alta varianta gen biturbo diesel (nu 4.2 ca e greu ca si motor) va fi foarte tare - o sa se vanda foarte bine - dracului la 60.000 euro nu cred ca isi va mai cumpara nimeni touareg, q7 sau x5 - atentie - intretinerea va fi insa ca la un porsche.

ps. nu trebuie facuta nici o legatura intre gama cayenne si gama 911 - daca porsche dorea sa ramana marca exclusiv pt masini sport nu trebuia sa faca niciodata un suv - dar pt ca a accesat segmentul trebuie sa se conformeze cerintelor - altfel pierde teren si deci foarte multi bani

993turbo 20-02-09 18:40

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by xxdadixx (Post 1896480)
Este doar inceputul colaborarii VW - Porsche, iar pentru profit se vede ce iasa. Pe viitor vor aparea alte modele Porsche pe platforma VW.
Credeti ca daca merge clientul sa-si ia Cayenne diesel o sa-i spuna cei de la Porsche ... stiti am luat platforma de pe Touareg, am luat si usile, motorul, vi l-am ambalat cu sigla porsche si vi-l vindem la pret de Porsche.

Ba nu e deloc inceputul colaborarii, colaboreaza de jumatate de secol. Cat priveste profitul, eu credeam ca Toate firmele auto lucreaza pt profit, poate ma insel.
Nu inteleg atitudinea asta elitista vizavi de VW, de parca ar fii vorba de Lada sau Dacia, cineva uita ca Phaeton ul si Veyron ul sunt opera inginerilor de la VW. Si parca in RO toata lumea conduce cel putin un Audi/BMW/ Mercedes in ultima vreme, nu i asa?
Cayenne ul a fost un proiect comun Porsche /VW, nu este construit pe platforma Tuareg ului si nici Tuareg ul pe platforma Cayenne ului. De ex tot trenul de rulare cu cateva exceptii este diferit, pana si testele rulate cu cele 2 modele au fost separate (eram membru la Tests updates atunci)
Si chiar intern, chiar crede cineva ca trenul de rulare e acelasi la un Cayenne Diesel si la un Turbo S ?? sa fim seriosi, platesti pt ceea ce obtii/doresti. Si Porsche insemana mai mult decat 0-100 si impresionat gasculitele. Porsche este pt cei care au o abordare mai intelectuala a masinilor performante, in orice domeniu, sport pur sau SUV.
Si sa nu ies din topic prea tare, seful de la Porsche a zis ca puteau fara probleme sa scoata mai multa putere/cuplu din TDI ul asta dar ar fi sarit peste cifra magica de 250 la poluare. Legislatia europeana draconica pt viitor va obliga multi producatori sa si revizuiasca filozofia de design.
Pana la urma fiecare alege ce motor vrea, daca ai complexe ca te depaseste cineva in TDI ul tau inseamna ca ai ales masina/motorizarea gresita.
Altcineva zicea ca o sa dilueze imaginea marcii, nu va faceti griji, asa au zis multi si cand a aparut Cayenne ul si Porsche e bine mersi (nu am inteles cum dilueaza imaginea Boxster/Cayman)
Numai bine.

morghen 23-02-09 10:05

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by RUDY20140TDI (Post 1884067)
Aici ai perfecta dreptate .
Ce ar fi sa scoata Audi Q7 V12 tdi si sa umileasca pe autobahn un Porsche Cayenne 3.0 tdi ?

stimabililor.....daca avetzi impresia ca in strainatate toata lumea se intrece pe autostrada...ce sa zic...vai de voi.
Nu exista astfel de situatzii...oamenii educatzi nu se intrec pe autostrada...autostrada este pentru a ajunge mai repede de la A la B.
Faptul ca un anume Audi este mai puternic decat un anume porsche nu e lucru nou si nimic iesit din comun...dupa gandirea voastra modesta...cel mai slab model de porsche ar trebui sa dea clasa celui mai tare model de audi...cum ziceam...vai de voi !!

porsche se defineste prin calitate,durabilitate,fiabilitate si performantza....porsche nu se defineste pe baza altor marci.......vai de voi !


All times are GMT +2. The time now is 02:10.

- Copyright 2026 4Tuning